Fudbalska reprezentacija Turske (tr. Türkiye millî futbol takımı) predstavlja Tursku na međunarodnim nogometnim natjecanjima. Reprezentacija se nalazi pod upravom Turskog fudbalskog saveza (turski: Türkiye Futbol Federasyonu), a natječe se kao članica UEFA-e. Tradicionalne reprezentativne boje su crvena i bijela, derivirane iz nacionalne zastave.

Kratke činjenice Turska, Boje ...
Turska Turska
Thumb
Boje          
Generalno
Konfederacija UEFA
Nadimci Ay-Yıldızlılar, Bizim Çocuklar
FIFA-in rang Decrease 42.
Ličnosti
Izbornik Italija Vincenzo Montella
Najviše nastupa Rüştü Reçber (120)
Najviše golova Hakan Şükür (51)
Historija
Prva utakmica Rumunija Rumunija 2:2 Turska Turska
(Istanbul; 26. oktobra 1923.)
Najveća pobjeda Turska Turska 7:0 Sirija Sirija
(Ankara; 20. novembra 1949.)

Turska Turska 7:0 Južna Koreja Južna Koreja
(Ženeva; 20. juna 1954.)
Turska Turska 7:0 San Marino San Marino
(Istanbul; 10. novembra 1996.)

Najveći poraz Poljska Poljska 8:0 Turska Turska
(Chorzów; 24. aprila 1968.)

Turska Turska 0:8 Engleska Engleska
(Istanbul; 14. novembra 1984.)
Engleska Engleska 8:0 Turska Turska
(London; 14. oktobra 1987.)

Natjecanja
Natjecanje Najbolji plasman
FIFA Svjetsko prvenstvo Treći (2002.)
UEFA Euro Treći (2008.)
Kup konfederacija Treći (2003.)
Olimpijske igre Četvrtfinale (1948., 1952.)
Dresovi
Timske boje Timske boje Timske boje
Thumb
Thumb
 
Domaći
Timske boje Timske boje Timske boje
Thumb
Thumb
 
Gostujući
Zatvori

Prvu utakmicu turska reprezentacija odigrala je u oktobru 1923. godine u Istanbulu. U zemlji strastvenoj za fudbal, turski tim nije blistao sve do 1950-ih kada je se kvalificirao na Svjetsko prvenstvo 1954. sa prilično pristojnim rezultatima. Međutim, od tada je imala vrlo loše međunarodne rezultate barem do 1990-ih, kada se na scenu pojavila momčad koju je predvodio Fatih Terim. Od tada je reprezentacija imala niz rastućih rezultata, uz značajan napredak koji se nastavlja i danas.

Stoga, turski fudbal je iznjedrio niz kvalitetnih igrača koji su igrali za seniorsku reprezentaciju, među kojima su Rüştü Reçber, Lefter Küçükandonyadis, Can Bartu, Bülent Korkmaz, Metin Oktay, Cemil Turan, Tanju Çolak, Arda Turan, Ümit Davala, Hakan Ünsal, Hakan Çalhanoğlu, Hakan Şükür, Hasan Şaş, Emre Belözoğlu, Zeki Rıza Sporel.

Historija

Iako je turski fudbal kasnio s međunarodnim rezultatima, fudbalski sport je vrlo rano stigao u Istanbul i neke turske lučke gradove, uglavnom zahvaljujući Englezima. Bio je oduvijek sport koji je tursko stanovništvo pratilo s velikom strašću. Prvi turski klub bio je kratkovječni Black Stockings F.C. iz carigradskog naselja Kadıköy, osnovan 1901. godine.

Thumb
Prva utakmica 1923.
Thumb

Prvi inozemni kontakti turskog fudbala započeli su u aprilu 1911. kada je Galatasaray odigrao u Istanbulu prijateljsku utakmicu protiv mađarskog (tada austrougarskog) kluba Varara,[1] a zatim će iste godine odigrati utakmice protiv Kolozsvára i Ferencvárosa.

Prva utakmica – de facto osnivački akt turske reprezentacije – isprva je trebala se igrati protiv Poljske, no Poljaci su odbili jer im godišnje doba nije odgovaralo,[1] ​​​​pa posredstvom Yusufa Ziya-bega i predsjednika Galatasaraya Alije Sami Yena[1] ​​​​su Turci postigli dogovor sa rumunjskom reprezentacijom. Utakmica je odigrana popodne 26. oktobra 1923.,[1] ​​​​nekoliko dana prije proglašenja Turske Republike (29. oktobra 1923.)[1] ​​​​na ispunjenom stadionu Taksim u Beyoğlu, ispred oko 8/10.000 gledatelja.[1] Rumuni, navikli igrati na travi, žalili su se na prašnjavi i tvrdi teren od zemlje[1], mada je utakmica uglavnom protekla u prijateljskoj atmosferi[1]. Rumunija je zapravo imala mješovitu momčad, sa nekoliko njemačkih i mađarskih igrača koji su predstavljali rumunsku državu.[1] Utakmica je počela poslije intoniranja državnih himni.[1] Rumuni su poveli[1] ​​​​golom u 20. minuti Isidora Gansla, mađarskog Židova.[1] Uslijedila su dva pogotka koja je postigao Zeki Rıza Sporel, najveći turski igrač tog vremena.[1] Sporel je bio prirodni ljevak, vrlo plodan, karijeru će provesti u Fenerbahçeu od 1915. do 1934. godine, a za reprezentaciju je ukupno odigrao 16 utakmica i postigao 15 golova te tako postao jedan od njezinih stupova. Nakon povlačenja iz nogometa ući će u politiku s Menderesovom Demokratskom strankom.[2] U tom prvom tursko-rumunskom susretu, uslijedio je veliki pritisak Rumuna[1] ​​​​sve dok im nije odobren slobodan udarac, koji je doveo do grugog gola Isidora Gansla.[1] Utakmica je se završila konačnim ishodom 2:2.[3][1]

Poslije toga, Turska je odigrala prvu službenu utakmicu na Ljetnim olimpijskim igrama 1924. izgubivši od 5:2 od Čehoslovačke. Prva dva pogotka u toj službenoj utakmici postigao je Bekir Refet, napadač FC Pforzheima.

Thumb
Turska vs Mađarska 1:4, 22. april 1932.

Prva odigrana utakmica protiv Jugoslavije bila je prijateljska odigrana 8. aprila 1928. u Zagrebu na stadionu Kranjčevićeva. Utakmica se završila 2:1 golovima Dragutina Babića u 39., Franje Gilera u 41. i Latifa Yalınlıja u 62. minuti. Turska će se na svom putu često susresti sa Mađarskom, fudbalski dominantnom reprezentacijom na početku stoljeća. U aprilu 1932. reprezentacije su odigrale dvostruku prijateljsku utakmicu u Istanbulu, na stadionu Taksim. Prvi susret 17. aprila dobili su Mađari 2:1. Nakon prvog pogotka Almaya, Mađari su u drugom poluvremenu izjednačili sa golovima Bihámyja i Kármána.[4] Drugu utakmicu 22. aprila Mađarska je također dobila 1:4 uz tri gola Tunyogija i gol Bihamya, dok je Almay Selahattin dao jedini gol za Turke na jedanaestercu.[5][6]

Na Svjetskom prvenstvu 1934. Turska je trebala nastupiti u kvalifikacijama u grupi sa tri tima zajedno sa Egiptom i Palestinom pod britanskim mandatom, ali je se unaprijed povukla pa je se Egipat plasirao na turnir.

Prva historijska utakmica između Turske i Grčke reprezentacije je odigrana 23. aprila 1948. u Ateni, na stadionu Leoforos Alexandras (danas stadion Panathinaikosa).[7] Prijateljska utakmica je se završila rezultatom 1:3 za goste. Za Grke je jedini pogodak dao Kleanthis Vikelidis, za Turke su strijelci bili Kırcan u 9. minuti, Küçükandonyadis u 20. i Gülesin u 74. Uzvratna utakmica je se održala u novembru na istambulskom stadionu Dolmabahçe sa turskom pobjedom za 2:1.[7] Za Turke je Eken postigao dva gola (3., 19.) a za Grke Filaktos jedan.

Iako je se Turska kvalificirala za Svjetsko prvenstvo 1950. u Brazilu pobijedivši Siriju 7:0,[α 1] bila je prisiljena povući se sa turnira zbog financijskih problema. Međutim je država nakon Atatürkove smrti (1938) prošla kroz dugu fazu političke tranzicije, koja je dosegla prekretnicu 1950-ih, zatim krizu (državni udar u 1960.) i konačno dugu fazu sustavne političke nestabilnosti, što je utjecalo na društveno tkivo i, naravno, na sport. U 1952. za trenera reprezentacije je izabran Talijan Sandro Puppo, bivši veznjak FK Venecije koji je od 1945. trenirao nekoliko timova u Italiji: Piacenzu, Thiene, Veneciju i Rovereto. Puppo će voditi reprezentaciju u nekoliko navrata između 1952. i 1966. godine, označujući jedno razdoblje turskog nogometa. Neće postići velike rezultate, no ostat će u vijestima kao preteča zonske igre. Vodio je reprezentaciju na Olimpijskim igrama u Helsinkiju 1952. godine i doveo do kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 1954. iznenađujuće eliminirajući favorita Španiju u kojoj je tada igrao László Kubala. Zatim će Puppo često odlaziti u Italiju i vraćati se u Tursku. U sezoni 1953/54. trenirao je i Beşiktaş sa kojim je osvojio tursko prvenstvo.

