Loading AI tools
Uefa tarafından düzenlenen Avrupa Kupası'nın 2020-21 sezonu Vikipedi'den, özgür ansiklopediden
2020-21 UEFA Avrupa Ligi, UEFA tarafından düzenlenen Avrupa'nın en büyük ikinci futbol organizasyonunun 50. sezonudur. UEFA Avrupa Ligi adı ve formatıyla ise 12. sezondur. Final maçı, 26 Mayıs 2021 tarihinde Polonya'nın Gdańsk şehrindeki PGE Arena Gdańsk stadyumunda oynanmıştır.[1]
Turnuva detayları | |
---|---|
Tarih | 20 Ağustos-1 Ekim 2020 (ön elemeler) 22 Ekim 2020 - 26 Mayıs 2021 |
Takım | 48+8 158 +55 (toplam) (55 federasyondan) |
Final durumu | |
Şampiyon | Villarreal (1. kez) |
İkinci | Manchester United |
Turnuva istatistikleri | |
Oynanan maç | 204 |
Atılan gol | 618 (maç başına 3,03) |
Seyirci | 99.205 (maç başına 486) |
Gol kralı | Borja Mayoral (Roma) Gerard Moreno (Villarreal) Pizzi (Benfica) Yusuf Yazıcı (Lille) (7'şer gol) |
← 2019-20 2021-22 → |
UEFA tarafından 2018-19 sezonundan itibaren başlamak üzere UEFA Avrupa Ligi'nde aşağıdaki değişikliklerin yapılmasına karar verilmiştir.[2][3]
2020-21 UEFA Avrupa Liginde UEFA'ya üye 55 ülke federasyonundan 2020-21 UEFA Şampiyonlar Liginden elenerek gelen takımlar dahil toplam 213 takım mücadele edecektir. Ülkelerin takım sayılarının belirlenmesi için 2019 UEFA ülkeler sıralaması listesi kullanılmaktadır. Buna Göre:
Ülke katsayı puanları 2014-15 ve 2018-19 yılları arasında Avrupa Kupalarında mücadele etmiş ülke takımlarının katsayı puanlarıdır.[5][6]
|
|
|
Bu turda katılacak takım sayıları | Bir önceki turdan gelen takım sayıları | Şampiyonlar liginden gelen takım sayıları | ||
---|---|---|---|---|
Ön eleme turu (16 takım) |
|
|||
Birinci eleme turu (94 takım) |
|
|
||
İkinci eleme turu | Şampiyonlar (20 takım) |
| ||
Şampiyon olmayan (72 takım) |
|
|
||
Üçüncü eleme turu | Şampiyonlar (18 takım) |
|
| |
Şampiyon olmayan (52 takım) |
|
|
| |
Play-off turu | Şampiyonlar (16 takım) |
|
| |
Şampiyon olmayan (26 takım) |
|
|||
Grup aşaması (48 takım) |
|
|
| |
Eleme Aşaması (32 takım) |
|
|
Aksi belirtilmedikçe kura çekimleri İsviçre'nin Nyon şehrinde yapılacaktır.[7]
Aşama | Tur | Kura tarihi | Birinci ayak | İkinci ayak |
---|---|---|---|---|
Ön eleme | Ön eleme turu | 9 Ağustos 2020 | 20 Ağustos 2020 (tek maç) | |
Eleme turları | Birinci eleme turu | 10 Ağustos 2020 | 27 Ağustos 2020 (tek maç) | |
İkinci eleme turu | 31 Ağustos 2020 | 17 Eylül 2020 (tek maç) | ||
Üçüncü eleme turu | 1 Eylül 2020 | 24 Eylül 2020 (tek maç) | ||
Play-off | Play-off turu | 18 Eylül 2020 | 1 Ekim 2020 (tek maç) | |
Grup aşaması | 1. Maçlar | 2 Ekim 2020 (Atina) |
22 Ekim 2020 | |
2. Maçlar | 29 Ekim 2020 | |||
3. Maçlar | 5 Kasım 2020 | |||
4. Maçlar | 26 Kasım 2020 | |||
5. Maçlar | 3 Aralık 2020 | |||
6. Maçlar | 10 Aralık 2020 | |||
Eleme aşaması | Son 32 | 14 Aralık 2020 | 18 Şubat 2021 | 25 Şubat 2021 |
Son 16 | 26 Şubat 2021 | 11 Mart 2021 | 18 Mart 2021 | |
