Papaja

From Wikipedia, the free encyclopedia

Papaja

Папаја (лат. Царица папаyа) биљка је из породице Царицацеае. Поријеклом је из тропских крајеве Америке. Први пут је култивирана у Мексику, а тренутно се узгаја у већини тропских земаља и Сједињеним Америчким Државама (савезне државе Флорида, Хаваји и др.).

Kratke činjenice Папаја, Научна класификација ...
Папаја
Thumb
Илустрација папаје из 1887.
Научна класификација
Царство: Плантае
Дивизија: Магнолиопхyта
Разред: Магнолиопсида
Ред: Брассицалес
Породица: Царицацеае
Род: Царица
Врста: C. папаyа
Двојни назив
Царица папаyа
L.
Zatvori

Има облик налик стаблу, стабиљка је висока 5-10 м. Лишће расте на врху стабиљке, велико је 50-70 цм. Плод је јестив, има глатку кору жуте или зеленкасте боје. Овалног је облика. Меснати дио плода је јарко наранчасти, мекан и сладак. Средишња унутрашњост испуњена је с црним и набораним сјеменкама.

Папаја се користи за припрему воћних салата и сокова. Кора се мора уклонити, јер садржи штетне твари. Папаја садржи протеолитички ензим папаин, који се користи за производњу лијекова за лијечење гастроинтестиналних поремећаја и ресорпцију хематома.

Нутриционисти препоручују папају за прехрану, јер је богата ликопеном (у просјеку 3,39 мг на 100 г), витамином C и минералима важнима за људско тијело. Што је зрелија, већа је концентрација храњивих твари.

Папаја је прво воће, чији је геном истражен.[1]

Галерија

Референце

Loading related searches...

Wikiwand - on

Seamless Wikipedia browsing. On steroids.