Thumb
Lefter Küçükandonyadis

Stvari su išle drugačije u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 1954. godine u Švicarskoj. Da bi se kvalificirali, morali su se suočiti sa Španijom u kvalifikacijskom krugu. U prvoj utakmici u Madridu su izgubili 4:1,[α 2] ali su u uzvratu u Istanbulu[α 3] pobijedili 1:0 golom Burhana Sarguna u 16. minuti sa jakim udarcem iz lijeve noge. Treća odlučna utakmica odigrana je u Rimu 17. marta 1954. Dva tima su remizirala 2:2 nakon vrlo napete utakmice. Odluka je donesena ždrijebom: Luigi Franco Gemma, 14-godišnji talijanski dječak čiji je otac radio na stadionu, izabrao je ime Turske sa poveza preko očiju.[8][9] Reprezentacija iz 1954. je imala šest igrača iz Galatasaraya i sedam igrača Fenerbahçea. Među istaknutim igračima bili su golman Turgay Şeren (Galatasaray), branič Bülent Eken (Galatasaray), napadač Suat Mamat (Galatasaray), napadači Lefter Küçükandonyadis i Burhan Sargun iz Fenerbahçea, napadač Erol Keskin iz Adaleta, mada je prethodno dugo igrao za Fenerbahçe. Turska, koju je trenirao Sandro Puppo, završila je u grupi Zapadne Njemačke, mađarske Zlatnog tima i Južne Koreje. U prvom meču su se suočili sa strašnom Njemačkom Morlocka, Schäfera, Ottmara Waltera i Fritza Waltera, izgubivši rezultatom 4:1. Nisu se susreli sa Mađarskom, tada najbolje procijenjenim timom turnira, već su se suočili sa Južnom Korejom, savladavši ju rezultatom 7:0 sa golovima Suata Mamata, Leftera Küçükandonyadisa, Burhana Sarguna i Erola Keskina. U odlučujućem doigravanju, ponovo protiv Zapadne Njemačke, Turska je izgubila sa razornim rezultatom 7:2.[10] Turnir će osvojiti ista Njemačka koja je u finalu pobijedila Puskásevu Mađarsku rezultatom 3:2. Međutim, 1956. godine Turska je se 19. februara 1956. suočila sa Mađarskom u prijateljskoj utakmici u Istanbulu, savladavši jedan od najjačih timova tog vremena, sa rezultatom od 3:1. Lijevonogi Küçükandonyadis, vjerovatno jedan od najboljih turskih napadača svih vremena, postigao je dva gola, čemu su uslijedili jedan gol Metina Oktaya i jedan Puskásov za Mađare.[11]

U kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 1958. Turska reprezentacija je odbila igrati protiv Izraela, pa je Izrael automatski prošao prvu fazu,[12] u razdoblju fudbala snažno obilježenom političkim događajima. U nedjelju 4. maja 1954. Turska je odigrala prijateljsku utakmicu protiv Nizozemske, na Olympisch Stadionu u Amsterdamu ispred 60.000 navijača. Nakon što su Nizozemci poveli iz penala Wilkesa, Metin Oktay je u roku dvije minute drugog poluvremena postigao dva pogotka i tako postavio konačni 1:2.[13]

Amsterdam 1958., Nizozemska – Turska 1:2

Od 1958. do 1994. turska reprezentacija postigla je vrlo slabe rezultate, iako je unutar reprezentacije bilo igrača dobrog kalibra kao što su bili Metin Oktay[α 4], Cemil Turan[α 5], Selçuk Yula[α 6], Tanju Çolak[α 7], Rıdvan Dilmen[α 8], Oğuz Çetin[α 9], Rıza Çalımbay[α 10], Feyyaz Uçar[α 11].

Unatoč uvođenju državne lige i nastupima turskih klubova u europskim takmičenjima, 1960-e će biti neplodno vrijeme za reprezentaciju. Većina igrača iz reprezentacije za Svjetsko prvenstvo 1954. je penzionisana a nova generacija igrača nije se uspjela kvalificirati za veliki turnir. U 1970-ima Turska se suzdržavala u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo i UEFA Europsko prvenstvo, mada je tim bio za jedan bod prekratak da se kvalifikuje i za UEFA Euro 1972. i Euro 1976. U 1980-ima turska momčad također je pretrpjela svoje najgore poraze sa 8:0 protiv Poljske i dvakrat protiv Engleske. Ipak, kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 1990. označile su prelomnicu za turski fudbal, s tim da je Turska propustila kvalifikacije samo u zadnjoj utakmici.

Godine 1990. Nijemac Sepp Piontek je imenovan za selektora. Pod njegovim nadzorom u reprezentaciji je nastupala grupa novih igrača, od kojih će mnogi – uključujući Bülenta Korkmaza, Alpaya Özalana, Sergena Yalçına, Rüştü Reçbera, Hakana Şüküra – postati okosnica reprezentacije na dugi niz godina. Piontekovo imenovanje bio je potez koji je preporučio drugi trener, Jupp Derwall, koji je prethodno stekao iskustvo vodeći Galatasaray tri sezone (1984/88). Piontekova misija je se završila 1993. godine.

Thumb
Fatih Terim

Godine 1993. Fatih Terim je imenovan za izbornika turske reprezentacije. Između 90-ih i 2000-ih postat će najuspješniji trener u historiji turskog fudbala, toliko da su mu navijači dali nadimak „Cara” (Imparator). U mladim godinama Terim je igrao deset godina kao branič u Galatasarayju, a između 1990. i 1993. trenirao je mlađu reprezentaciju under-21. Imao je pobjednički mentalitet i veliku karizmu, bio sposoban voditi svoje timove do neviđenih podviga. Svoje uspjehe će graditi na kombinaciji Galatasaray/reprezentacija, temeljenoj na igračima koje je vidio kao početnike i pratio njihov rast. Oslanjao se na dobru fizičku spremu svojih igrača, na vrlo visoku motivaciju i na građenju velikog međusobnog povjerenja u timu. Riječ je o ekipama koje su prakticirale izrazito agresivan presing na nositelja lopte. Orijentir u napadu – kako u Galatasarayu, tako i u reprezentaciji – bit će napadač Hakan Şükür. No, umjesto da pod svaku cijenu traže vertikalizaciju, Terimove momčadimi su nastojale graditi i diktirati igru ​​u gustoj mreži dodavanja na sredini terena. Bile su to momčadi vrlo usredotočene na posjed lopte, tražeći brojčanu nadmoć u veznom redu. Terim će eksperimentirati na formaciji 4-1-4-1 u Galatasarayu, sa jednim igračem u sredini između obrambene i srednje linije. Alternativno, odlučivao se za 4-4-2, sa napadačkim akcijama koje su često prolazile kroz središnju os terena. No, stvarao je momčadi prilično solidne u obrani. Terim je uspio plasirati reprezentaciju na Euro 1996., prvo veliko natjecanje nakon četrdeset i dvije godine tj. od nastupa na Svjetkom prvenstvu u 1954. Turski tim je se kvalificirao pobijedivši Švicarsku i Švedsku 2:1 tijekom kvalifikacija. Međutim, unatoč dobrom nastupu na kvalifikacijama, reprezentacija je izgubila sve utakmice tijekom turnira, bez ijednog pogotka. Ipak, vratili su se kući sa jednim priznanjem: nagradom za fair play dodijeljenoj Alpayju Özalanu. Turska je završila u grupi sa prilično talentovanim timovima: Hrvatska, Portugal i Danska (nositelj titule). Prvi meč bio je žestok okršaj odigran u Nottinghamu protiv Hrvatske, odlučen tek u 86. minuti pogotkom Gorana Vlaovića u kontranapadu, koji je driblao vratara i pospremao loptu u mrežu. Drugi meč je odigran tri dana kasnije, ponovo u Nottinghamu, protiv Portugala. Bila je izbalansirana utakmica sa prilikama na obje strane, sve do 66. minute kada je Fernando Couto postigao odlučni pogodak sa udarcem iz lijeve noge. Finalna utakmica završila je sa čistih 3:0 za Dansku. Unatoč sporadičnim turskim prilikama, Danska je bila predvođena odličnom igrom virtuoza Briana Laudrupa koji je u drugom poluvremenu postigao dva gola a zatim se dodao i pogodak A. Nielsena.

Godine 1996. Terim je napustio reprezentaciju i počeo trenirati Galatasaray, a na njegovo mjesto postavljen je Mustafa Denizli, izbornik već 1987. godine i nekadašnjo lijevo krilo Altaya. Značajan faktor tog razdoblja je Galatasaray, najčistije Terimovo stvorenje. Između 1996. i 2002. istambulski klub je dominirao turskom scenom i redovito je posjećivao scenu europskih međunarodnih kupova. Trenirao ga je Fatih Terim, a u njemu su bili Gheorghe Popescu, Gheorghe Hagi i niz igrača koji će tih godina postati okosnica turske reprezentacije: Bülent Korkmaz, Ümit Davala, Okan Buruk, Emre Belözoğlu, Ergün Penbe, Tugay Kerimoğlu, Arif Erdem, Hakan Şükür, Hasan Şaş. Ekipa će sudjelovati u nekoliko izdanja Lige prvaka, pokazujući dobru igru u sezonama 1998/99. i 1999/00., i konačno osvojivši Kup UEFA u maju 2000. u finalu protiv Arsenala. Sljedeće godine osvojio je i UEFA Superkup protiv Real Madrida. Iako se nije uspjela kvalificirati za Svjetsko prvenstvo 1998., Turska reprezentacija je se kvalificirala za Euro 2000. nakon pobjede u play-offu protiv Republike Irske. Izgubila je prvu utakmicu 2:1 od Italije, zatim remizirala u drugoj utakmici protiv Švedske 0:0 i pobijedila domaćina Belgiju 2:0, što je prvi put u historiji UEFA Europskog prvenstva da je zemlja domaćin eliminirana u prvom kolu. Ta pobjeda je dovela Tursku u četvrtfinale turnira, gdje je poražena od Portugala sa 2:0, s jednim promašenim jedanaestercom od Arifa Erdema.

Na kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2002. Turska je postigla drugo mjesto, izgubivši od Švedske 1:2 u zadnjim minutama utakmice. Turci su stoga morali igrati play-off protiv Austrije. Utakmica u Istanbulu završila se rezultatom 5:0 (Bastürk, Şükür, Buruk i dva Erdemova gola) dok je uzvrat u Beču završen 1:0 (Buruk). Svjetsko prvenstvo 2002. Turska reprezentacija je započela porazom od 2:1 protiv kasnijeg pobjednika Brazila (Şaş, Ronaldo, Rivaldo).[14] U drugoj utakmici je pobijedila 3:0 Kinu (Şaş, Korkmaz i prekrasan pogodak Ümita Davale) te nakon 1:1 sa Kostarikom (Parks, Emre Belözoğlu),[15][16] se kvalificirala za drugi krug, u kojemu je našla sudomaćine iz Japana, u utakmici koju su konačno izvukli 1:0 sa pogodkom Ümita Davale u 12. minuti.[17] Slijedila je napeta utakmica protiv Senegala, pobijeđna 1:0 zlatnim golom İlhana Mansıza i osiguravši tako mjesto u polufinalu, gdje im je poraz 1:0 od kasnijeg pobjednika turnira Brazila otklonilo finalu. Unatoč tehnički superiornog protivnika (Roberto Carlos, Cafu, Vampeta, Denílson, Rivaldo, Ronaldinho, Ronaldo), Turska je dovela Brazil u ozbiljne poteškoće. Brazilci su na kraju pobijedili sa jednim golom Ronalda koji je iz neočekivane pozicije i udarcem iz špica pospremio loptu u mrežu. Brončanu medalju su Turci osvojili nakon pobjede 3:2 nad drugim sudomaćinom Južnom Korejom.[18][19][20] Hakan Şükür postigao je prvi pogodak za Tursku za za vrijeme od 10,8 sekundi, unatoč tome što su Južnokorejanci prvi počeli. Bio je to najbrži gol u historiji Svjetskog prvenstva.[21] Zatim je u 9. minuti Koreja izjednačila sa golom Lee Eul-yonga, ali je Turska u prvom poluvremenu povećala zaostatak sa dva pogotka İlhana Mansıza. Na kraju korejska opsada nije uspjela, unatoč golu Song Chong-guga izvan regularnog vremena. Deseci tisuća turskih navijača su pozdravili povratak reprezentacije sa Svjetskog prvenstva u Istanbul, gdje su se pridružili velikoj uličnoj proslavi na trgu Taksim.[22] Rüştü Reçber, Alpay Özalan i Hasan Şaş bili su uključeni u All-Star tim Svjetskog prvenstva, a Reçber je također izabran za najboljeg vratara u UEFA timu 2002. godine, dok je Şenol Güneş izabran za najboljeg trenera.

