2. 1. - Vlasti Nigera uhapsile bivšeg premijera Hamu Amadua, pod optužbom da je učestvovao u zaveri u kojoj je ubijen šef države Ibrahim Bare Mainasara.
2. 1. - Rusija počinje sa cirkulacijom novih rublji kako bi se obuzdala inflacija (1 nova = 1000 starih).
3. 1. - Patrijarh Pavle osuđuje nasilno rasturanje albanskih studentskih demonstracija 30. 12., ali ih poziva i da poštuju državu.
4. 1. - Alžirski građanski rat: nakon četiri sela krajem prošle godine, masakri u još tri sela vilajeta Relizane, ubijena najmanje 172 meštanina.
4 - 10. 1. - Ledena oluja u Americi: sloj leda u južnom Kvebeku je i do 100 mm, velike štete na elektro infrastrukturi i drveću, 34 mrtvih u Kanadi i SAD.
7. 1. - Oslobodilačka vojska Kosova, koja se proglasila odgovornom za seriju napada na policijske stanice na Kosovu i Metohiji, preuzela je odgovornost i za terorističke akcije u Makedoniji, iako je makedonsko Ministarstvo unutrašnjih poslova demantovalo povezanost OVK s bombaškim napadima u Makedoniji.
8. 1. - Ramzi Yousef osuđen na doživotni zatvor zbog organizacije napada na WTC 1993. godine.
11. 1. - Masakr u Sidi-Hamedu: u Alžiru je poslednjeg dana ramazana ubijeno najmanje 100 ljudi.
12. 1. - U Beogradu počeo štrajk Gradskog saobraćajnog preduzeća. Prvi put u stogodišnjoj istoriji javnog prevoza na beogradske ulice nije izašlo nijedno vozilo GSP (sedam dana totalnog štrajka i sedam sa minumumom procesa rada).
12. 1. - Dragan Kalinić ostaje predsednik skupštine RS, SDS odbija ponudu mandatara Mladena Ivanića.
12. 1. - 19 evropskih država potpisalo dokument o zabrani kloniranja ljudskih bića.
14. 1. - Pro-bulatovićevski demonstranti pokušali da zauzmu zgradu vlade u Podgorici, više desetina povređenih, uglavnom policajaca.
15. 1. - Inauguracija premijera Mila Đukanovića za predsednika Crne Gore (do 2002). Predsednik Jugoslavije Slobodan Milošević nikada nije priznao pobedu Đukanovića, što je saveznu državu dovelo u stanje provizorijuma, koje se održalo i po odlasku Miloševića sa vlasti, u oktobru 2000 (Đukanović je predsednik do 2002. i 2018-23, u međuvremenu opet premijer 2003-06, 2008-10, 2012-16).
januar - Kurs dinara pao na 6,6 za marku pa se stabilizovao na 5,5.
16. 1. - Eksplozija u rudniku mrkog uglja u Čitluku kod Sokobanje, poginulo 29 rudara.
16. 1. - NASA-in Lunar Prospector je u orbiti za mapiranje Meseca.
17. 1. - Američka web-stranica Drudge Report prva objavljuje vijest o tome da je američki predsjednik Bill Clinton u Bijeloj kući održavao seksualne odnose sa stažisticom Monicom Lewinsky, kao i da je časopis Newsweek odbio o tome objaviti članak Michaela Isikoffa. Tako američka i svjetska javnost prvi put doznaje za skandal koji će postati poznat kao Monicagate.
18. 1. - Milorad Dodik prvi put izabran za premijera RS, nakon što su sednicu napustili poslanici SDS i SRS (premijer 1998-2001 i 2006-10; predsednik RS 2010-18 i 2022-..., u međuvremenu u Predsjedništvu BiH).
19. 2. - U Beogradu uhapšen Nenad Đorđević, bivši direktor Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje i potpredsednik Jugoslovenske levice (pušten tri dana kasnije).
19. 2. - Na Novom Zelandu započinje elektroenergetska kriza zbog koje će grad Auckland čak 66 dana biti bez struje.
20. 2. - Sindikalni protest u Zagrebu, povređeno nekoliko demonstranata i policajaca.
24. 2. - Penzioneri, taksisti i autoprevoznici blokirali centar Beograda.
