Remove ads
građevina za stanovanje From Wikipedia, the free encyclopedia
Kuća je u najširem smislu, građevina izgrađena za boravak ljudi, zatvorena zidovima i krovom. Prema broju stambenih jedinica može biti stambena zgrada ili obiteljska kuća.
U termin kuća se ubrajaju različiti objekti za stanovanje od rudimentarne kolibe do složene strukture od drveta, zida, betona ili drugog materijala. Moderne kuće mogu biti opremljene s vodovodnim, električnim i sistemima za grijanje, ventilaciju i klimatizaciju.
Socijalne jedinice koje žive u kućama jesu domaćinstva ili kućanstva. Njih uglavnom sačinjavaju obitelji, ali mogu ih činiti i druge društvene skupine kao što je samostojeća osoba ili skupine nepovezanih pojedinaca.
U širem, arhitektonskom, smislu, pod kućom se može smatrati svaka građevina u kojoj se može boraviti, bez obzira na namenu (npr. kada arhitekta kaže „dobra kuća“). U užem smislu, pod kućom se uvek smatra zgrada koja služi za stanovanje.
Kod naših starih, pod pojmom „kuća“ se uvek podrazumevala glavna zgrada u dvorištu, u kojoj se članovi porodice okupljaju i obeduju. Manje zgrade u dvorištu u kojima su, u okviru porodične zadruge, stanovale odvojene porodice, nazivale su se vajatima dok su se pod pojmom zgrade podrazumevale građevine za domaćinstvo (kačare, magaze, mišane itd).
Kuća obezbeđuje sklonište od vremenskih uslova, vetra, vrućina, hladnoće i drugih. Stanovnici mogu biti van kuće veći deo dana radi zadovoljavanja društvenih potreba, posla, rekreacije, i ostalog, ali obično u kući provode makar vreme u kom spavaju. Kuća obično ima najmanje jedan ulaz, i veći broj prozora.
U širem smislu, koristeći metonimiju riječ kuća može označiti porodicu ili skup ukućana, ili još lozu tj. granu jednog porodičnog stabla, napose kada je riječ o plemstvu, na pr. Kuća Luksemburg ili Kuća Habsburg. U govoru je jednako učesta metonomija s kojom kuća obilježava jedno poduzeće, jednu ustanovu ili tvrtku.
Za ovaj pojam, kuća je dominanta riječ u srpskohrvatskom, makedonskom (куќа) i bugarskom (къщата). Ta riječ ima etimološki korijen u praslavenskom te staroslavenskom obliku kǫtъ pa zatim kǫtja, čije tragove nalazimo na ruskom (kut), poljskom (kąt) i srpskohrvatskom (kut).
Glavni konkurentni glas je dom, od kojega dobivamo mnoge izvednice kao domaćin, domaćica, domovina, domaće. I ta riječ ima praslavenski i staroslavenski korijen (domъ) i nalazimo ju u mnogim suvremenim zapadnim i istočnim slavenskim jezicima[α 1] kao dominantan glas, mada se kod istočnih koriste oblici житло/жильё[α 2]. Po sebi, na glasu dom utječe i latinizam domus, što je bila glavna riječ kojom su se Latini služili za pojam kuće, zajedno sa riječju vīlla, što će kroz vijeme postati obiteljski posjed sa zemljom, ukućanima u širem smislu i životinjama. Također i ta riječ je posuđenica u srpskohrvatskim (i drugim) jezicima (vila) sa nekoliko izvednica, dok je se slabo udomaćila riječ casa, što je kod Latina bila casa rustica, takoreći pojam nižeg ranga, i koja će se nastaviti u nekim romanskim jezicima.
Zaseban pojam kod slavenskih jezika čini slovenska riječ hiša, koju nalazimo na kajkavici kao hiža. Za nju se pretpostavlja da vuče korijene iz praslavenskog (xyža) i pragermanskog (hūsą). Isto je zanimljivo kako, unatoč latinskih, germanske riječi za kuću (na pr. Haus[α 3] ili Wohnung) su slabo ušle u srpskohrvatski jezik.
Tipovi kuća mogu biti prema : materijalu od koga su izgrađene, prema nameni, prema, spratnosti i drugo.
U unutrašnjosti kuće nalaze se razne prostorije opremljene nameštajem. U savremenoj organizaciji kućnog prostora, gotovo da se podrazumeva da u svakoj kući postoje:
Uz njih, u kući se mogu naći i radne sobe,
U Wikimedijinoj ostavi ima još materijala vezanih za: Houses | |
Potražite izraz kuća u W(j)ečniku, slobodnom rječniku. | |
Na stranicama Wikicitata postoji zbirka osobnih ili citata o temi: kuća |
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.
Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.