Turska je 2003. godine završila na trećem mjestu na Kupu konfederacija. U grupnoj fazi je pobijedila Sjedinjene Države rezultatom 2:1 prije nego što je izgubila od Kameruna 1:0. U svojoj posljednjoj utakmici u grupi, Turska je remizirala 2:2 protiv Brazila, eliminirajući ih sa turnira. U polufinalu je izgubila od konačnog pobjednika turnira Francuske sa 3:2, a zatim je u utakmici za treće mjesto savladala Kolumbiju sa 2:1. Tuncay je postigao tri gola i jednu asistenciju, čime je osvojio Srebrnu kopačku i Srebrnu loptu za drugog najboljeg igrača turnira.

2004. je nastala i reprezentacija under 21, čija je prva utakmica odigrana 7. septembra 2004. protiv Grčke sa rezultatom 2:1.

Turci nisu uspjeli da se kvalificiraju za Euro 2004. nakon što su izgubili od Latvije u kvalifikacionom doigravanju. Također su propustili Svjetsko prvenstvo 2006. nakon što nisu uspjeli izboriti doigravanje, ovog puta golovima u gostima protiv Švicarske, ponovo nakon što su završili na drugom mjestu u grupi.

Thumb
Reprezentacija iz 2009.

U ljeto 2005. Fatih Terim se vratio na čelo reprezentacije. No, turska momčad je također propustila Svjetsko prvenstvo 2006. nakon što je završila kvalifikacijski krug na drugom mjestu iza Ukrajine, nije uspjela izboriti doigravanje protiv Švicarske – 2:0 za Švicarce u Bernu i 4:2 za Turke u Istanbulu, utakmica se završila tučnjavom na terenu. No, Terim je, usprkos burnom razdoblju u kojem su neke kontroverze nekoliko puta dovodile u pitanje njegovu poziciju, odveo Tursku do kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2008., završivši kvalifikacijsku skupinu na drugom mjestu iza Grčke. Turska je tada smještena u skupinu Švicarske, Češke i Portugala. Nakon što su prvu utakmicu izgubili od Portugala 2:0, u drugoj su pobijedili Švicarsku 2:1. Trećeg dana pobijedili su Češku 3:2, nakon što su zaostajali 2:0, čime su se plasirali u četvrtfinale.[23][24][25] Tom prilikom su po drugi put izbacili domaćina – Švicarsku – u grupnoj fazi.[26] U četvrtfinalu se susreću sa Hrvatskom. Utakmica je protekla bez golova nakon devedeset minuta, a Hrvatska je vodila 1:0 u posljednjoj minuti sudačke nadoknade, no još jedan kasni turski pogodak napadača Semiha Şentürka je doveo utakmicu do jedanaesteraca. Pogodak je izazvao polemiku među navijačima Hrvatske i izbornikom Hrvatske Slavenom Bilićem, koji je tvrdio da je pogodak postignut nakon isteka produžetka. Međutim, žalba je odbijena i utakmica je otišla u jedanaesterce. Turska je pobijedila Hrvatsku u jedanaestercima, 3:1.[27] U polufinalu se Turska, koja je ostala sa samo 14 igrača na raspolaganju zbog suspenzija i ozljeda, sučeljava sa Njemačkom, koja je pobijedila 3:2 golom Philippa Lahma postignutim u nadoknadi.[28] Nakon što je obnovio ugovor sa reprezentacijom do 2012. godine, trener Terim je u oktobru 2009. doživio poraz u ključnoj utakmici pretkola Svjetskog prvenstva 2010. protiv Belgije i tako se nije plasirao na Svjetsko prvenstvo u Južnoj Africi. Stoga je dao ostavku na mjesto selektora i u maju 2011. vratio se na klupu Galatasaraya.

Thumb
Turska protiv Azerbejdžana 2010.

Na kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2010., Turska je izvučena u UEFA skupini 5 zajedno sa Armenijom, Belgijom, Bosnom i Hercegovinom, Estonijom i Španijom. Završila je sa 15 bodova i propustila mjesto u play-offu u odnosu na Bosnu i Hercegovinu sa 19 bodova. Španija je bila prva u skupini da bi se kvalificirala, pobijedivši sve utakmice. Nakon propuštene kvalifikacije trener Fatih Terim najavio je da će dati ostavku sa mjesta selektora reprezentacije.[29]

U kvalifikacijama za Euro 2012., Turska je izvučena u skupinu A zajedno sa Kazahstanom, Austrijom, Belgijom, Njemačkom i Azerbajdžanom. Turci su stigli do doigravanja nakon što su pobijedili Azerbajdžan 1:0, ali su eliminirani ukupnim rezultatom 3:0 od Hrvatske. Dana 14. novembra 2012. Turska je proslavila svoju 500. utakmicu u prijateljskoj utakmici protiv Danske u Türk Telekom Areni u Istanbulu, koja je završila neriješenim rezultatom 1:1. Prije utakmice odana je počast fudbalerima i trenerima koji su doprinijeli dosadašnjim uspjesima reprezentacije. Turska pop pjevačica Hadise, koja je nosila dres reprezentacije sa brojem 500, održala je mali koncert.[30][31]

U augustu 2013. na tursku klupu je se po treći put vratio legendarni Fatih Terim. Vodit će reprezentaciju do 2017., kvalificirajući se za Europsko prvenstvo 2016., gdje je momčad eliminirana u prvom kolu, ali nije uspijeva Tursku vratiti na Svjetsko prvenstvo, niti na turnir 2014. niti na izdanje iz prvenstva iz 2018. U kvalificijama za Svjetsko prvenstvo 2014., Turska je izvučena u skupinu D zajedno s Andorom, Estonijom, Mađarskom, Nizozemskom i Rumunijom, završivši četvrta. Trener Abdullah Avcı je ubrzo nakon toga smijenjen. Fatih Terim je po treći put imenovan da vodi reprezentaciju, ali poraz od 2-0 protiv Nizozemske prekinuo je nade u kvalifikacije. Prva historijska utakmica između Turske i Kipra je se odigrala 12. novembra 2015. za reprezentacije under 21 sa pobjedom 3:0 za Tursku. Zatim će se mlađe reprezentacije susresti u 2016. (1:0 za Tursku), 2017. (2:1 za Kipar) i 2018. (4:0 za Tursku). Starije reprezentacije još uvijek nisu se susrele do danas.

Thumb
Reprezentacija iz 2016.

Grupirana u skupini A u kvalifikacijskoj kampanji za Euro 2016. zajedno s Islandom, Latvijom, Kazahstanom, Nizozemskom i Češkom Republikom, reprezentacija je se kvalificirala za svoj prvi veliki turnir u osam godina kao najbolja trećeplasirana momčad nakon pobjede nad Islandom 1:0, sa slobodnim udarcem Selçuka İnana u 89. minuti, dok je Kazahstan pobijedio Latviju 1:0.[32][33][34][35][36] Nakon godinu i pol neporaženosti, poraz od Engleske u prijateljskoj utakmici prije turnira prekinuo je pobjednički niz turske ekipe, što je kasnije dovelo do uzastopnih poraza od Hrvatske (0:1 sa golom Modrića) i Španjolske (3:0) na turniru. Turska je dobila posljednju utakmicu protiv Češke, 2:0. Gotovo su stigli do šesnaestfinala sve dok kasni pobjednik Irske protiv Italije nije značio da se potonja kvalificirala kao jedna od najboljih trećeplasiranih momčadi.[37]

Na kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2018., turska reprezentacija je postavljena sa Hrvatskom, Finskom, Islandom, Kosovom i Ukrajinom. Trener Fatih Terim je otišao nakon incidenta izvan terena,[38] pritom je 72-godišnji bivši rumunski izbornik Mircea Lucescu preuzeo mjesto. Nakon osam utakmica, reprezentacija je bila favorit za kvalifikaciju, ali je poraz od 3:0 od Islanda kod kuće prekinuo nade za direktnu kvalifikaciju. Nakon 2:2 remija protiv Finske, momčad je završila na četvrtom mjestu u skupini I. Turska je izvučena sa Rusijom i Švedskom u UEFA Ligi nacija 2018/19. i odigrala je loše, što je dovelo do posljednjeg mjesta. U prvoj utakmici kod kuće protiv Rusije izgubila je 2:1, zatim je prikazala svoju najbolju izvedbu u Ligi, pobijedivši 3:2 protiv Švedske na švedskom tlu. Međutim, Turska nije mogla produžiti svoje nastupe i izgubila je od Rusije u Sočiju prije nego što je pretrpjela ponižavajući 1:0 poraz kod kuće od Švedske, čime je izbačena u Ligu C. No, promjene pravila UEFE značile su da je Turskoj dopušteno ostati u Ligi B.

