Hrišćanska demokratija ili kršćanska demokracija, koja se skraćeno naziva demokršćanstvo ili demohrišćanstvo je zajednički naziv za raznorodne političke ideologije, pokrete i stranke koje nastoje pomiriti kršćanska vjerska, etička i društvena načela s institucijama suvremene demokratske države.
Pokreti koji se nazivaju demokršćanskima su nastali u drugoj polovici 19. vijeka u Evropi kao svojevrsna reakcija na pojavu moderne svjetovne države koja je svojim liberalnim sekularizmom predstavljala izazov dotadašnjim konzervativnim društvenim institucijama temeljenim na vjeri. Demokršćanstvo je javilo i kao reakcija na uspon socijalizma među radničkom klasom, koja je postajala sve brojnijom uslijed industrijske revolucije.
Demokršćanske pokrete obično karakterizira zalaganje za konzervativna načela u društvenim pitanjima (brak, porodica), dok se u ekonomskoj sferi zalažu za intervenciju države u smjeru otklanjanja siromaštva i uvođenja države blagostanja.
Demokršćanske stranke se zbog toga u političkom spektru najčešće vezuju uz centar, s time da se u Latinskoj Americi smatraju lijevim, a u Evropi desnim centrom.
Hrišćanska demokratija u Evropi
Hrišćanska demokratija u Latinskoj Americi
Hrišćanska demokratija u Aziji
Hrišćanska demokratija u Australiji
- Hrišćanstvo i politika
- Demohrišćanske stranke — popis demohrišćanskih stranaka širom svijeta
- Hrišćanski pokreti