From Wikipedia, the free encyclopedia
Černaest točaka su navedene u govoru predsjednika SAD Woodrowa Wilsona na zajedničkoj sjednici Kongresa dana 8.1. 1918. U svom govoru je Wilson namjeravao dati nacrt za postizanje trajnog mira u Evropi nakon prvog svjetskog rata. Taj pre svega propagandni govor je nastao kao odgovor na Lenjinov potez krajem 1917. godine otkrivanja svih potpisanih dogovora između sila Antante (Rusko Carstvo, Velika Britanija, Francuska, Kraljevina Italija) o podeli poraženih država nakon Nemačke kapitulacije. Na kraju 14 tačaka će biti prihvaćeno među stanovnicima poraženih centralnih sila kao neupitna istina,a Wilson će dobiti mjesto moralnog predvodnika među silama Antante.
Govor se zbio deset mjeseci prije primirja u Compiegneu koje je završilo prvi svjetski rat, ali su upravo Četrnaest točaka bile osnov za njemačku predaju, te se na temelju njih pregovaralo na pariškoj mirovnoj konferenciji 1919. godine koja je rezultirala versajskim ugovorom. Međutim, samo četiri od četrnaest točaka su u potpunosti primijenjene u poratnoj obnovi Evrope, a same SAD su odbile ratificirati Versailleski ugovor.
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.
Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.