From Wikipedia, the free encyclopedia
Radijska reklama je vrsta marketinga putem kojeg se promovišu proizvodi, usluge, organizacije, firme, kompanije, ideje, itd. preko radijskih talasa. Mnoge radijske reklame su proizvodi marketing agencije, koje obično ne pripadaju radijskoj stanici. Vreme u kojem će se reklama putem radio talasa objaviti slušaocima se kupuje od radio stanice. Neretko se dešava da marketing agencija koja svoju reklamu reklamira putem određene radio stanice, umesto kupovine vremenskog termina, promoviše tu istu radio stanicu besplatno.
Kupovina vremena za radijsku reklamu je obično u trajanju od trideset ili šezdeset sekundi. Pri kupovini vremenskih termina, uvek se ima u vidu da su najbolji oni termini kada je velik broj slušaoca na poslu ili kući. Najbolji vremenski termini bi bili rano ujutru, pre podneva, kada su ljudi uveliko na poslu i tokom kasnih popodneva, nakon ručka, a pre večernjih vesti. Velike radio stanice su tehnički sposobne da same produciraju reklame, pa se u tim slučajevima potpuno zaobiđe marketing agencija kao posrednik. Ovo je obično slučaj sa radio stanicama koje promovišu lokalnu radnju ili firmu, a zauzvrat radnja ili firma kupe određeno vreme tokom redovnog programa.
Kada je reč o promovisanju putem radijskih talasa, tri stvari treba uzeti u obzir:
U SAD-u, prva radijska reklama je puštena u etar putem radijskih talasa stanice VEAF (današnje VFAN) u NJu Jorku 28. avgusta 1922. godine. Reklama je promovisala Kvinsboro korporaciju za nekretnine. Desetominutnu reklamu je čitao H.M. Blekvel, tadašnji predstavnik i radnik Kvinsboro korporacije.
Na prostorima bivše SFRJ, radijske reklame su imale poseban značaj. Posleratna SFRJ je videla veoma spor ekonomski razvoj otežan uništenom infrastrukturom, te su mnoga sela i omanja naselja imala samo po jedan radio. Kako je ekonomija bivala stabilnija, tako se i prodaja radio aparata znatno povećala. Kako je radio bio znatno jeftiniji od televizijskih uređaja, i time pristupačniji građanstvu, radijska reklama je imala izuzetno važnu ulogu. Radio stanice su objavljivale vesti, raznorazna politička dešavanja, obaveštenja i informacije, i radio reklame. Neke radio reklame, iako već decenijama stare, su i dan danas ostale upamćene u svim republikama bivše SFRJ.
Reklame koje su se mogle čuti sedamdesetih, osamdesetih i ranih devedesetih godina 20. veka na prostoru bivše SFRJ (kasnije su napravljene i TV reklame):
(reklama početkom i sredinom osamdesetih, Iglo PKB)
(~ 1985. godine. Preduzeće za proizvodnju čokolade, bombona i peciva, Pionir, Subotica)
(reklamiralo se osamdesetih i ranih devedesetih godina. Preduzeće za instant napitke iz Zagreba)
(reklama sredinom osamdesetih i ranih devedesetih godina. Preduzeće za namštaj i drvenu preradu, Jugodrvo, Beograd)
(reklama ranih osamdesetih. Preduzeće za nameštaj i preradu drveta Standard, BiH)
(na Makedonskom jeziku)
(reklama sa sredine osamdesetih. Asodent - pasta za zube. Preduzeće Alkaloid, Skoplje, Makedonija)
(reklama sredinom osamdesetih. Preduzeće Kraš, Zagreb)
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.
Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.