3. 1. - Brano Miljuš isključen iz SNSD nakon što ga je predsednik RS Nikola Poplašen (SRS) predložio za mandatara.
7. 1. - Senat SAD počeo je suđenje u postupku smene (impičment) predsedniku SAD Bilu Klintonu, prvo posle više od 130 godina protiv aktuelnog šefa države. Klinton je bio optužen za krivokletstvo i opstrukciju pravde u aferi sa bivšom pripravnicom u Beloj kućiMonikom Levinski.
8. 1. - Kosovski rat: OVK otela osam vojnika VJ kod Kosovske Mitrovice (oslobođeni 13. 1. u zamenu za zarobljene gerilce); ubijena tri policajca na putu Suva Reka - Dulje.
9. 1. - SFOR ubio Dragana Gagovića, optuženog za ratne zločine - u neredima povređeni pripadnici međunarodne policije u Foči.
10. 1. - Debitovala TV serija The Sopranos - šest sezona sa 86 epizoda do 2007, smatraju je jednom od najboljih TV serija svih vremena.
11. 1. - U Prištini ubijen Enver Maljoku, gl. urednik Kosovskog informativnog centra, možda usled rivaliteta DSK i UČK.
28. 1. - Kofi Anan, generalni sekretar UN, izjavio je u Briselu na sastanku sa zvaničnicima NATO da je na Kosovu moguća i upotreba vojne sile »ukoliko se ona pokaže kao suštinska za postizanje političkog rešenja«, da međunarodna zajednica mora uzeti u obzir "lekcije iz Bosne" i da je pitanje državnog suvereniteta ne sme odvratiti od intervencije kako bi se sprečio veći užas.
29. 1. - Kontakt grupa poziva obe strane kosovskog konflikta da se do 6. 2. sastanu u Rambujeu.
29. 1. - Masakr u Rogovu: nakon ubistva policajca ubijena 24 Albanca.
29. 1. - U Hrvatskoj smjenjen Markica Rebić, zamjenik min. obr.; prihvaćena ostavka Miroslava Šeparovića, ravnatelja HIS.
Februar/Veljača
1. 2. - Nada Šakić, optužena za ratne zločine tokom II svetskog rata, oslobođena zbog nedostatka dokaza.
4. 2. - Nenaoružani zapadnoafrički imigrant Amadou Diallo ubijen od strane policije u New Yorku, što izaziva rasne nerede u gradu.
4. 2. - Izbačeno 50 studenata iz zgrade Filološkog fakulteta u Beogradu, sutradan prekid svih aktivnosti u znak protesta (protesti traju jer je dekan Radmilo Marojević otpustio osmoro profesora).
6. 2. - Pregovori u Rambujeu između Srbije i kosovskih Albanaca o zaustavljanju sukoba na Kosovu i Metohiji.
19. 2. - Komanda nad oružanim snagama u BiH prenesena na Predsedništvo.
19. 2. - Slobodan Milošević odbija da se sastane sa Kristoferom Hilom, izjavljuje da "nećemo dati Kosmet ni po cenu bombardovanja".
19. 2. - Crnogorska vlada izjavljuje da treba "sprečiti upotrebu teritorije Crne Gore u eventualnom sukobu sa medjunarodnom zajednicom" - burne reakcije saveznih vlasti.
19. 2. - Ubijen irački šiitski klerik Mohammad Mohammad Sadeq al-Sadr.
20. 2. - Pregovori u Rambujeu produženi do 23. 2. - od SRJ se traži da prihvati dolazak NATO na Kosovo, a od kosovskih Albanaca razoružanje OVK; u pokrajini su borbe.
23. 2. - Pregovori u Rambujeu završeni bez sporazuma - kosovska strana ga načelno prihvata, dobija dve nedelje za konsultacije.
23. 2. - Selo Galtür na zapadu Austrije pogođeno lavinom, poginula 31 osoba.
27. 2. - OVK imenovala svog šefa političkog direktorata Hašima Tačija za mandatara privremene vlade.
