Trojanski ciklus (starogrčki : ) skupni je naziv za šest izgubljenih starogrčkih epskih pesama , koje su činile deo tzv. kikličkih epopeja u grčkoj književnosti i opevale su događaje vezane za trojanski rat . Sve pesme bile su napisane u daktilskim heksametrima i verovatno su nastale tokom 7. i 6. veka pne. U trojanski se ciklus ponekad uključuju i Homerovi epovi Ilijada i Odiseja , budući da su sadržinski povezani s ostalih šest pesama. Sadržina pesama trojanskog ciklusa poznata je iz proznog sažetka svih kikličkih epopeja koji se nalazi u jednoj Hrestomatiji , čiji je autor neki "Proklo" (možda identičan s gramatičarem Eutihijem Proklom iz 2. veka).[3]
Ahilej vida Patroklovu ranu, predstava na crvenofiguralnom atičkom kiliksu , oko 500. pne.
Trojanskom je ciklusu pripadalo ovih šest pesama:
Kiparska pesma , koja se pripisivala Stasinu Kipraninu ili Hegesiji iz Salamine na ostrvu Kipru , pripovedala je, u jedanaest pevanja, događaje koji su se deslili pre onih opisanih u Ilijadi , uključujući svadbu Peleja i Tetide , Parisov sud , otmicu Helene , okupljanje ahejskog brodovlja, Artemidino spašavanje Ifigenije u trenutku kad je ova trebalo da bude prineta na žrtvu , borbu s Telefom te prve sukobe pod Trojom .
Mala Ilijada , koja se pripisivala Homeru , Testoridu iz Fokeje , Kinetonu Spartancu , Diodoru iz Eritre ili Lesheju Lezbljaninu , opevala je, u četiri pevanja, događaje koji su usledili nakon onih opisanih u Etiopidi : dosuđivanje Ahilejevog oružja Odiseju , ludilo i samoubistvo Ajantovo , zarobljavanje Helena i njegovo predskazanje o tome da će Troja pasti uz pomoć Filokteta , koji ubija Parisa , zatim dolazak Ahilejevog sina Neoptolema pred Troju, tajni Odisejev ulazak u Troju i njegovu krađu paladija te, naposletku, unošenje drvenog konja u grad.
Razorenje Ilija , koje se pripisivalo Artkinu Milećaninu , pripovedalo je, u dva pevanja, događaje koji su sledili nakon onih opisanih u Maloj Ilijadi , tj. prizor o drvenom konju , Laokoontovu smrt, Sinonov poziv ahejskom brodovlju na Tenedu da se vrate pod Troju, zauzeće Troje , smrt Prijama i Astijanakta , oskvrnuće Kasandre , podelu plena i ropkinja, zapaljenje grada, žrtvovanje Poliksene na Ahilejevom grobu i odlazak Ahejaca.
Povratak , koji se pripisivao Hagiji iz Trezena , ali i Homeru i Eumelu iz Korinta , opevao je, u pet pevanja, događaje nakon onih obrađenih u Razorenju Ilija i pre onih koji se opevaju u Homerovoj Odiseji , odnosno povatak ahejskih junaka nakon pada Troje , npr. kako su se Diomed i Nestor vratili srećno, Ajant, sin Ojlejev , poginuo je u brodolomu , Neoptolem se vratio kopnom, Agamemnon je na povratku stradao od ruke Egistove i Klitemestrine , ali ga je osvetio Orest , a poslednji se vratio Menelaj nakon dugih lutanja po Egiptu .
Telegonija , koja se pripisivala Kinetonu Spartancu ili Eugamonu Kirenjaninu , sadržinski se naslanjala na Odiseju i ime je dobila po Telegonu , sinu Odiseja i Kirke . Ep se sastojao iz dve različite priče, od kojih je jedna pripovedala Odisejev put u Tesprotiju , a druga Telegonov dolazak na Itaku i njegovo nehotično ubistvo oca, Odiseja, nakon čega se oženio Penelopom , a Telemah , sin Odisejev i Penelopin, oženio se Kirkom.
Kritička izdanja
Kinkel, G. (1877), Epicorum Graecorum fragmenta , vol. 1 , Leipzig .
Allen, T.W. (1912), Homeri opera. Tomus V: Hymni, Cyclus, Fragmenta, Margites, Batrachomyomachia, Vitae , Oxford, ISBN 0-19-814534-9 .
Bernabé, A. (1988), Poetae epici Graecae , pars i , Leipzig, ISBN 978-3-598-71706-2 .
Davies, M. (1988), Epicorum Graecorum fragmenta , Göttingen, ISBN 978-3-525-25747-0 .
Prevodi na engleski
Evelyn-White, H.G. (1936), Hesiod, the Homeric Hymns, and Homerica , Loeb Classical Library , no. 57 (3rd rev. izd.), Cambridge, MA, ISBN 978-0-674-99063-0 . (Poveznica vodi na 1. izdanje iz 1914). Izvorni grčki tekst s engleskim prevodom; ovo je izdanje danas zastarelo osim kad se radi o prevodima citata iz drugih antičkih autora.
West, M.L. (2003), Greek Epic Fragments , Loeb Classical Library, no. 497 , Cambridge, MA, ISBN 978-0-674-99605-2 . Izvorni grčki tekst s engleskim prevodom.
Đurić, Miloš N. (1991). Istorija helenske književnosti . Beograd.
Hornblower, Simon; Spawforth, Antony (2003). The Oxford Classical Dictionary . New York: Oxford University Press.
Howatson, M. C. (1997). The Oxford Companion to Classical Literature . Oxford. New York: Oxford University Press.
Sironić, Milivoj; Salopek, Damir (1977). "Grčka književnost", u: Povijest svjetske književnosti, knj. 2 . Zagreb.