Del Shannon
From Wikipedia, the free encyclopedia
Remove ads
Del Shannon (Grand Rapids, Michigan, 30. decembar 1934 - Santa Clarita, Kalifornija, 8. februar 1990, američki rock and roll pjevač, koji je svjetsku slavu postigao vlastitim hitom iz 1961 - Runaway.
Remove ads
Biografija
Del Shannon, pravim imenom Charles Weedon Westover, rođen je u Grand Rapidsu, država Michigan. Odrastao je u Coopersvilleu, malom predgrađu Grand Rapidsa. Kao dječak učio je svirati ukulele i gitaru, i slušao tadašnje popularne country muzičare poput Hanka Williamsa, Hanka Snowa i Lefty Frizzella. 1954 pozvan je u američku vojsku, koju je odslužio u Njemačkoj, tamo je u vojnom sastavu Cool Flames svirao gitaru.
Po povratku iz vojske, preselio se u Battle Creek, Michigan i zaposlio u tvornici namještaja, kao vozač kamiona i prodavač tepiha. Našao je dodatni posao kao ritam gitarista u sastavu pjevača Douga DeMotta, nastupajući u 'Hi-Lo Clubu'.[1] DeMott je izbačen iz sastava 1958. i Westover je preuzeo vođenje grupe i preuzeo poziciju glavnog pjevača. Sastav je promijenio ime u 'Big Little Show Band', a i Westover svoje ime mijenja u umjetničko - Charlie Johnson.[2] Na početku 1959 uzeli su sastav Maxa Crooka, sa instrumentom kojeg je sam konstruirao musitronom (klaviolinom, vrsta električnih mono orgulja), dakle prvi su imali rani prototip sintisajzera na svijetu. Crook je uz to već imao iskustva sa snimanjem i produkcijom, a i neke veze sa tadašnjim izdavačima. Tako su dospjeli u Detroit kod 'Talent Artists, Inc' (Harry Balk i Irving Micahnik), i potpisali ugovor sa njima, da će biti studijski muzičari i kompozitori za diskografsku kuću 'Big Top Records'. Na sugestiju Balka, Westover je promjenio ime u Del Shannon.
Nakon toga je Del Shannon otišao u New York i snimio svoju stariju pjesmu "Little Runaway", sada sa novim instrumentom 'musitronom', i to je postao veliki hit "Runaway" (1961) Uslijedile su novi hitovi; "Hats Off to Larry", "So Long, Baby, "Little Town Flirt (1962) Shannon je postao jako popularan u Britaniji (i ostaloj Evropi). On je prvi američki pjevač koji je osjetio talent Beatlesa, tako da je već 1963 snimio njihov hit "From Me to You", tako je dospio na američke top liste i prije samih Beatlesa.
1963 se razišao sa svojim manadžerom i diskografskom kućom, tako da je osnovao vlastitu tvrtku 'Berlee Records'.[3]
Na vrh top ljestvica vratio se 1964, pjesmom "Handy Man" (pjesmom Jimmya Jonesa iz 1960), i "Do You Wanna Dance" (pjesmom Bobbya Freemana iz 1958.). Zatim su slijedili hitovi "Keep Searchin" (#3 u Britaniji, #9 u Americi) i "Stranger in Town" (1965.). Shannon je 1966 prepjevao hit Stonesa "Under My Thumb", a Peter and Gordon su objavili njegovu kompoziciju, "I Go To Pieces" i zabilježili priličan uspjeh.
Shannonova karijera došla je u veliku krizu tokom sedamdesetih godina (zbog promjene muzičkog ukusa i problemima s alkoholom[4]). On je zbog toga za punih osam godina, uspio snimiti samo jedan album Drop Down and Get Me. Nakon toga nastupao je na koncertima povodom raznih proslava i prisjećanja na početke rocka sve do svoje tragične smrti.
Smrt
Shannon je izvršio samoubojstvo 8. februara 1990, pucajući si puškom u glavu, u svom domu u Santa Clariti, Kalifornija (blizu Los Angelesa).
Nakon smrti
Zbog njegova izuzetnog doprinosa u razvoju rock and rolla, Shannon je uvršten u kuću slavnih Rock and Rolla, 1999 godine.
Remove ads
Singl ploče
Remove ads
Reference
Literatura
Vanjske veze
Wikiwand - on
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Remove ads