From Wikipedia, the free encyclopedia
Renin (lat. ren = bubreg) je enzim, koji se produkuje u bubrezima.[1][2][3] Izlučuje se u bubrezima prilikom pada krvnog pritiska i kod pada koncentracije natrijuma u krvi. Dakle renin dugoročno reguliše krvni pritisak i tako sprečava njegovo jače opadanje.
Način djelovanja renina opisuje se na sljedeći način:
Kao proteaza, renin preobražava neaktivni angiotenzinogen u angiotenzin I. Ovaj zadnji se opet u jetri pod uticajem ACE-a (Angiotensin-Converting-Enzym) konvertuje u angiotenzin II, koji po principu povratne sprege negativno djeluje na lučenje renina i tako sprečava njegovu povećanu produkciju. Angiotenzin II je veoma jak vazokonstriktor, a osim toga izaziva lučenje Aldosterona i Adiuretina.[4][5]
Kod oboljenja bubrega kod kojih se smanjuje njihova prokrvljenost (stenoze, arterioskleroza, cistična oboljenja kao i starost) javlja se pojačano lučenje renina, što automatski uslovljava povećanje krvnog pritiska, hipertoniju.
Mnogi lijekovi za snižavanje krvnog pritiska djeluju na taj način što uskačući u renin-angiotenzin-aldosteron sistem, blokiraju djelovanje ACE-a (Angiotensin-Converting-Enzym), čime se sprečava preobrazba angiotenzina I u angiotenzin II, a time se automatski sprečava i vazokonstrikcija.
Za sada se još vrše klinička ispitivanja lijeka A-72517 koji je direktni renin-inhibitor.
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.
Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.