Aleph (アレフ Arefu?), ranije Aum Shinrikyo (オウム真理教 Oumu Shinrikyō?), je japanska vjerska zajednica koju je 1984. godine osnovao Shoko Asahara, stvorivši sinkretičku doktrinu koja kombinira elemente hinduizma, budizma i kršćanstva. i koja se u japanskoj i svjetskoj javnosti često naziva apokaliptičnim kultom. Svjetskoj javnosti je postala poznata po nizu terorističkih akcija kojima se htjela isprovocirati Apokalipsa, a od kojih je najpoznatiji Napad sarinom na tokijsku podzemnu željeznicu 1995. godine. Nakon tog napada su japanske vlasti provele raciju tokom koje je uhapšeno preko 200 članova Aum Shinrikyia, uključujući Asaharu, koji je 2018. zbog sudjelovanja u napadu pogubljen. Prijedlog vlade da se rad sekte zabrani je 1999. godine odbijen od strane Parlamenta, a 2000. je ona pod vodstvom Fumihiroa Joyua promijenila ime u "Aleph", te se odrekla nasilne prošlosti i dijela doktrine. Joyu je 2007. napustio grupu i osnovao zajednicu pod imenm Hikari no Wa. Vjeruje se da Aum Shinrikyo danas ima između 1000 i 1500 članova, te je pod nadzorom japanske policiji. U EU, SAD, Rusiji i nizu drugih zemalja je službeno proglašena terorističkom organizacijom.
Vanjske veze
- Aleph Arhivirano 2004-09-06 na Wayback Machine-u, the organization's official website. Includes an English section.
- Aum Shinrikyo in India Oct.1991-Shoko Asahara
- Shoko Asahara’s Trial
- Aum Shinrikyo News Tracker/Archive, Aum Shinrikyo news tracker/news archive. Up-to-the-minute.
- () Japan Times article Arhivirano 2005-11-28 na Wayback Machine-u on two documentary films about Aleph.
- Shoko Asahara and the Aum Gas Attack
- () The 'De-nationalization' of AUM Followers: Its Hidden Political Purpose' (Tsukuru, November 1999 – in English)
- David Kaplan explains his theory of the connection between Al Qaeda, Aum Shinrikyo and Isacc Asimov's Foundation series (sci-fi novels).
- () PSIA (Public Security Investigative Agency) report
- Midnight Eye: A, a review of Tatsuya Mori's first documentary film about Aleph.
- IMDB: A (1998) and A2 (2001) by Tatsuya Mori
- 1999 Guardian article (UK) by Andrew Marshall.
Wikiwand in your browser!
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.
Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.