2. 1. - Jozefinizam: Edikt o toleranciji daje versku slobodu Jevrejima, ali im uvodi i neke obaveze i ograničenja. U Ugarskoj uveden iduće godine, u Galiciji, gde ih ima najviše tek 1789.
7. 1. - U Filadelfiji je otvorena Banka Severne Amerike (Bank of North America), de fakto centralna banka SAD do 1791.
11. 1. - Četvrti anglo-holandski rat, Zauzeće Trincomaleeja: Britanci zauzimaju holandsku luku na istoku Cejlona.
19. 1. - Anglo-francuski rat: Francuzi su se iskrcali na Saint Kitts, opsedaju tvrđavu na Brimstone Hillu do februara.
22. 1. - Zauzeće Demerare and Essequiba: Francuzi zauzimaju holandske kolonije u današnjoj Gvajani, nakon što su ih Englezi držali manje od godinu dana.
Februar/Veljača
5. 2. - Nakon polugodišnje opsade utvrde sv. Filipa, franko-španske snage zauzimaju Menorcu.
12. 2. - Britanci su se predali na St. Kittsu, Francuzi ga drže samo do ugovora 1783.
15. 2. - Dungannonska konvencija Irskih dobrovoljaca iz Ulstera: traže zakonodavnu nezavisnost Irske, uz lojalnost britanskoj kruni.
17. 2. - Bitka kod Sadrasa je prva od anglo-francuskih pomorskih bitaka pored istočne obale Indije ove i sledeće godine. Francuzi podržavaju mizorskog vladara Hajdara Alija.
22. 2. - Francuzi zauzimaju Montserrat (vraćaju ga prema ugovoru iz 1783).
27. 2. - Britanski parlament glasa protiv nastavka rata u Americi, što je i praktični glas nepoverenja vladi.
28. 2. - Ediktom se ukida niz katoličkih kontemplativnih redova i samostana, za koje se smatra da ne služe nekoj društveno korisnoj svrsi.[1] Od 915 samostana u austrijskom dijelu ostati će ih 388. Ukinut je i pavlinski red koji je imao samostane u Lepoglavi i Sv. Petru u šumi - imutak je pretvoren u zaklade za pomoć siromašnim župama i dalju izgradnju školstva.
Mart/Ožujak
8. 3. - Gnadenhuttenski masakr: pensilvanijska milicija ubila 96 pacifističkih moravijskih Indijanaca u Ohaju.
31. 3. - Papa Pio VI je za Uskrs u posjeti Beču, gdje daje poslanicu Urbi et Orbi. Toplo je primljen, ali ne uspjeva izmijeniti carevu politiku prema Crkvi.
31. 3. - Franjevci Junípera Serre su osnovali misiju San Buenaventura, devetu u Gornjoj Kaliforniji (→ Ventura, California).
April/Travanj
april - Austrijska misija pukovnika Paulića je završila misiju u Crnoj Gori - u avgustu su podneseni izveštaji, car misli da stvar nije vredna daljeg truda.[2]
5. 4. - Objavljena Konzistorijalna sistema (Systema consistoriale) kojom se reguliše materija iz oblasti crkvenog prava[3] - ovaj sistem sužava vlast visokog klera u srpskoj crkvi.[4]
7. 4. - Zbačeni tajski vladar Taksin je pogubljen, vlast preuzima general Chao Phraya Chakri kao Rama I, što je početak dinastije Čakri, koja je i danas na vlasti. Prestonicu premešta na mesto današnjeg Bangkoka.
21. 4. - Španjolci grade presidioSanta Barbara u Kaliforniji, misija osnovana 1786, grad 1850.
21. 4. - Osnutak Bangkoka: Rama I je podigao "gradski stub" Lak Mueang.
Maj/Svibanj
maj - Britanci na Bahamima se predali Špancima (do 1783).
15 - 18. 5. - Papa Pio VI je u poseti Veneciji.[5]
17. 5. - Prvi anglo-maratski rat je završen Salbajskim mirom - sledeći rat dolazi 1803.
26. 5. - Umro je vladar Tunisa Ali II ibn Hussein, nasleđuje ga sin Hammuda ibn Ali (do 1814).
Jun/Juni/Lipanj
4, 6. 6. - Američka Crawfordova ekspedicija protiv Indijanaca na reci Sandusky u Ohaju: poraženi su i naterani u beg, Crawford je zarobljen i brutalno pogubljen.
21. 6. - Konstitucija iz 1782: opozvan je zakon iz 1719. kojim je irski parlament učinjen zavisnim od britanskog, tako da ima zakonodavnu nezavisnost (ali irski parlament je ukinut 1800, pred osnivanje Ujedinjenog Kraljevstva V. Britanije i Irske).
