25. 1. - Beogradski dnevni list "Politika" obeležio 100 godina postojanja.
26. 1. - Spontana eksplozija kita u gradu Tainan na Tajvanu.
29. 1. - Druga Intifada: eksplozija bombaša-samoubice u autobusu u Gazanskoj ulici u Jerusalimu odnosi 11 života, dan nakon što je osam Palestinaca poginulo u izraelskoj raciji na periferiji Gaze.
4. 2. - Dragan Maršićanin (funkcioner DSS), glasovima DSS, G17 plus, SPO-NS i SPS, izabran za predsednika Skupštine Srbije i ujedno postao v.d. predsednika Srbije.
1. 3. - Ubijen Kujo Kriještorac, očevidac atentata na Đinđića; policija tvrdi da je u pitanju reket.
2. 3. - NASA je objavila potvrdu njihove letjelice MER-B (Opportunity) da je u prošlosti bilo vode na području njezina slijetanja na Mars.
3. 3. - Skupština Srbije izabrala novu Vladu Srbije na čelu sa Vojislavom Koštunicom, liderom DSS. U Vladi, pored ove stranke, su G17+ (Miroljub Labus potpredsednik vlade) i koalicija SPO-NS. Vlada je izabrana uz podršku poslanika SPS-a, čiji predstavnici nisu ušli u Koštuničin kabinet.
4. 3. - Predrag Marković (G 17 +) izabran za predsednika srpskog parlamenta (istovremeno i v.d. predsednika republike).
6. 3. - Rade Bulatović novi direktor BIA (bezbednosna agencija u Srbiji).
7. 3. - Izbori u Grčkoj, pobeda opozicione Nova DemokracijeKostasa Karamanlisa (premijer do 2009).
11. 3. - U terorističkom napadu na železničke stanice u Madridu poginula 191 osoba; desničarska vlada za ovo krivi baskijske separtiste iako su dokazi ukazivali na islamske ekstremiste.
17/18. 3. - Demolirana i zapaljena Bajrakli-džamija u Beogradu, neredi u gradu, polupano staklo na terazijskomMekdonaldsu. Spaljena je i niška Hadrovića džamija.
18. 3. - Mnoge srednje škole u Srbiji prekinule nastavu, đaci protestuju, nastavljeni napadi na Srbe na Kosovu (dan žalosti 21. 3.).
20. 3. - Na Tajvanu na predsjedničkim izborima tijesno pobijedio tadašnji predsjednik Chen shui-bian. Istovremeno održan naknadno poništeni referendum o odnosima Tajvana i komunističke Kine.
23. 3. - Mijailo Mijailović osuđen na doživotni zatvor.
25. 3. - Britanski premijer Tony Blair posjećuje Libiju kao prvi zapadni vođa nakon više decenija diplomatske izolacije.
26. 3. - U Beogradu ubijen generalni sekretar Fudbalskog saveza Srbije i Crne Gore, Branko Bulatović.
26. 3. - Vojna policija u Beogradu zaplenila primerke knjige "Vojna tajna"; autor Vladan Vlajković u zatvoru od 18. 3. pod optužbom odavanja vojne tajne.
28. 3. - Ciklon Katarina pogodio brazilsku državu Santa Catarina - prvi takav događaj na južnom Atlantiku.
29. 3. - Irska je uvela potpunu zabranu pušenja u svim ugostiteljskim objektima.
29. 3. - Srpski ministar pravde Zoran Stojković nagovestio da je Specijalni sud nepotreban, kasnije ipak podržao njegov rad.
30. 3. - Skupština Srbije usvojila Zakon o pravima optuženih pred Haškim tribunalom i njihovih porodica (glasali SRS, DSS, SPS).
31. 3. - Rat u Iraku: U gradu Fallujah u pobunjeničkoj zasjedi ubijena četvorica pripadnika američke zaštitarske tvrtke Blackwater (među njima i Jerko Zovko, podrijetlom iz Hrvatske), a što kasnije dovodi do eskalacije nasilja širom zemlje.
April/Travanj
31. 3./1. 4. - U akciji SFOR na Palama teško povređeni sveštenik Jeremija Starovlah i njegov sin Aleksandar.
2. 4. - Haaški tribunal (ICTY) objelodanio optužnice protiv šestorice hrvatskih oficira i bivših zvaničnika u samozvanoj hrvatskoj republici Herceg-Bosna (Jadranko Prlić i dr., ubrzo se dobrovoljno predaju).