28. 2. - Masakr u Likošanima kod Glogovca - ubijeno nekoliko članova porodice Ahmeti nakon ubistva četvorice srpskih policajaca, deo dešavanja u Drenici, prekretnica kosovske krize.
OVK počinje oružanu kampanju na Kosovu - ubijanje policajaca, Srba i ne-Albanaca civila i OVK-u nelojalnih Albanaca. Srpske vlasti uzvraćaju, pri čemu stradaju i civili.
28. 2. - Završeni prevremeni izbori u Indiji: relativna većina za partiju Bharatiya Janata, koalicionu vladu će sastaviti Atal Bihari Vajpayee (dva mandata do 2004).
februar - U Lancetu objavljena studija Andrewa Wakefielda u kojoj se tvrdilo da postoji veza između MMR vakcine i autizma - razotkrivena je kao lažna, povučena 2010, ali daje podsticaja antivakcinskom pokretu.
9. 3. - Kontakt grupa u Londonu zahteva od Miloševića hitno rešenje kosovskog problema, dat rok od 10 dana za povlačenje specijalne policije i obustavu akcija protiv civilnog stanovništva itd.
10. 3. - Građanski rat u Sijera Leoneu: vojna intervencija zapadnoafričke zajednice vraća predsednika Kabbaha na vlast.
13. 3. - Jiří Dienstbier je imenovan za novog izaslanika UN za ljudska prava u bivšoj Jugoslaviji.
13. 3. - SAD doniraju 1,1 milion dolara za istraživanje ratnih zločina na Kosovu, za koje optužuju Miloševića.[1]
17. 3. - Zhu Rongji je novi kineski premijer nakon Li Penga (do 2003): nastavlja se ekonomska liberalizacija, privatni sektor i strane investicije rastu, smanjuje se državna birokratija (ali lokalna raste).
19. 3. - U Prištini demonstriraju Albanci ali i Srbi i Crnogorci, mestimično sukobi.
22. 3. - Paralelni albanski izbori na Kosovu, Ibrahim Rugova proglašava da je reizabran.
23. 3. - Ratomir Vico i Fehmi Agani potpisali sporazum o povratku nastave na albanskom u državne škole i univerzitete na Kosovu, srpski studenti to nazivaju izdajom.
23. 3. - Predsednik Jeljcin iznenada smenio premijera Černomirdina, vicepremijera Čubajsa i ministra un. poslova gen. Kulikova. Novi premijer je Sergej Kirijenko (do avgusta).
6. 4. - Citicorp i Travelers najavljuju fuziju u Citigroup - investiciona banka i kompanija za finansijske usluge, jedna od Velike četvorke američkog bankarstva.
8. 4. - SFOR u Prijedoru uhapsio Miroslava Kvočku i Mladena Radića u vezi sa Omarskom (u zatvoru do 2005. odn. 2013).
4. 5. - Hrvoje Šarinić napušta položaj predstojnika Ureda predsjednika (posljedice afere Dubrovačka banka).
5. 5. - Potpisan sporazum iz Noumée: obećana veća ovlašćenja Novoj Kaledoniji i Kanacima (sporazum potvrđen referendumom u novembru, tri referenduma o statusu 2018-21. odbacuju nezavisnost).
6. 5. - Apple Inc. najavio novu liniju kompjutera iMac (prodaja od avgusta).
6. 5. - Izbija Eritrejsko-etiopski rat (do 2000) - sporno je razgraničenje, naročito posed mesta Badme.
7. 5. - Fuzija Daimler-Benz AG i Chrysler Corporation u DaimlerChrysler AG (Chrysler prodat 2007).
7-8. 5. - Četvrta donatorska konferencija za BiH u Briselu - 1,25 mlrd. dolara.
9. 5. - OVK odbila srpski napad na Lapušnik (opština Glogovac) i napravila logor za Srbe i njoj nelojalne Albance, desetorica ubijena pri povratku srpskih snaga 26. 7. (optužnica ICTY).
9. 5. - Sankcije protiv SRJ proširene embargom na investicije.
13. 5. - Rezolucija SB UN 1166: osnovana treća sudnica u Međunarodnom tribunalu ICTY.
