From Wikipedia, the free encyclopedia
Okeanska kora je vrsta Zemljine kore izgrađene od bazalta i gabra, kao i gornjeg dela mantla sastavljenog od peridotita. Okeanska kora je deo Zemljine litosfere koja gradi okeanske basene. Primarno je sastavljena od mafičnih stena, bogatih gvožđem i magnezijumom. Tanja je od kontinentalne kore, jer njena debljina ne prelazi 10 kilometara. Međutim, znatno je gušća, sa prosečnom gustinom od 2.9 g/cm3.[1]
Iako do sada nije nabušena kompletna sekcija okeanske kore, geolozi na nekoliko različitih mesta imaju pokazatelje o tome kako izgleda okeansko dno. Pretpostavke o sastavu okeanske kore bazirane su na istraživanjima ofiolita (delova okeanske kore koji su sačuvani na kontinentima), poređenju seizmičke strukture okeanske kore sa laboratorijski određenim brzinama seizmičkih talasa na uzorcima poznatog sastava, i uzorcima prikupljenih sa okeanskog dna bušenjem. Okeanska kora je u velikoj meri jednostavnije građe od kontinentalne kore i u opštem slučaju se može podeliti u tri dela.
Najveću zapreminu okeanskog dna čine bazalti srednjookeanskih grebena, koji nastaju od toleitskih magmi sa niskim sadržajem kalijuma. Ove stene imaju male koncentracije velikih jona litofilnih elemenata, lakih elemenata retkih zemalja, volatilnih elemenata i drugih visoko inkompatibilnih elemenata. Mogu se naći bazalti obogaćeni inkompatibilnim elementima, ali su oni retki i povezani su sa vrućim tačkama na srednjookeanskim grebenima, kao što su lokaliteti na ostrvu Galapagos, Azorskim ostrvima i Islandu.[3]
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.
Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.