From Wikipedia, the free encyclopedia
Etno muzika (eng. World music, nj. Weltmusik) je suvremeni diskografski pojam koji predstavlja svojstvenu muzičku vrstu i u uglavnom se odnosi na muzike iz nezapadnih zemalja odnosno na sve muzike koje stoje izvan „standardnih” obrazaca zapadne pop muzike ili klasične muzike, pritom koristeći neku vrstu etničke komponente.
Pojam se nalazi unutar moderne muzičke industrije i povezan je s operacijama recikliranja pri kraju 20. vijeka – više ili manje filološki vjerodostojnih, ovisno o slučajevima – autohtonih muzičkih tradicija od raznih naroda svijeta. Najpoznatija imena u ovom sektoru su Clannad, Ry Cooder, Enya, Goran Bregović, a neke od najpoznatijih tradicija na diskografskom tržištu su britansko-keltska muzika, klezmer, balkanske muzike i mnoge druge. Po temi postoji nekoliko studija sociologije muzike i etnomuzikologije.
Nalazimo se, dakle, unutar razvojne parabole muzike u 20. vijeku, usko povezanoj sa tehnološkim inovacijama u prijenosu muzike (radio, gramofon, ploča), iako je koncept povezan s ključnom razlikom koja je obilježila cjelokupnu romantičnu umjetnost 19. stoljeća, a to je teoretsko razlikovanje između „umjetničke” i „narodne” pjesme kod Johanna G. Herdera.[a] Ta distinkcija će utjecati na estetska istraživanja mnogih autora tog razdoblja (Smetana, Liszt, Chopin...), kao i imati duboke odraze u razvoju muzike sljedećeg vijeka.
U 20. vijeku u mnogim zemljama je se, prije dolaska rock'n'rolla, promicalo očuvanje autohtone (u nekim slučajevima samozvano autohtone) domaće muzike i folklora, što je samo po sebi snosilo važno pitanje tradicije, nacije, etnosa. Sa 1960-ima je se dogodila epohalna kulturna, društvena i antropološka promjena velikih razmjera,[b] koja je između ostalog proizvela i preobrazbu muzike, njezine uloge, funkcije i upotrebe.
Krajem stoljeća muzička industrija je se ponovno osvrnula na predindustrijskim korijenima narodne muzike, proizvodeći stil muzike koji je najčešće išao pod etiketom world music ili također ethnic fusion ili worldbeat. Istodobno je se razvila jedna daljnja linija u kojoj su se tehnologija i neki oblici suvremene pop muzike nakalemili na oblike lokalne narodne muzike, rađajući ono što se na Balkanu naziva turbofolk, ali što se u osnovnom receptu može pronaći u raznim stilovima muzike popularnim u mnogim zemljama. Iz tih pravaca, nastavili su se dodatni ogranci, eksperimenti i miješanja.
Danas širom svijeta postoje brojni međunarodni festivali world muzike, a neki su vrlo istaknuti (La notte della Taranta, Chicago World Music Festival, Dragačevski sabor, International Klezmer Festival u Fürthu, Jazz 'n' Klezmer, National Celtic Folk Festival itd.).
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.