Univerzitet u Virginiji (engl. University of Virginia, kratica: UVA) je javni univerzitet u gradu Charlottesvilleu, u američkoj saveznoj državi Virginiji. Zamislio ga je i dizajnirao 1819. godine Thomas Jefferson (1743–1826), autor Američke deklaracije o neovisnosti i treći predsjednik SAD-a, koji je bio također i talentirani arhitekt. Izvorno upravno tijelo UVA su činili bivši američki predsjednici Thomas Jefferson, James Madison i James Monroe. Posjed na kojem je nastao univerzitet je bio u vlasništvu Monroea, u čijem domu i odvjetničkom uredu je danas smješten rezidencijalni dio univerziteta[4].

Kratke činjenice Historija, Osnivač ...
Univerzitet u Virginiji
() University of Virginia
Thumb
Thumb
Rotunda univerziteta
Historija
OsnivačThomas Jefferson
Osnivanje1819.
Generalno
Vrstajavni
Budžetski izdatak7,5 milijardi USD[1]
Budžet2,7 milijardi USD
Administracija
PredsjednikTeresa A. Sullivan
Akademsko osoblje2102
Studenti
Broj studenata
   dodiplomci
   diplomci

14.898[2]
6340[2]
Bojeplava i narančasta[3]
         
SportoviNCAA Division I: ACC
25 ekipa (12 muških, 13 ženskih)
NadimakVirginia Cavaliers, Wahoos
MaskotaCavalier
UdruženjaAAU, APLU, ORAU, URA, SURA
Lokacija
Sjedište
   grad
   savezna država
   država

Charlottesville
Virginia
 SAD
Kampussuburbani (6,81 km²)
Koordinate38°2′4″N, 78°30′15″W
Službene stranice
www.virginia.edu
Zatvori
Kratke činjenice Monticello i Univerzitet u Virginiji u Charlottesvilleu, Registriran: ...
Monticello i Univerzitet u Virginiji u Charlottesvilleu
Svjetska baštinaUNESCO
Thumb
 SAD


Thumb
Univerzitet u Virginiji
Univerzitet u Virginiji
Lokacija Univerziteta u Virginiji na području SAD-a
Registriran:1987. (11. zasjedanje)
Vrsta:Kulturno dobro
Mjerilo:i, iv, vi
Ugroženost:-
Referenca:UNESCO
Zatvori

Thomas Jefferson je dizajnirao Univerzitet u Virginiji u duhu neoklasicizma i načelima paladijanizma, te ga je nazivao Akademsko selo (Academical Village). Njezina jedinstvena arhitektura zasnovana na rječniku klasične antike simbolizira težnje novoosnovane američke republike kao nasljednice europske tradicije, ali i najavljuje kulturni eksperiment tzv. kolonijalne arhitekture zrele države. Zbog toga je virginijski univerzitet, zajedno s privatnom Jeffersonovom vilom Monticello, upisano na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine u Americi 1987. godine[5].

Thumb
Travnjak univerziteta u Virginiji

Historija

Thumb
Tlocrt univerziteta iz 1826. godine, temeljen na Jeffersonovom crtežu

Zemljište za izgradnju univerziteta su 1788. godine je kupio ratni veteran James Monroe, koji će kasnije postati peti predsjednik SAD-a. Godine 1817. odbor je otkupio zemljište od Monroea, kada je on bio predsjednik, i pod vodstvom Jeffersona započela je gradnja koja je dovršena 1819. god. Nastava na univerzitetu je započela 1825. godine. Za razliku od ostalih univerziteta koja su tada nudili samo tri studija: medicinu, pravo i teologiju, Univerzitet u Virginiji je nudio i studije astronomije, filozofije, politologije, arhitekture i drugih inženjerskih disciplina. Bila je to prva obrazovna institucija koja je nudila studije modernih akademskih disciplina[6]. Još progresivniji korak je bio potpuno odvajanje obrazovanja od religije. Godine 1826. James Madison, četvrti predsjednik SAD-a je postao rektor univerziteta, a Jefferson je bio u upravnom odboru, sve do svoje smrti.

William Faulkner, dobitnik Nobelove nagrade i Pulitzerove nagrade, postao je predavač i konzultant na univerzitetu 1957. godine, što je ostao do svoje smrti 1962. godine. Braća John F. i Robert F. Kennedy su pohodili univerzitet 1958. godine, a 1960. i Martin Luther King. Univerzitet su posjetili i kraljica Elizabeta II. 1976. i Desmond Tutu 1998. godine.

Godine 2012. U.S. News & World Report je rangirao Virginijski univerzitet na drugo mjesto svih javnih univerziteta u SAD-u i 25. ponajbolje u državi[7]. Sportisti UVA se natječu u 23 sporta, a u ukupnom poretku američkih univerziteta (NACDA Directors' Cup) su ostvarili treće mjesto 2010. godine[8].

Odlike

Univerzitet u Virginiji je remek-djelo i izvanredan primjer velikih obrazovnih institucija iz vremena prosvjetiteljstva. Ono je bilo posljednje arhitektonsko i najambicioznije Jeffersonovo djelo. Upuštajući se u ovaj projekt utemeljen na obrazovnim idealima enciklopedizma i demokracije, Jefferson je napustio planove starijih fakulteta u Velikoj Britaniji i SAD-u. Njegov ostvareni plan „akademskog sela” je inspiriran higijenskim načelima graditelja bolnica i masom simbolično dočarava hijererhiju i ponavljanje oblika.

Njegova Rotunda, koja je kopija rimskog Panteona u pola njegove veličine, se uzdiže iznad knjižnice i dominira cijelim kompleksom. U deset paviljona s obje strane knjižnice nalazilo se deset profesora koji su vodili neovisne škole, te je namjera bila da svojim osobitim oblikovanjem predstavljaju enciklopediju klasične i neoklasične arhitekture. Na katu iznad učionica bile su stambene prostorije profesora i 54 sobe za učenike. Kolonada u prizemlju koja ih sve povezuje je služila kao ujedinitelj cjelokupnog prostora.

Zgrada na samom jugu kompleksa je dodana kasnije i nepotrebno je zatvorila ovaj slavodobitni prostor.

Istaknuti studenti

Thumb
Dvorana diplomanata

Od osoba koje su diplomirale na Univerzitetu u Virginiji ističu se:

Univerzitet su pohađali i:

Izvori

Vanjske veze

Wikiwand in your browser!

Seamless Wikipedia browsing. On steroids.

Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.

Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.