Mensis Maius (sh. maj) peti je mesec u drevnom rimskom kalendaru, od čijeg imena potiče i srpskohrvatski naziv maj. Prethodio mu je Aprilis (april), a sledio Iunius ("jun"). U najstarijem rimskom kalendaru, za koji su Rimljani smatrali da ga je ustanovio Romul, legendarni osnivač Rima, Martius je bio prvi, a Maius treći od ukupno deset meseci. Maj je imao 31 dan.

Thumb
Majska ploča na mozaiku na kojem su predstavljeni svi meseci iz El Djema, Tunis (Rimska Afrika), a na kojem je kao prvi mesec prikazan mart (3. vek nove ere)

Rimljani su maj smatrali nepovoljnim mesecom. Premda je počinjao održavanjem Floralija (Ludi Florae), jednog od najrazuzdanijih festivala u rimskom kalendaru, sredina meseca bila je posvećena aktivnostima čiji je cilj bio da se umilostive lemuri (lemures), nemirne duše pokojnika.[1]

Datumi

Rimljani dane u mesecu nisu brojali od prvog do poslednjeg, nego su ih označavali brojeći unatrag od tri stalna datuma, a to su bile: None (Nonae, 5. ili 7. dan, zavisno od meseca), Ide (Idus, 13. ili 15. dan) i Kalende (Kalendae, 1. dan u mesecu). Majske None bile su 7. dana, a Ide 15. dana u mesecu. Poslednji dan u maju nazivao se "dan pre junskih kalendi" (pridie Kalendas Iunias). Rimljani su prilikom brojanja uključivali i dan od koga su počinjali, pa je, na primer, 9. maj bio "7. dan pre majskih Ida", tj. pre 15. dana u mesecu, odnosno, na latinskom: ante diem septimam (VII) Idūs Maias, što se u pisanju obično beležilo skraćeno kao a.d. VII Id. Mai. (ili se a.d. sasvim izostavljalo); 23. maj bio je 10. dan pre junskih Kalendi" (X Kal. Mai.).

  • F za dies fasti, tj. za dane kad se na sudu mogla zakonito pokrenuti parnica;
  • C, za dies comitalis, tj. za dan kad su se mogle održavati skupštine (comitia), izbori i neki sudski postupci;
  • N za dies nefasti, tj. za dane kad su političke i sudske aktivnosti bile zabranjene;
  • NP, čije značenje ostaje nejasno, a koristilo se kao oznaka onih dana kad su održavane javne svetkovine (feriae);
  • QRCF (možda skraćeno od quando rex comitiavit fas[2]), tj. za dan kad je, prema religijskim običajiima, bilo dopušteno da rex (verovatno sveštenik s titulom rex sacrorum) sazove skupštinu.[3]
Crtež s predstavom fragmentarno sačuvanih Ancijskih fasti, s kalendarom koji je bio u upotrebi pre Cezarove reforme kalendara; Maius (skr. MAI) prikazan je na vrhu pete kolone.

Krajem 2. veka nove ere na sačuvanim kalendarima više nema oznaka religijskog statusa dana (F, N, C itd.), što je verovatno delimično bio i rezultat reforme kalendara koje je sproveo Marko Aurelije.[4] Dani su u rimskom kalendaru bili označeni i nundinalnim slovima, kao A B C D E F G H, čime su dani bili predstavljeni kao činioci "tržne nedelje".[5] (Ove su oznake izostavljene u donjoj tabeli.)

Dies religiosus bio je dan na koji pojedinici nisu smeli započinjati bilo kakav nov posao niti raditi bilo šta osim zadovoljavanja osnovnih potreba. Dies natalis označavao je godišnjicu utemeljenja ili obnove nekog hrama, koja se ponekada držala "rođendanom" božanstva. U doba carstva neki tradicionalni festivali u gradu Rimu izgubili su na značaju, a kao javni praznici na važnosti su dobili rođendani i druge godišnjice cara i njegove porodice. U vojnom kalendaru s religijskim praznicima, poznatom kao Feriale Duranum, žrtve u vezi s carskim kultom brojem su nadmašivale starije festivale. Od polovine 1. veka nove ere dodati su novi dani za održavanje raznih igara (cirkurskih) koje su priređivane u cirku u čast različitih božanstava.[6] Od cara Konstantina na cirkuskim igrama više nije bilo prinošenja žrtvi. Polovinom 4. veka n. e. održavane su igre u last pobeda Konstantinove dinastije, i to Velike igre (Ludi Maximati) od 4. do 9. maja i Persijske igre (Ludi Persici).[7]