13 - 14. 5. - U Indoneziji su neredi protiv stanovnika kineskog porekla - uništavanje imovine, ubijeno i silovano preko 1.000 osoba.
15. 5. - Sastanak Miloševića i Rugove u Beogradu, dogovoreno da otpočnu srpsko-albanski razgovori (suspendovan embargo na investicije u SRJ).
15. 5. - Većina RTV stanica članica ANEM-a ostalo bez dozvole za emitovanje.
20. 5. - Momir Bulatović izabran za novog premijera SRJ, dva dana nakon što je na njegov predlog izglasano nepoverenje Radoju Kontiću - u Crnoj Gori izjavljuju da neće priznavati novu vladu.
21. 5. - Predsednik Indonezije Suharto daje iznuđenu ostavku nakon 31 godine na vlasti, nasleđuje ga B. J. Habibie (do 1999).
22. 5. - The Jerry Springer Show: prikazana je epizoda I Married a Horse. Šou je na vrhuncu 1997-98, nadmašio je i Opru.
24. 5. - Ofanziva srpskih snaga protiv OVK oko Kline, Đakovice, Dečana, Srbice; albanski izvori izveštavaju o hiljadama izbeglica.
26. 5. - U Srbiji donet Zakon o univerzitetu, kojim je vlada Srbije ovlašćena da postavlja najznačajnije funkcionere - nezadovoljstvo i protesti.
28. 5. - Chagai-I: Pakistan odgovara na indijske testove, detonira 5 nuklearnih bombi, izazivajući sankcije SAD i zapadnih zemalja; zemlja će proslavljati ovaj datum kao Youm-e-Takbir, "Dan veličine" (dva dana kasnije Chagai-II).
30. 5. - Zemljotres u severnom Afganistanu, preko 5.000 mrtvih.
31. 5. - Parlamentarni izbori u Crnoj Gori: Koalicija "Da živimo bolje" (Milo Đukanović) 49,5%, Socijalistička narodna partija (Momir Bulatović) 36% glasova.
proleće i kasnije - Operacije OVK oko Dečana, ubijeni i civili. U Jablanici (Đakovica) zatvor OVK gde su neki umrli od zlostavljanja. U opštinama Peć i Klina OVK otima Srbe, Egipćane, Rome i Albance (optužnica ICTY).
Jun/Juni/Lipanj
1. 6. - Ekonomska i monetarna unija Europske unije: ustanovljena je Europska središnja banka, umjesto monetarnog instituta; predsjednik je Wim Duisenberg (do 2003).
1. 6. - Na snazi je Zakon o Banci Engleske: ima operativnu nezavisnost, njen Komitet monetarne politike određuje kamatnu stopu s ciljem postizanja vladine ciljane inflacije od 2,5% (kasnije 2%).
2. 6. - Rojters javlja da je srpska policija očistila Dečane od separatista - granatirani to mesto i okolna sela, talas izbeglica u Albaniji.
2. 6. - Na Tajvanu otkriven CIH (kompjuterski virus).
3. 6. - Željeznička nesreća u Eschedeu u kome je poginula 101 osoba postaje najveća željeznička katastrofa u historiji moderne Njemačke.
5. 6.? - Vickers plc prodaje Rols-Royce Motors Volkswagen Groupi, koja je dala bolju ponudu od BMW-a; ali ime i logo su pod kontrolom Rolls-Royce plc, proizvođača avio-motora, koji ih licencira BMW-u - nastaje Rolls-Royce Motor Cars.
11. 6. - Deklaracija ministara odbrane NATO-a: priprema se vojni plan za "zaustavljanje i razbijanje" nasilja na Kosovu i vojna vežba "Odlučni soko" nad Albanijom i Makedonijom, kao poslednja opomena.
14. 6. - Protest roditelja vojnika u Kragujevcu, narednih dana i u drugim mestima SRJ.
jun, krajem - Zamrznuta imovina SR Jugoslavije i Srbije u Evropskoj uniji, par dana kasnije zabranjeni letovi jugoslovenskih kompanija u EU.
Jul/Juli/Srpanj
1. 7. - Stupio na snagu "preventivni ogranak" Pakta stabilnosti i rasta unutar Evropske ekonomske i monetarne unije.
