La 19-a Ĉampionado pri la Vira Futbala Mondpokalo okazis inter la 11-a de junio kaj la 11-a de julio 2010 en Sud-Afriko. Ĝi estis la unua mondpokalo en Afriko. La finalo okazis en Johanesburgo kaj tie venkis la hispana nacia teamo de futbalo.
Rapidaj faktoj Monda Ĉampionado de Futbalo 2010 South Africa 2010 ...
Fermi
La konkurso havas du fazojn: unue la teamoj de 32 landoj konkursas en grupoj de po kvar teamoj, kaj en ĉiu grupo restas la du plej bonaj, do entute 16 teamoj. Poste en la "finala fazo" unue ludas po du teamoj el tiuj 16, parigitaj laŭ antaŭe difinita sistemo (la okon-finalo), do restas 8 gajnantoj, sekve interbatalas tiuj 8 teamoj (la kvaron-finalo), el tio restas 4 gajnantoj, el kiuj po du interludas en la duon-finalo, kaj - post kiam la malgajnintoj el tio elbatalas la trian lokon - la gajnintoj el la duon-finalo komparas siajn fortojn en la finalo.
La grupoj estis elektitaj la 2-an de decembro 2009 en Kaburbo, parte hazarde, sed certigante ke en ĉiu grupo troviĝu kaj fortaj kaj malfortaj teamoj, kaj ke ĉiu grupo enhavu teamojn el diversaj kontinentoj.
Pliaj informoj Grupo A, Grupo B ...
Fermi
Pliaj informoj Grupo E, Grupo F ...
Fermi
Grupo A
Pliaj informoj loko, teamo ...
Fermi
11-a de junio 2010 |
Sud-Afriko |
– |
Meksiko |
1:1 (0:0) |
11-a de junio 2010 |
Urugvajo |
– |
Francio |
0:0 (0:0) |
16-a de junio 2010 |
Sud-Afriko |
– |
Urugvajo |
0:3 (0:1) |
17-a de junio 2010 |
Francio |
– |
Meksiko |
0:2 (0:0) |
22-a de junio 2010 |
Meksiko |
– |
Urugvajo |
0:1 (0:1) |
22-a de junio 2010 |
Francio |
– |
Sud-Afriko |
1:2 (0:2) |
Grupo B
Pliaj informoj lokumo, lando ...
Fermi
12-a de junio 2010 |
Sud-Koreio |
– |
Grekio |
2:0 (1:0) |
12-a de junio 2010 |
Argentino |
– |
Niĝerio |
1:0 (1:0) |
17-a de junio 2010 |
Argentino |
– |
Sud-Koreio |
4:1 (2:1) |
17-a de junio 2010 |
Grekio |
– |
Niĝerio |
2:1 (1:1) |
22-a de junio 2010 |
Niĝerio |
– |
Sud-Koreio |
2:2 (1:1) |
22-a de junio 2010 |
Grekio |
– |
Argentino |
0:2 (0:0) |
Grupo C
Pliaj informoj lokumo, lando ...
Fermi
12-a de junio 2010 |
Anglio |
– |
Usono |
1:1 (1:1) |
13-a de junio 2010 |
Alĝerio |
– |
Slovenio |
0:1 (0:0) |
18-a de junio 2010 |
Slovenio |
– |
Usono |
2:2 (2:0) |
18-a de junio 2010 |
Anglio |
– |
Alĝerio |
0:0 (0:0) |
23-a de junio 2010 |
Usono |
– |
Alĝerio |
1:0 (0:0) |
23-a de junio 2010 |
Slovenio |
– |
Anglio |
0:1 (0:1) |
Grupo D
Pliaj informoj lokumo, lando ...
Fermi
13-a de junio 2010 |
Serbio |
– |
Ganao |
0:1 (0:0) |
13-a de junio 2010 |
Germanio |
– |
Aŭstralio |
4:0 (2:0) |
18-a de junio 2010 |
Germanio |
– |
Serbio |
0:1 (0:1) |
19-a de junio 2010 |
Ganao |
– |
Aŭstralio |
1:1 (1:1) |
23-a de junio 2010 |
Aŭstralio |
– |
Serbio |
2:1 (0:0) |
23-a de junio 2010 |
Ganao |
– |
Germanio |
0:1 (0:0) |
Grupo E
Pliaj informoj lokumo, lando ...
Fermi
14-a de junio 2010 |
Nederlando |
– |
Danio |
2:0 (0:0) |
14-a de junio 2010 |
Japanio |
– |
Kameruno |
1:0 (1:0) |
19-a de junio 2010 |
Nederlando |
– |
Japanio |
1:0 (0:0) |
19-a de junio 2010 |
Kameruno |
– |
Danio |
1:2 (1:1) |
24-a de junio 2010 |
Danio |
– |
Japanio |
1:3 (0:2) |
24-a de junio 2010 |
Kameruno |
– |
Nederlando |
1:2 (0:1) |
Grupo F
Pliaj informoj lokumo, lando ...
