Quentin Tarantino
From Wikipedia, the free encyclopedia
Remove ads
Qуентин Јероме Тарантино (Кноxвилле, 27. ожујка 1963.) је амерички сценарист, филмски редатељ, и глумац који се вртоглаво прославио почетком 1990-тих година када је као освјежавајуће одважни приповједач унио нови живот у најпрепознатљивије америчке архетипове.
Remove ads
Каријера
Тарантинов први велики успјех била је продаја сценарија под насловом Права романса (Труе Романце), који је написао заједно с Рогером Аварyјем, и по којем је снимљен филм с Патрициом Арqуетте и Цхристианом Слатером у главним улогама. Његов је и оригинални сценарио за Рођени Убојице (Натурал Борн Киллерс), који је заправо дио дужега сценарија из којега је потекао онај за Праву романсу, иако су га касније знатно измијенили други писци.
Продаја Праве романсе (1993.) побудила је занимање за његову надареност. Упознао је Лаwренцеа Бендера на једној од холивудских забава, и Бендер је потакао Qуентина да напише филм. Резултат је био Ресервоир Догс. Редатељ Монте Хелман прочитао је сценариј и помогао осигурати средства компаније Ливе Ентертаинмент, као и Qуентинов редатељски хонорар. Пун стила, овај духовит и крвљу натопљен пљачкашки филм одредио је угођај његових каснијих радова.
Слиједио је Паклени шунд (Пулп Фицтион), добитник Златне палме (Палме д'Ор) на Филмском фестивалу у Цаннесу 1994. Био је то филм са замршеним заплетом и подједнако бруталним хумором. Многе улоге из Пакленог шунда критичари су одушевљено поздравили, а изведба Јохна Траволте забиљежена је као поновно оживљавање његове каријере.
Тарантинов сљедећи филм био је Јацкие Броwн (1997.), адаптација романа Елмореа Леонарда, његова ментора. У овоме дјелу, направљеном у почаст блаxплоитатион филмова, глумила је Пам Гриер, глумица која се појављује у многим филмовима тога жанра седамдесетих година двадесетог стољећа.
1998. Qуентин се посветио бродвејској позорници, гдје је глумио у представи Чекај док се смрачи (енгл.: Wаит Унтил Дарк).
У то је вријеме планирао направити ратни филм Инглориоус Бастардс, који је одгодио да би написао и режирао Килл Билл (издан у два дијела, Вол. 1 и Вол. 2), филм освете високога стила у духу Wуxиа филма кинеске кинематографије и јапанске филмске традиције.
Овај филм почива на лику (млада пред удају) и заплету који су он и јунакиња филма Килл Билл Ума Тхурман развили за вријеме стварања Пакленог шунда.
Тарантино је такођер глумио у првој сезони ТВ серије Алиас као МцКенас Цоле, бивши агент Удруге дванаесторице (измишљене терористичке организације), који покушава преузети уреде своје групе да би украо вриједан предмет похрањен у трезору. Касније се поново појављује у серији као један од водитеља нове терористичке организације зване Тхе Цовенант (Савез).
Године 2004. Тарантино се поновно враћа у Цаннес, овај пут као Предсједник жирија. Килл Билл није био у конкуренцији, али је приказан на завршној вечери у оригиналној верзији која траје више од 3 сата.
Remove ads
Стил
Тарантинови филмови познати су по оштрим дијалозима, сликовитом насиљу, исцјепканој кронологији и опсесији поп културом. Ту су и измишљене робне марке, као што су цигарете Ред Аппле и хамбургери Биг Кахуна из Пакленог шунда, које се појављују и у другим филмовима, укључујући Четири Собе (Фоур Роомс), Од сумрака до зоре (Фром Дуск Тилл Даwн), Килл Билл, и чак Ромy анд Мицхеле'с Хигх Сцхоол Реунион.
Готово као и његови филмови, такођер је популарна и његова особна појава у лику брбљавога штребера који у стопу прати најновије трендове и посједује енциклопедијско знање како популарног, тако и умјетничког филма.
Remove ads
Занимљивости
- Један од Тарантинових заштитних знакова је снимак из пртљажника (трунк схот) — снимак неког од ликова камером смјештененом у пртљажник аутомобила. Искористио га је у свим филмовима које је режирао.
- Увијек у неком тренутку у својим филмовима има рекламу за цигарете Ред Аппле.
