33. afrikai nemzetek labdarúgó kupája From Wikipedia, the free encyclopedia
A 2021-es afrikai nemzetek kupáját Kamerunban rendezték 2022. január 9. és február 6. között 24 ország részvételével.[1] Ez volt a 33. afrikai nemzetek kupája. A címet történetében először a szenegáli válogatott nyerte el.[2]
Afrikai nemzetek kupája (2021) | |||
Adatok | |||
Rendező | Kamerun | ||
Dátum | 2022. január 9. – február 6. | ||
Csapatok | 24 (1 szövetségből) | ||
Helyszínek | 6 (5 rendező városban) | ||
Címvédő | Algéria | ||
Győztes | Szenegál (1. cím) | ||
Statisztika | |||
Mérkőzések | 52 | ||
Gólok | 100 (átlag: 1,92) | ||
Gólkirály | Vincent Aboubakar (8 gólos) | ||
Legjobb játékos | Sadio Mané | ||
Díjak | |||
Legjobb kapus | Édouard Mendy | ||
|
A tornát eredetileg 2021 nyarán játszották volna, de a CAF 2020. január 15-én bejelentette, hogy a kedvezőtlen klíma miatt 2021. január 9. és február 6. közé helyezte át.[3] 2020. június 30-án a CAF tovább halasztotta a tornát 2022-re a Covid19-pandémia miatt.[4]
2022 január elején megkezdték a jegyek értékesítését. A koronavírus-járvány miatt a találkozókat csak beoltott és negatív teszttel rendelkező nézők tekinthetik meg. A kameruni válogatott mérkőzéseire a helyek 80%-ára, a többi összecsapásra a 60%-ára adhatnak el jegyet.[5]
Az afrikai nemzetek kupája 24 csapatosra történő bővítésével a mérkőzéseket öt város hat stadionjában játsszák.[6]
Csapat | Kvalifikáció módja | Kvalifikáció dátuma | Szer. # | Legutóbb. | Korábbi legjobb szereplés | FIFA-rang |
---|---|---|---|---|---|---|
Kamerun | Rendező / F csoport győztese | 2019. január 8. | 20. | 2019 | Győztes (1984, 1988, 2000, 2002, 2017) | 50. |
Szenegál | I csoport győztese | 2020. november 15. | 16. | 2019 | Döntős (2002, 2019) | 20. |
Algéria | H csoport győztese | 2020. november 16. | 19. | 2019 | Győztes (1990, 2019) | 29. |
Mali | A csoport győztese | 2020. november 17. | 12. | 2019 | Döntős (1972) | 53. |
Tunézia | J csoport győztesek | 2020. november 17. | 20. | 2019 | Győztes (2004) | 30. |
Burkina Faso | B csoport győztese | 2021. március 24. | 12. | 2017 | Döntős (2013) | 60. |
Guinea | A csoport második | 2021. március 24. | 13. | 2019 | Döntős (1976) | 81. |
Comore-szigetek | G csoport második | 2021. március 25. | 1. | Első szereplés | Első szereplés | 132. |
Gabon | D csoport második | 2021. március 25. | 8. | 2017 | Negyeddöntő (1996, 2012) | 89. |
Gambia | D csoport győztes | 2021. március 25. | 1. | Első szereplés | Első szereplés | 150. |
Egyiptom | G csoport győztes | 2021. március 25. | 25. | 2019 | Győztes (1957, 1959, 1986, 1998, 2006, 2008, 2010) | 45. |
Ghána | C csoport győztes | 2021. március 25. | 23. | 2019 | Győztes (1963, 1965, 1978, 1982) | 52. |
Egyenlítői-Guinea | J csoport második | 2021. március 25. | 3. | 2015 | Negyedik (2015) | 114. |
Zimbabwe | H csoport második | 2021. március 25. | 5. | 2019 | Csoportkör (2004, 2006, 2017, 2019) | 121. |
Elefántcsontpart | K csoport győztes | 2021. március 26. | 24. | 2019 | Győztes (1992, 2015) | 56. |
Marokkó | E csoport győztes | 2021. március 26. | 18. | 2019 | Győztes (1976) | 28. |
Nigéria | L csoport győztes | 2021. március 27. | 19. | 2019 | Győztes (1980, 1994, 2013) | 36. |
Szudán | C csoport második | 2021. március 28. | 9. | 2012 | Győztes (1970) | 125. |
Malawi | B csoport második | 2021. március 29. | 3. | 2010 | Csoportkör (1984, 2010) | 129. |
Etiópia | K csoport második | 2021. március 30. | 11. | 2013 | Győztes (1962) | 137. |
Mauritánia | E csoport második | 2021. március 30. | 2. | 2019 | Csoportkör (2019) | 103. |
Bissau-Guinea | I csoport második | 2021. március 30. | 3. | 2019 | Csoportkör (2017, 2019) | 106. |
Zöld-foki Köztársaság | F csoport második | 2021. március 30. | 3. | 2015 | Negyeddöntő (2013) | 73. |
Sierra Leone | L csoport második | 2021. június 15. | 3. | 1996 | Csoportkör (1994, 1996) | 108. |
A csoportok sorsolását eredetileg 2021. június 25-én tartották volna, de 2021. augusztus 17-ére halasztották.[1][7][8] A 24 csapatot hat darab négycsapatos csoportba sorsolták.
