siječanj - veljača - U Zagrebu vijeća veliki "oktavalni sud", prvi put poslije 15 godina[1].
31. 1. - Ruski car Aleksej darovnom poveljom odobrava lepavinskim kaluđerima da svake sedme godine dolaze po milostinju[2][3].
februar - Turci (Alaga Šabanović) poharali selo Bani na padinama Bjelotine i Vitaljinu u Boki Kotorskoj[4].
februar - Girolamo Foscarini je novi generalni providur u Zadru. Leonardo Foscolo je izabran za komandanta na Kritu, kuda je otišao sa 600 dalmatinskih morlaka[5].
22. 2. i 4/5. 3. - Poplava svetog Petra - pogođena prvo Nemačka, zatim Holandija, poplavljen Amsterdam.
April/Travanj – Jun/Lipanj
proljeće - Sukob između bana Nikole Zrinskog i tasta grofa Gašpara Draškovića, koji mu traži natrag grad Trakošćan i dvorac Klenovnik koji su bili miraz umrle Nikoline supruge Euzebije[1].
maj - Crnogorski i brdski glavari obećali paši u Skadru da će ga služiti[6].
8. 6. - Desetogodišnji Tokugawa Ietsuna je novi japanski šogun (do 1680); tokom godine nezadovoljni ronini digli neuspešnu Keiansku pobunu.
3. 7. - Hrvatski sabor u Zagrebu, između ostalog odlučeno da će se na sabore pozivati i grad Senj; izabrani i povjerenici za "glavnu komisiju" u Beču povodom vlaškog pitanja ali ova se nije sastala[1].
jul - Katalonski ustanak: počinje 15-mesečna španska Opsada Barcelone koju drže Katalonci i Francuzi.
jul - Bosanski paša poslao 5.000 vojnika na Ravne kotare - Ilija Smiljanić i Janko Mitrović ih porazili kod Biljana i Kožlovca da bi kasnije tokom meseca opustošili nekoliko turskih sela u Lici[5].
26. 7. - Jaka oluja u Zagrebu, izlio se potok Medvešćak - 52 utopljenih[1].
leto - Turci i Crnogorci na čelu sa skadarskim sandžakom Jusufbegovićem poharali Grbalj[8].
kolovoz - Pohod Zrinskog do Kostajnice, na povratku pobijedio Turke kod potoka Moševnice i na još jednom mjestu[1].
21. 8. - Pod pritiskom trgovaca i zanatlija smenjen veliki vezir Melek Ahmed-paša koji je smanjio količinu srebra u novcu (koji se kovao u Beogradu, Albaniji i Bosni)[9].
3. 9. - Ubijena Kösem Sultan[10], baka sultana Mehmeda IV - njegova majka Turhan Hatice Sultan postaje uticajna.
3. 9. - Bitka kod Worcestera je odlučujuća pobeda parlamentaraca nad Čarlsom II i poslednja veća bitka Trećeg Engleskog građanskog rata. Čarls u oktobru beži u Francusku.
27. 9. - Veliki vezir Abaza Sijavuš-paša I je već smenjen i poslat u Bosnu, nasleđuje ga evnuh Gürcü Mehmed-paša.
28. 9. - Ugovor iz Bile Cerkve: mir između Poljaka i Kozaka.
Oktobar/Listopad – Decembar/Prosinac
oktobar - Cromwellovo osvajanje Irske: engleski parlamentarci zauzeli Limerick.
19. 10. - Engleski parlament donosi Navigacijski akt (ili Plovidbeni zakon): engleska trgovina će se voditi engleskim brodovima; kratkoročno dovodi do neprijateljstva sa Holandijom a dugoročno do britanske dominacije morima.
Vasilije Ostroški prelazi s čela Trebinjske na Onogošku (nikšićku) eparhiju (tj. spojenu zapadno- i istočnohercegovačku eparhiju[11])[12].
Patrijarh srpski Gavrilo I Rajić određuje budimljanskog episkopa Pajsija za izaslanika papi, ali ovaj bude ubijen od Turaka nakon što ga je odao pridvorni kaluđer[13] (znak opozicije patrijarhovoj politici među sveštenstvom[14]).