28. 2. - U Gajrama kod Kačanika u napadu OVK poginuo komandir kačaničke policijske stanice.
28. 2. - Kraj misije UNPREDEP u Makedoniji jer je NR Kina stavila veto na njeno produženje zbog makedonskog priznanja Tajvana.
Mart/Ožujak
1. 3. - Posle sto dana završen protest na Filološkom fakultetu u Beogradu, vraćeni smenjeni profesori.
2. 3. - Adem Demaći daje ostavku na mesto političkog predstavnika OVK, smatra da sporazum iz Rambujea ne bi garantovao nezavisnost Kosova.
5. 3. - Na osnovu međunarodne arbitraže Brčko proglašeno za neutralan distrikt, van Federacije i RS. Vlada RS (Milorad Dodik) daje ostavku (povlači je desetak dana kasnije).
7. 3. - Skupština RS se izjasnila protiv smene Poplašena i odluke o Brčko distrikta.
9. 3. - MUP Srbije raspisao poternice za nekim pripadnicima OVK, uključujući pregovarače Hašima Tačija, Jakupa Krasnićija i Ram Buju.
10. 3. - Ričard Holbruk i Kris Hil razgovaraju 10 sati sa Miloševićem, koji ne pristaje na ulazak NATO-a.
15. 3. - Dinko Šakić se na suđenju u Zagrebu izjašnjava da nije kriv.
15. 3. - Santerova komisija EU dala ostavku zbog optužbi za korupciju.
16. 3. - Jozo Leutar, zamenik federalnog ministra U.P., fatalno ranjen u eksploziji automobila (umro 28. 3.).
16. 3. - Srpski patrijarh Pavle u poseti Zagrebu, razgovara sa kardinalom Bozanićem i predsednikom Tuđmanom.
15 - 18. 3. - Druga runda Pregovora u Rambujeu: srpska delegacija odbija da potpiše sporazum koji predviđa dolazak 30.000 vojnika NATO na Kosovo te njihov slobodan prolaz i imunitet u celoj Srbiji. Albanska delegacija potpisuje sporazum za koji srpska strana kaže da je "nepostojeći".
17. 3. - Ruska televizija prikazuje navodni snimak državnog tužioca Jurija Skuratova sa dve prostitutke - smenjen je sledećeg meseca (mogući kompromat, istraživao je finansijske malverzacije osoba bliskih predsedniku Jeljcinu).
18. 3. - Mobilni telefon Nokia 3210 - biće ih prodato oko 160 miliona.
20. 3. - Verifikaciona misija OEBS napušta Kosovo.
25. 3. do kraja meseca - Prema optužnici ICTY-ja, srpske snage granatirale sela u opštinama Srbica, Orahovac, Prizren, navodno počinile zločine u Ćirezu, Izbici, Beloj Crkvi i Maloj Kruši; navodno ubile 20 Albanaca u selu Padalište kod Istoka; proteruju Albance iz okoline Peći, iz grada Prizrena, okoline Dečana.
2/3. 4. - Avioni Nato-a bombardirali centar Beograda, prvi put od početka zračnih napada na ciljeve u SR Jugoslaviji 24. marta. Pogođene zgrade republičkog i saveznog MUP-a.
3. 4. - Vlasti u Beogradu preuzele nezavisni radio B92.
5. 4. - Dvojica Libijaca izručena Škotskoj radi suđenja u Holandiji zbog obaranja aviona iznad Lokerbija. UN suspendovale sankcije Libiji.
9. 4. - Početak Bitke na Košarama, kod istoimene karaule. OVK uz podršku NATO-a uspela da potisne VJ na drugu liniju. U kasnijim borbama, sve do 10.6., VJ uglavnom vratila izgubljene položaje. Poginulo oko 60 vojnika VJ i 150 iz OVK.
9. 4. - Ibrahim Baré Maïnassara, predsjednik Nigera, ubijen prilikom državnog udara.
11. 4. - U Beogradu ubijen novinar i vlasnik dnevnog lista "Nedeljni telegraf", Slavko Ćuruvija.
12. 4. - NATO pogodio voz na mostu u Grdeličkoj klisuri, poginulo 14 civila.
