mezopotamskie listy królewskie: |
Asyryjska lista królów - Synchronistyczna lista królów - Lista królów Ur i Isin - Kanon Ptolemeusza - Urucka lista królów - Babilońska lista królów A - Babilońska lista królów B - Babilońska lista królów C |
listy mezopotamskich królów: |
lista królów asyryjskich - lista królów babilońskich - lista królów hetyckich |
władcy asyryjscy: |
Uszpia - Sulili - Kikkia - Akia - Puzur-Aszur I - Szalim-ahum - Ilu-szuma - Eriszum I - Ikunum - Sargon I - Puzur-Aszur II - Eriszum II - Szamszi-Adad I - Iszme-Dagan I - Aszur-dugul - Mut-Aszkur - Asinum - Puzur-Sin - Puzur-Aszur III - Enlil-nasir I - Nur-ili - Aszur-szaduni - Aszur-rabi I - Aszur-nadin-ahhe I - Enlil-nasir II - Aszur-nirari II - Aszur-bel-niszeszu - Aszur-rem-niszeszu - Aszur-nadin-ahhe II - Eriba-Adad I - Aszur-nadin-apli - Aszur-nirari III - Enlil-kudurri-usur - Ninurta-apil-Ekur - Aszur-dan I - Ninurta-tukulti-Aszur - Mutakkil-Nusku - Aszur-resza-iszi I - Aszared-apil-Ekur - Aszur-bel-kala - Eriba-Adad II - Szamszi-Adad IV - Aszurnasirpal I - Salmanasar II - Aszur-nirari IV - Aszur-rabi II - Aszur-resza-iszi II - Tiglat-Pileser II - Aszur-dan II - Tukulti-Ninurta I - Salmanasar I - Adad-nirari I - Aszur-uballit I - Enlil-narari - Arik-den-ili - Aszurnasirpal II - Adad-nirari III - Salmanasar IV - Aszur-dan III - Aszur-nirari V - Tiglat-Pileser III - Salmanasar V - Aszur-nirari I - Szamszi-Adad III - Iszme-Dagan II - Szamszi-Adad II - Szamszi-Adad V - Sennacheryb |
asyryjskie królowe: |
Sammu-ramat - Aszur-szarrat - Mulissu-mukanniszat-Ninua - Naqi'a - Taszmetum-szarrat - Eszarra-hamat - Banitu |
asyryjscy i babilońscy dostojnicy: |
Dajan-Aszur - Szamszi-ilu - Nergal-erisz - Bel-Harran-beli-usur - Nabu-szumu-iszkun - Aplaja - Remanni-Adad - Bel-tarsi-iluma - Taklak-ana-szarri - Mutarris-Aszur - Sin-szallimanni - Bel-dan - Adad-belu-ka’’in - Aszur-bunaja-usur - Nabu-szarussu-ukin - Nabu-zer-iddina |
władcy sumeryjscy (legendarni i historyczni): |
Dumuzi (władca Bad-tibiry) - Alulim - Alalgar - Enmeluana - Enmegalana - Ensipaziana - Enmendurana - Ubar-Tutu - Enmebaragesi - Agga - Giszur - Kullassina-bel - Nangiszliszma - Endarahana - Babum - Pu'annum - Kalibum - Kalumum - Zuqaqqip - Atab - Maszda - Arwi'um - Etana - Balih - Enmenuna - Melam-Kisz - Samug - Barsalnuna - Tizqar - Ilku'u - Iltasadum - Utulkalama - Dumuzi (władca Uruk) - Urlugal - Gilgamesz - Lugalbanda - Enmerkar - Meski'aggaszer - La-baszer - Ennundarahana - Mesze - Melamana - Lugalkigin - Meskalamdug - Mesanepada - Meskiagnuna - Aanepada - Elulu - Balulu - Susuda - Dadase - Mamagal - Kalbum - Tuge - Mennuna - Enbi-Esztar - Lugalmu - Nane - Meskiag-Nanna - Enszakuszana - Lugalkiniszedudu - Argandea - Gudea - Ibbi-Suen - Hatanisz - Lugalanemundu - Ku-Bau - Ur-Zababa - Lugalsza'engur - Usz - Enakale - Ur-Lumma - Il - Ur-Baba - Ur-Ningirsu - Nammahani - Akalamdug - Pu-abi |
władcy babilońscy i kasyccy: |