3. 7. - Policija deblokirala selo Kijevo kod Kline nakon mesec dana u okruženju OVK.
4. 7. - Hrvatska nogometna reprezentacija pobijedila Njemačku sa 3:0 u Lyonu (Francuska) u četvrtfinalu SP 1998. Ta utakmica proglašena je najvećom utakmicom u povijesti Hrvatske nogometne reprezentacije. Jedna Muslimanka poginula u slavljeničkoj paljbi u Mostaru.
4. 7. - Japanska sonda Nozomi je lansirana prema Marsu - Japan je tako treća zemlja koja ulazi u istraživanje planeta (ali misija je neuspešna).
6. 7. - Viktor Orbán je prvi put premijer Mađarske (1998-2002. i 2010-...)
6. 7. - Biački pokolj - Indonežanska vojska prekida demonstracije na otoku Biak.
6. 7. - Otvoren novi hongkonški aerodrom na Chek Lap Koku, jedan od najprometnijih na svetu.
14. 7. - Predsednik DR Kongo Laurent Kabila želi udaljiti ruandanski uticaj: smenjuje načelnika generalštaba Jamesa Kabarebea, zapravo Ruandanca, vrši čistku vlade od Ruandanaca a 27-og naređuje da ruandanski i ugandanski vojnici napuste zemlju.
17. 7. - U Sankt Peterburgu svečano sahranjeni posmrtni ostaci Nikolaja II, posljednjeg ruskog cara koga su zajedno s porodicom ubili boljševici devedeset godina ranije.
17. 7. - Podvodnim potresom izazvan cunami razara 10 sela na obali Papue Nove Gvineje, ostavljajući iza sebe 1500 mrtvih i 2000 nestalih.
17. 7. - Sporazum o reprogramiranju 1,71 mlrd. dolara duga SRJ Londonskom klubu.
18. 7. - Najjači u nizu napada UČK na Orahovac i okolna srpska sela - ubijeno pet Srba, oteto 35, Srbi proterani iz Retimlja i Opteruše.
21/22. 7. - Tri eksplozije u Makedoniji, kod Tabanovaca uništena lokomotiva međunarodnog voza.
22. 7. - OVK se povukla iz centra Orahovca, na nekoliko dana zauzela manastir Zočište.
23. 7. - Dekretom su utvrđeni nacionalni simboli Valonije (zastava: ).
26. 7. - Štrajk u gradskom prevozu u Beogradu, uvedena prinudna uprava u GSP.
27. 7. - Bivša stažistikinja u Beloj kući, Monika Luinski dala je prvu izjavu istražiteljima i time prekinula šestomesečnu ćutnju u vezi sa ljubavnom aferom sa američkim predsednikom Bilom Klintonom.
31. 7. - U eksploziji bombe poginuo policajac u Travniku.
31. 7. - Južnoafrička Komisija za istinu i pomirenje okončava rad nakon dve godine saslušanja, izveštaj je objavljen u oktobru.[2]
jul/avgust - Jake kiše izazivaju plavljenje reke Jangce, i još nekih reka na severu i jugu Kine, sa hiljadama žrtava.
Avgust/August/Kolovoz
1. 8. - U haškom pritvoru umro Milan Kovačević, bivši upravnik bolnice u Prijedoru.
1. 8. - Proglašena autonomija Puntlenda na severoistoku Somalije.
2. 8. - Reakcija na Kabiline poteze: Banyamulenge Tutsiji pokreću pobunu na istoku DR Kongo a ruandansko-kongoanske snage 4-og započinju napad na avio-bazu Kitona na atlantskoj obali.
Počinje Drugi rat u Kongu (do 2003), najsmrtonosniji sukob nakon Drugog svetskog rata, u koji će se umešati još nekoliko afričkih zemalja.
7. 8. - Na Palama ubijen Srđan Knežević, zamenik šefa policije u Srpskom Sarajevu.
7/8. 8. - U kragujevačkoj kafani sa dvojicom prijatelja ubijen Slobodan Miljković Lugar, haški optuženik.
8. 8. - Sukob u Afganistanu: talibani su zauzeli Mazar-e Šarif, ubijaju hiljade Hazari (odmazda za prošlogodišnje ubijanje talibana u tom gradu). Ubijena su i desetorica iranskih diplomata i jedan novinar.