1. 7. - Povučena je zabrana gorštačke odeće u Škotskoj iz 1746 (tartanskikilt postaje škotski simbol nakon posete kralja Georga IV 1822).
jul - Bitka kod Mokuohai: Kamehameha I Veliki je pobedio svog brata od strica Kīwalaʻōa, postaje kralj većeg dijela Havajskog otoka. Cijelim otokom je zavladao 1791, otočjem do 1810.
16. 7. - U Beču premijerno izvedena Mozartova opera Otmica iz seraja - veliki uspeh.
7. 8. - Znak vojničke zasluge je prvo odlikovanje SAD (1782-83, obnovljeno 1932. kao Purpurno srce).
avgust - Austrijski pukovnik Paulić podnosi izveštaj o Crnoj Gori: 4.884 kuće, procenjeno 8.000 ratnika; nema pravog autoriteta, krvna osveta je problem.[6]
avgust - Francuski de Lapérouseov pohod na Prince of Wales Fort i York Factory, položaje Kompanije Hudsonovog zaljeva.
18. 8. (7. 8. po j.k.) - U Sankt Peterburgu je otkriven Bronzani/bakarni konjanik, spomenik Petru Velikom, na steni od 1250 tona.
21 - 24. 8. - Veliki požar u Carigradu, najveći ove godine (prethodni u februaru i julu).[7]
29. 8. - HMS Royal George je potonuo kod Portsmoutha sa oko 900 osoba, mornara i žena i dece u poseti.
Septembar/Rujan
13. 9. - Velika opsada Gibraltara: opšti franko-španski napad je završen porazom.
17. 9. - Engleska flota izgubila nekoliko brodova u uraganu pored Njufaundlenda.
Oktobar/Listopad
3. 10. - U Rusiji je osnovan Orden Svetog Vladimira.
11. 10.] - Britanski konvoj je po treći put stigao u Gibraltar - opsada još traje do februara, ali jasno je da franko-španske snage nemaju izgleda.
Novembar/Studeni
25. 11. - Carlo Antonio Occhi otvorio prvu tiskaru u Dubrovniku.
decembar - Oficiri iz Hrvatske granice idu u prvo uhođenje Bosne, u Bihać i Travnik - izviđaju puteve i prikupljaju podatke za mapu.[8]
Kroz godinu
Veliku sušu u Bosni prati glad i kuga, u nekim mjestima prepolovljen broj stanovnika[9].
1781-82 - Prodate su pustare u Banatu, osnovano je nekoliko vlastelinstava.[10]
Na osnovu predloga vladine školske komisije u Požunu, car Josif II naređuje da Srbi upotrebljavaju "građanski dijalekt", tj. slavenosrpski jezik i latinicu - ali nastavlja se otpor prema latinici, tako da car odustaje 1785.[11]
U Rijeci ima šest stranih konzula, osim konzula dubrovačkog (koji ima poseban položaj u dubrovačkoj službi).[12]
Pominje se prvi poznati fočanski muselim, Hadži Mehmed-aga Šuvalija, lokalni ajan (ući će u sukob sa jednim od begova Čengića, zbog čega je stradao "siromašni svijet", kasnije su ga ubile pašine delije).[13]
Sarajlija Jovan Miletić je podigao srpsku školu u Trstu.
Posthumno su objavljena Rousseauova dela "Ispovesti" (1769), "Rousseau, sudac Jean-Jacquesa" (1776), "Sanjarije usamljenog šetača" (1778).
Franz-Joseph Müller von Reichenstein otkrio telur.
Car Josif osniva Geometrijsko-hidrotehnički institut na Budimskom univerzitetu, današnji Budimpeštanski univerzitet tehnologije i ekonomike.
Charles-Joseph Panckoucke počinje izdavanje Encyclopédie Méthodique, revidirana i proširena verzija poznatije Encyclopédie - najmanje 210 tomova do 1832.
Crkve: župna crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije u Svetoj Mariji, župna crkva Sedam žalosti Blažene Djevice Marije u Kotoribi, Našašća sv. Križa u Bogdanovcima (srušena 1990-tih), sv. Josipa u Grubišnom Polju.
U Kini je nakon deset godina završena Siku Quanshu, "Kompletna biblioteka četiri riznice", enciklopedija/kompilacija knjiga na oko 2,3 miliona stranica sa 800 miliona znakova.
Umetnik Louis-François Cassas putuje Istrom i Dalmacijom (knjiga Voyage pittoresque et historique de l’Istrie et Dalmatie objavljena 1802).