From Wikipedia, the free encyclopedia
Boca ili flaša je posuda napravljena najčešće od stakla, sa oblikom takvim da ima prošireno tijelo, zatim suženo grlo i otvor na vrhu grla, a namijenjena prvenstveno držanju tečnosti. Boca može biti napravljena i od plastike ili metala, dok se slične posude od drugih materijala u srpskom jeziku rjeđe označavaju nazivom boca ili flaša.
Sadržaj boce je uglavnom tečan ili polutečan, kao, na primjer, voda, mlijeko, alkoholno ili bezalkoholno piće, ulje, lijek, šampon, tinta i slično. Drugi materijali nisu praktični za držanje u boci, zbog njenog oblika u kom dominira suženo grlo. Za takve materijale su namijenjene posude slične boci, ali sa proširenim grlom ili uopšte bez grla, kao što je tegla.
Boca od 0,75 namijenjena za vino često se naziva butelja.
Boca se koristi već vijekovima. Prve slične posude su koristili Feničani, Rimljani, Krićani i Kinezi.
Iskorišćene boce, osim što se recikliraju, praktične su i za daljnju upotrebu, koja se često razlikuje od prvobitne namjene.
Predmet koji služi za zatvaranje otvora boce naziva se zatvarač ili čep. Čepovi se često razlikuju prema namjeni boce, odnosno prema sadržaju boce. Boce za kvalitetna vina se zatvaraju čepom od plute (pampurom); boce za pivo, manje kvalitetna vina itd, se zatvaraju metalnim (tzv. krunskim) čepom, čepom bez navoja. Boce za žestoka alkoholna pića, sirupe, neke lijekove, mlijeko se najčešće zatvaraju čepom sa navojem itd. Boce sa lako isparljivim hemikalijama (etar, medicinski benzin) se zatvaraju staklenim čepom.
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.
Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.