Vuoden 1988 kesäolympialaisissa Soulissa järjestettiin yleisurheilussa 42 kilpailutapahtumaa, miehille 24 ja naisille 18.
Miehet
Lisätietoja Laji, Sijoitukset ...
Laji |
Sijoitukset |
Selostus |
100 m
|
|
Carl Lewis Yhdysvallat |
9,92 (OR) |
Kanadan Ben Johnson juoksi voittoon maailmanennätyksellä 9,79 s mutta jäi kiinni dopingin käytöstä ja hänet hylättiin.[1] |
|
Linford Christie Yhdistynyt kuningaskunta |
9,97
|
|
Calvin Smith Yhdysvallat |
9,99 |
|
200 m
|
|
Joe DeLoach Yhdysvallat |
19,75 |
|
|
Carl Lewis Yhdysvallat |
19,79
|
|
Robson da Silva Brasilia |
20,04 |
|
400 m
|
|
Steve Lewis Yhdysvallat |
43,87 |
|
|
Butch Reynolds Yhdysvallat |
43,93
|
|
Danny Everett Yhdysvallat |
44,09 |
|
800 m
|
|
Paul Ereng Kenia |
1.43,45 |
|
|
Joaquim Cruz Brasilia |
1.43,90
|
|
Saïd Aouita Marokko |
1.44,06 |
|
1 500 m
|
|
Peter Rono Kenia |
3.35,96 |
|
|
Peter Elliott Yhdistynyt kuningaskunta |
3.36,15
|
|
Jens-Peter Herold Itä-Saksa |
3.36,21 |
|
5 000 m
|
|
John Ngugi Kenia |
13.11,70 |
|
|
Dieter Baumann Länsi-Saksa |
13.15,52
|
|
Hansjörg Kunze Itä-Saksa |
13.15,73 |
|
10 000 m
|
|
Brahim Boutayeb Marokko |
27.21,44 |
|
|
Salvatore Antibo Italia |
27.23,55
|
|
Kipkemboi Kimeli Kenia |
27.25,16 |
|
Maraton
|
|
Gelindo Bordin Italia |
2.10.32 |
|
|
Douglas Wakiihuri Kenia |
2.10.47
|
|
Ahmed Salah Djibouti |
2.10.59 |
|
110 m aitajuoksu
|
|
Roger Kingdom Yhdysvallat |
12,98 |
|
|
Colin Jackson Yhdistynyt kuningaskunta |
13,28
|
|
Anthony Campbell Yhdysvallat |
13,38 |
|
400 m aitajuoksu
|
|
Andre Phillips Yhdysvallat |
47,19 |
|
|
Amadou Dia Ba Senegal |
47,23
|
|
Edwin Moses Yhdysvallat |
47,56 |
|
3 000 m estejuoksu
|
|
Julius Kariuki Kenia |
8.05,51 (OR) |
Italian Francesco Panetta johti kovalla vauhdilla 2 200 metrin ajan mutta putosi lopulta yhdeksänneksi. Julius Kariukin voittoaika jäi vain kymmenesosasekunnin päähän maailmanennätyksestä.[2] |
|
Peter Koech Kenia |
8.06,79
|
|
Mark Rowland Yhdistynyt kuningaskunta |
8.07,96 |
|
4 x 100 m
|
|
Neuvostoliitto Viktor Bryzgin Vladimir Krylov Vladimir Muravjov Vitali Savin |
38,19 |
|
|
Yhdistynyt kuningaskunta Elliott Bunney John Regis Michael McFarlane Linford Christie |