4. 4. - Referendum u Sloveniji o povratku osnovnih prava "Izbrisanima": izlaznost 31,55%, protiv je 96,05%.
4. 4. - Raspisani predsednički izbori u Srbiji za 13. juni.
19. 4. - Pravosnažna presuda gen. Radislavu Krstiću pred ICTY: 35 godina, umesto 46, za pomaganje i podržavanje genocida (takva definicija prvi put u pravosnažnoj presudi).
20. 4. - Đinđićev telohranitelj Milan Veruović izjavio na suđenju da su se pri atentatu čula tri hica. U sudnici se pojavilo nekoliko pripadnika Žandarmerije u majicama bivše JSO.
20. 4. - Ustanici u Iraku ispalili 40 granata u zatvor Abu Ghraib, poginulo 22 zatvorenika.
21. 4. - Mordechai Vanunu, izraelski nuklearni inženjer koji je 1980-ih svijetu odao da Izrael posjeduje nuklearno oružje, pušten iz zatvora gdje je izdržavao kaznu zbog izdaje.
22. 4. - Katastrofa u Ryongchonu - sudar vlakova u Sjevernoj Koreji koji izaziva smrt 161 osobe i tjera tamošnje vlasti da zatraže pomoć Crvenog križa.
24. 4. - Na Cipru održani referendumi o ponovnom ujedinjenju otoka na kojima ciparski Turci prihvaćaju, a ciparski Grci odbijaju Ananov plan.
27. 4. - Beogradski tabloid "Kurir" objavio intervju sa "Kapetanom Džoom" koji opravdava Đinđićevo ubistvo.
28. 4. - U Londonu otvoren neofuturistički neboder 30 St Mary Axe, poznat i kao The Gerkin.
2. 5. - Prvooptuženi sa ubistvo premijera Zorana ĐinđićaMilorad Ulemek Legija predao se policiji u Beogradu (iste večeri razgovarao sa ministrom policije Draganom Jočićem i šefom BIA Radetom Bulatovićem).
5. 5. - Revolucija u Adžariji: čelnik ove gruzijske autonomne republike Aslan Abašidze dao ostavku pod pritiskom demonstracija i sutradan otišao u Moskvu.
12. 5. - Objavljena video-snimka na kojoj irački pobunjenici režu glavu Nicku Bergu, zarobljenom civilnom suradniku američke vojske.
13. 5. - Na parlamentarnim izborima u Indiji, suprotno svim očekivanjima, većinu osvaja opozicijska Kongresna stranka.
15. 5. - U okolini Valjeva napadnuta sestra Zorana Đinđića.
15. 5. - Odlučeno da Južna Afrika postane domaćin Svjetskog prvenstva u fudbalu 2010.
12 - 15. 5. - Eurosong 2004 u Istanbulu: prvi put uvedeno polufinale i prvi put učestvuje Srbija (i Crna Gora); pobjeđuje Ruslana iz Ukrajine (Wild Dances), Željko Joksimović iz SCG 2. ("Lane moje"), Deen iz BiH 9. ("In the Disco"), Ivan Mikulić iz Hrvatske 12. ("You Are The Only One").
16. 5. - U Beogradu startovao Integrisani tarifni sistem u javnom prevozu - karte i markice važe i u GSP-u i kod privatnika.
17. 5. - U saopštenju DSS (čita Dejan Mihajlov) se tvrdi da su Đinđića ubili njegovi saradnici (u martu 2005. izjavio da je saopštenje bilo samo deo političke borbe).
23. 5. - Japanski premijer Junichiro Koizumi posjećuje Sjevernu Koreju kako bi isposlovao puštanje na slobodu nekoliko japanskih državljana otetih od strane sjeverokorejske tajne službe.
28. 5. - U Podgorici ubijen urednik lista "Dan" Duško Jovanović.
31. 5. - Hrvatski internet-portal index.hr prvi objavljuje članak o video-snimci seksualnog odnosa Severine Vučković s tajkunom Milanom Lučićem, ilustriran s nekoliko fotografija.
Jun/Lipanj
3. 6. - George Tenet, direktor CIA-e koji je služio pod Clintonom i Bushom, podnosi ostavku "iz osobnih razloga".
4. 6. - Članovi podmlatka DS, GSS i Centra za modernu politiku sprečili promociju knjige "Zoran Đinđić u mreži mafije".
13. 6. - Prvi krug izbora za predsednika Srbije (Nikolić i Tadić idu u drugi krug, treći i četvrti su Bogoljub Karić i Dragan Maršićanin, kandidat vladajuće koalicije).