Sin-muballit - Sumu-abum - Sumu-la-El - Sabium - Apil-Sin - Hammurabi - Samsu-iluna - Abi-eszuh - Ammi-saduqa - Ammi-ditana - Samsu-ditana - Gandasz - Agum I - Kasztiliasz I - Abi-Rattasz - Kasztiliasz II - Urzigurumasz - Harba-Szipak - Tiptakzi - Agum II - Burna-Buriasz I - Kasztiliasz III - Ulam-Buriasz - Agum III - Kara-indasz - Kadaszman-Harbe I - Kurigalzu I - Kadaszman-Enlil I - Kara-hardasz - Nazi-Bugasz - Kurigalzu II - Nazi-Maruttasz - Kadaszman-Turgu - Kadaszman-Enlil II - Kudur-Enlil - Szagarakti-Szuriasz - Kasztiliasz IV - Enlil-nadin-szumi - Kadaszman-Harbe II - Adad-szuma-iddina - Adad-szuma-usur - Meli-Szipak - Marduk-apla-iddina I - Zababa-szum-iddina - Enlil-nadin-ahhe - Marduk-kabit-ahheszu - Itti-Marduk-balatu - Ninurta-nadin-szumi - Nabu-kudurri-usur I - Enlil-nadin-apli - Marduk-nadin-ahhe - Marduk-szapik-zeri - Adad-apla-iddina - Marduk-ahhe-eriba - Nabu-szum-libur - Simbar-Szipak - Ea-mukin-zeri - Kaszszu-nadin-ahhe - Eulmasz-szakin-szumi - Ninurta-kudurri-usur I - Szirikti-Szuqamuna - Mar-biti-apla-usur - Nergal-uszezib - Szamasz-szuma-ukin - Kandalanu - Nabonid - Amel-Marduk |
władcy Elamu: |
Epir-mupi - Hita - Attar-kitah - Hallutusz-Inszuszinak - Szutruk-Nahhunte I - Kutir-Nahhunte III - Hurbatila - Ige-halki - Kudur-Nahhunte - Humban-tahrah - Humban-nikasz I - Szutruk-Nahhunte II - Halluszu-Inszuszinak - Humban-nimena - Humban-haltasz I - Humban-haltasz II - Urtak |
władcy Esznunny: |
Szu-ilija - Nur-ahum - Kirikiri - Bilalama - Ibal-pi-El I - Ibal-pi-El II - Naram-Sin - Ipiq-Adad II - Dadusza - Silli-Sin |
władcy Isin: |
Iszbi-Erra - Szu-iliszu - Iddin-Dagan - Iszme-Dagan - Lipit-Isztar - Ur-Ninurta - Bur-Sin - Lipit-Enlil - Erra-imitti - Enlil-bani - Zambija - Iter-pisza - Ur-dukuga - Sin-magir - Damiq-iliszu |
władcy Larsy: |
Naplanum - Kudur-Mabuk - Rim-Sin II |
władcy Hetytów: |
Pithana - Anitta - Peruwa - Zuzu - Tudhalija I - PU-Szarruma - Zidanta I - Ammuna - Huzzija I - Tudhalija II - Arnuwanda I - Tudhalija III - Mursili III |
władcy Mitanni/Hanigalbatu: |
Szattuara I - Wasaszatta - Szattuara II |
władcy Jamhadu: |
Sumu-epuh - Jarim-Lim I - Hammurapi I - Abba-El - Jarim-Lim II - Nikmepa - Irkabtum - Jarim-Lim III - Hammurapi II |
władcy Mari: |
Jaggid-Lim - Sumujamam - Jasmah-Adad |
władcy Qatny: |
Iszki-Adad - Amut-pi-El - Akizzi |
władcy Karkemisz: |
Pijassili - Szahurunuwa - Ini-Teszup - Talmi-Teszup - Sangara |
władcy Hamat: |
Irhuleni - Jau-bi'di - Zakkur |
władcy Dilmunu: |
Uperi - Ahundara - Qana - Hundaru |
starożytne miasta i stanowiska archeologiczne: |
Malgum - Dilbat - Isin - Esznunna - Rapiqum - Larsa - Kisurra - Nesa - Terqa - Tell Leilan - Der - Babilon - Kar-Tukulti-Ninurta - Aszur - Kalchu - Niniwa - Tumal - Kazallum - Kulaba - Aratta - Balawat - Tuttul - Ekallatum - Siraran - Abu Salabich - Szuruppak - Adab - Tall al-Ubajd - Chafadżi - Agade - Karkar - Bad-tibira - Ur - Nippur - Tell al-Rimah - Tall Szajch Hamad - Tall al-Ahmar - Arslan Tash - Tarbisu - Marad - Arrapha - Apku - Dur-Abi-hara - Hiritu - Tell Qarqur - Waszuganni - Tell Feheriye - Tell Afis - Hatarikka - Tajma - Akszak - Nerik - Hakpis - Puruszhanda - Ankuwa - Tell ed-Der - Sippar - Eridu - Kussara - Kuta - Uruk - Pitru - Mutkinu - Rasappa - Nemed-Isztar - Nebarti-Aszur - Kar-Aszurnasirpal - Tilla - Gidara - Tell Halaf - Arzuhina - Si'imme - Kurbail - Nasibina - Arbela - Sultantepe - Arinu - Arinna - Tell Chuera - Dur-Papsukkal - Larak - Zabala |
starożytne państwa i krainy: |
Asyria - Mutiabal - Warum - Emutbal - Qatna - Jamhad - Kraj Nadmorski - Akad - Bit-Zamani - Bit-Adini - Bit-Halupe - Bit-Bahiani - Hindanu - Laqe - Suhu - Subartu - Hanigalbat - Kadmuhu - Kummuh - Gurgum - Luasz - Bit-Agusi - Karduniasz - Hana - Magan - Meluhha - Dilmun - Gilzanu - Hubuszkia - Maka - Musri - Namri - Zamua - Parsua |
mezopotamskie bóstwa, demony i mitologiczne stworzenia: |