Na kvalifikacijama za Euro 2020., Turska je izvučena u skupinu H zajedno s prvacima Svjetskog prvenstva 2018. Francuskom, Islandom, Albanijom, Moldavijom i Andorom. Trener i veteran Şenol Güneş napravio je revoluciju u momčadi, izabrao mnogo mladih talenata, kombinirajući ih s iskusnim igračima poput Buraka Yılmaza i Emrea Belözoglua. Tim je na kraju uspio ostvariti pobjedu 2:0 protiv Francuske u Konyi i 1:1 na Stade de Franceu. Turska se zatim mučila protiv Andore u svojoj prvoj utakmici, pobijedivši nakon gola u 89. minuti na Vodafone Parku u Istanbulu. Jedini poraz u skupini je došao od strane Islanda u Reykjavíku, izgubivši 2:1. Poraz je uslijedio nakon maltretiranja turske grupe na islandskoj carini, zadržavajući ih tri sata u zračnoj luci. Nakon toga je islandski navijač držao WC četku kapetanu momčadi Emreu Belozogluu kao lažni mikrofon tijekom intervjua. Događaje su oštro kritizirali turski i europski mediji. Turska je u deveto kolo ušla kao prva u skupini sa 19 bodova. Uzvratna utakmica sa Islandom završena je 0:0 u Turk Telekom Areni u Istanbulu. Nakon što je završila iza Francuske, remi je bio dovoljan da Turskoj osigura mjesto u finalu Eura 2020., uoči gostujuće utakmice protiv Andore.[39] Nakon kvalifikacija za Euro 2020., koje će biti odgođeno za juni i juli 2021. zbog COVID-19, Turska je izvučena protiv Rusije, zajedno sa Mađarskom i Srbijom u UEFA Ligi nacija B 2020/21. Dvije uvodne utakmice su odigrali loše u septembru 2020. U prvoj utakmici protiv Mađarske kod kuće Turska je pretrpjela 1:0 zahvaljujući slobodnom udarcu Dominika Szoboszlaija. Igrajući u Beogradu, nakon crvenog kartona Aleksandra Kolarova, Turci su protiv Srbije ostali bez golova. To je umanjilo njihove izglede da se kvalificiraju za Ligu A, budući da će im sljedeći protivnici u oktobru biti Rusija – zemlja koju Turska nije pobijedila od 1975. – i Mađarska. U Moskvi je Turska zaključila 1:1 nakon izjednačujućeg pogotka Kenana Karamana. Protiv Srbije je zatim remizirala 2:2 kod kuće.[40] Protiv Rusije, Denis Čerišev zabio je Rusima za rano vodstvo, turska je dugo patila. Ali nakon što je crvenim kartonom skratio rusku ekipu na deset igrača, Turci su konačno pobijedili 3:2.[41][42][43] Turci su potom otputovali u Mađarsku sa nadom da bi pobjedom mogli doći do promocije, ukoliko Rusija izgubi od Srbije. Dok je Rusija pretrpjela ponižavajući poraz 5:0 na gostovanju u Beogradu, Turska je također izgubila 2:0 od Mađara. To je značilo da su Turska i Srbija bile izjednačene po bodovima, ali su ispale u niži rang nakon što su izgubile u međusobnom susretu sa golovima u gostima, 2:0.[44][45][46] Turskoj je pripala čast otvoriti finale Eura 2021., ali golovima Cira Immobilea i Lorenza Insignea je izgubila od Italije sa 3:0. Ekipa Roberta Mancinija bila je frustrirana obrambenim pristupom Turske u prvom poluvremenu, ali je probila u 53. minuti kada je Domenico Berardi nakon teškog ubačaja ubacio turskog braniča Meriha Demirala za autogol. U nastavku su izgubili sljedeće dvije utakmice od Švicarske i Walesa, izgubivši sve tri utakmice zajedno sa debitantima Sjevernom Makedonijom.

Thumb
Hakan Çalhanoğlu

U kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2022. Turska je uvučena u skupinu G sa Nizozemskom, Norveškom, Crnom Gorom, Latvijom i Gibraltarom. Nakon što su završili na drugom mjestu u skupini iza Nizozemske,[47][48][49] ušli su u doigravanje za protiv Portugala[50][51], ali su izgubili 3:1 u utakmici u kojoj je Burak Yılmaz propustio ključni jedanaesterac za izjednačenje i tako se tim nije uspio kvalificirati za Svjetsko prvenstvo.[52] Nakon toga je Yılmaz najavio svoje međunarodno umirovljenje.[53][54] U UEFA Ligi nacija C 2022/23. izvučeni su u skupini 1 sa Luksemburgom, Farskim otocima i Litvom. Promaknuli su u Ligu B nakon što su u šest utakmica upisali 13 bodova. Njihov uspjeh u Ligi nacija ne samo da ih je nagradio mjestom u doigravanju ako se ne uspiju izravno kvalificirati,[55] već i lakšim ždrijebom u skupini D sa Hrvatskom, Walesom, Armenijom i Latvijom. Nakon toga su se kvalificirali izravno 16. oktobra 2023. i završili prvi 19. novembra 2023.[56][57][58]

Od septembra 2023. za selektora Turske reprezentacije je izabran Vincenzo Montella,[59] – bivši napadač Sampdorije i Rome i italijanski reprezentativac – sa zadatkom odvesti reprezentaciju na Europsko prvenstvo. Momčad može računati na jednog od trenutno najvještijih veznjaka, Çalhanoğlua, kao i na napad sa sposobnim strijelcima kao što su Yazıcı i Kahveci, kao i niz vrlo perspektivnih mladih igrača kao što su Ajaxov središnji branič Kaplan, veznjaci Güler i Uzun, napadač Yıldız. Prije Europskog prvenstva Montellina momčad nanizala je niz dobrih predstava. Poražena Hrvatska 1:0 u Osijeku, Latvija 4:0 kod kuće u Konyi, zatim slijedio je niz prijateljskih utakmica, u kojima su pobijedili Njemačku (3:2), remizirali protiv Walesa (1:1) i izgubili od Mađarske (1:0 u Budimpešti), Austrije (6:1 u Beču) i Poljske (2:1 u Varšavi). Na Euro 2024. u Njemačkoj, Turska je smještena u skupinu F zajedno sa Portugalom, Češkom Republikom i Gruzijom.

Na Europskom prvenstvu 2024. je se pokazala kao jedna od najuvjerljivijih reprezentacija. Uoči turnira, selektor Montella je najavio da provodi novi projekt fokusiran na mladim fudbalerima u usponu.[α 12] U prvoj utakmici protiv Gruzije povela je sa spektakularnim dalekometnim udarcem Merta Müldüra. Uslijedio je jedan pogodak koji je poništen Yıldızu zbog ofsajda. Uporan protunapad Gruzije doveo je do izjednačenja s golom Mikautadzea. Utakmica je bila napeta, s nekoliko prekršaja. U 65. minuti Arda Güler je postigao još jedan spektakularan pogodak udarcem iz lijeve noge izvan šesnaesterca. Aktürkoğlu je konačno zaključio rezultat na 3:1 u nadoknadi. Drugu utakmicu izgubila je 0:3 od Portugala u kojem su igrali Ronaldom, Bruno Fernandes, Bernardo Silva i Rafael Leão. Golovi Bernarda Silve i Bruna Fernandesa omogućili su Portugalcima unaprijedno kvalificiranje u osminu finala. Utakmica je otkrila izrazitu tursku slabost u obrambenoj fazi, a uz to, prema Montellinim riječima, neki turski igrači nisu bili navikli igrati svaka četiri dana. Cristiano Ronaldo je odigrao izrazito dobru utakmicu. Presudnu utakmicu u grupi su odigrali protiv Češke, u kojoj su Česi igrali više od 70 minuta s desetoricom nakon isključenja Baráka zbog drugog žutog kartona. Güler je se u nekoliko navrata pokazao vrlo živahnim i opasnim, no, utakmica je ipak došla do preokreta samo u drugom poluvremenu, kada je Çalhanoğlu s jednim sjajnim udarcem iskosa desnom nogom probio češka vrata koja je branio Stanek. Drugi češki kapetan Souček je u 66. minuti vratio izjednačenje iskoristivši niz pogrešaka turske obrane, ali je na kraju duge borbe, u nadoknadi, sjajno proigravanje Cenka Tosuna donijelo pobjedu Turcima s 1:2. Turska momčad je prošla osminu finala s dva pogotka braniča Meriha Demirala, u utakmici kojoj su djelomično presudile pogreške u napadu Austrije, dok je na kraju utakmice mnogo kontroverzi izazvalo Demiralovo slavlje nakon jednog gola s gestom prisjećanja na krajnje desničarsku grupu Sivih vukova. Turci su se u četvrtfinalu susreli s Nizozemskom trenera Ronalda Koemana i izgubili 1:2 u dostojno borbenoj utakmici. U prvom poluvremenu Montellina momčad, vrlo zgusnuta na centru terena, povela je s Akaydinom u prvom poluvremenu, no u 6. minuti De Vrij i autogol Müldüra prelomili su utakmicu. Turska je tako izašla uzdignute glave iz turnira, plaćajući dvije neizvjesnosti u obrani.

Simboli i rivalstva

Thumb
Turski navijači

Fudbal se u Turskoj prati sa strašću i velikim intenzitetom, toliko da se ponekad doživljava gotovo kao neka religija. Tome se dodaje posebna ljubav prema domovini i privrženost zastavi. Prema tome, utakmice reprezentacije uživaju u velikoj podršci i učešću od strane publike. Tradicionalne boje turske reprezentacije i turskih navijača su crvena i bijela. Česti nazivi za reprezentaciju su Ay-Yıldızlılar (Mjesec i zvijezde), Osmanlılar (Osmanlije), Sultanlar (Sultani) ili još Bizim Çocuklar (naši dečki).

Najvažnija nogometna rivalstva su sa Hrvatskom, sa Grčkom i do neke mjere s Armenijom. Posebno srčane utakmice su i one protiv Cipra, Njemačke, Austrije i Izraela, dok Turska i u fudbalu ima prijateljske odnose s Azerbejdžanom.

Dresovi

Prema tradiciji, boje turske opreme bile su crvene za domaće utakmice i bijele za gostujuće. Dresove je proizvodio Adidas od 1982. do 2002, a zatim je Nike postao dobavljač od 2003. godine. Sedamnaest godina kasnije, reprezentacija je promijenila boju dresova u bijelu za domaće dresove i u crvenu za gostujuće.

