Herrarnas fyra utan styrman i rodd vid olympiska sommarspelen 1980 avgjordes mellan den 20 och 27 juli 1980. Grenen hade totalt 48 deltagare från 12 länder.[1]
Snabbfakta Information, Datum ...
Stäng
Snabbfakta Herrar Grenar Damer ...
Stäng
Heat
Heat 1
Mer information Placering, Roddare ...
Placering |
Roddare |
Land |
Tid |
1 | Aleksej Kamkin, Valerij Dolinin, Aleksandr Kulagin, Vitali Eliseev | Sovjetunionen | 6:31,71 |
2 | Vojtěch Caska, Jiří Prudil, Josef Neštický, Lubomír Zapletal | Tjeckoslovakien | 6:43,30 |
3 | Georgi Georgiev, Latjezar Bojtjev, Kiril Kirtjev, Valentin Stoev | Bulgarien | 6:47,21 |
4 | Jean-Pierre Bremer, Nicolas Lourdaux, Bernard Bruand, Dominique Basset | Frankrike | 6:50,18 |
5 | Mirosław Jarzembowski, Mariusz Trzciński, Henryk Trzciński, Marek Niedziałkowski | Polen | 6:55,28 |
6 | Wenceslao Borroto, Ismael Carbonell, Jorge Álvarez, Hermenegildo Palacio | Kuba | 7:02,83 |
Stäng
Heat 2
Mer information Placering, Roddare ...
Placering |
Roddare |
Land |
Tid |
1 | Siegfried Brietzke, Andreas Decker, Stefan Semmler, Jürgen Thiele | Östtyskland | 6:19,93 |
2 | Daniel Voiculescu, Carolică Ilieş, Petru Iosub, Nicolae Simion | Rumänien | 6:32,16 |
3 | Jürg Weitnauer, Bruno Saile, Hans-Konrad Trümpler, Stefan Netzle | Schweiz | 6:32,74 |
4 | John Beattie, Ian McNuff, David Townsend, Martin Cross | Storbritannien | 6:42,73 |
5 | Kent Larsson, Pär Hurtig, Jan Nicklasson, Göran Johansson | Sverige | 6:49,78 |
Stäng
Återkval
Heat 1
Mer information Placering, Roddare ...
Placering |
Roddare |
Land |
Tid |
1 | Jürg Weitnauer, Bruno Saile, Hans-Konrad Trümpler, Stefan Netzle | Schweiz | 6:16,07 |
2 | Vojtěch Caska, Jiří Prudil, Josef Neštický, Lubomír Zapletal | Tjeckoslovakien | 6:18,49 |
3 | Jean-Pierre Bremer, Nicolas Lourdaux, Bernard Bruand, Dominique Basset | Frankrike | 6:19,21 |
4 | Kent Larsson, Pär Hurtig, Jan Nicklasson, Göran Johansson | Sverige | 6:29,33 |
5 | Wenceslao Borroto, Ismael Carbonell, Jorge Álvarez, Hermenegildo Palacio | Kuba | 6:40,84 |
Stäng
Heat 2
Mer information Placering, Roddare ...
Placering |
Roddare |
Land |
Tid |
1 | John Beattie, Ian McNuff, David Townsend, Martin Cross | Storbritannien | 6:12,71 |
2 | Daniel Voiculescu, Carolică Ilieş, Petru Iosub, Nicolae Simion | Rumänien | 6:13,31 |
3 | Georgi Georgiev, Latjezar Bojtjev, Kiril Kirtjev, Valentin Stoev | Bulgarien | 6:22,57 |
4 | Mirosław Jarzembowski, Mariusz Trzciński, Henryk Trzciński, Marek Niedziałkowski | Polen | 6:30,26 |
Stäng
Finalser
A-final
Mer information Placering, Roddare ...
Placering |
Roddare |
Land |
Tid |
| Siegfried Brietzke, Andreas Decker, Stefan Semmler, Jürgen Thiele | Östtyskland | 6:08,17 |
| Aleksej Kamkin, Valerij Dolinin, Aleksandr Kulagin, Vitali Eliseev | Sovjetunionen | 6:11,81 |
| John Beattie, Ian McNuff, David Townsend, Martin Cross | Storbritannien | 6:16,58 |
4 | Vojtěch Caska, Jiří Prudil, Josef Neštický, Lubomír Zapletal | Tjeckoslovakien | 6:18,63 |
5 | Daniel Voiculescu, Carolică Ilieş, Petru Iosub, Nicolae Simion | Rumänien | 6:19,45 |
6 | Jürg Weitnauer, Bruno Saile, Hans-Konrad Trümpler, Stefan Netzle | Schweiz | 6:26,46 |
Stäng
B-final
Mer information Placering, Roddare ...
Placering |
Roddare |
Land |
Tid |
7 | Jean-Pierre Bremer, Nicolas Lourdaux, Bernard Bruand, Dominique Basset | Frankrike | 6:19,06 |
8 | Mirosław Jarzembowski, Mariusz Trzciński, Henryk Trzciński, Marek Niedziałkowski | Polen | 6:22,31 |
9 | Georgi Georgiev, Latjezar Bojtjev, Kiril Kirtjev, Valentin Stoev | Bulgarien | 6:22,49 |
10 | Kent Larsson, Pär Hurtig, Jan Nicklasson, Göran Johansson | Sverige | 6:23,61 |
11 | Wenceslao Borroto, Ismael Carbonell, Jorge Álvarez, Hermenegildo Palacio | Kuba | 6:36,20 |
Stäng