Mašina za pranje veša ili, kraće, veš mašina predstavlja poluautomatsku kombinovanu mašinu namenjenu za pranje prljavog veša. Naziv veš mašina upotrebljava se za mašine koje upotrebljavaju vodu za pranje umesto hemijskog čišćenja, gde se koriste i hemikalije.

Thumb
Peraća mašina

Istorija

Prvu veš mašinu je konstruisao nemački naučnik Jakob Kristijan Šefern 1767. godine. Mehaničke veš mašine datiraju od 19. veka i njihovi osnovni principi zadržali su se uglavnom do danas, bez bitnih promena. Prvi korak je staviti materijal za čišćenje u vodu koja sadrži sredstvo za pranje. Materijal i voda se zatim mešaju kružnim pokretima. Nakon toga voda se ispumpa i tkanine se centrifugiraju, te se na taj način delimično isuše. Zatim se dodaje čista voda kojom se odstranjuje sredstvo za pranje i na kraju se materijal ponovo centrifugira, mada se neki materijali vade i bez centrifuge, jer ih ona može oštetiti.[1]

Način rada

Osnovni delovi veš mašine su bubanj, kazan, programator, grejač, pogonski elektromotor, termostat, pumpa za vodu, filter i dozirna posuda.[1] Bubanj može biti okrenut horizontalno, sa otvorom za ubacivanje veša na prednjoj strani, i vertikalan, sa otvorom za ubacivanje veša na gornjoj strani. On je izgrađen od izbušenog lima i naizmenično se okreće u jednom, pa u drugom smeru. Pokretni bubanj je ograničen spoljnjim većim bubnjem, koji sprečava izlazak vode iz veš mašine. Prosečna brzina bubnja je 30-45 obrtaja u minuti, sa promenom smera na 4-5 obrtaja.[1] Programator je programski satni mehanizam, koji automatskim uključivanjem i isključivanjem pojedinih sklopova upravlja radom cele veš mašine. Grejač zagreva vodu na programiranu temperaturu koju meri termostat, dok elektromotor, pod kontrolom programatora, pokreće bubanj mašine. Pumpa za vodu u sklopu sa filterom nalazi se u donjem delu mašine. Ona nakom pranja izbacuje prljavu vodu iz veš mašine, dok filter sprečava da kroz mehanizam veš mašine prođu predmeti kao što su igle, kamenčići i dugmad.[1]

Izvori

Literatura

Vanjske veze

Wikiwand in your browser!

Seamless Wikipedia browsing. On steroids.

Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.

Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.