12. 4. - Skupština SRJ donela odluku o pristupanju Savezu Rusije i Belorusije.
14. 4. - NATO pogodio albanske izbeglice kod Đakovice - 73 poginula.
15. 4. - Pogođene Azotara i Petrohemija u Pančevu, u vazduh ispuštena velika količina kancerogenog vinilhlorid monomera.
april - Ujedinjene nacije izveštavaju da je 850.000 ljudi, uglavnom Albanaca, proterano iz svojih domova na Kosovu.
16. 4. - Srušen most na Dunavu između Kovina i Smedereva.
19. 4. - Nemački Bundestag drži prvo zasedanje u berlinskoj zgradi Reichstaga.
20. 4. - Masakr u Columbineu, prilikom koga dva tinejdžera ubijaju 13 osoba u srednjoj školi prije nego što će ubiti sebe.
25. 4. - Hiljade pristalica pokreta Falun Gong se okuplja u Pekingu - pokret je ubrzo zabranjen i proglašen za državnog neprijatelja.
26. 4. - Popularna BBC-jeva voditeljica Jill Dando ubijena na londonskoj ulici, za šta neki komentatori sumnjiče Arkana (osuđen je jedan seksualni prestupnik ali oslobođen).
27. 4. - U NATO-ovom napadu na Surdulicu pogođeni i civili - 20 mrtvih, među njima i deca.
27. 4. - Iz mora kod Vele Orjule izronjena antička statua, nazvana Hrvatski Apoksiomen - izložena 2006. nakon brižne restauracije.
2/3. 5. - Grafitne bombe bačene na termoelektrane u Obrenovcu i Kostolcu - raspad elektroenergetskog sistema u Srbiji, mnogi gradovi ostaju i bez vode.
3. 5. - Tornado kategorije F5 pogodio je Oklahoma City ubivši 38 ljudi. To je bio najjači tornado ikad.
3. 5. - Kasetne bombe na autobus kod Peći, razorena zgrada RTV Novi Sad.
4. 5. - Bombardovana zgrada RTS u Novom Sadu, u vazdušnoj bici iznad Valjeva poginuo potpuk. Milenko Pavlović (na avionu MiG 29).
6. 5. - Devolucija Ujedinjenog Kraljevstva: Održani prvi regionalni izbori za Škotski parlament i Nacionalnu skupštinu za Wales, a na kojima pobjeđuje Laburistička stranka.
7. 5. - NATO-ov zrakoplov bombardirao kinesko veleposlanstvo u Beogradu. Poginula su tri službenika, a ranjeno ih je 20. Objašnjeno greškom u kartama, u Kini protesti. Gađan i kompleks zgrada saveznih i republičkih ministarstava.
7. 5. - Avioni NATO zasuli centar Niša klaster bombama i ubili 14 osoba (cilj je bio aerodrom). Ovaj zločin jedan je od najtežih koji je počinjen tokom bombardovanja Jugoslavije.
7. 5. - Porota proglašava Warner Bros. i produkciju emisije The Jenny Jones Show odgovornom za smrt Scotta Amedurea, koji je u jednoj epizodi razotkriven kao "tajni obožavatelj" svog ubice Jonathana Schmitza.
27. 5. - Haški tribunal podigao optužnicu protiv tadašnjeg predsednika Jugoslavije Slobodana Miloševića, predsednika Srbije Milana Milutinovića, potpredsednika savezne Vlade Nikole Šainovića, načelnika Generalštaba VJ Dragoljuba Ojdanića, i ministra unutrašnjih poslova Srbije Vlajka Stojiljkovića. Svima stavljeni na teret zločini na Kosovu.
29. 5. - Dolaskom Oleseguna Obasanjoa na mjesto predsjednika u Nigeriji prestala vojna diktatura i uspostavljena tzv. Četvrta republika.
29. 5. - Pjesma Eurovizije u Jeruzalemu: Charlotte Nilsson iz Švedske prva, Doris Dragović iz Hrvatske 4. ("Marija Magdalena"), Dino i Béatrice iz BiH 7. ("Putnici").