Više informacija Dobavljač kompleta, Razdoblje ...
Dobavljač kompleta Razdoblje
Njemačka Adidas 1982 – 2002
Sjedinjene Američke Države Nike 2003 – danas
Zatvori
Više informacija Kronologija dresova ...
Kronologija dresova
Boje ekipe
Boje ekipe
Thumb
Thumb
Klasični domaći dres
Boje ekipe
Boje ekipe
Thumb
Thumb
Thumb
1996-1997 (D)
Boje ekipe
Boje ekipe
Thumb
Thumb
Thumb
Thumb
1996-1997 (G)
Boje ekipe
Boje ekipe
Thumb
Thumb
Thumb
1998-2000 (D)
Boje ekipe
Boje ekipe
Thumb
Thumb
Thumb
Thumb
1998-2000 (G)
Boje ekipe
Boje ekipe
Thumb
Thumb
Thumb
Thumb
2000-2001 (D)
Boje ekipe
Boje ekipe
Thumb
Thumb
Thumb
Thumb
2000-2001 (G)
Boje ekipe
Boje ekipe
Thumb
Thumb
Thumb
2002-2003 (D)
Boje ekipe
Boje ekipe
Thumb
Thumb
Thumb
2002-2003 (G)
Boje ekipe
Boje ekipe
Thumb
Thumb
Thumb
2003 (D)
Boje ekipe
Boje ekipe
Thumb
Thumb
Thumb
2003 (G)
Boje ekipe
Boje ekipe
Thumb
Thumb
Thumb
2004-2005 (D)
Boje ekipe
Boje ekipe
Thumb
Thumb
Thumb
2004-2005 (G)
Boje ekipe
Boje ekipe
Thumb
Thumb
2006-2007 (D)
Boje ekipe
Boje ekipe
Thumb
Thumb
2006-2007 (G)
Boje ekipe
Boje ekipe
Thumb
Thumb
2008-2009 (D)
Boje ekipe
Boje ekipe
Thumb
Thumb
2008 (G)
Boje ekipe
Boje ekipe
Thumb
Thumb
2009 (G)
Boje ekipe
Boje ekipe
Thumb
Thumb
Thumb
Thumb
2010-2011 (D)
Boje ekipe
Boje ekipe
Thumb
Thumb
Thumb
Thumb
2010-2011 (G)
Zatvori

Stadioni, adrese i sjedišta

Thumb
Ulaz u sportski kompleks TFF Riva.

Istanbul je bio i ostaje referentni centar za tursku fudbalsku reprezentaciju.

Turski fudbalski savez osnovan je 23. aprila 1923. godine, a sjedište mu je u velikom sportskom objektu TFF Riva[α 13] u istambulskoj četvrti Beykoz. U tom sportskom kompleksu se sastaje i trenira ekipa reprezentacije.

Domaće utakmice reprezentacija igra u Istanbulu, na najvećem stadionu u zemlji, Olimpijskom stadionu Atatürk u četvrti Başakşehir. Među prvih pet najvećih stadiona u zemlji, tri se nalaze u Istanbulu – Türk Telekom Arena, Stadion Şükrü Saracoğlu i Stadion Beşiktaş – jedan u Izmiru (Stadion Atatürk) i jedan u Bursi (Stadion Atatürk).

Reprezentacija je domaće utakmice dugo igrala u Istanbulu, Ankari i Izmiru. Od 1997. također je počela igrati u drugim turskim gradovima, kao što su Eskişehir, Bursa, Antalya, Konya, Alanya, Sivas, Diyarbakır, Gaziantep, Denizli, Trabzon, Kayseri.

Aktualni kadar

Trenerski kadar

Više informacija Položaj, Ime ...
Položaj Ime
Izbornik Italija Vincenzo Montella
Pomoćni treneri[60] Italija Daniele Russo
Turska Selçuk Şahin
Treneri golmana Turska Ozan Özerkan
Turska Emrah Karakovan
Kondicijski treneri Italija Pierpaolo Polino
Turska Ömür Serdal Altunsöz
Turska Vural Durmuş
Analitičari Italija Massimo Crivellaro
Turska Okan Aydıner
Voditelj tima Turska Hamit Altıntop
Zatvori

Uspjeh na međunarodnim natjecanjima

Više informacija Pregled nastupa na međunarodnim natjecanjima, Natjecanje ...
Pregled nastupa na međunarodnim natjecanjima
Natjecanje Prvaci Drugi Treći Četvrti
FIFA Svjetsko prvenstvo 0 0 1 0
UEFA Euro 0 0 1 0
FIFA Kup konfederacija 0 0 1 0
Olimpijske igre 0 0 0 0
Mediteranske igre 1 7 2 3
Ukupno 1 7 5 3
Zatvori

FIFA Svjetsko prvenstvo

Više informacija FIFA Svjetsko prvenstvo, Kvalifikacije ...
FIFA Svjetsko prvenstvo Kvalifikacije
Godina Faza Plasman Uta. P R* I G+ G- Uta. P R* I G+ G-
Urugvaj 1930. Nisu sudjelovali Nisu sudjelovali
Italija 1934. Povukli se Povukli se
Francuska 1938. Nisu sudjelovali Nisu sudjelovali
Brazil 1950. Kvalificirali se, ali se povukli 1 1 0 0 7 0
Švicarska 1954. Grupna faza 9. 3 1 0 2 10 11 3 1 1 1 4 6
Švedska 1958. Povukli se Povukli se
Čile 1962. Nisu se kvalificirali 4 2 0 2 4 4
Engleska 1966. 6 1 0 5 4 19
Meksiko 1970. 4 0 0 4 2 13
Zapadna Njemačka 1974. 6 2 2 2 5 3
Argentina 1978. 6 2 1 3 9 5
Španija 1982. 8 0 0 8 1 22
Meksiko 1986. 8 0 1 7 2 24
Italija 1990. 8 3 1 4 12 10
Sjedinjene Američke Države 1994. 10 3 1 6 11 19
Francuska 1998. 8 4 2 2 21 9
Južna Koreja Japan 2002. Treće mjesto 3. 7 4 1 2 10 6 12 8 3 1 24 8
Njemačka 2006. Nisu se kvalificirali 14 7 5 2 27 13
Južnoafrička Republika 2010. 10 4 3 3 13 10
Brazil 2014. 10 5 1 4 16 9
Rusija 2018. 10 4 3 3 14 13
Katar 2022. 11 6 3 2 28 19
Ukupno0 naslova2/26105142017139532759204206
Zatvori

UEFA Europsko prvenstvo

Thumb
Grb Fudbalskog saveza Turske ranije je bio i reprezentativni grb.
Više informacija UEFA Euro, Kvalifikacije ...
UEFA Euro Kvalifikacije
Godina Faza Plasman Uta. P R* I G+ G- Uta. P R* I G+ G-
Francuska 1960. Nisu se kvalificirali 2 1 0 1 2 3
Španija 1964. 2 0 0 2 0 7
Italija 1968. 6 1 2 3 3 8
Belgija 1972. 6 2 1 3 5 13
Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija 1976. 6 2 2 2 5 10
Italija 1980. 6 3 1 2 5 5
Francuska 1984. 8 3 1 4 8 16
Zapadna Njemačka 1988. 6 0 2 4 2 16
Švedska 1992. 6 0 0 6 1 14
Engleska 1996. Grupna faza 16. 3 0 0 3 0 5 8 4 3 1 16 8
Belgija Nizozemska 2000. Četvrtfinale 6. 4 1 1 2 3 4 10 5 4 1 16 7
Portugal 2004. Nisu se kvalificirali 10 6 2 2 19 8
Austrija Švicarska 2008. Polufinale 3. 5 2 1 2 8 9 12 7 3 2 25 11
Poljska Ukrajina 2012. Nisu se kvalificirali 12 5 3 4 13 14
Francuska 2016. Grupna faza 17. 3 1 0 2 2 4 10 5 3 2 14 9
Evropska unija 2020. Grupna faza 24. 3 0 0 3 1 8 10 7 2 1 18 3
Njemačka 2024. Četvrtfinale 7. 5 3 0 2 8 8 8 5 2 1 14 7
Ujedinjeno Kraljevstvo Irska 2028. TBD TBD
Italija Turska 2032. Kvalificirani kao sudomaćini
Ukupno0 naslova6/171842121430128563141166159
Zatvori

Olimpijske igre

Više informacija Olimpijske igre, Kvalifikacije ...
Olimpijske igre Kvalifikacije
Godina Faza Plasman Uta. P R* I G+ G- Uta. P R* I G+ G-
Francuska 1900.Nisu mogli sudjelovati
(vidi Osmansko Carstvo Osmansko Carstvo)
Bez kvalifikacija
Sjedinjene Američke Države 1904.
Ujedinjeno Kraljevstvo 1908.
Švedska 1912.
Belgija 1920.
Francuska 1924.Prvi krug13.100125
Nizozemska 1928.Prvi krug14.100117
Treći Reich 1936.Prvi krug15.100101
Ujedinjeno Kraljevstvo 1948.Četvrtfinale6.210153
Finska 1952.Četvrtfinale8.210138
Australija 1956.Povukli seKvalificirali se automatski
Italija 1960.Prvi krug14.30123104400103
Japan 1964.Nisu se kvalificirali201139
Meksiko 1968.200226
Zapadna Njemačka 1972.201104
Kanada 1976.401307
Sovjetski Savez 1980.6105213
Sjedinjene Američke Države 1984.Povukli sePovukli se
Južna Koreja 1988.Nisu se kvalificirali8125515
Španija 1992.Bez kvalifikacija
(vidi UEFA U-21 Euro)
Sjedinjene Američke Države 1996.
Australija 2000.
Grčka 2004.
Narodna Republika Kina 2008.
Ujedinjeno Kraljevstvo 2012.
Brazil 2016.
Japan 2020.
Francuska 2024.
Sjedinjene Američke Države 2028.TBD
Australija 2032.
Ukupno0 naslova6/301021713342865172257
Zatvori

Statistike

Među rekorderima turske reprezentacije su Rüştü Reçber i Hakan Şükür, igrači s najvećim brojem nastupa, Reçber je jedan od vratara s najviše obranjenih golova, dok je Şükür jedan od napadača s najviše postignutih golova. Neki od rekordera daleke prošlosti bili su Metin Oktay, Lefter Küçükandonyadis, Tanju Çolak, Cemil Turan.

Ažurirano: 22. maja 2023.[61]

  Plava pozadina označava da igrač još uvijek igra za reprezentaciju.

