A 31.ª entrega dos premios Óscar tivo lugar o día 6 de abril de 1959 no RKO Pantages Theatre dos Anxeles (Estados Unidos ). Os mestres de cerimonias foron Jerry Lewis , Mort Sahl , Tony Randall , Bob Hope , David Niven e Laurence Olivier . Niven gañou o Oscar ao mellor actor , converténdose no único presentador da historia dos Óscar que gañou un premio na mesma cerimonia.[1]
O produtor da cerimonia, Jerry Wald , comezou a cortar números do show para asegurarse de que durase o tempo axustado. Cortou demasiado material e a cerimonia acabou vinte minutos antes, facendo que Jerry Lewis intentase encher o tempo. Finalmente, a NBC cortou a unha reemisión dun programa deportivo.
O filme Gigi gañou nove Óscars, batendo o récord previo. Porén, esta marca durou pouco, xa que Ben-Hur a superou na seguinte edición.
David Niven , mellor actor
Susan Hayward , mellor actriz
Burl Ives , mellor actor secundario
Wendy Hiller , mellor actriz secundaria
Walt Disney , mellor curtametraxe de acción en vivo
André Previn , mellor banda sonora de musical
Cecil Beaton , mellor vestiario
Os gañadores aparecen en primeiro lugar e en grosas .[2]
Máis información Mellor filme, Mellor director ...
Mellor filme
Mellor director
Gigi – Arthur Freed
Cat on a Hot Tin Roof – Lawrence Weingarten
A tía Mame – Jack L. Warner
Separate Tables – Harold Hecht
The Defiant Ones – Stanley Kramer
Mellor actor
Mellor actriz
Mellor actor secundario
Mellor actriz secundaria
Wendy Hiller – Separate Tables
Peggy Cass – A tía Mame
Martha Hyer – Como un torrente
Maureen Stapleton – Lonelyhearts
Cara Williams – The Defiant Ones
Mellor guión orixinal
Mellor guión
The Defiant Ones – Nedrick Young e Harold Jacob Smith
Houseboat – Melville Shavelson e Jack Rose
Teacher's Pet – Fay Kanin e Michael Kanin
The Goddess – Paddy Chayefsky
The Sheepman – William Bowers e James Edward Grant
Mellor filme en lingua non inglesa
Mellor documental
Mellor curtametraxe documental
White Wilderness – Ben Sharpsteen
Antarctic Crossing
The Hidden World
Psychiatric Nursing
Ama Girls – Ben Sharpsteen
Employees Only
Journey Into Spring
The Living Stone
Overture
Mellor curtametraxe de ficción
Mellor curtametraxe de animación
Grand Canyon – Walt Disney
Journey Into Spring – Ian Ferguson
The Kiss – John Hayes
Snows of Aorangi – New Zealand Screen Board
T Is for Tumbleweed – James A. Lebenthal
Knighty Knight Bugs – John W. Burton
Paul Bunyan – Walt Disney
Sidney's Family Tree – William M. Weiss
Mellor banda sonora de comedia ou drama
Mellor banda sonora de musical
Gigi – André Previn
Damn Yankees! – Ray Heindorf
Mardi Gras – Lionel Newman
South Pacific – Alfred Newman e Ken Darby
The Bolshoi Ballet – Yuri Faier e G. Rozhdestvensky
Mellor canción
Mellor son
"Gigi" de Gigi – Música de Frederick Loewe ; Letra de Alan Jay Lerner
"A Certain Smile" de A Certain Smile – Música de Sammy Fain ; Letra de Paul Francis Webster
"Almost In Your Arms (Love Song from Houseboat)" de Houseboat – Música e letra de Jay Livingston e Ray Evans
"A Very Precious Love" de Marjorie Morningstar – Música de Sammy Fain ; Letra de Paul Francis Webster
"To Love and Be Loved" de Como un torrente – Música de James Van Heusen ; Letra de Sammy Cahn
South Pacific – Fred Hynes , Todd-AO Sound Department
Mellor dirección de arte
Mellor deseño de vestiario
Gigi – Dirección artística: William A. Horning e Preston Ames ; Decorados: Henry Grace e Keogh Gleason
A Certain Smile – Dirección artística: Lyle R. Wheeler e John DeCuir ; Decorados: Walter M. Scott e Paul S. Fox
A tía Mame – Dirección artística: Malcolm Bert ; Decorados: George James Hopkins
Namoreime dunha bruxa – Dirección artística: Cary Odell ; Decorados: Louis Diage
Vertixe – Dirección artística: Hal Pereira e Henry Bumstead ; Decorados: Sam Comer e Frank McKelvy
Gigi – Cecil Beaton
A Certain Smile – Charles LeMaire e Mary Wills
Namoreime dunha bruxa – Jean Louis
Como un torrente – Walter Plunkett
The Buccaneer – Ralph Jester , Edith Head e John Jensen
Mellor fotografía, branco e negro
Mellor fotografía, cor
The Defiant Ones – Sam Leavitt
Gigi – Joseph Ruttenberg
A tía Mame – Harry Stradling, Sr.
Cat on a Hot Tin Roof – William Daniels
South Pacific – Leon Shamroy
O vello e o mar – James Wong Howe
Mellor montaxe
Mellores efectos visuais
Gigi – Adrienne Fazan
A tía Mame – William Ziegler
Cowboy – William A. Lyon e Al Clark
Quero vivir – William Hornbeck
The Defiant Ones – Frederick Knudtson
tom thumb – Tom Howard
Torpedo Run – A. Arnold Gillespie e Harold Humbrock
Pechar
Oscar honorífico
Maurice Chevalier , "polas súas contribucións ao mundo do entretemento durante máis de medio século"
Irving G. Thalberg Memorial Award