Isztar - Anu - Enlil - Anunnaki - Igigi - Ninsun - Tiszpak - Lamasztu - Bau - Gatumdug - Gula - Ninazu - Ningal - Muszhuszu - Zababa - Sarpanitu - Asag - Anzu - lew-smok - Asarluhi - Szerida - Szara - Isztaran - Pazuzu - Salmanu - Nisroch - Anunitu - Antu - Aszur |
bohaterowie opowieści o potopie: |
Ziusudra - Utnapisztim - Atra-hasis - Ksisutros |
słowa pochodzące z języków akadyjskiego i sumeryjskiego: |
dingir - limmu - nibiru - ziggurat - turtannu - rab szake - akitu - rab sza reszi - edinu - abarakku - nagir ekalli - simmagir - rab mugi - rab nuhatimmi - rab kasiri |
mezopotamskie świątynie: |
E-ninnu - E-szara - E-zida - E-unir - E-unirkituszmah - E-urmeiminanki - E-babbar - E-sagdil- E-durana - E-ulmasz (Akad) - E-ulmasz (Sippar-Anunitu) - E-hulhul - E-igikalama - E-sar - E-abzu - E-duba - E-meteursag - E-eszgal - Bit resz - E-ana |
mezopotamskie dynastie: |
dynastia kasycka - dynastia z plemienia Bit-Bazi - II dynastia z Isin - I dynastia z Kraju Nadmorskiego - II dynastia z Kraju Nadmorskiego - dynastia elamicka - dynastia E |
mezopotamskie księżniczki i książęta: |
En-nigaldi-Nanna - Enanedu - Enannatumma - Muballitat-Szerua - Ahat-abisza - Arda-Mulissi - Aszur-mukin-pale’a - Eanna-szarra-usur - Marduk-nadin-ahi - Marduk-nadin-szumi - Marduk-szuma-usur - Muszezib-Marduk - Kaszaja - Nabu-zer-uszabszi - Nabu-szuma-liszir - Mekubi - Sin-nadin-apli - Szadditu - Aszur-da’’in-apla - Szerua-eterat - Bel-szar-usur - Gigitum - Sin-ahu-usur |
starożytne zabytki: |
Babilońska mapa świata - Obelisk Manisztusu - Stela Naram-Sina - Biały obelisk - Czarny obelisk Salmanasara III - Stela Asarhaddona - Stela Szamszi-Adada V - Stela Salmanasara III - Stela Aszurnasirpala II z Kalhu - Stela Aszurbanipala z Babilonu - List z Tell el-Amarna (EA 23) - Złamany obelisk - Obelisk Rassama - Mapa z Gasur - Stela Aszurnasirpala II z Kurkh - stela bankietowa - Posąg nagiej kobiety z Niniwy - Posąg Aszurnasirpala II - Posąg Salmanasara III - stela z Saba'a - stela z Pazarcık - stela z Tell al-Rimah - stela z Antakya - Stela Aszurbanipala z Borsippy - Stela Szamasz-szum-ukina - Cylindry Nabonida z Ur - Cylinder Nabonida z Sippar - Cylinder Nabonida z Larsy |
języki starożytne: |
język sumeryjski - język asyryjski - język babiloński - język staroakadyjski - język kasycki |
postacie legendarne: |
Semiramida - Nimrod |
archeolodzy i asyrolodzy: |
Hormuzd Rassam - Walter Andrae - Leonard Woolley - Jan Braun - Krystyna Szarzyńska - François Thureau-Dangin - Jules Oppert - William Loftus - Janusz Meuszyński |
różne: |
Berossos - Epos o Gilgameszu - Potop - okres Ubajd - Listy z Amarna- Sin-kaszid - Adda-guppi' - Asyryjskie zaćmienie słońca - Kalendarz babiloński - Samsi - Abalgamasz - Iltani - Aqba-hammu - Ahuni - Ammurapi - Ahlamu - Sutejowie - Gambulu - zdobycie Dur-Abi-hara - bitwa pod Hiritu - bitwa pod Dur-Papsukkal - Kabti-ilani-Marduk - inskrypcja daiva - Asyryjskie listy i kroniki eponimów - Temanici - bitwa pod Altaqu - bitwa pod Halule - bitwa pod Kisz - bitwa nad rzeką Ulai (ok. 1110 p.n.e.) - bitwa nad rzeką Ulai (653 p.n.e.) - płytka wotywna Dudu - głowica maczugi Mesilima - asyryjskie hieroglify - tabliczka losów - Kronika Nabonida - Kronika synchronistyczna - Kronika P |
inne: |
SS Republic (1853) - Sabejczycy - Reszef - Stela z Tel Dan - Płytka z Arslan Tash (AO 11489) - Kalendarz z Gezer - Gaugamela - Szinear - Necronomicon - Abdul Alhazred - Szeszonk (książę) - Senoy, Sansenoy i Semangelof - monety Edwarda VIII |