Igrači s najviše nastupa

Thumb
Arda Turan
Više informacija #, Igrač ...
# Igrač Uta. Gol. Karijera
1 Rüştü Reçber 120 0 1994–2012
2 Hakan Şükür 112 51 1992–2007
3 Bülent Korkmaz 102 2 1990–2005
4 Emre Belözoğlu 101 9 2000–2019
5 Arda Turan 100 17 2006–2017
6 Tugay Kerimoğlu 94 2 1990–2007
Hakan Çalhanoğlu 94 20 2013–0000
8 Alpay Özalan 90 4 1995–2005
9 Hamit Altıntop 82 7 2004–2014
10 Mehmet Topal 81 2 2008–2018
Zatvori

Najbolji strijelci

Thumb
Hakan Şükür
Više informacija #, Igrač ...
# Igrač Gol. Uta. Prosjek Karijera
1 Hakan Şükür 51 112 0.46 1992–2007
2 Burak Yılmaz 31 77 0.4 2006–2022
3 Tuncay Şanlı 22 80 0.28 2002–2010
4 Lefter Küçükandonyadis 21 46 0.46 1948–1963
Cenk Tosun 21 53 0.4 2013–0000
5 Hakan Çalhanoğlu 20 94 0.21 2013–0000
6 Metin Oktay 19 36 0.53 1956–1968
Cemil Turan 19 44 0.43 1969–1979
Nihat Kahveci 19 68 0.28 2000–2011
10 Arda Turan 17 100 0.17 2006–2017
Zatvori

Vratari sa najviše utakmica bez primljenog gola

Thumb
Rüştü Reçber
Više informacija #, Igrač ...
# Igrač Uta. Ukupno Prosjek Karijera
1 Rüştü Reçber 58 120 0.48 1994–2012
2 Volkan Demirel 22 63 0.35 2004–2014
3 Turgay Şeren 16 46 0.35 1950–1966
4 Volkan Babacan 15 35 0.43 2014–0000
5 Mert Günok 13 33 0.39 2011–0000
6 Ömer Çatkıç 10 19 0.53 2000–2005
Engin İpekoğlu 10 32 0.31 1989–1999
8 Uğurcan Çakır 9 27 0.33 2019–0000
9 Sabri Dino 7 12 0.58 1969–1975
Sinan Bolat 7 12 0.58 2009–0000
Zatvori

Sve utakmice

Sastavi

Više informacija Sastav Turske na SP 1954., Br. ...
Sastav Turske na SP 1954.
Br. Poz. Igrač Datum/Godine Utakmica Golova Klub
GK Turgay Şerenkap (1932-05-15)15. 5. 1932. 2 -4 Turska Galatasaray
DF Rıdvan Bolatlı (1928-12-02)2. 12. 1928. 3 0 Turska Ankaragücü
DF Basri Dirimlili (1929-06-07)7. 6. 1929. 3 0 Turska Fenerbahçe
DF Mustafa Ertan (1926-04-21)21. 4. 1926. 3 1 Turska Ankaragücü
MF Çetin Zeybek (1932-09-12)12. 9. 1932. 3 0 Turska Kasımpaşa
MF Rober Eryol (1930-12-21)21. 12. 1930. 3 0 Turska Galatasaray
FW Erol Keskin (1927-03-02)2. 3. 1927. 3 1 Turska Adalet
FW Suat Mamat (1930-11-08)8. 11. 1930. 2 3 Turska Galatasaray
FW Feridun Buğeker (1933-04-05)5. 4. 1933. 1 0 Turska Fenerbahçe
FW Burhan Sargun (1929-02-11)11. 2. 1929. 2 3 Turska Fenerbahçe
FW Lefter Küçükandonyadis (1925-12-22)22. 12. 1925. 3 2 Turska Fenerbahçe
GK Şükrü Ersoy (1931-01-14)14. 1. 1931. 1 -7 Turska Vefa
DF Bülent Eken (1923-10-26)26. 10. 1923. 0 0 Turska Galatasaray
DF Ali Beratlıgil (1931-10-21)21. 10. 1931. 0 0 Turska Galatasaray
MF Mehmet Dinçer (1924-01-01)1. 1. 1924. 0 0 Turska Fenerbahçe
DF Nedim Günar (1932-01-02)2. 1. 1932. 0 0 Turska Fenerbahçe
DF Naci Erdem (1931-01-28)28. 1. 1931. 1 0 Turska Fenerbahçe
DF Kaçmaz Akgün (1935-02-19)19. 2. 1935. 0 0 Turska Ankaragücü
DF Ahmet Berman (1932-01-01)1. 1. 1932. 0 0 Turska Beşiktaş
FW Necmi Onarıcı (1925-11-02)2. 11. 1925. 1 0 Turska Adalet
FW Kadri Aytaç (1931-08-06)6. 8. 1931. 0 0 Turska Galatasaray
FW Coşkun Taş (1935-04-23)23. 4. 1935. 1 0 Turska Beşiktaş

Trener: Sandro Puppo

Zatvori
Više informacija Sastav Turske na EP 1996., Br. ...
Sastav Turske na EP 1996.
Br. Poz. Igrač Datum/Godine Utakmica Golova Klub
1 GK Adnan Erkan (1968-01-15)15. 1. 1968. 0 0 Turska Ankaragücü
2 DF Recep Çetin (1965-10-01)1. 10. 1965. 2 0 Turska Beşiktaş
3 DF Alpay Özalan (1973-05-29)29. 5. 1973. 3 0 Turska Beşiktaş
4 DF Vedat İnceefe (1974-04-01)1. 4. 1974. 3 0 Turska Kardemir Karabükspor
5 MF Tugay Kerimoğlu (1970-08-24)24. 8. 1970. 3 0 Turska Galatasaray
6 FW Ertuğrul Sağlam (1969-11-19)19. 11. 1969. 0 0 Turska Beşiktaş
7 FW Hami Mandıralı (1968-07-20)20. 7. 1968. 2 0 Turska Trabzonspor
8 DF Ogün Temizkanoğlu (1969-10-06)6. 10. 1969. 3 0 Turska Trabzonspor
9 FW Hakan Şükür (1971-09-01)1. 9. 1971. 3 0 Turska Galatasaray
10 MF Oğuz Çetinkap (1963-02-15)15. 2. 1963. 1 0 Turska Fenerbahçe
11 FW Orhan Çıkırıkçı (1967-04-15)15. 4. 1967. 1 0 Turska Trabzonspor
12 FW Faruk Yiğit (1968-04-15)15. 4. 1968. 0 0 Turska Kocaelispor
13 DF Rahim Zafer (1971-01-25)25. 1. 1971. 2 0 Turska Gençlerbirliği
14 FW Saffet Sancaklı (1966-02-27)27. 2. 1966. 3 0 Turska Kocaelispor
15 MF Tayfun Korkut (1974-04-02)2. 4. 1974. 1 0 Turska Fenerbahçe
16 MF Sergen Yalçın (1972-10-05)5. 10. 1972. 2 0 Turska Beşiktaş
17 MF Abdullah Ercan (1971-12-08)8. 12. 1971. 3 0 Turska Trabzonspor
18 FW Arif Erdem (1972-01-02)2. 1. 1972. 3 0 Turska Galatasaray
19 MF Tolunay Kafkas (1968-03-31)31. 3. 1968. 1 0 Turska Trabzonspor
20 DF Bülent Korkmaz (1968-11-24)24. 11. 1968. 1 0 Turska Galatasaray
21 GK Şanver Göymen (1967-01-22)22. 1. 1967. 0 0 Turska Altay
22 GK Rüştü Reçber (1973-05-10)10. 5. 1973. 3 -5 Turska Fenerbahçe

Trener: Fatih Terim

Zatvori
Više informacija Sastav Turske na EP 2000., Br. ...
Sastav Turske na EP 2000.
Br. Poz. Igrač Datum/Godine Utakmica Golova Klub
1 GK Rüştü Reçber (1973-05-10)10. 5. 1973. 4 -4 Turska Fenerbahçe
2 MF Tayfur Havutçu (1970-04-23)23. 4. 1970. 3 0 Turska Beşiktaş
3 DF Ogün Temizkanoğlukap (1969-10-06)6. 10. 1969. 4 0 Turska Fenerbahçe
4 DF Fatih Akyel (1977-12-26)26. 12. 1977. 4 0 Turska Galatasaray
5 DF Alpay Özalan (1973-05-29)29. 5. 1973. 4 0 Turska Fenerbahçe
6 FW Arif Erdem (1972-01-02)2. 1. 1972. 4 0 Turska Galatasaray
7 MF Okan Buruk (1973-10-19)19. 10. 1973. 4 1 Turska Galatasaray
8 MF Tugay Kerimoğlu (1970-08-24)24. 8. 1970. 3 0 Škotska Rangers
9 FW Hakan Şükür (1971-09-01)1. 9. 1971. 4 2 Turska Galatasaray
10 MF Sergen Yalçın (1972-10-05)5. 10. 1972. 3 0 Turska Galatasaray
11 MF Tayfun Korkut (1974-04-02)2. 4. 1974. 4 0 Turska Fenerbahçe
12 GK Ömer Çatkıç (1974-10-15)15. 10. 1974. 0 0 Turska Gaziantepspor
13 DF Osman Özköylü (1971-08-26)26. 8. 1971. 1 0 Turska Trabzonspor
14 MF Suat Kaya (1967-08-26)26. 8. 1967. 3 0 Turska Galatasaray
15 MF Muzzy Izzet (1974-10-31)31. 10. 1974. 1 0 Engleska Leicester City
16 DF Ergün Penbe (1972-05-17)17. 5. 1972. 3 0 Turska Galatasaray
17 FW Oktay Derelioğlu (1975-12-17)17. 12. 1975. 1 0 Turska Gaziantepspor
18 MF Ayhan Akman (1977-02-23)23. 2. 1977. 0 0 Turska Beşiktaş
19 MF Abdullah Ercan (1971-12-08)8. 12. 1971. 2 0 Turska Fenerbahçe
20 DF Hakan Ünsal (1973-05-14)14. 5. 1973. 2 0 Turska Galatasaray
21 GK Fevzi Tuncay (1977-09-14)14. 9. 1977. 0 0 Turska Beşiktaş
22 MF Ümit Davala (1973-07-30)30. 7. 1973. 2 0 Turska Galatasaray

Trener: Mustafa Denizli

Zatvori
Više informacija Sastav Turske na SP 2002., Br. ...
Sastav Turske na SP 2002.
Br. Poz. Igrač Datum/Godine Utakmica Golova Klub
1 GK Rüştü Reçber (1973-05-10)10. 5. 1973. 7 -6 Turska Fenerbahçe
2 DF Emre Aşık (1973-12-31)31. 12. 1973. 2 0 Turska Galatasaray
3 DF Bülent Korkmaz (1968-11-24)24. 11. 1968. 6 1 Turska Galatasaray
4 DF Fatih Akyel (1977-12-26)26. 12. 1977. 7 0 Turska Fenerbahçe
5 DF Alpay Özalan (1973-05-29)29. 5. 1973. 5 0 Engleska Aston Villa
6 FW Arif Erdem (1972-01-02)2. 1. 1972. 4 0 Turska Galatasaray
7 MF Okan Buruk (1973-10-19)19. 10. 1973. 1 0 Italija Inter
8 MF Tugay Kerimoğlu (1970-08-24)24. 8. 1970. 7 0 Engleska Blackburn Rovers
9 FW Hakan Şükürkap (1971-09-01)1. 9. 1971. 7 1 Italija Parma
10 MF Yıldıray Baştürk (1978-12-24)24. 12. 1978. 7 0 Njemačka Bayer Leverkusen
11 FW Hasan Şaş (1976-08-01)1. 8. 1976. 6 2 Turska Galatasaray
12 GK Ömer Çatkıç (1974-10-15)15. 10. 1974. 1 0 Turska Gaziantepspor
13 MF Mustafa İzzet (1974-10-31)31. 10. 1974. 1 0 Engleska Leicester City
14 MF Tayfur Havutçu (1970-04-23)23. 4. 1970. 3 0 Turska Beşiktaş
15 FW Nihat Kahveci (1979-11-23)23. 11. 1979. 2 0 Španija Real Sociedad
16 DF Ümit Özat (1976-10-30)30. 10. 1976. 2 0 Turska Fenerbahçe
17 FW İlhan Mansız (1975-08-10)10. 8. 1975. 7 3 Turska Beşiktaş
18 MF Ergün Penbe (1972-05-17)17. 5. 1972. 5 0 Turska Galatasaray
19 MF Abdullah Ercan (1971-12-08)8. 12. 1971. 0 0 Turska Fenerbahçe
20 DF Hakan Ünsal (1973-05-14)14. 5. 1973. 4 0 Turska Galatasaray
21 MF Emre Belözoğlu (1980-09-07)7. 9. 1980. 6 1 Italija Inter
22 MF Ümit Davala (1973-07-30)30. 7. 1973. 7 2 Italija Milan
23 GK Zafer Özgültekin (1975-03-10)10. 3. 1975. 0 0 Turska Ankaragücü