38,28
|
|
Ranska Bruno Marie-Rose Daniel Sangouma Gilles Quénéhervé Max Moriniére |
38,40 |
|
4 x 400 m
|
|
Yhdysvallat Danny Everett Steve Lewis Kevin Robinzine Butch Reynolds |
2.56,16 |
Yhdysvaltain voittoaika sivusi vuodelta 1968 peräisin ollutta maailmanennätystä.[2] |
|
Jamaika Howard Davis Devon Morris Winthrop Graham Bert Cameron |
3.00,30
|
|
Länsi-Saksa Norbert Dobeleit Edgar Itt Jörg Vaihinger Ralf Lübke |
3.00,56 |
|
20 km kävely
|
|
Jozef Pribilinec Tšekkoslovakia |
1.19.57 |
|
|
Ronald Weigel Itä-Saksa |
1.20.00
|
|
Maurizio Damilano Italia |
1.20.14 |
|
50 km kävely
|
|
Vjatšeslav Ivanenko Neuvostoliitto |
3.38.29 (OR) |
|
|
Ronald Weigel Itä-Saksa |
3.38.56
|
|
Hartwig Gauder Itä-Saksa |
3.39.45 |
|
Korkeushyppy
|
|
Hennadi Avdjejenko Neuvostoliitto |
238 |
|
|
Hollis Conway Yhdysvallat |
236
|
|
Rudolf Povarnitsyn Neuvostoliitto Patrik Sjöberg Ruotsi |
236 |
|
Seiväshyppy
|
|
Serhi Bubka Neuvostoliitto |
590 |
|
|
Rodion Gataullin Neuvostoliitto |
585
|
|
Grigori Jegorov Neuvostoliitto |
580 |
|
Pituushyppy
|
|
Carl Lewis Yhdysvallat |
872 |
|
|
Mike Powell Yhdysvallat |
849
|
|
Larry Myricks Yhdysvallat |
827 |
|
Kolmiloikka
|
|
Hristo Markov Bulgaria |
17,61 |
|
|
Igor Lapšin Neuvostoliitto |
17,52
|
|
Aleksandr Kovalenko Neuvostoliitto |
17,42 |
|
Kuulantyöntö
|
|
Ulf Timmermann Itä-Saksa |
22,47 (OR) |
Randy Barnes nousi viimeisellä työnnöllään johtoon mutta Ulf Timmermann palasi kärkeen omalla viimeisellään.[3] |
|
Randy Barnes Yhdysvallat |
22,39
|
|
Werner Günthör Sveitsi |
21,99 |
|
Kiekonheitto
|
|
Jürgen Schult Itä-Saksa |
68,82 |
|
|
Romas Ubartas Neuvostoliitto |
67,48
|
|
Rolf Danneberg Länsi-Saksa |
67,38 |
|
Moukarinheitto
|
|
Sergei Litvinov Neuvostoliitto |
84,80 (OR) |
|
|
Juri Sedyh Neuvostoliitto |
83,76
|
|
Jüri Tamm Neuvostoliitto |
81,16 |
|
Keihäänheitto
|
|
Tapio Korjus Suomi |
84,28 |
|
|
Jan Železný Tšekkoslovakia |
84,12
|
|
Seppo Räty Suomi |
83,26 |
|
Kymmenottelu
|
|
Christian Schenk Itä-Saksa |
8488 |
|
|
Torsten Voss Itä-Saksa |
8399
|
|
Dave Steen Kanada |
8328 |
|
|
Sulje
Naiset
Lisätietoja Laji, Sijoitukset ...
