56. Cannes Film Festivali 14 - 25 Mayıs 2003'te yapıldı. Fransız opera ve tiyatro yönetmeni, film yapımcısı, oyuncu ve yapımcı Patrice Chéreau Jüri Başkanıydı. Altın Palmiye , Gus Van Sant 'ın yönetmeni olduğu, Columbine Lisesi Katliamına dayanılarak yapılmış Amerikalı filmi Fil 'e verildi.[1] [1] [2] [2]
Pratik Bilgiler Açılış filmi, Kapanış filmi ...
Kapat
Festival, Gérard Krawczyk'in yönettiği Fanfan la Tulipe ile açıldı, Richard Schickel'in yönettiği Charlie: The Life and Art of Charles Chaplin ile kapandı.[2] Monica Bellucci törenlerin sunuculuğunu yaptı.[2]
Patrice Chéreau , Jüri Başkanı
Abderrahmane Sissako UBelirli Bir Bakış Jüri Başkanı
Ana yarışma
2003 Resmî Seçim’in uzun metrajlı filmleri için aşağıdaki kişiler Jüri olarak atandı:[1]
Belirli Bir Bakış
Aşağıdaki kişiler, 2003 Belirli Bir Bakış Jürisi olarak atandı:
Abderrahmane Sissako (yönetmen) (Moritanya) Başkan
Alexis Campion
Christine Masson
Geoff Andrew
Jannike Ahlund
Pierre Todeschini
Cinéfondation ve kısa filmler
Aşağıdaki kişiler Cinéfondation ve kısa filmler yarışması jürisi olarak atandı:
Emir Kusturica (yönetmen) (Sırbistan) Cumhurbaşkanı
Ingeborga Dapkunaite (oyuncu) (Litvanya)
Mary Lea Bandy (Patrimoine Au Moma'nın yöneticisi) (ABD)
Michel Ocelot (yönetmen) (Fransa)
Zabou Breitman (oyuncu, yönetmen) (Fransa)
Altın Kamera
Aşağıdaki kişiler 2003 Altın Kamera Jürisi olarak atandı:
Wim Wenders (yönetmen) (Almanya)
Agnès Godard (görüntü yönetmeni) (Fransa)
Alain Champetier (teknik sanayi temsilcisi) (Fransa)
Bernard Uhlmann (sinefil) (İsviçre)
Christian Vincent (yönetmen) (Fransa)
Claude Makovski (sinefil) (Fransa)
Géraldine d'Haen (jüri sekreteri) (Fransa)
Gian Luca Farinelli (sinefil) (İtalya)
Laurent Aknin (eleştirmen) (Fransa)
Yarışma - Uzun metrajlı film
Aşağıdaki uzun metrajlı filmler Altın Palmiye için yarıştı:[1]
Belirli Bir Bakış
Aşağıdaki Filmler Belirli Bir Bakış yarışması için seçildi:[1]
All Tomorrow's Parties ile Yu Lik-wai
American Splendor ile Shari Springer Berman, Robert Pulcini
The Best of Youth (La meglio gioventù ) ile Marco Tullio Giordana
Crimson Gold (Talaye Sorkh ) ile Jafar Panahi
Drifters ile Wang Xiaoshuai
Japanese Story ile Sue Brooks
Kiss of Life ile Emily Young
Playing 'In the Company of Men' (En jouant 'Dans la compagnie des hommes' ) ile Arnaud Desplechin
Robinson's Crusoe (Lu bin xun piao liu ji ) ile Lin Cheng-sheng
September ile Max Färberböck
Soldiers of Salamina (Soldados de Salamina ) ile David Trueba
The Southern Cross (La cruz del sur ) ile Pablo Reyero
Stormy Weather (Stormviðri ) ile Sólveig Anspach
A Story That Begins at the End (Arimpara ) ile Murali Nair
Struggle ile Ruth Mader
A Thousand Months (Mille mois ) ile Faouzi Bensaïdi
Today and Tomorrow (Hoy y mañana ) ile Alejandro Chomski
Where Is Madame Catherine? (Les mains vides ) ile Marc Recha
Young Adam ile David Mackenzie
Rekabet dışı filmler
Aşağıdaki filmler yarışma dışı gösterilmek üzere seçildi:[1]
Cinéfondation
Cinéfondation yarışması için şu kısa filmler seçildi:[1]
19 At 11 ile Michael Schwartz
Am See ile Ulrike von Ribbeck
Bezi zeko bezi ile Pavle Vuckovic
Dremano oko ile Vladimir Perisic