Festivali koji su na sačuvanim fastima označeni velikim slovom ― a čiji su nazivi u donjoj tabeli u celini predstavljeni velikim slovima ― smatraju se najstarijim praznicima koji su u kalendar ušli pre 509. pne.[8] Ambarvalije (Ambarvalia), jedan od "pokretnih praznika" (feriae conceptivae), koji je uključivao ritualno čišćenje poljâ, verovatno su održavane u maju, i to najčešće 29. maja.

Osim ako nije drukčije navedeno, informacije su preuzete iz Scullard 1981, str. 116‒125.

Više informacija Moderni datum, Rimski datum ...
Moderni
datum
Rimski datumstatusRituali
1. majKalendae MaiaeF• Žrtvovanje bremenite krmače boginji Maji, što je obavljao Flamen Volcanalis.
Dies natalis hrama Dobre Boginje (Bona Dea) na Aventinu.
• Žrtvovanje Larima Prestitima (Lares Praestites).
• Nastavak Floralija, koje su počele 27. aprila po prejulijanskom kalendaru.
2ante diem VI Nonas MaiasF• Floralije se nastavljaju.
3a.d. V Non. Mai.[9]C• Floralije se završavaju.
4IV Non. Mai.[10]C
5III Non. Mai.C
6pridie Nonas Maias
(skr. prid. Non. Mai)
C
7Nonae MaiaeF
8VIII Id. Mai.[11]F
9VII Id. Mai.N
Dies religiosus
LEMURIJE.
10VI Id. Mai.CDies natalis of Klaudija Gotskog (268–270)
11V Id. Mai.N
Dies religiosus
LEMURIJE se nastavljaju.
• Žrtvovanje Maniji.
12IV Id. Mai.C
13III Id. Mai.N
Dies religiosus
LEMURIJE se nastavljaju.
14pridie Idūs Maias
(skr. prid. Id. Mai.)
CDies natalis hrama Nepobedivog Marsa (Mars Invictus) u Flaminijevom cirku.
• Povorka Argejaca.
15Idūs MaiaeNPJupiterov praznik (Feriae Iovi), mesečno žrtvovanje Jupiteru na Ide.
• Festival trgovaca i žrtvovanje Merkuriju i Maji.
16XVII Kal. Iun.[12]F
17XVI Kal. Iun.C
18XV Kal. Iun.C
19XIV Kal. Iun.C• Zenziarije, festival koji je inače nepoznat, a pojavljuje se u Filokalovom kalendaru (od polovine 1. veka n. e.).[13]
20XIII Kal. Iun.C
21XII Kal. Iun.NPAGONALIJEza Vejovisa.
22XI Kal. Iun.N
23X Kal. Iun.NPTUBILUSTRIJ
• Vulkanov praznik (Feriae Volcano), obredi u čast boga Vulkana.
Macellus rosam sumat, obeležen u jednom kalendaru kao dan na koji se ruže iznose na tržnicu.[13]
24IX Kal. Iun.F
QRCF
• Molitva (supplicatio) Vesti povodom Germanikovog rođendana (na Feriale Cumanum, 4–14. g. n. e.).[14] i na Feriale Duranum, 224–235. g. n. e.).
25VIII Kal. Iun.CDies natalis hrama Sreće rimskog naroda (Fortuna populi Romai) ili Fortune Primigenije.
26VII Kal. Iun.C
27VI Kal. Iun.C
28V Kal. Iun.C
29IV Kal. Iun.C• Najčešći dan na koji su se održavale Ambarvalije.
Ludi Fabaraci počinju (nakon polovine 1. veka n. e.).
Dies natalis za Honos ("Čast") i Virtus ("Vrlinu").
• Zinza, festival koji je inače nepoznat, a pojavljuje se na Filokalovom kalendaru.[15]
30III Kal. Iun.CLudi Fabaraci se nastavljaju.
31prid. Kal. Iun.CLudi Fabaraci se nastavljaju.
Rosalia signorum, kad je rimska vojska ružama ukrašavala vojne zastave.[16]
Zatvori

Reference

Literatura

Wikiwand in your browser!

Seamless Wikipedia browsing. On steroids.

Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.

Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.