From Wikipedia, the free encyclopedia
Organski peroksidi su organska jedinjenja koja sadrže peroksidnu funkcionalnu grupu (ROOR}-'). Ako je R'}- vodonik, jedinjenje se naziva organski hidroperoksid. Perestri imaju opštu strukturnu formulu RC(O)OOR}-. O-O veza se lako razlaže i formiraju se slobodni radikali oblika RO}-·. Stoga su organski peroksidi korisni kao inicijatori pojedinih tipova polimerizacije, kao što su epoksi rezini koji se koriste u plastici ojačanoj staklom. MEKP i benzoil peroksid se koriste za tu svrhu. Organski peroksidi mogu da iniciraju eksplozivnu polimerizaciju materijala sa nezasićenim hemijskim vezama, i taj proces je korišten u eksplozivima. Organski peroksidi, slično neorganskim, su snažni agensi za izbeljavanje.[1]
Dužina O-O veze u peroksidima je oko 1,45 A i R-O-O}- uglovi (R = H, C}-) su oko 110° (slično vodi). Karakteristični C-O-O-R (R = H, C)}- diedralni uglovi su oko 120°. O-O veza je relativno slaba, sa energijom disocijacije veze od 45 - 50 kcal/mol}-, što je manje od polovine jačine C-C, C-H}-, i C-O}- veza.[2]
Oksidaciona tendencija peroksida je povezana sa elektronegativnošću supstituenata. Elektrofilni peroksidi su jači agensi transfera O-atoma. Kod hidroperoksida, O-atom donorska tendencija je u korelaciji sa kiselošću O-H}- veze. Redosled oksidacione moći je CF3CO3H > CH3CO3H > H2O2}-.
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.
Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.