From Wikipedia, the free encyclopedia
Kozmetika se odnosi na supstance čiji je cilj poboljšavanje ili zaštita izgleda ili mirisa ljudskog tijela. Takođe postoji posebna vrsta kozmetike koja je dostupna u prirodnom obliku (npr. ljekovito bilje).
Dekorativna kozmetika se nekad jednostavno naziva šminka.
Prvi arheološki dokazi o korišćenju kozmetike su nađeni u Egiptu oko 3500. pne.[1] U Antičkoj Grčkoj i Antičkom Rimu su takođe koristili kozmetiku. Antički Rimljani i Antički Egipćani su koristili kozmetiku koja je sadržala otrove, kao što su živa i olovo.[2][3] Na antičko carstvo Izraela je uticala kozmetika, kao što je zabilježeno u Starom zavetu, gde Izabela boji svoje trepavice — oko 840. godine pne. Biblija Ester opisuje brojnim epitetima, takođe.
U zapadnom svijetu, početak kozmetike je bio u srednjem vijeku, iako je bilo dozvoljeno koristiti je samo među višim klasama.
Oko 1800. godine, šminku su prvenstveno koristile prostitutke, a kraljica Viktorija je javno objavila da je šminka neprilična, vulgarna i prihvatljiva samo za glumce.[4]
Sredinom 20. vijeka, kozmetika se među ženama raširila u skoro svim industrijskim društvima širom svijeta.
Kozmetika se koristi preko hiljadu godina. Korišćenje kozmetike je dovelo tokom godina i do negativnih strana, deformiteta, slijepila i čak smrti. Primjer toga je korišćenje cerusita (bijelog olova) da bi se prekrilo ženino lice, što se činilo tokom Renesanse, i slijepilo izazvano maskarom „Leš Lur“ (engl. ) tokom ranih 1900-ih.
U kozmetiku spadaju kreme za zaštitu kože, losioni, puderi, parfemi, ruževi za usne, lakovi za nokte, kozmetika za oči i lice, kontaktna sočiva u boji, farbe za kosu, sprejevi i gelovi za kosu, dezodoransi, kupke, so i ulja za kupanje itd.
Podskup kozmetike, šminka, prvenstveno se odnosi na proizvode u boji koji su namijenjeni promjeni izgleda i obično ga koriste takođe žene.
Proizvodnja kozmetike je trenutno pod dominacijom malog broja multinacionalnih kompanija nastalih početkom 20. vijeka, dok je distribucija i prodaja kozmetike raširena među velikim brojem raznih preduzeća.[5]
Kozmetika je sve do 19. veka sadržala opasne sastojke, koji su često bili smrtonosni.[6]
U nekim proizvodima se nalaze sastojci na koje neke osobe mogu biti alergične.[7][8][9] Kozmetika je bila testirana na životinjama, a utvrđeno je da se nakon nedelju dana aktivnosti estrogena, aktiviraju ksenoestrogeni.[10]
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.
Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.