Trener: Şenol Güneş

Zatvori
Više informacija Sastav Turske na EP 2008., Br. ...
Sastav Turske na EP 2008.
Br. Poz. Igrač Datum/Godine Utakmica Golova Klub
1 GK Rüştü Reçber (1973-05-10)10. 5. 1973. 2 -4 Turska Beşiktaş
2 DF Servet Çetin (1981-03-17)17. 3. 1981. 3 0 Turska Galatasaray
3 DF Hakan Balta (1983-03-23)23. 3. 1983. 5 0 Turska Galatasaray
4 DF Gökhan Zan (1981-09-07)7. 9. 1981. 3 0 Turska Beşiktaş
5 MF Emre Belözoğlukap (1980-09-07)7. 9. 1980. 1 0 Engleska Newcastle United
6 MF Mehmet Topal (1986-03-03)3. 3. 1986. 4 0 Turska Galatasaray
7 MF Mehmet Aurélio (1977-12-15)15. 12. 1977. 4 0 Turska Fenerbahçe
8 FW Nihat Kahveci (1979-11-23)23. 11. 1979. 4 2 Španija Villarreal
9 FW Semih Şentürk (1983-04-29)29. 4. 1983. 5 3 Turska Fenerbahçe
10 MF Gökdeniz Karadeniz (1980-01-11)11. 1. 1980. 3 0 Rusija Rubin Kazan
11 MF Tümer Metin (1974-10-14)14. 10. 1974. 2 0 Turska Fenerbahçe
12 GK Tolga Zengin (1983-10-10)10. 10. 1983. 0 0 Turska Trabzonspor
13 DF Emre Güngör (1984-08-01)1. 8. 1984. 1 0 Turska Galatasaray
14 MF Arda Turan (1987-01-30)30. 1. 1987. 3 2 Turska Galatasaray
15 DF Emre Aşık (1973-12-13)13. 12. 1973. 4 0 Turska Galatasaray
16 DF Uğur Boral (1982-04-14)14. 4. 1982. 2 1 Turska Fenerbahçe
17 FW Tuncay Şanlı (1982-01-16)16. 1. 1982. 4 0 Engleska Middlesbrough
18 FW Colin Kazim-Richards (1986-08-26)26. 8. 1986. 5 0 Turska Fenerbahçe
19 MF Ayhan Akman (1977-02-23)23. 2. 1977. 1 0 Turska Galatasaray
20 DF Sabri Sarıoğlu (1984-07-26)26. 7. 1984. 4 0 Turska Galatasaray
21 FW Mevlüt Erdinç (1987-02-25)25. 2. 1987. 2 0 Francuska Sochaux
22 MF Hamit Altıntop (1982-12-08)8. 12. 1982. 5 0 Njemačka Bayern München
23 GK Volkan Demirel (1981-10-27)27. 10. 1981. 3 -5 Turska Fenerbahçe

Trener: Fatih Terim

Zatvori
Više informacija Sastav Turske na EP 2016., Br. ...
Sastav Turske na EP 2016.
Br. Poz. Igrač Datum/Godine Utakmica Golova Klub
1 GK Volkan Babacan (1988-08-12)12. 8. 1988. 3 -4 Turska Başakşehir
2 DF Semih Kaya (1991-02-24)24. 2. 1991. 0 0 Turska Galatasaray
3 DF Hakan Balta (1983-03-23)23. 3. 1983. 3 0 Turska Galatasaray
4 DF Ahmet Yılmaz Çalık (1994-02-26)26. 2. 1994. 0 0 Turska Gençlerbirliği
5 MF Nuri Şahin (1988-09-05)5. 9. 1988. 1 0 Njemačka Borussia Dortmund
6 MF Hakan Çalhanoğlu (1994-02-08)8. 2. 1994. 2 0 Njemačka Bayer Leverkusen
7 DF Gökhan Gönül (1985-01-04)4. 1. 1985. 3 0 Turska Fenerbahçe
8 MF Selçuk İnan (1985-02-10)10. 2. 1985. 3 0 Turska Galatasaray
9 FW Cenk Tosun (1991-06-07)7. 6. 1991. 2 0 Turska Beşiktaş
10 MF Arda Turankap (1987-01-30)30. 1. 1987. 3 0 Španija Barcelona
11 MF Olcay Şahan (1987-05-26)26. 5. 1987. 2 0 Turska Beşiktaş
12 GK Onur Kıvrak (1988-01-01)1. 1. 1988. 0 0 Turska Trabzonspor
13 DF İsmail Köybaşı (1989-07-10)10. 7. 1989. 1 0 Turska Beşiktaş
14 MF Oğuzhan Özyakup (1992-09-23)23. 9. 1992. 3 0 Turska Beşiktaş
15 MF Mehmet Topal (1986-03-03)3. 3. 1986. 3 0 Turska Fenerbahçe
16 MF Ozan Tufan (1995-03-23)23. 3. 1995. 3 1 Turska Fenerbahçe
17 FW Burak Yılmaz (1985-07-15)15. 7. 1985. 3 1 Narodna Republika Kina Beijing Guoan
18 MF Caner Erkin (1988-10-04)4. 10. 1988. 2 0 Turska Fenerbahçe
19 MF Yunus Mallı (1992-02-24)24. 2. 1992. 1 0 Njemačka Mainz 05
20 MF Volkan Şen (1987-07-07)7. 7. 1987. 2 0 Turska Fenerbahçe
21 FW Emre Mor (1997-07-24)24. 7. 1997. 2 0 Danska Nordsjælland
22 DF Şener Özbayraklı (1990-01-23)23. 1. 1990. 0 0 Turska Fenerbahçe
23 GK Harun Tekin (1989-06-17)17. 6. 1989. 0 0 Turska Bursaspor

Trener: Fatih Terim

Zatvori
Više informacija Sastav Turske na EP 2020., Br. ...
Sastav Turske na EP 2020.
Br. Poz. Igrač Datum/Godine Utakmica Golova Klub
1 GK Mert Günok (1989-03-01)1. 3. 1989. 0 0 Turska Başakşehir
2 DF Zeki Çelik (1997-02-17)17. 2. 1997. 3 0 Francuska Lille
3 DF Merih Demiral (1998-03-05)5. 3. 1998. 3 -1 Italija Juventus
4 DF Çağlar Söyüncü (1996-05-23)23. 5. 1996. 3 0 Engleska Leicester City
5 MF Okay Yokuşlu (1994-03-09)9. 3. 1994. 2 0 Engleska West Bromwich Albion
6 MF Ozan Tufan (1995-03-23)23. 3. 1995. 3 0 Turska Fenerbahçe
7 FW Cengiz Ünder (1997-07-14)14. 7. 1997. 0 0 Engleska Leicester City
8 MF Dorukhan Toköz (1996-05-21)21. 5. 1996. 1 0 Turska Beşiktaş
9 FW Kenan Karaman (1994-03-05)5. 3. 1994. 3 0 Njemačka Fortuna Düsseldorf
10 MF Hakan Çalhanoğlu (1994-02-08)8. 2. 1994. 3 0 Italija Milan
11 FW Yusuf Yazıcı (1997-01-29)29. 1. 1997. 3 0 Francuska Lille
12 GK Altay Bayındır (1998-04-14)14. 4. 1998. 0 0 Turska Fenerbahçe
13 DF Umut Meraş (1995-12-20)20. 12. 1995. 1 0 Francuska Le Havre
14 MF Taylan Antalyalı (1995-01-08)8. 1. 1995. 0 0 Turska Galatasaray
15 DF Ozan Kabak (2000-03-25)25. 3. 2000. 0 0 Engleska Liverpool
16 FW Enes Ünal (1997-05-10)10. 5. 1997. 0 0 Španija Getafe
17 FW Burak Yılmaz (1985-07-15)15. 7. 1985. 3 0 Francuska Lille (kapetan)
18 DF Rıdvan Yılmaz (2001-05-21)21. 5. 2001. 0 0 Turska Beşiktaş
19 MF Orkun Kökçü (2000-12-29)29. 12. 2000. 1 0 Nizozemska Feyenoord
20 MF Abdülkadir Ömür (1999-06-25)25. 6. 1999. 0 0 Turska Trabzonspor
21 MF İrfan Kahveci (1995-07-15)15. 7. 1995. 3 1 Turska Fenerbahçe
22 DF Kaan Ayhan (1994-11-10)10. 11. 1994. 3 0 Italija Sassuolo
23 GK Uğurcan Çakır (1996-04-05)5. 4. 1996. 3 -8 Turska Trabzonspor
24 MF Kerem Aktürkoğlu (1998-10-21)21. 10. 1998. 0 0 Turska Galatasaray
25 DF Mert Müldür (1999-04-03)3. 4. 1999. 2 0 Italija Sassuolo
26 MF Halil Dervişoğlu (1999-12-08)8. 12. 1999. 2 0 Turska Galatasaray

