Remove ads

Kosovo je 17. februara 2008. jednostrano je samoproglasila nezavisnost od Srbije. Na vanrednoj svečanoj sednici kosovskog parlamenta, za Deklaraciju o nezavisnosti izjasnilo se svih 109 poslanika[1]. Tu odluku je Vlada Srbije još iste večeri poništila kao protivpravni akt privremenih organa u Prištini[2], a potom sazvala vanrednu sednicu Skupštine Srbije povodom jednostranog proglašenje nezavisnosti Kosova. Sednica je održana 18. februara na kojoj je 225 poslanika[3] glasalo za potvrdu odluke Vlade o poništenju jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova. Nije bilo uzdržanih ni glasova protiv, iako su poslanici LDP-a odbili da učestvuju u glasanju[3].

Thumb
  Kosovo
  Države koje su formalno priznale nezavisnost Kosova.
  Države koje su izrazile namjeru formalnog priznanja nezavisnosti Kosova.
  Države koje su najavile kako neće priznati Kosovo.
  Države koje su odgodile odluku o priznanju ili izrazile neutralnost po pitanju nezavisnosti Kosova.
  Države koje se još nisu očitovale o priznanju Kosova.
Thumb
Autonomna Pokrajina Kosovo i Metohija u sastavu Srbije, prema Vladi Srbije i državama koje nisu priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Republike Kosovo

Prve reakcije iz sveta stigle su još istog dana, 17. februara. Portparol Stejt departmenta, Šon Mekormak, izjavio je da su SAD „primile k znanju“ ovu odluku kosovskog parlamenta, dok je Rusija oštro osudila ovu jednostranu odluku i hitno sazvala sastanak Saveta bezbednosti UN[4].

Sednica Saveta bezbednosti UN je bila zakazana za 18. februar u 15 sati po lokalnom vremenu (Njujork, SAD). Ambasador Rusije pri UN, Vitalij Čurkin rekao je da će Rusija insistirati na poštovanju rezolucije UN 1244, prema kojoj se garantuje teritoprijalni integritet Srbije[5]. Nakon dvočasovne debate, u kojoj je Rusija podržala zahtev Srbije da Savet bezbednosti potvrdi teritorijalni integritet i suverenitet Srbije, sednica se završila bez donošenja rezolucije zbog dijametralno različitih stavova Kine i Rusije s jedne strane, i SAD i evropskih zemalja s druge[6].

Prva zemlja koja je zvanično priznala nezavisnost Kosova je bila Avganistan[7]. Sutradan, 18. februara 2008, zvanično priznanje su objavile i SAD, Francuska, Velika Britanija, Albanija i Turska[7]. Nakon izjave Kondolize Rajs, premijer Srbije, Vojislav Koštunica, najavio je povlačenje ambasadora iz SAD[7].

EU je takođe održala sastanak ministara inostranih poslova 18. februara 2008. u Briselu. Kao i UN, zbog nemogućnosti zauzimanja zajedničkog stava, EU je objavila da ostavlja odluku svakoj od svojih članica da nezavisno odluče da li će priznati nezavisnost Kosova ili ne[8][9]. Uglavnom većina članica EU je ili već priznala ili je najavila priznanje Kosova. S druge strane, Španija, Kipar, Rumunija, Slovačka i Grčka su odlučno odbile da priznaju jednostranu odluku kosovskog parlamenta. [10].


Remove ads

Države članice Ujedinjenih Nacija koje su zvanično priznale nezavisno Kosovo (97)

Države su poredane po redoslijedu priznavanja.

Više informacija Države Evropske Unije, Druge države OECD-a ...
Države Evropske Unije
Druge države OECD-a
Druge države OIK-a
Druge države
Zatvori


Države koje nisu članice Ujedinjenih Nacija, a koje su priznale nezavisnost Kosova

Remove ads

Države članice Ujedinjenih Nacija koje nisu priznale nezavisno Kosovo (98)


Države koje nisu članice Ujedinjenih Nacija, a koje nisu priznale nezavisnost Kosova

Države koje priznaju kosovski pasoš, iako još nisu priznale nezavisnost Kosova

Remove ads

Izvori

Remove ads

Wikiwand in your browser!

Seamless Wikipedia browsing. On steroids.

Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.

Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.

Remove ads