31. 5. - U Surdulici pogođena Specijalna bolnica za plućne bolesti i Dom staraca, poginulo 20 civila, gađani i elektroenergetski objekti.
maj - Protesti u Čačku protiv zloupotrebe civila i civilnih objekata u ratne svrhe (Građanski parlament), gradonačelnik Velimir Ilić se skriva od policije. Tokom bombardovanja je u još nekoliko gradova bilo protesta zbog "selektivne mobilizacije" i rata.
Jun/Juni/Lipanj
1. 6. - S radom počeo Napster, servis za downloadiranje muzičkih datoteka na Internetu.
2. 6. - Butanski kralj nakon višedecenijskog protivljenja dozvoljava da se u njegovoj kraljevini počne emitirati televizijski program.
3. 6. - Slobodan Milošević i Skupština Srbije prihvatili mirovni predlog koji su juče doneli Černomirdin i Ahtisari. Radikali najavljuju ostavke u vladi.
7. 6. - Pregovori o povlačenju VJ se otegli, jak napad na rafinerije u Novom Sadu i Pančevu.
8. 6. - U Zagrebu uhićen Miroslav Šeparović, bivši ministar pravosuđa i ravnatelj Hrvatske izvještajne službe (HIS).
9. 6. - SR Jugoslavija i NATO potpisuju tzv. Kumanovski sporazum.
10. 6. - Završetak NATO akcije u SRJ. Jedinice VJ počinju povlačenje, Savet BezbednostiUN usvojio rezoluciju 1244.
10. 6. - U Kelnu konstituisan Pakt stabilnosti za jugoistočnu Evropu.
11. 6. - Ruski bataljon iz BiH iznenada prelazi preko Srbije i uveče stiže na Kosmet, sutradan zauzimaju aerodrom Slatina kod Prištine.
12. 6. - KFOR ulazi na Kosovo (tamošnji nezvanični Dan oslobođenja). Anarhično stanje, ugroženi Srbi i ostali ne-Albanci, do novembra registrovano 247.391 izbeglica u Srbiji. Sérgio Vieira de Mello privremeni administrator UN.
2. 7. - Albanci u Prištini slave godišnjicu Kačaničkog ustava iz 1990, sledeće noći srušeni spomenici Vuku i Njegošu.
4. 7. - Tragači za blagom u Nemačkoj otkrili Nebeski disk Nebra - najstariji poznati prikaz kosmosa, iz oko 1600-e pne. (u rukama nauke od 2002).
5. 7. - Počinju protesti u Leskovcu, na inicijativu TV tehničara Ivana Novkovića (ubrzo uhapšen).
5. 7. - Barry Winchell, američki vojnik nasmrt pretučen u bazi Fort Campbell u incidentu koji će pokrenuti pitanje homofobije u američkim oružanim snagama.
23. 7. - Lansiran Chandra, NASA-in satelit za promatranje svemira u röntgenskom dijelu spektra.
23. 7. - Mohamed VI preuzima marokansko prijestolje nakon smrti svog oca kralja Hasana II.
30. 7. - Potpisan sporazum Izetbegović-Tuđman o razgraničenju BiH i Hrvatske - vrh poluotoka Klek te Veliki i Mali škoj pripadaju BiH, takođe granica bi išla Unčicom umesto Unom između dve Kostajnice (nije ratificiran u Hrvatskoj).
Avgust/August/Kolovoz
1. 8. - Crnogorski predsednik Đukanović u poseti Moskvi.
6. 8. - Prvih 200 od 3.100 međunarodnih policajaca počinje da patrolira u Prištini.
6. 8. - Poslije osam godina otvoren granični prijelaz Ivanica između Dubrovnika i Trebinja (kasnije tijekom mjeseca prosvjedi veterana).
7. 8. - Francuski vojnici iz sastava KFOR-a sprečili albanske demonstrante da preko mosta na Ibru uđu u severnu Mitrovicu (sukobi i sledećih dana).