Fish Never Sleep ile Gaëlle Denis
Five Deep Breaths ile Seith Mann
Free Loaders ile Haim Tabakman
Historia del desierto (short) ile Celia Galan Julve
Hitokoroshi no ana ile Ikeda Chihiro
Le pacte ile Heidi Maria Faisst
Like Twenty Impossibles ile Annemarie Jacir
Mechanika ile David Sukup
Rebeca a esas alturas ile Luciana Jauffred Gorostiza
Stuck ile Jeremy Roberts
The Box Man ile Nirvan Mullick
The Water Fight ile Norah McGettigan
TV City ile Alejandra Tomei, Alberto Couceiro
Empty for Love ile Vimukthi Jayasundara
Wonderful Day ile Hyun-Pil Kim
Zero ile Carolina Rivas
Kısa film yarışması
Aşağıdaki kısa filmler Kısa Film Altın Palmiyesi için yarıştı:[1]
Cracker Bag ile Glendyn Ivin
L'enfant promis ile Marsa Makris
Fast Film ile Virgil Widrich
La fenêtre ouverte ile Philippe Barcinski
L'homme le plus beau du monde ile Alicia Duffy
L'homme sans tête ile Juan Solanas
Je germe ile Esther Rots
Mon frère aveugle ile Sophie Goodhart
Neige au mois de Novembre ile Karolina Jonsson
Uluslararası Eleştirmenler Haftası
Aşağıdaki filmler 42. Uluslararası Eleştirmenler Haftası (42e Semaine de la Critique) için gösterildi:[1]
Uzun metraj film yarışması
20H17, Rue Darling ile Bernard Edmond (Kanada)
Deux Fereshté (Two Angels ) ile Mamad Haghighat (İran)
Elle est des nôtres ile Siegrid Alnoy (Fransa)
Entre ciclones ile Enrique Colina (Küba)
Milwaukee, Minnesota ile Allan Mindel (ABD)
Reconstruction ile Christoffer Boe (Danimarka)
Since Otar Left (Depuis qu'Otar est parti... ) ile Julie Bertucelli by Julie Bertucelli (Fransa, Belçika)
Kısa film yarışması
Belarra ile Koldo Almandoz (İspanya)
Derrière les fagots ile Ron Dyens (Fransa)
Love Is the Law ile Eivind Tolas (Norveç)
Maste ile Erik Rosenlund (İsveç)
La Petite Fille ile Licia Eminenti (Fransa)
The Truth About the Head ile Dale Heslip (Kanada)
Turangawaewae ile Peter Burger (Yeni Zelanda)
Özel gösterimler
Off the map ile Campbell Scott (ABD) (Açılış filmi)
Camarades ile Marin Karmitz (Fransa) (La séance du Parrain)
Condor : les axes du mal ile Rodrigo Vasque (Fransa) (Belgesel)
Araki – The Killing of a Japanese Photographer ile Anders Morgenthaller (Danimarka) (Kısa film)
Good Night (film) ile Chun Sun-Young (Güney Kore) (Kısa film)
Nosferatu Tango ile Zoltán Horváth (İsviçre, Fransa) (Kısa film)
B.B. & Il Cormorano ile Edoardo Gabbriellini (İtalya) (Kapanış filmi)
Yönetmenlerin On Beş Günü
16 kısa filmden başka, aşağıdaki yönetmen filmleri 2003 Yönetmenlerin On Beş Günü (Quinzaine des Réalizateurs) için gösterildi:[1]
Bright Leaves (doc.) ile Ross McElwee (ABD, İngiltere)
Carême ile José Álvaro Morais (Portekiz)
La chose publique ile Mathieu Amalric (Fransa)
Cry No More (Les Yeux secs ) ile Narjiss Nejjar (Fransa, Fas)
Deep Breath ile Parviz Shahbazi (İran)
Feathers in My Head (Des plumes dans la tête ) ile Thomas De Thier (Belçika, Fransa)
Gozu ile Takashi Miike (Japonya)
The Hours of the Day (Las horas del día ) ile Jaime Rosales (İspanya)
Interstella 5555 ile Kazuhisa Takenouchi (Japonya, Fransa)
L'Isola ile Costanza Quatriglio (İtalya)
James' Journey to Jerusalem ile Ra'anan Alexandrowicz (İsrail)