- Увијек убацује сцену у којој неког од ликова камера слиједи около прилично дуго времена.
- Још једна ствар која се увијек враћа у Тарантинове филмове је пушење: готово сви ликови у његовим филмовима су пушачи, с једном значајном изнимком - лик младе у филмовима Килл Билл.
- Још један заштитни знак је низоземски елемент у његовим филмовима: у Килл Билл (Вол. 1) лик који глуми Дарyл Ханнах звиждуће пјесму Бернарда Херманна, низоземског композитора; уводну мелодију за Ресервоир Догс такођер је складао низоземац; Рутгер Хауер је споменут у Јацкие Броwн; разговор о Амстердаму у Пакленом шунду незабораван је за љубитеље Тарантинових филомова, а млада у Килл Билл-у названа је по холандској краљици (Беатриx).
- Иако многи ликови завршавају окрутном, често необично гадном смрћу, обично за то постоји неко оправдање, па макар и само по мишљењу осталих ликова у филму. Ево неких примјера: двије особе окрутно убијене у Килл Билл-у су силоватељ и педофил; у Пакленом шунду један од ликова убија другог упуцавши га међу ноге јер га је овај протходно силовао; г. Блонде у Ресервоир Догс убијен је непосредно након што је неког мучио.
- Један од Тарантинових најбољих пријатеља је редатељ Роберт Родригуез (често се један другога зову братом). Тарантино је био тај који је предложио да наслов завршног дијела трилогије Ел Мариацхи буде Некоћ давно у Мексику (Онце Упон а Тиме ин Меxицо). Обојица су чланови продуцентској куће А Банд Апарт, у којој су такођер и редатељи Јохн Wоо и Луц Бессон.
- Тарантино је био у романтичној вези са Софијом Цополлом, списатељицом и редатељицом филма Изгубљени у пријеводу (Лост Ин Транслатион), добитницом Златног глобуса (Голден Глобе) и Осцара, а забављао се и с Осцаром награђеном глумицом Миром Сорвино. Постоје гласине да је био у вези и с Умом Тхурман, коју зове својом "музом", али је Тарантино изјавио да је њихова веза искључиво платонска.
- Изјавио је да је лик Цларенцеа у Правој романси до извјесне мјере аутобиографски. Цларенце је такођер било име лика којег је играо у аматерском филму под насловом Рођендан мог најбољег пријатеља (Мy Бест Фриенд'с Биртхдаy), чијем је сценарију коаутор, а режирао га је 1987., истовремено када је писао Праву романсу
- Наводно му је квоцијент интелигенције 160.
- У његовим филмовима често глуме Тим Ротх, Харвеy Кеител, Ума Тхурман, Мицхаел Мадсен, и Самуел L. Јацксон.
Remove ads
Филмографија
Редатељ и сценарист
- Рођендан мог најбољег пријатеља (Мy Бест Фриенд'с Биртхдаy) (1987.)
- Ресервоир Догс (1992.)
- Паклени шунд (1994.)
- Четири собе (сегмент "Тхе Ман фром Холлywоод") (1995.)
- Јацкие Броwн (1997.)
- Килл Билл (Вол. 1 2003., Вол. 2 2004.)
- Деатх Прооф (2007.)
- Инглориоус Бастардс (2009.)
- Дјанго Унцхаинед (2012.)
- Тхе Хатефул Еигхт (2015)
Сценарист
- Права Романса (1993.)
- Рођени убојице (1994.)
- Од сумрака до зоре (1996.)
Глумац
- Рођендан мог најбољег пријатеља (1987.) Цларенце Поол
- Ресервоир Догс (1992.) Мр. Броwн
- Паклени шунд (1994.) Јиммие Диммицк
- Слееп Wитх Ме (1994.) Сyд
- Дестинy Турнс Он тхе Радио (1995.) Јохннy Дестинy
- Четири собе (сегмент "Човјек из Холлywоода") (1995.) Цхестер
- Десперадо (1995.) достављач
- Од сумрака до зоре (1996.) Рицхард Гецко
- Шестица (1996.) Q.Т
- Литтле Ницкy (2000.) проповједник
- Алиас (ТВ серија) (2001.) МцКенас Цоле
Главни продуцент
Remove ads
Вањске везе
- Qуентин Тарантино на Интернет Мовие Датабасе (највећа свјетска филмска база података на Интернету)
Wikiwand - on
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Remove ads