Kompjuterizovana tomografska angiografija
From Wikipedia, the free encyclopedia
From Wikipedia, the free encyclopedia
Kompjuterizovana tomografska angiografija (engl. ) je invazivna radiološka dijagnostička metoda pregleda unutrašnjosti, ili lumena, krvnih sudova, koja se razlikuje od konvencionalne rendgen angiografije u tome što za snimanja koristi savremenie spiralne kompjeterizovane skenere, koji daju bolji kvalitet slike uz značajno kraće vreme trajanja intervencije, manju izloženost rendgen zračenju i bolju podnošljivost jer se ubrizgavanje kontrasta vrši u venu ruke, a ne u veliku arteriju u preponama.[1]
Kompjuterizovani (tomograf) skener (ST) je rendgenološki aparat u obliku velike, kutije sa kružnim otvorom, ili kraćim tunelom, u centru kroz koji se kreće pokretni ispitni sto i za to vreme izlaže dejstvu rendgen zračenja. U sastavu skenera nalazi se i radna stanica računara (smeštena u posebnoj sobi), i koja uz pomoć računarskog programa ugrađenog u njemu, upravlja radom celokupnog aparata i obrađuje snimljene podatake. Rad celokupnog aparata je pod kontrolom lekara i za to obučenih tehničara.
U mnogim postupcima, postoji sličnost u načinu kompjuterizovane tomografske angiografije sa drugim angiografskim rendgen pregledima. Rendgenski snimci nastaju dejstvom zračenja poput svetlosti ili radio-talasa, koje mogu biti usmerene na telo. Različiti delovi tela apsorbuje rendgen zračenje u različitom stepenu pa se u tome i ogleda razlika u prikazu pojedinih struktura tela.
Konvencionalno rendgen snimanje se provodi tako da rendgen zračenje prolazi kroz telo, i formira sliku na fotografskom filmu ili posebnoj fotoosetljivoj ploči za snimanje. Kosti se na snimku ocrtavaju belo, meka tkiva u nijansama sive a vazduha u crnoj boji.
Kod ST skeniranja, rendgen zraci i elektronski rendgen detektori rotiraju se oko pacijenata, i vrše merenje količine zračenja koja se apsorbuje u telu. U isto vreme, ispitni sto se kreće kroz skener, tako da rendgen zraci slede spiralani put oko tela. Poseban računarski program sakuplja veliki broj podataka za stvaranje dvodimenzionalne slike poprečnog preseka tela, koje se zatim prikazuju na monitoru. Ova tehnika se zove spiralna tomografija (tomografija je slikanje po delovima ili sekventno slikanje) ili spiralna tomografska rekonstrukcija.
ST snimanje se može opisati i kao sečenje hleb na tanke kriške. Kada se telo slika, ono se „seče na veliki broj kriški“ a svaka „kriška“ se obrađuje od strane računarskog programa, što omogućava detaljni višedimenzionalni prikaz unutrašnjosti tela.
Savremeniji detektori nove tehnologije omogućavaju da se ST skenerom dobije što više „kriški“ u jednoj rotaciji. Ovi skeneri, pod nazivom "ST multislajs“ ili „multidetektor ST," omogućavaju tanje „kriške“ u kraćem vremenskom periodu, što rezultuje sa više detalja i pruža dodatne mogućnosti u toku izrade prikaza.
Moderni ST skeneri su tako brzi da mogu da skeniraju velike delove tela u samo nekoliko sekundi. Takva brzina je korisna za sve pacijente, a naročito za decu, starije i teške bolesnike jer se izlažu manjim dozama rendgen zračenja.
Kada se za vreme kompjuterizovane tomografske angiografije kontrast ubrizga u krvotok, krvni sudovi se, na filmu ili monitoru, prikazuju u svetlo beloj boji koja je jasno izdvojena od ostalih struktura i tkiva tela.
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.
Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.