Remove ads
From Wikipedia, the free encyclopedia
Sirija je toponim historijske regije odnosno zapadnog dijela regije Bliskog istoka.
Precizne granice Sirije nisu dobro definirane. Njezina istovrijednica je biblijski toponim „Aram” (ārām אֲרָם), dok će se kasnije za Siriju koristiti i zamjenice „Sirija-Palestina”, „Levant” i „Velika Sirija” (arap. Bilād al-Šām بلاد الشام), što će biti naziv u praksi unutar pansirijskog nacionalizma. Glavni gradovi regije su:
Stoga historijski pojam uključuje također gradove:
Kroz historiju naziv se uglavnom veže za sljedeće državne cjeline:
Nekoliko izvora ukazuje da je samo ime „Sirija” dolazi iz luvijskog pojma „Sura/i” i izvedenog starogrčkog naziva Σύριοι (Sýrioi) ili Σύροι (Sýroi), a oba izvorno potječu iz oblika Aššūrāyu (Asirija) u sjevernom Međurječju, što je današnji Iraku i šira Sirija.[1] [2][3][4] U 5. stoljeću pne. Herodot tvrdi da je se Sirija protezala na sjever do „Halysa” (Ἅλυς, današnja rijeka Kızılırmak) i na jug do Arabije i Egipta. Za Plinija Starijeg i Pomponija Melu, Sirija je pokrivala cijeli Plodni polumjesec. U kasnoj antici „Sirija” je označavala regiju smještenu istočno od Sredozemnog mora, zapadno od rijeke Eufrat, sjeverno od Arapske pustinje i južno od Taurskih planina,[5] uključujući modernu Siriju, Libanon, Jordan, Izrael, Palestinu i dijelove južne Turske, naime provinciju Hatay i zapadnu polovicu regije Jugoistočne Anatolije. Ta kasna definicija je ekvivalentna regiji poznatoj u klasičnom arapskom jeziku pod imenom „ash-Šām” (ٱَلشَّام),[6] što znači „sjeverna [zemlja]”[6] (od korijena šʔm – شَأْم tj. „lijevo” ili „sjeverno”). Nakon islamskog osvajanja bizantske Sirije u 7. stoljeću, naziv „Sirija” je ispao iz primarne upotrebe u samoj regiji, a zamijenio ga je arapski ekvivalent „Šām”, mada je preživio u svom izvornom značenju u bizantskoj i zapadnoeuropskoj upotrebi, te u sirijskoj kršćanskoj književnosti.[7] U 19. stoljeću ime „Sirija” je oživljeno u suvremenom arapskom obliku koji za označava cijeli tzv. „Bilad al-Šam”, bilo kao „Suriyah” ili u modernijem oblikom „Suriyya”. Ti nazivi su na kraju zamijenili arapski naziv „Bilad al-Šam”.[7] Nakon Prvog svjetskog rata naziv „Sirija” primijenjen je na Francuski mandat za Siriju i Libanon i na istodobnu te kratkotrajnu Arapsku kraljevinu Sirije.
Lista država koje su postojale i/ili vladale na sirijskom prostoru:
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.
Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.