Çeyrek final | 19 Mart 2021 | 8 Nisan 2021 | 15 Nisan 2021 | |
Yarı final | 29 Nisan 2021 | 6 Mayıs 2021 | ||
Final | 26 Mayıs 2021 PGE Arena Gdańsk, Gdańsk |
Kura çekimi 9 Ağustos 2020 tarihinde yapılacaktır.[8] Maçlar 20 Ağustos 2020 tarihinde oynanmıştır.[7]
1. Takım | Sonuç | 2. Takım |
---|---|---|
Tre Penne | 1-3 | Gjilani |
Lincoln Red Imps | 3-0 (H) | Prishtina |
FC Santa Coloma | 0-0(uz.)(3-4 p) | Iskra Danilovgrad |
Engordany | 1-3 | Zeta |
Glentoran | 1-0 | HB Tórshavn |
St Joseph's | 1-2 | B36 Tórshavn |
Coleraine | 1-0 | La Fiorita |
NSÍ Runavík | 5-1 | Barry Town United |
Kura çekimi 10 Ağustos 2020 tarihinde yapılmıştır.[9] Maçlar 27 Ağustos 2020 tarihinde oynanmıştır.[7]
Kura çekimi 31 Ağustos 2020 tarihinde yapılmıştır.[10] Maçlar 17 Eylül 2020 tarihinde oynanmıştır.[7]
1. Takım | Sonuç | 2. Takım | |||
---|---|---|---|---|---|
Lig şampiyonları | |||||
Inter Club d'Escaldes | 0-1 | Dundalk | |||
KuPS | 1-1 (uz.) (4-3 p) | Slovan Bratislava | |||
Linfield | 0-1 | Floriana | |||
Riga FC | 1-0 | Tre Fiori | |||
Djurgårdens | 2-1 | Europa | |||
Flora | 2-1 | KR | |||
Sileks | 0-2 | Drita | |||
Astana | 0-1 | Budućnost Podgorica | |||
Ararat-Armenia | 4-3 (uz.) | Fola Esch | |||
Connah's Quay Nomads | 0-1 | Dinamo Tbilisi |
Kura çekimi 1 Eylül 2020 tarihinde yapılmıştır.[11] Maçlar 24 Eylül 2020 tarihinde oynanmıştır.[7]
1. Takım | Sonuç | 2. Takım | |||
---|---|---|---|---|---|
Lig şampiyonları | |||||
Sarajevo | 2-1 | Budućnost Podgorica | |||
Sheriff Tiraspol | 1-1 (uz.) (3-5 p) | Dundalk | |||
Ararat-Armenia | 1-0 (uz.) | Celje | |||
Riga FC | 0-1 | Celtic | |||
KuPS | 2-0 | Sūduva | |||
Legia Warszawa | 2-0 | Drita | |||
KÍ Klaksvík | 6-1 | Dinamo Tbilisi | |||
Djurgårdens | 0-1 | CFR Cluj | |||
Floriana | 0-0 (uz.) (2-4 p) | Flora |
1. Takım | Sonuç | 2. Takım | |||
---|---|---|---|---|---|
Diğer takımlar | |||||
Mura | 1-5 | PSV | |||
Malmö | 5-0 | Lokomotive Tbilisi | |||
Sporting | 1-0 (uz.) | Aberdeen | |||
Charleroi | 2-1 | Partizan | |||
Rosenborg | 1-0 | Alanyaspor | |||
Wolfsburg | 2-0 | Desna Chernihiv | |||
Fehérvár | 0-0 (uz.) (4-1 p) | Reims | |||
Granada | 2-0 | Lokomotiva | |||
Rijeka | 2-0 (uz.) | Kolos Kovalivka | |||
St. Gallen | 0-1 | AEK | |||
LASK | 7-0 | DAC Dunajská Streda | |||
Milan | 3-2 | Bodø/Glimt | |||
Shkëndija | 1-3 | Tottenham Hotspur | |||
R. Standard de Liège | 2-1 (uz.) | Vojvodina | |||
Rostov | 1-2 | Maccabi Haifa | |||
Willem II | 0-4 | Rangers | |||
Apollon Lemesu | 0-5 | Lech Poznań | |||
Beşiktaş | 1-1 (uz.) (2-4 p) | Rio Ave | |||
FCSB | 0-2 | Slovan Liberec | |||
Hapoel Be'er Sheva | 3-0 | Motherwell | |||
Copenhagen | 3-0 | Piast | |||
Basel | 3-2 | Anorthosis Famagusta | |||
Galatasaray | 2-0 | Hajduk Split | |||
Viktoria Plzeň | 3-0 | SønderjyskE | |||
APOEL | 2-2 (uz.) (4-2 p) | Zrinjski Mostar | |||
CSKA Sofia | 3-1 | B36 Tórshavn |
