Sedmopruga usminjača (Dermochelys coriacea) je jedina danas živuća vrsta u rodu Dermochelys, kao i u porodici Dermochelydae. To je masom od 800 kg i registriranom dužinom leđnog (dorsalnog) "oklopa" od 2,7 metara[2] veličinom četvrti po redu reptil nakon tri vrste krokodila[3][4] Lako ju je razlikovati od drugih živućih morskih kornjača jer nemaju koštani "oklop".

Kratke činjenice Status zaštite, Naučna klasifikacija ...
Sedmopruga usminjača
Thumb
Status zaštite
Thumb

Status zaštite: Kritično (IUCN 3.1) [1]

Naučna klasifikacija
Carstvo: Animalia
Koljeno: Chordata
Razred: Sauropsida
Red: Testudines
Podred: Cryptodira
Porodica: Dermochelyidae
Fitzinger, 1843.
Rod: Dermochelys
Blainville, 1816.
Vrsta: D. coriacea
Dvojni naziv
Dermochelys coriacea
(Vandelli, 1761.)
Thumb
Glavna mjesta gniježđenja sedmeropruge usminjače
Zatvori

Jedna je od životinja koje prelaze velike udaljenosti tijekom života. Poznato je da su neke označene jedinke prelazile Atlantik. Zahvaljujući mogućnosti ograničenog stvaranja topline, sedmopruge usminjače pored tropskih nastanjuju i suptropska mora. Razlikuju se od drugih morskih kornjača ne samo veličinom, nego i po tome što imaju tanak kožnati oklop i peraje bez pandži.

Hrane se uglavnom meduzama, a u grlu imaju bodlje okrenute prema natrag koje sprečavaju bijeg skliskoga plijena. Obično se hrane blizu površine, ali mogu zaroniti do 400 m - možda i do 1000 - zadržavajući dah i do pola sata. Iako obično obitavaju u otvorenim oceanima, u vrijeme parenja okupljaju se blizu obala, gdje se mužjaci otimaju za ženke koje su došle položiti jaja. Kao i u svih morskih kornjača, i ženke sedmopruge usminjače imaju snažan nagon za vraćanjem "kući" kojim pronalaze točno određene plaže na kojima su se i same izlegle. Jaja polažu u mračnim noćima bez mjesečine, kako ne bi bile viđene, ali i kako bi izbjegle pregrijavanje preko dana za vrijeme ovog, za njih vrlo teškog, zadatka. Oklop tek izleglih kornjača prekriven je malim bisernim pločicama, koje vrlo brzo nestaju.

Ugroženost

Ova vrsta je krajnje ugrožena i u velikoj opasnosti od izumiranja.[5]

Rasprostranjenje

Areal vrste Dermochelys coriacea obuhvata veći broj država. Vrsta je prisutna u Gvajani, Meksiku, Venecueli, Španiji, Čileu, Samoi, Portoriku, Barbadosu, Sjedinjenim Američkim Državama, Kini, Australiji, Brazilu, Kolumbiji, Italiji, Tajlandu, Burmi, Maleziji, Indoneziji, Južnoafričkoj Republici, Angoli, Panami, Nikaragvi, Kostarici, Gvatemali, Hondurasu, Ekvadoru, Solomonovim ostrvima, Fidžiju, Papui Novoj Gvineji, Albaniji, Salvadoru, Kubi, Haitiju, Dominikanskoj Republici, Svetom Vinsentu i Grenadiniju, Svetom Kitsu i Nevisu, Svetoj Luciji, Surinamu, Antigvi i Barbudi, Bahamskim ostrvima, Dominici, Trinidadu i Tobagu, Gvadelupu, Martiniku, Francuskoj Gvajani, Beninu, Obali Slonovače, Eritreji, Gani, Liberiji, Mozambiku, Senegalu, Togu, Arubi, Grenadi, Holandskim Antilima, Devičanskim ostrvima, Bahreinu i Šri Lanci.[5]

Stanište

Vrsta je prisutna na području Atlantika, Pacifika, i Indijskog okeana.

Način života

Vrsta Dermochelys coriacea pravi gnezda. Hrani se skoro isključivo meduzama.

Reference

Literatura

Vanjske veze

Wikiwand in your browser!

Seamless Wikipedia browsing. On steroids.

Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.

Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.