Trener: Şenol Güneş

Zatvori
Više informacija Sastav Turske na EP 2024., Br. ...
Sastav Turske na EP 2024.
Br. Poz. Igrač Datum/Godine Utakmica Golova Klub
23 GK Uğurcan Çakır (1996-04-05)5. 4. 1996. 0 0 Turska Trabzonspor
1 GK Mert Günok (1989-03-01)1. 3. 1989. 4 0 Turska Beşiktaş
12 GK Altay Bayındır (1998-04-14)14. 4. 1998. 1 0 Engleska Manchester United
2 DF Zeki Çelik (1997-02-17)17. 2. 1997. 3 0 Italija Roma
3 DF Merih Demiral (1998-03-05)5. 3. 1998. 4 2 Saudijska Arabija Al-Ahlī
14 DF Abdülkerim Bardakcı (1994-11-07)7. 11. 1994. 4 0 Turska Galatasaray
18 DF Mert Müldür (1999-04-03)3. 4. 1999. 4 1 (-1) Turska Fenerbahçe
20 DF Ferdi Kadıoğlu (1999-10-07)7. 10. 1999. 5 0 Turska Fenerbahçe
4 DF Samet Akaydin (1994-03-13)13. 3. 1994. 4 1 (-1) Grčka Panathinaikos
13 DF Ahmetcan Kaplan (2003-01-16)16. 1. 2003. 0 0 Nizozemska Ajax
10 MF Hakan Çalhanoğlu (1994-02-08)8. 2. 1994. 4 1 Italija Inter
5 MF Okay Yokuşlu (1994-03-09)9. 3. 1994. 3 0 Engleska West Bromwich
22 MF Kaan Ayhan (1994-11-10)10. 11. 1994. 5 0 Turska Galatasaray
6 MF Orkun Kökçü (2000-12-29)29. 12. 2000. 4 0 Portugal Benfica
15 MF Salih Özcan (1998-01-11)11. 1. 1998. 4 0 Turska Borussia Dortmund
16 MF İsmail Yüksek (1999-01-26)26. 1. 1999. 3 0 Turska Fenerbahçe
8 MF Arda Güler (2005-02-25)25. 2. 2005. 5 1 Španija Real Madrid
9 FW Cenk Tosun (1991-06-07)7. 6. 1991. 2 1 Turska Beşiktaş
11 FW Yusuf Yazıcı (1997-01-29)29. 1. 1997. 2 0 Francuska Lille
17 FW İrfan Kahveci (1995-07-15)15. 7. 1995. 1 0 Turska Fenerbahçe
7 FW Kerem Aktürkoğlu (1998-10-21)21. 10. 1998. 5 1 Turska Galatasaray
21 FW Barış Alper Yılmaz (2000-05-23)23. 5. 2000. 5 0 Turska Galatasaray
25 FW Yunus Akgün (2000-07-07)7. 7. 2000. 1 0 Engleska Leicester City
19 FW Kenan Yıldız (2005-05-04)4. 5. 2005. 5 0 Italija Juventus
24 FW Semih Kılıçsoy (2005-08-15)15. 8. 2005. 1 0 Turska Beşiktaş
26 FW Bertuğ Yıldırım (2002-01-12)12. 1. 2002. 0 0 Francuska Rennes
Zatvori

Značajni igrači

Vratari:

Braniči:

  • Fatih Akyel
  • Emre Aşık
  • Kaan Ayhan
  • Hakan Balta
  • Nihat Bekdik
  • Recep Çetin
  • Servet Çetin
  • Gökhan Gönül
  • Tolunay Kafkas
  • Bülent Korkmaz
  • Alpay Ozalan
  • Sabri Sarıoğlu
  • Ogün Temizkanoğlu
  • Fatih Terim
  • Mehmet Topal
Thumb
Emre Belözoğlu.

Veznjaci:

  • Emre Akbaba
  • Hamit Altıntop
  • Sabih Arca
  • Yıldıray Baştürk
  • Emre Belözoğlu
  • Okan Buruk
  • Oğuz Çetin
  • Ümit Davala
  • Arda Turan
  • Rıdvan Dilmen
  • Ayhan Elmastaşoğlu
  • Abdullah Ercan
  • Tayfur Havutçu
  • Selçuk İnan
  • Gökdeniz Karadeniz
  • Ünal Karaman
  • Tugay Kerimoğlu
  • Metin Kurt
  • Tümer Metin
  • Sedat Özden
  • Ergün Penbe
  • Nuri Şahin
  • Hasan Şaş
  • Ozan Tufan
  • Hakan Ünsal
  • Sergen Yalçın

Napadački veznjaci:

Napadači:

  • Ogün Altıparmak
  • Umut Bulut
  • Tanju Çolak
  • Oktay Derelioğlu
  • Reha Eken
  • Arif Erdem
  • Nihat Kahveci
  • Gündüz Kılıç
  • Suat Mamat
  • Metin Oktay
  • Ertuğrul Sağlam
  • Saffet Sancaklı
  • Burhan Sargın
  • Zeki Rıza Sporel
  • Hakan Şükür
  • Fatih Tekke
  • Cenk Tosun
  • Cemil Turan
  • Feyyaz Uçar
  • Burak Yılmaz

Izbornici

Više informacija Izbornik, Karijera ...
Izbornik Karijera Uta. Pob. Rem. Por. % pob. Natjecanja
Turska Ali Sami Yen 1923 1 0 1 0 0%
Škotska Billy Hunter 1924–1926 12 5 0 7 41.7%
Mađarska Béla Tóth 1927–1932 8 2 1 5 25%
Engleska Fred Pagnam 1932 3 0 1 2 0%
Irska James Donnelly 1936–1937 3 0 1 2 0%
Mađarska Ignác Molnár 1948 2 1 0 1 50%
Turska Ulvi Yenal 1948 2 1 0 1 50%
Engleska Pat Molloy 1948–1949 5 3 0 2 60%
Turska Cihat Arman 1949 1 1 0 0 100%
Engleska Pat Molloy 1950–1951 2 1 0 1 50%
Engleska Jimmy McCormick 1951 2 1 0 1 50%
Turska Rebii Erkal 1951 3 2 0 1 66.7%
Turska Sadri Usuoğlu 1952 2 0 1 1 0%
Italija Sandro Puppo 1952–1954 9 3 2 4 33.3%
Turska Gündüz ılıç 1954 1 0 0 1 0%
Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija Žarko Mihajlović 1955 2 0 2 0 0%
Italija Giovanni Varglien 1955–1956 5 2 0 3 40%
Turska Cihat Arman 1956 2 0 2 0 0%
Mađarska László Székely 1957 4 2 1 1 50
Italija Leandro Remondini 1958–1959 7 3 3 1 42.9%
Mađarska Ignác Molnár 1960 1 1 0 0 100%
Italija Sandro Puppo 1960–1962 10 4 0 6 40%
Turska Şeref Görkey 1962 1 1 0 0 100%
Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija Ljubiša Spajić 1962 4 1 2 1 25%
Italija Sandro Puppo 1963–1964 4 0 2 2 0%
Turska Cihat Arman 1964 3 1 1 1 33.3%
Italija Sandro Puppo 1965 4 0 0 4 0%
Turska Doğan Andaç 1965 2 1 1 0 50%
Italija Sandro Puppo 1965–1966 5 1 2 2 20%
Turska Adnan Süvari 1966–1969 17 5 4 8 29.4%
Turska Abdullah Gegiç 1969 6 3 0 3 50%
Turska Cihat Arman 1970–1971 6 1 1 4 16.7%
Rumunija Nicolae Petrescu 1971 1 1 0 0 100%
Turska Coşkun Özarı 1972–1976 29 8 11 10 27.6%
Turska Doğan Andaç 1976 1 0 1 0 0%
Turska Metin Türel 1977–1978 13 2 1 10 15.4%
Turska Sabri Kiraz 1978–1980 12 5 1 6 41.7%
Turska Özkan Sümer 1980–1981 2 0 0 2 0%
Turska Fethi Demircan 1981 4 0 0 4 0%
Turska Coşkun Özarı 1982–1984 17 5 2 10 29.4%
Turska Candan Tarhan 1984 5 1 1 3 20%
Turska Yılmaz Gökdel 1984–1985 3 1 1 1 33.3%
Mađarska Kálmán Mészöly 1985 2 0 1 1 0%
Turska Coşkun Özarı 1985–1986 8 1 3 4 12.5%
Turska Mustafa Denizli 1987 6 1 1 4 16.7%
Turska Tınaz Tırpan 1988–1989 11 5 1 5 45.5%
Turska Fatih Terim 1990 1 0 0 1 0%
Njemačka Sepp Piontek 1990–1993 27 4 8 15 14.8%
Turska Fatih Terim 1993–1996 33 17 8 8 51.5%
Turska Mustafa Denizli 1996–2000 31 11 9 11 35.5%
Turska Şenol Güneş 2000–2004 50 23 13 14 46%
Turska Ünal Karaman 2004 1 0 1 0 0%
Turska Ersun Yanal 2004–2005 15 8 4 3 53.3%
Turska Fatih Terim 2005–2009 58 26 18 14 44.8%
Turska Oğuz Çetin 2010 4 3 0 1 75%
Nizozemska Guus Hiddink 2010–2011 16 7 4 5 43.8%
Turska Abdullah Avcı 2011–2013 18 6 4 8 33.3%
Turska Fatih Terim 2013–2017 44 27 8 9 61.4%
Rumunija Mircea Lucescu 2017–2019 17 4 6 7 23.5%
Turska Şenol Güneş 2019–2021 32 15 10 7 46.9%
Njemačka Stefan Kuntz 2021–2023 20 12 3 5 60%
Italija Vincenzo Montella 2023–0000 17 9 3 5 52.9%
Zatvori
Izbornici u italiku bili su vršitelji dužnosti.

Galerija slika

Vanjske veze

Bilješke

  1. Utakmica 20. novembra 1949. u Ankari, Turska je pobijedila sa tri gola Fahrettina Cansevera, uz one Ekena Bülenta, Leftera Küçükandonyadisa, Erola Keskina, Kilica Gündüza. Zatim je se Sirija povukla, tako da se povratna utakmica nije odigrala.
  2. Utakmica 6. januara 1954. na Santiago Bernabéu, nakon prvog poluvremena koje je završilo 1:1, Španija je u drugom poluvremenu uspjela postići još tri gola.
  3. Stadion Mithat Paşa, 14. marta 1954.
  4. Vrlo plodan napadač, u reprezentaciji igrao od 1955. do 1968.
  5. U reprezentaciji igrao od 1970. do 1979.
  6. U reprezentaciji igrao od 1981. do 1988.
  7. Isto vrlo plodan napadač, u reprezentaciji od 1984. do 1991., dobitnik Europske Zlatne kopačke za sezonu 1987/88.
  8. U reprezentaciji igrao od 1984. do 1992.
  9. U reprezentaciji igrao od 1984. do 2002.
  10. U reprezentaciji igrao od 1981. do 1992.
  11. U reprezentaciji igrao od 1988. do 1993.
  12. Prosječna starost Turske reprezentacije na EP 2024. je ipak bila između 26 i 27 godina.
  13. () Türkiye Futbol Federasyonu Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri.

Reference

Wikiwand in your browser!

Seamless Wikipedia browsing. On steroids.

Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.

Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.