7. 8. - U Brčkom održan Rok maraton '99 na kojem su se prvi put od raspada bivše SFRJ i time uzrokovanog rata, okupile rok grupe iz bivših jugoslovenskih republika. Koncert je najavljen kao skup visokog rizika, ali incidenata nije bilo.
16. 8. - Najmanje 104 Roma iz Srbije se udavilo u Jadranu, u pokušaju prelaska u Italiju.
17. 8. - Izmitski zemljotres 1999.: više od 17,000 poginulih i 44,000 ozlijeđenih u potresu magnitude 7.4 koji je pogodio Istanbul i sjeverozapadnu Tursku.
18. 8. - Fudbalska utakmica Jugoslavija - Hrvatska 0:0; tokom drugog poluvremena nestajalo struje i bačen suzavac (ali utakmica nastavljena).
19. 8. - Srpski opozicioni Savez za promene na mitingu u Beogradu (70.000 prisutnih) poziva Miloševića na odlazak. Raskol između Vuka Draškovića i Zorana Đinđića.
20. 8. - U Subotici formiran Nacionalni savet vojvođanskih Mađara, na čelu József Kasza.
24. 8. - SPC objavila da je na Kosmetu od juna razoreno i opljačkano najmanje 50 pravoslavnih hramova, uključujući i neke iz 14. veka.
25. 8. - U Beču uhapšen general VRS Momir Talić, po optužbi za ratne zločine.
30. 8. - Referendum na Istočnom Timoru: 78,5% odbacuje specijalnu autonomiju u okviru Indonezije (prema 21,5% za), što se smatra glasom za nezavisnost - odmah dolazi do sukoba koji će odneti 1400 života.
31. 8. - U zaseoku Zlaš kod Prištine nađena masovna grobnica s telima 42 srpska civila.
Septembar/Rujan
3. 9. - UNMIK otvorio carinski punkt na graničnom prelazu Đeneral Janković (Kosovo-Makedonija), ignorišući zakone SRJ.
4. 9. - EU ukinula embargo na naftu i letove do Crne Gore i Kosova.
7. 9. - Atenu pogađa potres u kome ginu 143 osobe.
9. 9. - Najžešći okršaji u Kos. Mitrovici od dolaska KFOR-a - u tri albanska pokušaja da se probije blokada na mostu preko Ibra ranjene najmanje 33 osobe: lokalni Srbi, devet francuskih žandarma i šest vojnika.
10. 9. - Novi neredi u Mitrovici, povređeno 28 albanskih napadača i po četvorica Srba i francuskih vojnika.
29 - 30. 9. - Policija primenila silu protiv više desetina hiljada demonstranata u Beogradu koji su pokušali šetnju do Miloševićeve rezidencije.
Oktobar/Listopad
1. 10. - Premijer Vladimir Putin objavljuje kako ruske trupe ulaze u sjevernu Čečeniju kako bi napravile sanitarni kordon protiv terorista, čime eskalira drugi čečenski rat.
9. 10. - Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo u fudbalu: Hrvatska - Jugoslavija 2:2 – Jugoslavija odlazi na prvenstvo, utakmica upamćena po kontaktu Zorana Bate Mirkovića i Roberta Jarnog.
11. 10. - U Prištini ubijen pripadnik UNMIK-a Valentin Krumov, Amerikanac bugarskog porekla; pretpostavlja se da su ubice pomislili da je Srbin.
12. 10. - Pokušaj pakistanskog premijera Nawaza Sharifa da s čela pakistanske vojske smijeni generala Perveza Musharaffa rezultira državnim udarom prilikom koga je Sharif svrgnut s vlasti koju preuzima Musharaff (do 2008).
12. 10. - Prema UN-u, u Sarajevu je rođen 6-milijarditi stanovnik Zemlje (Adnan Nević); 5-milijarditi je bio Matej Gaspar u Zagrebu1987. (u vreme Univerzijade).
22. 10. - Željko Kopanja, gl. i odg. urednik banjalučkih "Nezavisnih novina", izgubio obe noge u podmetnutoj eksploziji.
