From Wikipedia, the free encyclopedia
Johanes I Etiopski (giz ዮሐንስ ), vladarskog imena Ailaf Sagad bio je etiopski car (neguš negasti) od 1667 do 1682. [1] Johanes I bio je član Salomonske dinastije, četvrti sin cara Fasilidesa.
Johanesa I Neguš negastijem Etiopije imenovalo je vijeće visokih dostojanstvenika carstva, na poticaj dvorskog majordoma Malke Krestosa. Ostalu braću vijeće je odlučilo zatvoriti na Planini Veni, nastavljajući tako čudnu praksu koju je obnovio car Fasilidesa.
Historičar G.W.B. Huntingford, drži da je Johanes I, veći dio svoje vladavine proveo u vojnim ofenzivama protiv brojnih neprijatelja koji su prijetili njegovu carstvu, navodeći kao dokaz za svoju tezu, da je 6 od njegovih danas očuvanih 11 putopisa posvećeno vojnim kampanjama. Poduzeo je tri kampanje na pleme Agaj u pokrajine Godžam i Agajmeder, jedan protiv Oromaca, i dve kaznene ofenzive na Angot i Lastu - da uguši pobunu Feresa (1677) i Za Marjama (1679 ). [2]
Car Johanes I umro je 19. jula 1682, a pokopan je u Tedi.[3]
Njegova vladavina protekla je u brojnim vjerskim kontraverzama, koje su se vukle od vremena kad je Etiopijom vladao njegov djed Susenios I, koji je prihvatio katoličanstvo. On je za razliku od djeda, počeo provoditi politiku represije prema katoličkim misionarima, koju je započeo njegov otac car Fasilides. Naredio je svom dejazmaču Mikaelu da protjera sve katolike koji su još živjeli u Etiopiji. Za njegove vladavine ubijeno je šest franjevačkih misionara koje je poslao papa Aleksandar VII Otvoreno je favorizirao armensku crkvu s kojom je dijelio iste stavove o monofizitstvu. Armenska crkva zauzvrat poslala je nekoliko misija na njegov dvor, te mu jednom prilikom i donijela relikvije etiopskog sveca Evostatevosa koji je umro u Armeniji.
Za njegove vladavine razbuktale su se do usijanja teološke rasprave unutar Etiopske pravoslavne tevahedo crkve o pravoj Kristovoj prirodi. Zbog tog je sazvao crkveni sinod na kojem su se sporovi imali riješiti.
evostatevoski redovici iz Godžama zastupali su tezu da je preko pomazanja Krist sin postao je istovjetan Ocu, oni su nazvani frakcija pomazanja (Kebat), na njihovu stranu stao je i carev sin Jasu nasuprot njima monasi iz manastira Debre Libanos ostali su zastupnici tradicionalnog koptskog miafizitstva (jedna od varijanti monofizitstva). Ishod tog sinoda ostao je tajna do danas, po jednoj od predaja car Johanes I, bio je prisiljen osuditi - frakciju pomazanja, te se zbog tog i razišao sa sinom. Međutim ima i onih koji tvrde da je carev sin podržavao monahe iz Godžama iz političkih razloga, jer je tad Godžam bio izuzetno važan. U svakom slučaju, teze iz ovog sinoda ponovno su raspravljane na novom sinodu kojeg je sazvao Jasu kad je postao car 1686. [4]
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.
Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.