1. kalap | 2. kalap | 3. kalap | 4. kalap |
---|---|---|---|
Kamerun (rendező) |
Zöld-foki Köztársaság |
Szudán |
A csoportkörben minden csapat a másik három csapattal egy-egy mérkőzést játszott, így összesen 6 mérkőzésre került sor mind a hat csoportban. A csoportokból az első két helyezett, és a négy legjobb harmadik helyezett jutott tovább. Minden csoportban az utolsó két mérkőzést azonos időpontban játszották. A csoportkör után egyenes kieséses rendszerben folytatódik a torna.
A csoportokban a csapatokat a pontok szerint rangsorolták (3 pont egy győzelem, 1 pont egy döntetlen, 0 pont egy vereség), azonos pontszám esetén a sorrendet a következők szerint kell meghatározni:[9]
Az időpontok helyi idő (UTC+1) szerint értendők, amely azonos a magyar idővel.
Hely. | Csapat | M | Gy | D | V | G+ | G– | Gk | P | Továbbjutás |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Kamerun (R) | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 3 | +4 | 7 | Továbbjutott az egyenes kieséses szakaszba |
2. | Burkina Faso | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 4 | |
3. | Zöld-foki Köztársaság | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | |
4. | Etiópia | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 6 | −4 | 1 |
Kamerun | 2–1 | Burkina Faso |
---|---|---|
Aboubakar 40' (11-esből) 45+3' (11-esből) | (2–1) Jegyzőkönyv |
Sangaré 24' |
Etiópia | 0–1 | Zöld-foki Köztársaság |
---|---|---|
(0–1) Jegyzőkönyv |
J. Tavares 45+1' |
2022. január 9. 20:00 |
Kamerun | 4–1 | Etiópia |
---|---|---|
Toko Ekambi 8' 68' Aboubakar 53' 55' |
(1–1) Jegyzőkönyv |
Hotessa 4' |
Zöld-foki Köztársaság | 0–1 | Burkina Faso |
---|---|---|
(0–1) Jegyzőkönyv |
Bandé 39' |
Zöld-foki Köztársaság | 1–1 | Kamerun |
---|---|---|
Rodrigues 53' | (0–1) Jegyzőkönyv |
Aboubakar 39' |
Burkina Faso | 1–1 | Etiópia |
---|---|---|
Bayala 25' | (1–0) Jegyzőkönyv |
Kebede 52' (11-esből) |
Szenegál | 1–0 | Zimbabwe |
---|---|---|
Mané 90+7' (11-esből) | (0–0) Jegyzőkönyv |
Guinea | 1–0 | Malawi |
---|---|---|
Sylla 35' | (1–0) Jegyzőkönyv |
Malawi | 2–1 | Zimbabwe |
---|---|---|
Mhango 43' 58' | (1–1) Jegyzőkönyv |
Wadi 38' |
Zimbabwe | 2–1 | Guinea |
---|---|---|
Musona 26' Mahachi 43' |
(2–0) Jegyzőkönyv |
N. Keïta 49' |
Hely. | Csapat | M | Gy | D | V | G+ | G– | Gk | P | Továbbjutás |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Marokkó | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 | 7 | Továbbjutott az egyenes kieséses szakaszba |
2. | Gabon | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 3 | +1 | 5 | |
3. | Comore-szigetek | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 5 | −2 | 3 | |
4. | Ghána | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 5 | −2 | 1 |
Marokkó | 1–0 | Ghána |
---|---|---|
Bufal 83' | (0–0) Jegyzőkönyv |
Comore-szigetek | 0–1 | Gabon |
---|---|---|
(0–1) Jegyzőkönyv |
Boupendza 16' |
Marokkó | 2–0 | Comore-szigetek |
---|---|---|
Amalla 16' Abouklál 88' |
(1–0) Jegyzőkönyv |
Gabon | 1–1 | Ghána |
---|---|---|
Allevinah 88' | (0–1) Jegyzőkönyv |
A. Ayew 18' |
Ghána | 2–3 | Comore-szigetek |
---|---|---|
Boakye 64' Djiku 77' |
(0–1) Jegyzőkönyv |
