From Wikipedia, the free encyclopedia
Velika Rusija je politička težnja ruskih nacionalista i iredentista za zauzimanjem svih ili dijela teritorija drugih republika bivšeg SSSR-a i/ili teritorija bivšeg Ruskog Carstva te ih priključi u jednu rusku državu.
Ruska ekspanzija dovela je do etničkog čišćenja, progona, deportacija i prisilnih asimilacija malih naroda po Sibiru i na Kavkazu u 17., 18. i 19. vijeku. Jedan je primjer Čerkesko muhadžirstvo 1861.[1] Ruska kolonizacija Sibira dovela je do velikih promjena te regije, pa i uvođenja boginja, što je dovelo do pomora preko polovice tamošnjih domorodaca (Tungusko-mandžurski narodi, Jakuti, Hanti, Keti, Samojedi, Jukagiri).[2]
Neki su smatrali da je SSSR de facto velika Rusija zbog prevldavanja ruskih političkih interesa u toj državi. Ideja velike Rusije je značajna i u modernoj ruskoj politici, pošto je proširenje ruske države na Bjelorusiju važna tema rasprave u ruskim političkim krugovima, kao i političke težnje ruskih nacionalista u postsovjetskim državama (Gruzija, Moldova, Ukrajina i baltičke države) da uključe rusku manjinu u Rusiju. U ekstremnijim slučajevima, traži se i teritorij svih država koje su bilo kada bile dio Ruskog Carstva u historiji, iako tamo nema Rusa (Finska, Poljska).
Dio ruske manjine u baltičkim državama i dalje gaji težnje o velikoj Rusiji.[3] Tijekom rata u istočnoj Ukrajini 2014., ukrajinski dužnosnici su optužili Moskvu da ratom obnavlja politiku stvaranja velike Rusije. Veleposlanik Ukrajine u Hrvatskoj, Oleksandr Levčenko, je tako izjavio kako Putinove metode podsjećaju na "Miloševićevu ideju stvaranja velike Srbije početkom 90-ih godina".[4][5]
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.
Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.