6. 2. - Bavarski princ Otto stigao u Grčku gde je proglašen za kralja pod imenom Oton (do 1862).
20. 2. - Ruska flota stigla u Bosfor po sultanovom pozivu, uskoro stiže i ruska vojska - Britanci i Francuzi traže od sultana da vrati Ruse nazad i da Siriju prepusti Muhamed Aliju, a od ovog da sarađuje, inače će biti blokiran[2].
22. 2. - Indijska država Bahawalpur sklopila supsidijarnu alijansu sa Britancima.
2. 3. - Kriza nulifikacije: Force Bill daje predsedniku SAD ovlašćenje da pošalje vojsku u Južnu Karolinu kako bi se sprovodila savezna carina (ta država pristaje na novu, kompromisnu carinsku stopu).
22. 3. - Sklopljen ugovor kojim se Južnonemački carinski savez (Bavarska i Virtemberg) dogodine udružuju sa Pruskom i Hesenom u Nemački carinski savez (Zollverein).
April/Travanj – Jun/Lipanj
3. 4. - Frankfurter Wachensturm ("Juriš na frankfurtsku stražaru"): studenti pokušali započeti revoluciju u Nemačkoj Konfederaciji.
5. 4. - Ruski vojnici se iskrcavaju na evropskoj strani Bosfora, u Büyükdere, na nezadovoljstvo stanovništva i uleme[3].
april - Britanski diplomata David Urquhart proputovao Srbiju i sastao se sa knezom Milošem - njegove ideje će uticati na Načertanije desetak godina kasnije[4].
proleće - Knez Miloš pomaže ustanak u istočnoj Srbiji (timočke nahije Vidinskog pašaluka, među Šest nahija koji trebaju pripasti Srbiji, ima podršku ruske diplomatije)[5]. Poslato 5.882 pešaka i 615 konjanika[6].
Nakon ovoga srpsko-turska granična komisija vrši razgraničenje i primopredaju teritorija. Srbiji pripala i neka sela na Staroj planini i Jastrepcu preko linije koju je odredila rusko-turska komisija[7].
septembar - Konferencija u Münchengrätzu: Austrija, Rusija i Pruska dogovaraju zajedničku politiku prema Osmanskom carstvu, Poljskoj i protiv liberalizma.
29. 9. - Trogodišnja Izabela II postaje kraljica Španije (do 1868), regentkinja joj je majka Marija Kristina (do 1840).
novembar - Potpisan hatišerif ("dopolnitelni" ili "tolkovatelni" hatišerif): priznaje se priključenje Šest nahija Kneževini Srbiji (krajinska, crnorečka, paraćinska, kruševačka, starovlaška i jadarska). Definitivno priznanje autonomije Kneževine Srbije, označava i kraj turskog spahijskog feudalizma u Srbiji (obeštećenje 2,3 miliona groša)[11].
novembar-decembar - Vladika Njegoš plovi od Trsta do Boke, bio je tri dana u Dubrovniku. Vladika Rajačić je zabranio da u crkvama drži bogosluženje, narod drže na distanci od njega[12]
25. 11. - Jak zemljotres sa cunamijem pogađa centralnu Sumatru.
29. 11. - Učitelj Đorđe Nikolajević postaje "prvi mirski sveštenik-paroh u Dubrovniku", na osnovu čega ponovo otvara ranije zatvorenu srpsku školu[13].
14. 12. - Tajanstveni mladić Kaspar Hauser uboden (ili se sam ubo), umire tri dana kasnije.
Knez Miloš naredio da u Beogradskom pašaluku sve poreske glave moraju posedovati pušku i vojni pribor, u ovo vreme poslati prvi pitomci u ruske vojne škole[6].