14. 6. - Legija izjavio u sudu da je po nalogu državnih funkcionera i dr. prebacio 600 kg zaplenjenog heroina preko granice.
4. 7. - Položen kamen temeljac tornja Freedom Tower u New Yorku, koji će stajati na mjestu WTC-a srušenog u terorističkom napadu 11. rujna 2001 - završen 2013/14. kao One World Trade Center, najviša zgrada na zapadnoj hemisferi.
4. 7. - UEFA Euro 2004 u Portugalu: Grčka pobijedila u finalu ekipu domaćina sa 1:0.
6. 7. - Austrijski predsednik Thomas Klestil umro dva dana pre isteka mandata.
9. 7. - U Moskvi ubijen Paul Klebnikov, američki novinar i istoričar, urednik ruskog Forbesa.
22/23. 7. - Nemiri u Strugi, Makedonija, zbog predloga da se ovoj opštini priključi nekoliko albanskih sela, čime bi Albanci postali većina - 43 povređenih.
26 - 29. 7. - Demokratska konvencija u Bostonu, za predsedničkog kandidata je izabran senator John Kerry. Glavni govor 27. 7. drži kandidat za senatora Barack Obama.
31. 7. - Otvorena je Beogradska Arena (Kombank arena, Štark arena), prvi događaj je košarkaški turnir Dijamantska lopta.
2. 8. - Tihomir Blaškić oslobođen iz Haga nakon što mu je kazna smanjena sa 45 na 9 godina zatvora.
3. 8. - NASA lansirala svemirsku letjelicu MESSENGER u misiji na planet Merkur.
13. 8. - Orkan Charley ubio je 27 osoba na Floridi nakon što je uzeo četiri žrtve na Kubi i jednu na Jamajci. Charley je bio najrazorniji orkan koji je pogodio SAD nakon Andrewa iz 1992.
13. do 29. 8. - Održane su Olimpijske igre u Ateni - Hrvatska 5 medalja (1 zlatna, po 2 srebrne i bronzane), Srbija i Crna Gora 2 srebrne.
22. 8. - Naoružani pljačkaši ukrali su nekoliko umjetničkih dijela slikara Edvarda Muncha iz muzeja u Oslu, glavnom gradu Norveške.
24. 8. - Svih 89 putnika poginulo je u sudaru dvaju putničkih zrakoplova u Rusiji. Vlasti su pretpostavljale da su za nesreću odgovorni čečenski pobunjenici.
1 - 3. 9. - Talačka kriza u Beslanu: čečenski pobunjenici uzeli su između 1000 i 1500 taoca, većinom djece, u školi u gradu Beslanu u Sjevernoj Osetiji tražeći puštanje pobunjenika iz zatvora u susjednoj Ingušetiji i nezavisnost Čečenije od Rusije - na kraju poginulo najmanje 335 ljudi od čega 40 otmičara.
2. 9. - Prijatelji suda, Stiven Kej i Džilijan Higins, imenovani za branioce Miloševića u Hagu, na osnovu konstatacije dva kardiologa.
4. 9. - Međunacionalni neredi u Grčkoj nakon utakmice Albanija-Grčka (2:1).
7. 9. - Srpska ministarka prosvete Ljiljana Čolić izbacila Darvinovu Teoriju evolucije iz programa za osmi razred (pod pritiskom dala ostavku 16. 9.).
8. 9. - Postavljen članak Potvrdnik, najstariji postojeći na srpskohrvatskoj Wikipediji.
9. 9. - Nedeljnik Vreme objavio transkript razgovora iz prethodnog maja, koji sugeriše da je Bagziju (povezan sa atentatom na Đinđića) "sređen" status svedoka-saradnika sa ministrom policije (Dragan Jočić) i šefom BIA (Rade Bulatović), nakon konsultacije "gore".
11. 9. - Aleksandrijski patrijarh Petros VII i dvanaest sveštenika koji su išli na hodočašće na Svetu goru, poginuli kada je njihov helikopter pao u Egejsko more.
15. 9. - Evropski parlament usvojio rezoluciju u kojoj se izražava "duboka zabrinutost zbog učestalog kršenja ljudskih prava u pokrajini Vojvodini".
19. 9. - Prvi krug pokrajinskih (Vojvodina) i lokalnih (uključujući i gradonačelnike) izbora u Srbiji.
3. 10. - Parlamentarni izbori u Sloveniji, pobeda opozicione SDS Janeza Janše (postaje premijer u novembru, pa do 2008.).