Kitchen Stories (Salmer fra Kjøkkenet ) ile Bent Hamer (ABD, Norveç)
Kleine Freiheit ile Yüksel Yavuz (Almanya)
Les Lionceaux ile Claire Doyon (Fransa)
Love Film (Filme de amor ) ile Júlio Bressane (Brezilya)
Mike Brant - Laisse moi t'aimer (doc.) ile Erez Laufer (Fransa, İsrail)
Le Monde vivant ile Eugène Green (Fransa, Belçika)
The Mother ile Roger Michell (İngiltere)
Naked Childhood (L'enfance nue ) ile Maurice Pialat (Fransa)
Niki and Flo (Niki Ardelean, colonel în rezerva ) ile Lucian Pintilie (Romanya, Fransa)
No pasarán, album souvenir (doc.) ile Henri-François Imbert (Fransa)
No Rest for the Brave (Pas de repos pour les braves ) ile Alain Guiraudie (Fransa, Avusturya)
Osama ile Siddiq Barmak (Afganistan, Hollanda, Japonya, İrlanda, İran)
Saltimbank ile Jean-Claude Biette (Fransa)
Seducing Doctor Lewis (La grande séduction ) ile Jean-François Pouliot (Kanada)
Le Silence de la forê] ile Bassek ba Kobhio, Didier Ouénangaré (Kamerun, Fransa)
Sansa ile Siegfried (İspanya, Fransa)
Les Terres de l'ogre ile Sami Kafati (Honduras, Fransa)
Watermark ile Georgina Willis (Avustralya)
The Woman Who Believed She Was President of the United States (A Mulher que Acreditava ser Presidente dos Estados Unidos da América ) ile João Botelho (Portekiz)
Altın Palmiye galibi Gus Van Sant
Resmî ödüller
Aşağıdaki filmler ve insanlar 2003 Resmî seçim ödüllerini aldı:[1] [1] [1]
Başka Bir Bakış
Cinéfondation
Birincilik Ödülü: Run Rabbit Run (Beži zeko beži ) ile Pavle Vučković
İkincilik Ödülü: Historia del desierto ile Celia Galan Julve
Üçüncülük Ödülü: TV City ile Alejandra Tomei ve Alberto Couceiro & Rebeca a esas alturas ile Luciana Jauffred Gorostiza
Altın Kamera
Altın Kamera : Reconstruction ile Christoffer Boe
Altın Kamera - Özel Mansiyon: Osama ile Siddiq Barmak
Kısa filmler
Kısa Film Altın Palmiyesi : Cracker Bag ile Glendyn Ivin
Kısa Film Jüri Ödülü: L'homme sans tête ile Juan Solanas
Bağımsız ödüller
FIPRESCI Ödülleri [1]
The Hours of the Day (Las horas del día ) ile Jaime Rosales (Yönetmenlerin On Beş Günü)
Father and Son (Otets ı syn ) ile Alexander Sokurov (Yarışmada)
American Splendor ile Shari Springer Berman , Robert Pulcini (Belirli Bir Bakış)
Teknik Sanatçı Vulcan Ödülü
Ekümenik Jüri [1]
Gençlik Ödülü [1]
A Thousand Months (Mille mois ) ile Faouzi Bensaïdi
Uluslararası Eleştirmenler Haftası çerçevesinde ödüller [1] [1]
Uluslararası Eleştirmenler Haftası Grand Prix: Otar Left'dan beri (Depuis qu'Otar est parti ... ) Julie Bertucelli
Prix de la (Toute) Jeune Eleştirisi: Milwaukee, Minnesota , Allan Mindel tarafından
Canal + Award: Aşk Eivind Tolas'ın Yasasıdır
Kodak Kısa Film Ödülü: Başkanı Hakkında Truth tarafından Dale Heslip
Genç Eleştirmenler Ödülü - En İyi Kısa: Başkanı Hakkında Truth tarafından Dale Heslip
Genç Eleştirmenler Ödülü - En İyi Özellik: Milwaukee, Minnesota , Allan Mindel
Büyük Altın Demiryolu: Otar Sol'dan beri (Depuis qu'Otar est parti ... ) Julie Bertucelli
Küçük Altın Demiryolu: Aşk Eivind Tolas'ın Yasasıdır
Diğer ödüller
François Chalais Dernek Ödülü
The members of the Jury for the 2003 Official Selection competition
Erri De Luca
Jiang Wen