Vuoksi (ruski: Вуокса) je rijeka na jugoistoku Finske i sjeverozapadu Rusije duga 153 km.[1]

Kratke činjenice Rijeka Vuoksi, Lokacija ...
Rijeka Vuoksi
Thumb
Kajakaši na rijeci
Lokacija
KontinentiEvropa
RegijeJužna Karelija, Lenjingradska oblast
Države Finska,  Rusija
GradoviImatra, Kamennogorsk, Priozersk
Hidrografija
Izvor
   aps. visina
   koordinate
Jezero Saimaa (Finska)
176 
61°13′00″N 28°47′22″E
Ušće
   aps. visina
   koordinate
Jezero Ladoga (Rusija)
4 
60° 37′ 25″ N, 30° 30′ 22″E
Dužina153[1] 
Hidrologija
Protok
   srednji

684 m³/s
Sliv
   površina
nevski (baltički)
68 501 km²
Ulijeva se uJezero Ladoga
Karta
Thumb
Karta Karelije
Zatvori

Vuoksi zapravo i nije rijeka u klasičnom smislu već kompleksan hidrografski sistem formiran od brojnih međusobno poveznih. jezera i vodotoka.

Geografske karakteristike

Vuoksi izvire iz Jezera Saimaa[1] kod grada Imatre, na nadmorskoj visini od 74 metra. Tu je nekad imao vodopad na čijem mjestu je početkom 20. vijeka izgrađena hidroelektrana (prva od dvije) Nakon 10 km toka kroz Finsku ulazi u Lenjingradsku oblast, gdje su u gornjem dijelu toka izgrađene još dvije protočne hidroelektrane Svetogorska i Lesogorska.

Nizvodno od posljednje hidroelektrane rijeka ima sve šire korito, a od grada Kamennogorska se to pretvara u pravi jezerski sistem. Nizvodno od sela Bariševo rijeka se širi na 2,5 km, da bi se uzvodno od sela Losevo podijelila na dva rukavca. Veći naglo skreće prema sjeveru, dok manji nastavlja svoj tok prema istoku gdje preko Losovskog kanjona utječe u Suhodolsko jezero (dugo 32 km i široko od 3 - 4 km). Iz jezera istječe pod imenom Burnaja i kod sela Solovjovo uvire u Ladoško jezero

Sjeverni rukavac teče preko brojnih uskih kanjona, i proširenja, protiče kroz Balakanovsko jezero, da se u ravnini Jezera Lopata razdoji u dva rukavca, koji se ponovno spajaju u velikom jezeru Vuoksa, poznatom po brojnim otocima i uvalama. Iz jezera Vuoksi ističe u dva vodotoka, glavni (dug nekih 4,5 km) protiče kroz grad Priozersk i uvire u Ladogu, dok manji zvan Tihaja zavija prema sjeveru pa nakon toka od nekih 6 km i on ulazi u Ladogu.

Od ukupno 153 km - Vuoksi teče kroz Rusiju 143 km[1]), površina njegova sliv iznosi 68.501 km². Duž njegova korita djelomično ide i željeznička pruga i cesta za Finsku.[1]

Vuoksi je još početkom 19. vijeka imao samo jedno ušće u Ladogu kod grada Priozerska, a danas ih ima tri jer se račva na više rukavaca.[1]

Izvori

Vanjske veze

Wikiwand in your browser!

Seamless Wikipedia browsing. On steroids.

Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.

Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.