5. 10. - Slučaj Topčider: u okviru kasarne Topčider, ispred podzemnog vojnog objekta Karaš pod nerazjašnjenim i kontroverznim okolnostima poginula su dvojica gardista Vojske Srbije i Crne Gore, Dragan Jakovljević i Dražen Milovanović.
7. 10. - Niz eksplozija u egipatskim letovalištima na Sinaju, najjače u "Hiltonu" u Tabi; poginule 34 osobe, uglavnom Izraelci.
9. 10. - Prvi predsednički izbori u istoriji Afganistana, izabran raniji v.d. Hamid Karzai.
23. 10. - Parlamentarni izbori na Kosovu - Demokratski savez Kosova (Rugova) ima 45,32% glasova. Srbi bojkotovali izbore po pozivu srpske vlade i crkve (ne i predsednika).
24. 10. - Brazil je uspješno lansirao svoju prvu raketu u svemir.
6. 11. - Obala Slonovače: u napadu vladinih aviona na pobunjeničke položaje poginulo devet francuskih mirotvoraca - Francuska uzvraća istom merom, dolazi do antifrancuskih nereda u prestonici.
13. 11. - Druga bitka za Faludžu: američka vojska zauzela irački grad Fallujah posle šestodnevnih borbi, ali čišćenje džepova otpora (Operation Phantom Fury) traje do 23. decembra i predstavlja najkrvaviju bitku rata.
13. 11. - MUP RH zabranio košarkašu "Partizana" Milanu Guroviću ulazak u Hrvatsku zbog tetovaže Draže Mihajlovića.
14. 11. - Ciklona Dorothy izaziva orkansku buru u Dalmaciji[2].
15. 11. - Ivo Sanader u Beogradu - prva poseta hrvatskog premijera od raspada SFRJ.
15. 11. - Makedonski premijer Hari Kostov podnio ostavku zbog nesuglasica unutar vlade, naročito između ministara albanske i makedonske nacionalnosti; sledi mu Vlado Bučkovski.
16. 11. - Letelica NASA X-43 sa scramjet motorom dostigla brzinu od 10.617 km/h.
18. 11. - Članovi tzv. "Makine grupe" (Željko Maksimović Maka), oslobođeni odgovornosti za ubistvo visokog policijskog službenika Boška Buhe2002.
18. 11. - U Engleskoj i Velsu zabranjen lov psima na divlje sisare (naročito lisice).
21. 11. - Završni krug predsjedničkih izbora u Ukrajini. Službeni pobjednik je Viktor Janukovič, ali nakon kritika međunarodnih promatrača i velikih prosvjeda u Kijevu (Narančasta revolucija), ukrajinski Vrhovni sud poništio je rezultate i donio odluku o ponavljanju izbora.
22. 11. - Skandal sa privatizacijom "Knjaza Miloša": firma Apurna (Danone i Vlade Divac) objavljuje da je većinski vlasnik, ali je Komisija za hartije od vrednosti diskvalifikuje zbog ponude poklona od 3500 dinara svakom akcionaru. Komisija se zatim nalazi pod pritiskom srpske vlade.
26. 12. - Oporbeni kandidat Viktor Juščenko pobijedio je u ponovljenim ukrajinskim predsjedničkim izborima.
27. 12. - najjača zabilježena eksplozija gama zraka u modernoj historiji, koja je došla iz zviježđa Strijelac, udaljenog 50.000 svjetlosnih godina od Zemlje. U 1/10 sekunde ta eksplozija je emitirala više energije nego cijelo sunčevo zračenje u posljednjih pola milijuna godina. Zemljina gornja atmosfera je ostala ionizirana neko vrijeme.[3] Taj bljesak je bio najsvjetliji objekt izvan sunčeva sustava.[4]
30. 12. - Na kioscima se pojavio prvi Legijin roman: "Gvozdeni rov".
30. 12. - 192 osobe poginule su u požaru koji je izbio u noćnom klubu u argentinskom glavnom gradu Buenos Airesu.
Književnost - Elfride Jelinek (za njen muzički tok glasova i kontraglasovaa u delima koji izuzetnim lingvističkim žarom otkrivaju apsurdnost društvenih klišea i njihovu moć potčinjavanja)
Mir - Wangari Muta Maathai (doprinos održivom razvoju, demokratiji i miru)
Ekonomija - Finn E. Kydland i Edward C. Prescott (doprinos dinamičkoj makroekonomici: vremenska doslednost [→ en] ekonomske politike i pokretačka sila poslovnih ciklusa)