Coming out (kaming aut), skraćeno od coming out of the closet i u prevodu izlazak iz ormara, opisuje dobrovoljno obznanjivanje sopstvene seksualne orijentacije ili rodnog identiteta. Najčešće se odnosi na gejeve, lezbejke, biseksualne, transrodne i transeksualne osobe.
U Hrvatskoj se koristi i prevedenica iskorak.
Biti „out“ znači ne kriti svoju seksualnu orijentaciju ili polno/rodni identitet. Outovanje odnosno samootkrivanje je proces otkrivanja seksualne orijentacije ili polno/rodnog identiteta. Biti in the closet znači skrivati svoju seksualnu orijentaciju ili polno/rodi identitet.
Neke osobe koje se smatraju gejevima, lezbejkama, biseksualnim ili transrodnim i transeksualnim u nekom periodu svog života mogu živeti u heteroseksualnim vezama ili mogu imati brakove i decu. Poznati primeri su Elton John ili Oscar Wilde. Ovakvo "heteroseksualno" osoba koje su LGBT jeste zapravo faza kada nisu out, odnosno kada su in the closet, a prihvatanjem heteroseksualnog obrasca najčešće se želi stvoriti iluzija zarad prihvatanja od strane heteroseksualne okoline.
Nemaju sve osobe koje su in the closet heteroseksualne veze, ipak na druge načine pokušavaju da prikriju svoje identitete i privlačnost ka istom polu (na primer zamenom ličnih zamenica).
Istorija
Ideju coming outa uvodi Karl Heinrich Ulrichs kao vid emancipacije. Pošto je shvatio da je slaba vidljivost LGBT osoba velika prepreka u promeni negativnog stava javnosti prema LGBT osobama, on je pozivao gejeve i lezbejke da se outuju.
Proces coming outa
Postoji nekoliko opisa procesa coming outa, mada je najprihvaćeniji tzv. Cass model, koji predlaže Vivienne Cass. Ona proces coming outa deli na šest faza kroz koje svaka osoba, koja ima uspešan coming out, prolazi. Osoba prolazi od konfuzije identiteta kada se neko sa nevericom pita da li je moguće da je on/ona gej/lezbejka, sve do sinteze identiteta kada osoba integriše svoju seksualnu orijentaciju u ostale aspekte svog života i svoj seksualni identitet smatra samo delom svog identiteta, a ne i celim identitetom.
Coming out je obično spor i postepen proces. Osoba se obično najpre outuje prijateljima i prijateljicama ili članovima porodice u koje ima najviše poverenja, a tek kasnije i drugima. Neke osobe su out na poslu, a ne i kod kuće, ili obrnuto. Proces coming outa se često nikada ne završava, jer osoba stalno mora da donosi odluke o tome da li će se outovati novim osobama koje upoznaje.
Proces coming outa se započinje outovanjem sebi, kada osoba po prvi put sebi priznaje da je gej, lezbejka, biseksualna, transrodna ili transeksualna.
Vanjske veze
- Coming out Arhivirano 2007-09-27 na Wayback Machine-u iz Labrisove brošure namenjene mladim lezbejkama, gej muškarcima i biseksualnim osobama.
- Coming out pred roditeljima Arhivirano 2007-09-27 na Wayback Machine-u iz Labrisove brošure namenjene mladim lezbejkama, gej muškarcima i biseksualnim osobama.
Wikiwand in your browser!
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.
Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.