Oslobodilački građanski rat: Brut, nastojeći prikupiti sredstva za borbu protiv Drugog trijumvirata, započinje pljačkati gradove Male Azije. Stanovništvo Likije mu se odbija pokoriti, pa Brut započinje opsadu likijskog grada Ksanta. Nakon što su uništili predgrađa i prisilili stanovnike da se povuku u utvrđeni grad, 2000 rimskih legionara razbija gradska vrata i prodire na gradski trg. Građani nastavljaju pružati otpor u Sarpedonovom hramu gdje rađe biraju smrt u plamenu nego predaju.
Oslobodilački građanski rat: Nakon pada Ksanta, konfederacija likijskih gradova šalje ambasadora Brutu obećavši pomoć u obliku regruta i brodova. Brutov drug Gaj Kasije Longin zauzima Rodos i naređuje svim gradovima Azije da odmah plate danak koji bi redovno plaćali 10 godina.
septembar — Oslobodilački građanski rat: Brut i Kasije sa svojom vojskom prelaze Helespont, potom napreduju na zapad do Doriska, ali su zaustavljeni zahvaljujući Saksinoj blokadi prijevoja Korpili.
Oslobodilački građanski rat: Saksa se sa svog položaja povlači kako bi se spojio s Norbanovim snagama na prijevoju Sapeji. Brutove i Kasijeve snage, međutim, uspješno manevriraju taj položaj koristeći alternativne rute na sjevernim planinama.
3.10. — Prva bitka kod Filipa između trijumvira Marka Antonija i Oktavijana te cezaroubica Bruta i Kasija završava neodlučnim ishodom. Oktavijanove snage, koje su tek pristile na bojište zajedno sa 2000 Spartanaca, su razbijene i prisiljene spas potražiti u obližnjoj močvari. Antonijeve snage, međutim, istovremeno zauzimaju Kasijev logor, a Kasije, pogrešno misleći da je Brut poginuo, naređuje svom slugu Pindaru da ga ubije. Bojeći se efekta na moral svoje vojske, Brut naređuje da se Kasijevo obezglavljeno tijelo u tajnosti sahrani u Tasosu. Republikanska flota u Jadranu, pak, istovremeno u Jadranu presreće i uništava trijumvirske brodove sa namirnicama i dvije legije pojačanja.
23.10. — Druga bitka kod Filipa: Antonije i Oktavijan uspijevaju razbiti oslabljenu Brutovu vojsku, nakon čega 14.000 Brutovih legionara polaže oružje. Nakon bitke se Brut sklanja na obližnju visoravan te sljedeći dan vrši samoubistvo, simbolički okončavši rat. Brutovo tijelo je dovedeno u Antonijev logor gdje ga Antonije prekriva purpurnim paludamentumom i naređuje da se pokopa s najvišim vojnim počastima. Nakon uništenja posljednje vojske koja je nastojala obnoviti Republiku, vlast nad rimskom državom konačno prelazi u ruke Drugog trijumvirata.