12. 8. - Autobus sleteo u kanjon Morače, kod sela Rabuša blizu Podgorice - poginulo 18 putnika.
13. 8. - Ruandanci zauzimaju hidroelektrane Inga i isključuju struju Kinšasi, od pre tri dana kontrolišu luku Matadi, tako da je grad odsečen.
15. 8. - Bombaški napad u Omaghu: auto-bomba Prave IRA-e detonira u mjestu Omagh i ubija 29 slučajnih prolaznika, uzrokovavši najkrvaviji pojedinačni teroristički čin sjevernoirskog sukoba.
15. 8. - iMac G3 u prodaji.
17. 8. - Izbija Ruska financijska kriza: vlada devalvira rublju, proglašava moratorij na otplatu kratkoročnih vladinih obveznica i stranih kredita, što dovodi do kolapsa velikog broja banaka, a milioni Rusa gube ušteđevinu.
19. 8. - Monicagate: Bill Clinton na svoj 52. rođendan specijalnim istražiteljima priznaje kako je imao "neprimjerene odnose" s Monicom Lewinsky, a isti dan se obraća naciji preko televizije priznavši da joj nije govorio istinu.
20. 8. - Operacija Infinite Reach: američki udari krstarećim raketama na baze Al-Kaide u Afganistanu i farmaceutsku fabriku u Sudanu.
20. 8. - Vrhovni sud Kanade donosi presudu prema kojoj se Kvebek nema pravo otcijepiti od Kanade.
21. 8. - Pripadnici OVK kod Orahovca oteli novinara Đuru Slavuja i njegovog vozača Ranka Perinića, koji su krenuli da izveste o otmici monaha iz man. Zočište prethodnog meseca.
22. 8. - Angolske snage ulaze u DR Kongo, u Kabilinu korist, sutradan zauzimaju Kitonu.
23. 8. - U Rusiji smenjena Kirijenkova vlada - Jeljcin želi vratiti Černomirdina, ali Duma mu ne daje podršku.
23. 8.? - DR Kongo: pobunjenici sa istoka zauzeli Kisangani.
27. 8. - Srpske snage otkrile OVK-ov krematorijum u Klečki. Tokom meseca OVK potisnuta iz Junika i Glođana (opšt. Dečani).
28. 8. - Srpske vlasti tvrde da prvi put posle 4 meseca kontrolišu put Priština-Prizren, kao i sve glavne puteve u pokrajini.
29 - 30. 8. - Poseta državne sekretarke SAD Madeleine Albright Hrvatskoj i Bosni - nesuglasice sa Tuđmanom oko uticaja na Hrvate u BiH, podrška Biljani Plavšić.
30. 8. - Nakon pet dana borbi sa Zimbabveancima oko kinšasanskog aerodroma N'djili, Ruandanci se povlače.
31. 8. - Volkswagen obnavlja proizvodnju u Sarajevu.
Septembar/Rujan
2. 9. - Predsednici Klinton i Jeljcin u Moskvi daju zajedničku izjavu povodom Kosova, kritikuju obe strane.
2. 9. - Međunarodni krivični sud za Ruandu proglašava Jean-Paul Akayesua, bivšeg gradonačelnika iz Ruande, krivim za genocid, što je prva presuda za to krivično djelo izrečena nakon drugog svjetskog rata.
2. 9. - Swissair Flight 111: MD-11 pada u more kod Nove Škotske sa 229 osoba.
3. 9. - Lokalni general proglasio nezavisnost južne somalijske regije Jubaland, ali istisnut je u junu.
4. 9. - Dva studenta - Larry Page i Sergei Brin - osnivaju tvrtku zvanu Google Inc. (pretraživač radi od 1996). Krajem ove godine imaju indeks od oko 60 miliona stranica.
5. 9. - Kim Il Sung († 1994) upisan je u severnokorejski ustav kao Večni Predsednik republike.
7. 9. - Petnaest profesora Pravnog fakulteta u Beogradu obustavilo rad zbog otkaza prof. Vodineliću (prvi koji je dobio otkaz po novom zakonu).
7. 9. - Srpska policija nalazi 11 leševa kod sela Glođane.