Laji |
Sijoitukset |
Selostus |
100 m
|
|
Florence Griffith-Joyner Yhdysvallat |
10,54 |
|
|
Evelyn Ashford Yhdysvallat |
10,83
|
|
Heike Drechsler Itä-Saksa |
10,85 |
|
200 m
|
|
Florence Griffith-Joyner Yhdysvallat |
21,34 (WR) |
Florence Griffith-Joyner juoksi välierissä maailmanennätyksen 21,56 s ja paransi ennätystä vielä loppukilpailussa.[3] |
|
Grace Jackson Jamaika |
21,72
|
|
Heike Drechsler Itä-Saksa |
21,95 |
|
400 m
|
|
Olga Bryzgina Neuvostoliitto |
48,65 |
|
|
Petra Müller Itä-Saksa |
49,45
|
|
Olga Nazarova Neuvostoliitto |
49,90 |
|
800 m
|
|
Sigrun Wodars Itä-Saksa |
1.56,10 |
|
|
Christine Wachtel Itä-Saksa |
1.56,64
|
|
Kim Gallagher Yhdysvallat |
1.56,91 |
|
1 500 m
|
|
Paula Ivan Romania |
3.53,96 (OR) |
|
|
Laimutė Baikauskaitė Neuvostoliitto |
4.00,24
|
|
Tatjana Samolenko Neuvostoliitto |
4.00,30 |
|
3 000 m
|
|
Tatjana Samolenko Neuvostoliitto |
8.26,53 |
|
|
Paula Ivan Romania |
8.27,15
|
|
Yvonne Murray Yhdistynyt kuningaskunta |
8.29,02 |
|
10 000 m
|
|
Olga Bondarenko Neuvostoliitto |
31.05,21 |
Naisten 10 000 metrin juoksu oli ensimmäistä kertaa olympialaisten ohjelmassa.[3] |
|
Liz McColgan Yhdistynyt kuningaskunta |
31.08,44
|
|
Jelena Župijova Neuvostoliitto |
31.19,82 |
|
Maraton
|
|
Rosa Mota Portugali |
2.25.40 |
|
|
Lisa Martin Australia |
2.25.53
|
|
Katrin Dörre Itä-Saksa |
2.26.21 |
|
100 m aitajuoksu
|
|
Jordanka Donkova Bulgaria |
12,38 |
Jordanka Donkova oli aiemmin samana vuonna juossut maailmanennätyksen 12,21 s.[4] |
|
Gloria Siebert Itä-Saksa |
12,61
|
|
Claudia Zaczkiewicz Länsi-Saksa |
12,75 |
|
400 m aitajuoksu
|
|
Debbie Flintoff-King Australia |
53,17 |
|
|
Tatjana Ledovskaja Neuvostoliitto |
53,18
|
|
Ellen Fiedler Itä-Saksa |
53,63 |
|
4 x 100 m
|
|
Yhdysvallat Alice Brown Sheila Echols Florence Griffith-Joyner Evelyn Ashford |
41,98 |
|
|
Itä-Saksa Silke Möller Kerstin Behrendt Ingrid Auerswald Marlies Göhr |
42,09
|
|
Neuvostoliitto Ljudmila Kondratjeva Galina Malchugina Marina Zhirova Natalya Voronova |
42,75 |
|
4 x 400 m
|
|
Neuvostoliitto Tatjana Ledovskaja Olga Nazarova Mariya Pingina Olga Bryzgina |
3.15,17 (WR) |
|
|
Yhdysvallat Denean Howard-Hill Diane Dixon Valerie Brisco-Hooks Florence Griffith-Joyner |
3.15,51
|
|
Itä-Saksa Dagmar Neubauer Kirsten Emmelmann Sabine Busch Petra Müller |
3.18,29 |
|
Korkeushyppy
|
|
Louise Ritter Yhdysvallat |
203 |
|
|
Stefka Kostadinova Bulgaria |
201
|
|
Tamara Bykova Neuvostoliitto |
199 |
|
Pituushyppy
|
|
Jackie Joyner-Kersee Yhdysvallat |
740 (OR) |
Galina Tšistjakova oli aiemmin samana vuonna hypännyt maailmanennätyksen 752 cm.[4] |
|
Heike Drechsler Itä-Saksa |
722
|
|
Galina Tšistjakova Neuvostoliitto |
711 |
|
Kuulantyöntö
|
|
Natalja Lisovskaja Neuvostoliitto |
22,24 |
|
|
Kathrin Neimke Itä-Saksa |
21,07
|
|
Li Meisu Kiina |
21,06 |
|
Kiekonheitto
|
|
Martina Hellmann Itä-Saksa |
72,30 (OR) |
|
|
Diana Gansky Itä-Saksa |
71,88
|
|
Tsvetanka Hristova Bulgaria |
69,74 |
|
Keihäänheitto
|
|
Petra Felke Itä-Saksa |
74,68 |
|
|
Fatima Whitbread Yhdistynyt kuningaskunta |
70,32
|
|
Beate Koch Itä-Saksa |
67,30 |
|
Seitsenottelu
|
|
Jackie Joyner-Kersee Yhdysvallat |
7291 (WR) |
|
|
Sabine John Itä-Saksa |
6897
|
|
Anke Behmer Itä-Saksa |
6858 |
|
|
Sulje