Det 59. verdensmesterskapet i skiskyting From Wikipedia, the free encyclopedia
VM i skiskyting 2024 ble arrangert i Nové Město na Moravě i Tsjekkia fra 7. til 18. februar 2024.[1] Dette var andre gang Nové Město arrangerte verdensmesterskapet i skiskyting, første gang var i 2013.
VM i skiskyting 2024 | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Skiskyting | ||
Vertsby | Nové Město na Moravě | ||
Vertsland | Tsjekkia | ||
Arena(er) | Vysočina Arena | ||
Dato | 7.–18. februar 2024 | ||
Utgavenummer | 59 | ||
Mesterskap | |||
Forrige – neste | |||
Oberhof 2023 – Lenzerheide 2025 |
Det ble konkurrert i tolv øvelser, av disse var det fire lagøvelser. Frankrike ble mestvinnende nasjon med 13 av 36 medaljer, mens Norge vant tolv medaljer. Mesterskapets mestvinnende utøver var Johannes Thingnes Bø med sju medaljer, hvorav tre gull, tre sølv og én bronse. Julia Simon og Justine Braisaz-Bouchet ble de mestvinnende kvinnene med fem medaljer hver.
Russland og Belarus var utestengt fra å delta i mesterskapet på grunn av den russiske invasjonen av Ukraina i 2022 samt den fortsatte russiske krigføringen og belarusiske støtten av denne.[2]
Nové Město na Moravě var den eneste søkeren til VM i skiskyting 2024 og ble 14. november 2020, under den 14. IBU-kongressen, enstemmig tildelt mesterskapet.[3][4]
Dato | Tid | Øvelse |
---|---|---|
7. feb. | 17:20 | Miksstafett |
8. feb. | Konkurransefri dag | |
9. feb. | 17:20 | 7,5 km sprint, kvinner |
10. feb. | 17:05 | 10 km sprint, menn |
11. feb. | 14:30 | 10 km jaktstart, kvinner |
17:05 | 12,5 km jaktstart, menn | |
12. feb. | Konkurransefri dag | |
13. feb. | 17:10 | 15 km normaldistanse, kvinner |
14. feb. | 17:20 | 20 km normaldistanse, menn |
15. feb. | 18:00 | Parstafett |
16. feb. | Konkurransefri dag | |
17. feb. | 13:45 | 4 × 6 km stafett, kvinner |
16:30 | 4 × 7,5 km stafett, menn | |
18. feb. | 14:15 | 12,5 km fellesstart, kvinner |
16:30 | 15 km fellesstart, menn |
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
7,5 km sprint detaljer |
Julia Simon (FRA) | 20.07,5 (0+0) |
Justine Braisaz-Bouchet (FRA) | + 4,9 (1+0) |
Lou Jeanmonnot (FRA) | + 40,8 (0+1) |
10 km jaktstart detaljer |
Julia Simon (FRA) | 29.54,8 (0+1+0+0) |
Lisa Vittozzi (ITA) | + 46,3 (0+0+0+1) |
Justine Braisaz-Bouchet (FRA) | + 49,3 (0+1+2+1) |
15 km normaldistanse detaljer |
Lisa Vittozzi (ITA) | 40.02,9 (0+0+0+0) |
Janina Hettich-Walz (GER) | + 20,5 (0+0+0+0) |
Julia Simon (FRA) | + 29,6 (0+0+0+1) |
4 × 6 km stafett detaljer |
Frankrike | 1.15.00,8 (0+0) (0+0) (1+3) (1+3) (0+0) (0+1) (0+1) (0+3) |
Sverige | + 38,3 (0+0) (0+2) (0+1) (0+3) (0+1) (0+2) (0+0) (1+3) |
Tyskland | + 1.14,2 (0+0) (0+0) (0+3) (0+0) (0+1) (0+1) (0+1) (0+3) |
12,5 km fellesstart detaljer |
Justine Braisaz-Bouchet (FRA) | 34.37,2 (0+0+0+0) |
Lisa Vittozzi (ITA) | + 31,2 (0+0+0+0) |
Lou Jeanmonnot (FRA) | + 56,7 (1+0+0+0) |
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
