The Day the Earth Stood Still (film, 1951)

From Wikipedia, the free encyclopedia

The Day the Earth Stood Still (film, 1951)
Remove ads

Dan kad je Zemlja stala (eng. The Day the Earth Stood Still) je američki znanstveno-fantastični film iz 1951. godine, koji je režirao Robert Wise. Film ima snažnu antiratnu poruku i ukazuje na bezumlje i apsurd hladnoratovske politike. U središtu priče je izvanzemaljac, koji stanovnicima Zemlje pokušava prenijeti poruku o kojoj ovisi budućnost Zemlje. Ovo je klasični ZF film pedesetih godina, koji je inspirirao mnoge kasnije filmove o invaziji izvanzemaljaca.

Kratke činjenice Žanr, Režija ...
Remove ads
Remove ads

Radnja

Izvanzemaljac Klaatu sa svojim moćnim robotom Gortom slijeće usred Washingtona u vrijeme Hladnog rata. Njegov leteći tanjur biva opkoljen teško naoružanim vojnim jedinicama. Klaatu želi prenijeti važnu poruku stanovnicima Zemlje i obratiti se predstavnicima svih naroda. Međutim, zemljanima se teško dogovoriti oko bilo čega. Kako bi ih privolio da ga saslušaju, Klaatu se odlučuje na drugačiji pristup – demonstraciju sile.

Remove ads

Glumci

  • Michael Rennie kao Klaatu
  • Patricia Neal kao Helen Benson
  • Billy Gray kao Bobby Benson
  • Hugh Marlowe kao Tom Stevens
  • Sam Jaffe kao Profesor Jacob Barnhardt
  • Frances Bavier kao Mrs. Barley
  • Lock Martin kao Gort
  • Frank Conroy kao Mr. Harley
  • Tyler McVey kao Brady

Produkcija

Razvoj

Producent Julian Blaustein odlučio je napraviti film koji ilustrira strah i sumnju karakterističnu za rano razdoblje Hladnog rata. Pregledao je više od 200 kratkih ZF priča i romana u potrazi za odgovarajućom idejom. DarrylF. Zanuck je dao zeleno svjetlo za ovaj projekt, a Blaustein unajmio Edmunda Northa da napiše scenarij temeljen na elementima kratke priće Harryja Batesa "Farewell to the Master". Konačni scenarij završen je 21. veljače 1951.[1]

Reakcije

Kritike

Dan kad je Zemlja stala dobro je primljen od strane kritike i naširoko smatran jednim od najboljih filmova 1951. godine.[2][3][4][5] Na popularnoj web stranici Rotten Tomatoes ima visokih 94% pozitivnih kritika.[6] Kritičar New York Timesa Bosley Crowther nazvao je film "mlakom zabavom."[7] Hollywood Foreign Press Association dodijelio je filmu Zlatni globus za promicanje međunarodnog razumijevanja.
Glasoviti autor znanstvene fantastike i scenarist "2001: Odiseje u svemiru" Arthur C. Clarke stavio je film na sedmo mjesto liste najboljih znanstveno-fantastičnih filmova svih vremena, jedno mjesto iznad "Odiseje u svemiru" .

Nagrade i nominacije

Remove ads

Izvori

Loading content...

Vanjske veze

Loading related searches...

Wikiwand - on

Seamless Wikipedia browsing. On steroids.

Remove ads