Hipatnij / hipantijum ili cvjetni pehar – kod angiospermi[1][2] – je struktura gdje bazni delovi čašice, latica i prašnika formiraju cijev kupastog oblika. To se ponekad naziva i cvjetna cijev, koja često sadrži biljne nektarije. Prisutan je u većini vrsta cvjetnica, iako varira u strukturnim dimenzijama i izgledu. Razlikovanje između hipantija, posebno vrsta, korisno je za identifikaciju. Neke geometrijske forme su opkonusnog oblika, kao kod heteromelesa, dok su neke tanjiraste kao kod Mitella caulescens.

Thumb
Thumb
U cvijetu nara, Punica granatum, latice, osim spojenih baza, uskoro će pasti. Hipantij sa režnjevima čašice i prašnika je ipak vezan razvija vanjski sloj ploda

Njegovo prisustvo je dijagnostičko obilježje mnogih porodica, uključujući i Rosaceae, Grossulariaceae i Fabaceae. U nekim slučajevima, može biti tako dubok, sa tako uskim vrhom, da cvijet može izgledati kao da ima podraslu plodnicu i jajnik – jajnik koji je ispod drugih cvjetnih dijelova. Hipantij je poznat po različitim zajedničkim imenima u različitim vrstama. Kod eukaliptusa, naziva se pravi orah, a kod ruža je šipak.

Varijacije

Thumb
Ovarij iznad hipantija
Thumb
Kod Spiraea, hipantij podržava nektarski "disk" u obliku prstena i može imati dva režnja kao ovdje.
Prašnici potiču između čašice i diska.
Thumb
Hipantij kod ruže
Thumb
Narcissus pseudonarcissus, sa gornjim ovojem na vrhu cvijeta: brakteja, jajnik, hpantij, tepal, krunični listovi

Hipantij može da okružuje jajnik labavo ili čvrsto. U nekim slučajevima može se spojiti na zidove jajnika, a može varirati u dužini. Naplataka oko izvan njega sadrže režnjeve čašice ili slobodne čašične listove, latice i bilo prašnik ili više prašnika koji su priključeni na jednoj ili dvije tačke.

Cvjetovi porodice Rosaceae uvijek imaju neku vrstu hipantija ili barem cvjetne čašice, koji je od lapova, latica i prašnika. U porodici Rosaceae ili ruže, hipantij je obložen tkivom za proizvodnju nektara, poznatim kao nektarije. Nektar je slatka tvar koja privlači ptice i pčele na cvijet, koji tada uzimaju polen iz sluznice hipantija i prenose ga na slijedeće cvjetove, obično susjednih biljaka Prašnici nastaju na hipantiju kao reprodukcijski organ cvijeta. Hipantij pomaže na mnoge načine u reprodukciji i putevima unakrsnog oprašivanja većine biljaka. Pruža vrijeme zaštite i medij za održivost izgubljenog polena, povećava vjerovatnost plodnosti i unakrsnog oprašivanja. Zadržani polen tada može pričvrstiti na oprašivače, kao što su ptice, pčele, moljci, šišmiši, leptiri i druge životinje. Vjetar Može djelovati kao pokretač za oplodnju. Hipantij je također prilagodljiva struktura za podršku. Pomaže na stabljici zajedničko održavanje s cvijetom, jača veze, ukupnu stabilnost i integritet.

Povezano

Reference

Dopunska literatura

Vanjski linkovi

Wikiwand in your browser!

Seamless Wikipedia browsing. On steroids.

Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.

Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.