From Wikipedia, the free encyclopedia
U oblasti projektovanja relacionih baza podataka, normalizacija predstavlja sistematski metod za osiguravanje da je struktura baze podataka pogodna za upite opšteg tipa, i da ne ispoljava izvesne neželjene karakteristike - anomalije unošenja, ažuriranja i brisanja - koje bi mogle da dovedu do gubitka integriteta podataka.[1] E. F. Kod, izumitelj, relacionog modela, je uveo koncept normalizacije kao i pojam koji je danas poznat kao prva normalna forma 1970. godine.[2] Kod je osim toga definisao drugu i treću normalnu formu 1971,[3] a zajedno sa Rejmondom F. Bojsom je 1974. definisao Bojs-Kodovu normalnu formu.[4] Više normalne forme su tokom narednih godina definisali drugi teoretičari. Najnovija je šesta normalna forma koju su uveli Kris Dejt, Hju Darven, i Nikos Lorencos 2002. godine.[5]
Neformalno, tabela relacione baze podataka (računarska reprezentacija relacije) je normalizovana ako je u trećoj normalnoj formi (3NF).[6] Kod većine 3NF tabela se ne javljaju anomalije unošenja, ažuriranja i brisanja, to jest, u većini slučajeva 3NF tabele su u skladu sa BKNF, 4NF, i 5NF (ali obično ne i 6NF).
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.
Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.