8. 9. - EU zatvorena za avione JAT-a i drugih jugoslovenskih kompanija.
11. 9. - Jevgenij Primakov je novi premijer Rusije (do sledećeg maja).
12. 9. - U Albaniji ubijen Azem Hajdari, blizak saradnik opozicionog lidera Salji Beriše - nasilni protesti.
Predsjedništvo BiH - Alija Izetbegović, Živko Radišić i Ante Jelavić.
Parlamentarni izbori u BiH, FBiH i RS (42 zastupnika u Zastupničkom domu Parlamenta BiH, 140 zastupnika u Zastupničkom domu Federacije BiH te 83 zastupnika Narodne skupštine RS).
Birači u Federaciji BiH biraju i zastupnike u deset županijskih skupština.
14. 9. - Papina enciklika Fides et ratio o odnosu vere i razuma.
23. 9. - Rezolucija 1199 SB UN o situaciji na Kosovu - traži se primirje, razmotriće se dalje akcije i dodatne mere.
26. 9. - Parlamentarni izbori u Slovačkoj - stranka autoritarnog premijera Vladimíra Mečiara ima relativnu većinu, ali ne može formirati koaliciju (ovim će biti deblokiran put Slovačke u Evropsku uniju).
2. 10. - U prodaji je elektronska robotska igračka Furby, na vrhuncu popularnosti ove i sledeće božićnje sezone.
5. 10. - Odobren početak postupka impičmenta protiv američkog predsednika Klintona.
5. 10. - Savezni premijer Bulatović kaže da se SRJ nalazi u neposrednoj ratnoj opasnosti; uveden novi porez za troškove odbrane.
6. 10. - Matthew Sheppard, mladi student homoseksualne orijentacije, otet je i pretučen u gradu Laramie, Wyoming; nakon smrti od ozljeda šest dana kasnije postaje mučenikom američkog LGBT pokreta i simbolom borbe da se LGBT osobe zaštite federalnim zakonom o zločinima iz mržnje.
7. 10. - U Srbiji zabranjeno reemitovanje stranih info programa - sledećih dana zabranjeni i neki domaći listovi.
9. 10. - Uredba vlade Srbije o posebnim merama u uslovima pretnji oružanim napadima NATO na SRJ.
9. 10. - Hrvatska i Vatikan potpisale ugovor o gospodarskim pitanjima (povrat ili nadoknada oduzete imovine).
13. 10. - Pod pretnjom bombardovanja, postignut Sporazum Holbruk-Milošević - Verifikaciona misijaOEBS-a na Kosovu, NATO kontroliše iz vazduha; za OVK sporazum je neprihvatljiv.
14. 10. - Pavao Miljavac novi ministar obrane RH nakon Hebrangove ostavke.
16. 10. - Poništen izbor Lejle Šehović za Miss Hrvatske, titula joj je vraćena 28-og. U međuvremenu je proglašena Ivana Petković, dogovoreno je da predstavlja Hrvatsku 1999.
16. 10. - Bivši čileanski diktator Augusto Pinochet je za vrijeme liječenja u Velikoj Britaniji uhapšen i smješten u kućni pritvor na temelju optužbi za ubistva i kršenja ljudska prava.
18. 10. - Eksplozija naftovoda u mestu Jesse, Nigerija - preko 1.000 mrtvih.
20. 10. - U Srbiji proglašen Zakon o informisanju (nazvan "Vučićev" po ministru informisanja) - zabranjeno reemitovanje stranih programa "političko-propagandnog sadržaja", nezavisni mediji izloženi velikim kaznama.
23. 10. - U Beloj kući potpisan Memorandum sa Wye Rivera: Izraelci bi se trebali povući sa 13% zone C Zapadne obale (isključiva izraelska kontrola) - ispunjena je prva faza, povlačenje sa 2%.
24. 10. - Rezolucija 1203 SB UN: podrška Verifikacionoj misiji OEBS na Kosovu, NATO je štiti.
29. 10. - Uragan Mitch u srednjoj Americi, naročito Hondurasu i Nikaragvi: 11.000 mrtvih i isto toliko nestalih, drugi najgori u historiji.