27. 10. - Naoružani napadači upadaju u zgradu armenskog parlamenta za vrijeme sjednice i pred TV-kamerama ubijaju premijera Vazgena Sargisjana, predsjednika parlamenta Karena Demirčjana i još 6 poslanika.
29. 10. - Ciklon pogodio indijsku državu Orissa, zvanično oko 9.800 mrtvih.
30. 10. - Na utakmici Partizan - Crvena Zvezda od ispaljene baklje poginuo jedan Zvezdin navijač.
31. 10. - Nebojša Saveljić, član Monteniggersa, poginuo u saobraćajnoj nesreći (poginulo još dvoje i dvoje teško povređeno).
31. 10. - Momčilo Trajković, odnedavno predsednik Izvršnog odbora Srpskog nacionalnog veća Kosova, ranjen u nogu na vratima svog stana.
31. 10. - EgyptAir Flight 990 pao u Atlantik uz 217 izgubljenih života - američki NTSB smatra da je pilot namerno obrušio avion.
Novembar/Studeni
1. 11. - Hrvatski predsednik Tuđman prebačen u bolnicu.
3. 11. - Rania, kraljica Jordana, posjetila sarajevsko naselje Grbavica, gdje je položila kamen temeljac za izgradnju Jordanskog islamskog centra (Jordanska džamija, otvorena 2002[2]).
9. 11. - Policija rasturila studentski protest u Beogradu.
12. 11. - Avion Svetskog programa za hranu se srušio severoistočno od Kos. Mitrovice, poginulo svih 24-oro.
12. 11. - 845 poginulih i 4,948 ozlijeđenih u potresu magnitude 7.2 koji je pogodio grad Düzce i sjeverozapadnu Tursku.
12. 11. - U SAD stupio na snagu Gramm–Leach–Blileyev akt kojim je opozvan Glass–Steagallov zakon iz 1933. - dozvoljena kombinacija komercijalnih i investicionih banaka te osiguravajućih društava.
14. 11. - Boris Trajkovski izabran za predsednika Makedonije (do 2004), opozicioni socijaldemokrati smatraju izbore nelegitimnim zbog nepravilnosti u zapadnoj Makedoniji.
15. 11. - Njujorška deklaracija Predsjedništva BiH: između ostalog predviđa se uspostava državne granične službe, zajedničkih jedinica za mirovne operacije i jedinstveni pasoši (skupština RS ovo osporava u decembru).
20. 11. - Kina lansirala prvu svemirsku letjelicu Shenzhou.
21. 11. - Dvojica srpskih policajaca poginula kada im je vozilo naletelo na minu između Kuršumlije i kosovske granične linije, nakon okršaja sa ubačenom albanskom grupom.
22. 11. - Albanci u Orahovcu uklonili posle tri meseca barikade s puteva, postavljene zbog stacioniranja ruskih vojnika.
24. 11. - Na granici zadržan mazut koji je u sklopu evropskog programa "Energija za demokratiju" bio upućen u Niš i Pirot iz Makedonije (propušten 7. 12.).
25. 11. - Afera "Pauk": savezni ministar za informisanje Goran Matić saopštio da su uhapšeni članovi "špijunsko-terorističke grupe", pripadnici "francuske obaveštajne službe", koji su "planirali atentat" na Slobodana Miloševića.
26. 12. - Crnogorski ministar inostranih poslova Branko Perović podnio ostavku jer je ranije tokom mjeseca pred napuljskim sudom optužen za šverc cigareta.
Književnost: Günter Grass (čije vragolaste crne basne predstavljaju zaboravljeno lice istorije)
Mir: Lekari bez granica (priznanje pionirskog humanitarnog rada ove organizacije na nekoliko kontinenata)
Ekonomija: Robert Mundell (za analizu monetarne i fiskalne politike pod različitim kursnim režimima i analizu optimalnih valutnih područja)
13.9. - Kataklizmička termonuklearna eksplozija izbacuje Mjesec, a zajedno s njim i Mjesečevu bazu Alfa iz orbite u duboki svemir, čime započinje radnja TV-serije Svemir 1999.