Fermi
14-a de junio 2010 |
Italio |
– |
Paragvajo |
1:1 (0:1) |
15-a de junio 2010 |
Nov-Zelando |
– |
Slovakio |
1:1 (0:0) |
20-a de junio 2010 |
Slovakio |
– |
Paragvajo |
0:2 (0:1) |
20-a de junio 2010 |
Italio |
– |
Nov-Zelando |
1:1 (1:1) |
24-a de junio 2010 |
Paragvajo |
– |
Nov-Zelando |
0:0 (0:0) |
24-a de junio 2010 |
Slovakio |
– |
Italio |
3:2 (1:0) |
Grupo G
Pliaj informoj lokumo, lando ...
Fermi
15-a de junio 2010 |
Ebur-Bordo |
– |
Portugalio |
0:0 (0:0) |
15-a de junio 2010 |
Brazilo |
– |
Nord-Koreio |
2:1 (0:0) |
20-a de junio 2010 |
Brazilo |
– |
Ebur-Bordo |
3:1 (1:0) |
21-a de junio 2010 |
Portugalio |
– |
Nord-Koreio |
7:0 (1:0) |
25-a de junio 2010 |
Nord-Koreio |
– |
Ebur-Bordo |
0:3 (0:2) |
25-a de junio 2010 |
Portugalio |
– |
Brazilo |
0:0 (0:0) |
Grupo H
Pliaj informoj lokumo, lando ...
Fermi
16-a de junio 2010 |
Honduro |
– |
Ĉilio |
0:1 (0:1) |
16-a de junio 2010 |
Hispanio |
– |
Svislando |
0:1 (0:0) |
21-a de junio 2010 |
Ĉilio |
– |
Svislando |
1:0 (0:0) |
21-a de junio 2010 |
Hispanio |
– |
Honduro |
2:0 (1:0) |
25-a de junio 2010 |
Svislando |
– |
Honduro |
0:0 (0:0) |
25-a de junio 2010 |
Ĉilio |
– |
Hispanio |
1:2 (0:2) |
Skemo de eliminaj bataloj
Okonfinalo
1 |
Sabato, 26-a de junio 2010, 16:00 |
Nelson Mandela Bay/Port Elizabeth |
Urugvajo |
– |
Sud-Koreio |
2:1 (1:0) |
2 |
Sabato, 26-a de junio 2010, 20:30 |
Rustenburg |
Usono |
– |
Ganao |
1:2 p.d. (1:1; 0:1) |
3 |
Dimanĉo, 27-a de junio 2010, 16:00 |
Mangaung/Bloemfontein |
Germanio |
– |
Anglio |
4:1 (2:1) |
4 |
Dimanĉo, 27-a de junio 2010, 20:30 |
Johanesburgo (Soccer City) |
Argentino |
– |
Meksiko |
3:1 (2:0) |
5 |
Lundo, 28-a de junio 2010, 16:00 |
Durbano |
Nederlando |
– |
Slovakio |
2:1 (1:0) |
6 |
Lundo, 28-a de junio 2010, 20:30 |
Johanesburgo (Ellis Park) |
Brazilo |
– |
Ĉilio |
3:0 (2:0) |
7 |
Mardo, 29-a de junio 2010, 16:00 |
Tshwane/Pretorio |
Paragvajo |
– |
Japanio |
0:0 p.d. 5:3 p.p. |
8 |
Mardo, 29-a de junio 2010, 20:30 |
Kaburbo |
Hispanio |
– |
Portugalio |
1:0 (0:0) |
Kvaronfinalo
1 |
Vendredo, 2-a de julio 2010, 20:30 |
Johanesburgo (Soccer City) |
Urugvajo |
– |
Ganao |
1:1 p.d. 4:2 p.p. |
2 |
Vendredo, 2-a de julio 2010, 16:00 |
Nelson Mandela Bay/Port Elizabeth |
Nederlando |
– |
Brazilo |
2:1 (0:1) |
3 |
Sabato, 3-a de julio 2010, 16:00 |
Kaburbo |
Argentino |
– |
Germanio |
0:4 (0:1) |
4 |
Sabato, 3-a de julio 2010, 20:30 |
Johanesburgo (Ellis Park) |
Paragvajo |
– |
Hispanio |
0:1 (0:0) |
Ludo pri la 3-a lokumo
– |
Sabato, 10-a de julio 2010, 20:30 |
Nelson Mandela Bay/Port Elizabeth |
Urugvajo |
– |
Germanio |
2:3 (1:1) |
Finalo
– |
Dimanĉo, 11-a de julio 2010, 20:30 |
Johanesburgo (Soccer City) |
Nederlando |
– |
Hispanio |
0:1 p.d. (0:0; 0:0) |