14. 1. - Nakon smrti Frederika V, novi dansko-norveški kralj i šlezvig-holštajnski vojvoda je njegov sin Christian VII (do 1808). Mentalno je slab, uglavnom vlada neko drugi.
januar - Britanci osnovali svoje prvo naselje na Falklandima, Port Egmont pored zapadnog otoka (na istočnom se nalazi francuski Port Saint Louis).
20. 1. - Burmansko-sijamski rat: Burmanci započinju 15-mesečnu opsadu glavnog sijamskog/tajlandskog grada Ayutthaya.
5. 3. - U Novi Orlean, u ranije francuskoj Lujzijani, stigao je prvi španski administrator Antonio de Ulloa - francuski kreoli ga ne priznaju, na kraju su se pobunili 1768.
8. 3. - Stadtholder Willem V od Oranjea je punoletan.
10. 3. - Španski kralj Karlo III, na prijedlog svog napolitanskog ministra markiza od Esquillachea, donosi ukaz kojim se podanicima zabranjuje nošenje plašta i tradicionalnog širokog šešira (sombrero redondo) i umjesto toga nalaže nošenje trokutastih šešira i odjeće po uzoru na tadašnju francuskumodu.
18. 3. - Britanski parlament, čije je članove lobirao američki političar i publicist Benjamin Franklin, ukida nepopularni Zakon o markicama; umjesto toga je izglasan Deklaratorni zakon kojim Parlament sebi potvrđuje pravo donošenja zakona koji će važiti u sjevernoameričkim kolonijama.
21. 3. (10. 3. po j.k.) - Crnogorski vladika Vasilije Petrović umro u Sankt Peterburgu. Stari mitropolit Sava će zatim za saprestolnika izabrati Arsenija Plamenca (mitropolit 1781-84). Mladi Petar završava školovanje u Rusiji, pomaže dedi-stricu Savi.[1][2]
24. 3. - Madrid: nezadovoljstvo kraljevim ukazom o odijevanju, ali i povećanjem cijena hljeba i drugih namirnica, eskalira u masovne nerede zbog kojih će kralj biti prisiljen smijeniti nepopularnog ministra i otpustiti ne-Špance iz svog kabineta.
April/Travanj – Jun/Lipanj
7. 4. - Car Josip je dozvolio javnosti ulaz u lovište Prater, uskoro nastaje zabavni park Wurstelprater.
10. 5. - Turneja Mozartovih: ponovo su u Parizu, odakle su stigli iz Nizozemske. Ostaju u gradu do jula, zatim se preko Švajcarske vraćaju u Salzburg, u novembru.
22. 5. - Jak zemljotres praćen, cunamijem na istoku Mramornog mora, na treći dan Kurban Bajrama: razaranja u Carigradu (npr. Fatihova džamija), osetio se do Soluna. Broj mrtvih procenjen na 4.000, od čega 880 u Carigradu.
jun? - Mysorska invazija Malabara: vladar Mysorea Hyder Ali, koji se ove godine proglasio sultanom, osvaja Kalikut.
20. 6. - Ugovor o prijateljstvu i trgovini između Velike Britanije i Rusije.
polovinom godine - Šćepan Mali je došao u Maine kod Budve, bavi se travarenjem - grupa ljudi je ubeđena da je on u stvari ruski car Petar III, o čemu prenose glas, dogodine ga proglašavaju za vladara (plemenska anarhija i četovanje su pre ovoga dostigli vrhunac u Crnoj Gori).[3][4]
Jul/Srpanj – Septembar/Rujan
1. 7. - U francuskom gradu Abbevilleu javno mučen i odrubljivanjem glavepogubljen mladi plemić Jean-François de la Barre koga je lokalni sud bio osudio zbog oskrvnuća lokalne crkve, odnosno odbijanja da skine šešir prilikom crkvene procesije; njegovo truplo je potom javno spaljeno zajedno s primjerkom VoltaireovogFilozofskog rječnika.
25. 7. - Završen Pontijakov rat u Severnoj Americi - danas se smatra pat-pozicijom između Indijanaca i britanskih vlasti.
Srpski episkopi su proterani sa stolica, Peć je potčinjena Prizrenskoj mitropoliji,[6] na čelu sa Grkom mitropolitom Gavrilom,[7] ("združena sa prizrenskom i skenderijskom"[8]).
ostaju Cetinjska mitropolija pod Petrovićima, Karlovačka mitropolija u habsburškim zemljama,[9] a i pravoslavci u mletačkoj Dalmaciji su u osobitom položaju (nemaju mitropolita).
Devet Srba episkopa (samokovski, ćustendilski, skopski, novopazarski, niški, užički, beogradski, bosanski i hercegovački) podnelo je protest ruskom dvoru preko crnogorskog vladike Save, ali uzalud, zbog ruskih planova sa Grcima[10] (dogodine je ukinuta i grčka Ohridska arhiepiskopija).
Nestanak patrijaršije je jedan od "uzroka poturčivanja našega sveta u Južnoj Srbiji".[11]
Srbi će opet imati patrijaršiju: Karlovačku, kanonski nepriznatu, 1848-1920, i Beogradsku od 1920.
Oktobar/Listopad – Decembar/Prosinac
2. 10. - Španski kralj Karlos je imenovao "vladu" Malvinskih/Falklandskih ostrva, u okviru generalne kapetanije u Buenos Airesu - Francuzi su prošle godine odlučili prepustiti Španjolcima Port Louis, a ovi ga preuzimaju dogodine kao Puerto Soledad.
26. 10. - U Sankt Peterburg je stigao Étienne Maurice Falconet koji će raditi na "Bronzanom konjaniku", spomeniku Petru Velikom, postavljenom 1782.
25. 11. - Papina bula Christianae reipublicae, podnaslov "O opasnostima antikršćanskih spisa", upućena metropolitima i biskupima.
2. 12. - U Švedskoj donesen Zakon o slobodi štampe, kao jedan od pravnih dokumenata u kontinentalnoj Evropi koji garantira slobodu štampe i izražavanja.
5. 12. - U Londonu s radom počinje znamenita aukcijska kuća Christie's (zvanični datum).
14. 12. - Ruska carica izdaje proglas da slobodni staleži biraju poslanike.[12]
25. 12. - Mapuche Indijanci započinju ustanak protiv Španjolaca na jugu Čilea - u februaru je postignut mir, Španjolci su za sada potisnuti iz Araukanije.
Kroz godinu
Izuzetno rodna godina u Bosni, nestalo je i kuge koja je harala od 1762; dobar period traje do 1782[13].
Završeni veliki radovi na Petrovaradinskoj tvrđavi (još i kontraminski sistem do 1776. i poslednji radovi do 1790).