10 km sprint detaljer |
Sturla Holm Lægreid (NOR) | 25.23,9 (0+0) |
Johannes Thingnes Bø (NOR) | + 3,5 (1+0) |
Vetle Sjåstad Christiansen (NOR) | + 18,6 (1+0) |
12,5 km jaktstart detaljer |
Johannes Thingnes Bø (NOR) | 32.36,9 (1+2+0+0) |
Sturla Holm Lægreid (NOR) | + 28,7 (2+0+0+0) |
Vetle Sjåstad Christiansen (NOR) | + 38,5 (0+0+1+2) |
20 km normaldistanse detaljer |
Johannes Thingnes Bø (NOR) | 45.49,0 (1+0+0+0) |
Tarjei Bø (NOR) | + 58,9 (0+1+0+0) |
Benedikt Doll (GER) | + 1.53,3 (0+0+0+1) |
4 × 7,5 km stafett detaljer |
Sverige | 1.16.22,6 (0+0) (0+2) (0+0) (0+2) (0+2) (0+1) (0+2) (0+0) |
Norge | + 11,8 (0+1) (1+3) (0+0) (0+2) (0+2) (0+0) (0+0) (3+3) |
Frankrike | + 12,8 (0+3) (1+3) (2+3) (0+0) (0+1) (0+2) (0+0) (0+1) |
15 km fellesstart detaljer |
Johannes Thingnes Bø (NOR) | 34.50,2 (1+0+0+0) |
Andrejs Rastorgujevs (LAT) | + 15,1 (0+0+0+0) |
Quentin Fillon Maillet (FRA) | + 33,0 (0+0+1+0) |
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Miksstafett detaljer |
Frankrike | 1.09.24,4 (0+3) (0+0) (0+1) (0+1) (1+3) (0+1) (0+0) (0+0) |
Norge | + 45,2 (0+0) (0+2) (0+1) (0+3) (0+0) (0+0) (0+1) (0+1) |
Sverige | + 1.01,7 (0+2) (0+3) (0+1) (0+0) (0+2) (0+0) (0+0) (0+2) |
Parstafett detaljer |
Frankrike | 36.21,7 (0+0) (0+0) (0+0) (0+0) (0+0) (0+2) (0+0) (0+1) |
Italia | +24,6 (0+2) (0+2) (0+0) (0+0) (0+0) (0+0) (0+1) (0+0) |
Norge | +27,4 (0+1) (0+1) (0+0) (0+0) (0+0) (0+2) (0+0) (1+3) |
Beste nasjon
|
Beste utøver
|
Norges Skiskytterforbund tok 22. januar 2024 ut en tropp med ti utøvere, hvorav fire kvinner og seks menn.[7] Én kvinne til skulle tas ut etter EM i skiskyting 2024 i Osrblie og 29. januar fikk Ida Lien den siste ledige plassen, slik at troppen er på totalt elleve utøvere.[8][9]
Navn | Klubb | Miks- stafett | Sprint | Jakt- start | Normal- distanse | Par- stafett | Stafett | Felles- start |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Juni Arnekleiv | Dombås Idrettslag | — | 14 | 31 | 29 | — | 10 | 13 |
Karoline Offigstad Knotten | Vingrom Idrettslag | 33 | DNS | — | — | 10 | 19 | |
Ida Lien | Simostranda Idrettslag | — | 22 | 30 | 77 | — | 10 | — |
Marit Ishol Skogan | Steinkjer Skiklubb | — | — | — | 68 | — | — | — |
Ingrid Landmark Tandrevold | Fossum Idrettsforening | 25 | 34 | 27 | 10 | 10 |
Navn | Klubb | Miks- stafett | Sprint | Jakt- start | Normal- distanse | Par- stafett | Stafett | Felles- start |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Johannes Thingnes Bø | Markane Idrettslag | |||||||
Tarjei Bø | Markane Idrettslag | 6 | 5 | — | 4 | |||
Vetle Sjåstad Christiansen | Geilo Idrettslag | — | 16 | — | 8 | |||
Johannes Dale-Skjevdal | Fet Skiklubb | — | 7 | 4 | 30 | — | — | — |
Sturla Holm Lægreid | Bærums Skiklub | — | 18 | — | 17 | |||
Endre Strømsheim | Bærums Skiklub | — | 20 | 8 | 21 | — | — | — |
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.
Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.