Kura çekimi 18 Eylül 2020 tarihinde yapılacaktır.[12] Maçlar 1 Ekim 2020 tarihinde oynanmıştır.[7]
1. Takım | Sonuç | 2. Takım | |||
---|---|---|---|---|---|
Lig şampiyonları | |||||
Young Boys | 3-0 | Tirana | |||
Dinamo Zagreb | 3-1 | Flora | |||
CFR Cluj | 3-1 | KuPS | |||
Ararat-Armenia | 1-2 | Crvena zvezda | |||
Dynamo Brest | 0-2 | Ludogorets Razgrad | |||
Sarajevo | 0-1 | Celtic | |||
Legia Warszawa | 0-3 | Karabağ | |||
Dundalk | 3-1 | KÍ Klaksvík |
1. Takım | Sonuç | 2. Takım | |||
---|---|---|---|---|---|
Diğer takımlar | |||||
Hapoel Be'er Sheva | 1-0 | Viktoria Plzeň | |||
Rosenborg | 0-2 | PSV | |||
AEK | 2-1 | Wolfsburg | |||
Basel | 1-3 | CSKA Sofia | |||
Sporting | 1-4 | LASK | |||
Charleroi | 1-2 | Lech Poznań | |||
Rio Ave | 2-2 (uz.) (8-9 p) | Milan | |||
Copenhagen | 0-1 | Rijeka | |||
Malmö | 1-3 | Granada | |||
Tottenham Hotspur | 7-2 | Maccabi Haifa | |||
Slovan Liberec | 1-0 | APOEL | |||
R. Standard de Liège | 3-1 | Fehérvár | |||
Rangers | 2-1 | Galatasaray |
48 takım 2020 UEFA kulüp katsayıları'na göre 4 torbaya ayrılır. Takımlar, aynı ülke takımları farklı gruplarda olmak şartıyla dörderli 12 gruba yerleştirilir.
Her grupta, takımlar birbirleriyle iç saha ve dış saha olmak üzere toplam 6 maç yaparlar. Gruplarında 1. ve 2. sırayı alan takımlar bir üst tura devam ederken 3. ve 4. sıradaki takımlar Avrupa Kupalarına veda ederler.
Kura çekimi 2 Ekim 2020 tarihinde Atina'da yapılmıştır.[13]
Renk anahtarı |
---|
Son 32 turuna çıkan takımlar |
Elenen takımlar |
|
|
|
|
2020-21 UEFA Avrupa Ligi Son 32 turundan itibaren takımlar çift maçlı eleme sistemi ile mücadele ederler. (Final hariç)
Kura sistemi aşağıdaki gibidir:
Renk Ayrımı |
---|
Seri başı takımlar |
Seri başı olmayan takımlar |
Grup | Grup 1.si | Grup 2.si |
---|---|---|
A | Roma | Young Boys |
B | Arsenal | Molde |
C | Bayer Leverkusen | Slavia Praha |
D | Rangers | Benfica |
E | PSV | Granada |
F | Napoli | Real Sociedad |
G | Leicester City | Braga |
H | Milan | Lille |
I | Villarreal | Maccabi Tel Aviv |
J | Tottenham Hotspur | Antwerp |
K | Dinamo Zagreb | Wolfsberger |
L | 1899 Hoffenheim | Crvena zvezda |
Sıra | Grp | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Seri başı |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | H | Manchester United | 6 | 3 | 0 | 3 | 15 | 10 | +5 | 9 | Seri başı |
2 | F | Club Brugge | 6 | 2 | 2 | 2 | 8 | 10 | -2 | 8 | |
3 | B | Şahtar | 6 | 2 | 2 | 2 | 5 | 12 | -7 | 8 | |
4 | D | Ajax | 6 | 2 | 1 | 3 | 7 | 7 | 0 | 7 | |
5 | E | Krasnodar | 6 | 1 | 2 | 3 | 6 | 11 | -5 | 5 | Seri başı değil |
6 | A | Red Bull Salzburg | 6 | 1 | 1 | 4 | 10 | 17 | -7 | 4 | |
7 | G | Dynamo Kiev | 6 | 1 | 1 | 4 | 4 | 13 | -9 | 4 | |
8 | C | Olimpiakos | 6 | 1 | 0 | 5 | 2 | 10 | -8 | 3 |
Son 32 turu kura çekimi 14 Aralık 2020'de yapılmıştır.[14] İlk maçlar 18 Şubat 2021, ikinci maçlar 25 Şubat 2021 tarihlerinde oynanmıştır.