30. 10. - Požar u göteborškoj diskoteci: ćetiri tinejdžera u Göteborgu podmeću požar u lokalnoj diskoteci za vrijeme proslave Noći vještica izazvavši smrt 63 osobe, uglavnom mladih makedonskih imigranata.
31. 10. - Kriza razoružanja Iraka: predsednik Klinton potpisao Akt o oslobođenju Iraka, o podršci opozicionim grupama; Irak istog dana objavljuje da više neće sarađivati sa inspektorima.
2. 11. - Nada Esperanza Šakić izručena Hrvatskoj iz Argentine.
2. 11. - U sedištu NATO-a uhapšen francuski major Pierre-Henri Bunel zbog predaje dokumenata srpskim zvaničnicima.
2 - 3. 11. - Zasedanje Parlamentarne skupštine Saveza Rusije i Belorusije u Jaroslavlju: poziv SRJ da razmotri problem pristupanja, šef delegacije Šešelj se zalaže za što širu saradnju.[3]
Guverneri: Jeb Bush izabran u Floridi, brat George je reizabran u Teksasu. Bivši profesionalni hrvač Jesse Ventura kao kandidat Reformske stranke izabran za u Minnesoti.
4. 11. - Nikola Poplašen (SRS) preuzeo položaj predsednika RS (do smene sledećeg septembra), Petar Đokić (SPRS) ostaje predsednik skupštine.
22. 11. - U Zagrebu potpisan Sporazum o posebnim odnosima između Hrvatske i BiH (trebao biti potpisan 16. 11.), dva dodatna dokumenta o luci Ploče i tranzitu kroz Neum.
24. 11. - Sukobi studenata i obezbeđenja na nekim beogradskim fakultetima.
24. 11. - Raniji komandant vojske Émile Lahoud je novi predsednik Libana, uz sirijsku podršku (do 2007). Za premijera će sledećeg meseca postaviti Salima Al-Hussa umesto Rafica Haririja.
24. 11. - Otvoren je aerodrom na jugu Pojasa Gaze (zatvoren u februaru 2001. zbog Intifade).
25 - 30. 11. - Jiang Zemin u poseti Japanu: usvojena deklaracija o prijateljstvu, ali nema sporazuma o istoriji, Tajvanu i trajnom članstvu Japana u SB UN.
29. 11. - U Japanu završeno svetsko prvenstvo u odbojci: Italija prva, Jugoslavija druga.
2. 12. - SFOR u Bijeljini uhapsio Radislava Krstića, aktivnog generala Vojske RS na osnovu zapečaćene optužnice ICTY (2001. osuđen na 46 godina, skraćeno na 35).
3. 12. - Christopher R. Hill, američki posrednik za Kosovo, predstavio novu verziju sporazuma (obe strane odbijaju).
6. 12. - Hugo Chavez, bivši padobranski pukovnik i ljevičarski kandidat, izabran za predsjednika Venezuele (mandat počinje u februaru, ostaje do smrti 2013).
6. 12. - Na skopski aerodrom Petrovec stiže prvih 40 vojnika NATO-vih Snaga za brzo reagovanje (podrška Kosovskoj verifikacionoj misiji).
10. 12. - Anto Furundžija osuđen pred ICTY na deset godina zatvora.
10. 12. - Međunarodna svemirska stanica i šatl misija STS-88: četiri dana nakon spajanja, otvorena su vrata između modula Zarja i novopristiglog američkog modula Unity.
Fizika: Robert B. Laughlin, Horst L. Störmer i Daniel C. Tsui (otkriće novog oblika kvantnog fluida sa frakcionalno naelektrisanim ekscitacijama)
Kemija: Walter Kohn (razvoj teorije funkcionala gustine) i John A. Pople (razvoj računskih metoda u kvantnoj hemiji, → en)
Fiziologija i medicina: Robert F. Furchgott, Louis J. Ignarro i Ferid Murad (otkrića u vezi azot-monoksida kao signalnog molekula u kardiovasularnom sistemu)
Književnost: José Saramago (koji nam parabolama, održanim maštom, samilošću i ironijom, neprekidno omogućava da shvatimo neuhvatljivu stvarnost)
Mir: John Hume i David Trimble (napori za mirno rešenje konflikta u Severnoj Irskoj)
Ekonomija: Amartya Sen (doprinos ekonomici blagostanja)