1. Takım | Toplam skor | 2. Takım | 1. Maç | 2. Maç |
---|---|---|---|---|
Wolfsberger AC | 1-8 | Tottenham Hotspur | 1-4 | 0-4 |
Dynamo Kyiv | 2-1 | Club Brugge | 1-1 | 1-0 |
Real Sociedad | 0-4 | Manchester United | 0-4 | 0-0 |
Benfica | 3-4 | Arsenal | 1-1 | 2-3 |
Crvena zvezda | 3-3 (d) | Milan | 2-2 | 1-1 |
Antwerp | 5-9 | Rangers | 3-4 | 2-5 |
Slavia Praha | 2-0 | Leicester City | 0-0 | 2-0 |
Red Bull Salzburg | 1-4 | Villarreal | 0-2 | 1-2 |
Braga | 1-5 | Roma | 0-2 | 1-3 |
Krasnodar | 2-4 | Dinamo Zagreb | 2-3 | 0-1 |
Young Boys | 6-3 | Bayer Leverkusen | 4-3 | 2-0 |
Molde | 5-3 | 1899 Hoffenheim | 3-3 | 2-0 |
Granada | 3-2 | Napoli | 2-0 | 1-2 |
Maccabi Tel Aviv | 0-3 | Shakhtar Donetsk | 0-2 | 0-1 |
Lille | 1-4 | Ajax | 1-2 | 1-2 |
Olimpiakos | 5-4 | PSV | 4-2 | 1-2 |
Son 16 turu kura çekimi 26 Şubat 2021'de yapılmıştır.[15] İlk maçlar 11 Mart 2021, ikinci maçlar 18 Mart 2021 tarihlerinde oynanmıştır.
1. Takım | Toplam skor | 2. Takım | 1. Maç | 2. Maç |
---|---|---|---|---|
Ajax | 5-0 | Young Boys | 3-0 | 2-0 |
Dynamo Kyiv | 0-4 | Villarreal | 0-2 | 0-2 |
Roma | 5-1 | Shakhtar Donetsk | 3-0 | 2-1 |
Olimpiakos | 2-3 | Arsenal | 1-3 | 1-0 |
Tottenham Hotspur | 2-3 | Dinamo Zagreb | 2-0 | 0-3 (uz.) |
Manchester United | 2-1 | Milan | 1-1 | 1-0 |
Slavia Praha | 3-1 | Rangers | 1-1 | 2-0 |
Granada | 3-2 | Molde | 2-0 | 1-2 |
Kura çekimi 19 Mart 2021'de yapılmıştır.[16] İlk maçlar 8 Nisan 2021, ikinci maçlar 15 Nisan 2021 tarihlerinde oynanmıştır.
1. Takım | Toplam skor | 2. Takım | 1. Maç | 2. Maç |
---|---|---|---|---|
Granada | 0-4 | Manchester United | 0-2 | 0-2 |
Arsenal | 5-1 | Slavia Praha | 1-1 | 4-0 |
Ajax | 2-3 | Roma | 1-2 | 1-1 |
Dinamo Zagreb | 1-3 | Villarreal | 0-1 | 1-2 |
Kura çekimi 19 Mart 2021'de yapılmıştır.[16] İlk maçlar 29 Nisan 2021, ikinci maçlar 6 Mayıs 2021 tarihlerinde oynanmıştır.
1. Takım | Toplam skor | 2. Takım | 1. Maç | 2. Maç |
---|---|---|---|---|
Villarreal | 2-1 | Arsenal | 2-1 | 0-0 |
Manchester United | 8-5 | Roma | 6-2 | 2-3 |