Ben Nabouhane 4' Mogni 62' 85' |
Hely. | Csapat | M | Gy | D | V | G+ | G– | Gk | P | Továbbjutás |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Nigéria | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 1 | +5 | 9 | Továbbjutott az egyenes kieséses szakaszba |
2. | Egyiptom | 3 | 2 | 0 | 1 | 2 | 1 | +1 | 6 | |
3. | Szudán | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 4 | −3 | 1 | |
4. | Bissau-Guinea | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 3 | −3 | 1 |
Nigéria | 1–0 | Egyiptom |
---|---|---|
Iheanacho 30' | (1–0) Jegyzőkönyv |
Bissau-Guinea | 0–1 | Egyiptom |
---|---|---|
(0–0) |
Szaláh 69' |
Bissau-Guinea | 0–2 | Nigéria |
---|---|---|
(0–0) Jegyzőkönyv |
Sadiq 56' Troost-Ekong 75' |
Egyiptom | 1–0 | Szudán |
---|---|---|
Abdelmonem 35' | (1–0) Jegyzőkönyv |
Hely. | Csapat | M | Gy | D | V | G+ | G– | Gk | P | Továbbjutás |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Elefántcsontpart | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 3 | +3 | 7 | Továbbjutott az egyenes kieséses szakaszba |
2. | Egyenlítői-Guinea | 3 | 2 | 0 | 1 | 2 | 1 | +1 | 6 | |
3. | Sierra Leone | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 3 | −1 | 2 | |
4. | Algéria | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 4 | −3 | 1 |
Egyenlítői-Guinea | 0–1 | Elefántcsontpart |
---|---|---|
(0–1) Jegyzőkönyv |
Gradel 5' |
Elefántcsontpart | 2–2 | Sierra Leone |
---|---|---|
Haller 25' Pépé 65' |
(1–0) Jegyzőkönyv |
Mu. Kamara 55' A. Kamara 90+3' |
Algéria | 0–1 | Egyenlítői-Guinea |
---|---|---|
(0–0) Jegyzőkönyv |
Esteban 70' |
Elefántcsontpart | 3–1 | Algéria |
---|---|---|
Kessié 22' I. Sangaré 39' Pépé 54' |
(2–0) Jegyzőkönyv |
Bendebka 73' |
Sierra Leone | 0–1 | Egyenlítői-Guinea |
---|---|---|
(0–1) Jegyzőkönyv |
Ganet 38' |
Hely. | Csapat | M | Gy | D | V | G+ | G– | Gk | P | Továbbjutás |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Mali | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 1 | +3 | 7 | Továbbjutott az egyenes kieséses szakaszba |
2. | Gambia | 3 | 2 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 7 | |
3. | Tunézia | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 2 | +2 | 3 | |
4. | Mauritánia | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 7 | −7 | 0 |
Tunézia | 0–1 | Mali |
---|---|---|
(0–0) Jegyzőkönyv |
Koné 48' (11-esből) |
Mauritánia | 0–1 | Gambia |
---|---|---|
(0–1) Jegyzőkönyv |
A. Jallow 10' |
Gambia | 1–1 | Mali |
---|---|---|
Mu. Barrow 90' (11-esből) | (0–0) Jegyzőkönyv |
Koné 79' (11-esből) |
Tunézia | 4–0 | Mauritánia |
---|---|---|
ál-Maszlúszí 4' Hazrí 9' 64' Dzsazíri 66' |
(2–0) Jegyzőkönyv |
Gambia | 1–0 | Tunézia |
---|---|---|
A. Jallow 90+3' | (0–0) Jegyzőkönyv |
Mali | 2–0 | Mauritánia |
---|---|---|
M. Haïdara 2' Koné 49' (11-esből) |
(1–0) Jegyzőkönyv |
Hely. | Cs | Csapat | M | Gy | D | V | G+ | G– | Gk | P | Továbbjutás |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | A | Zöld-foki Köztársaság | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | Továbbjutott az egyenes kieséses szakaszba |
2. | B | Malawi | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | |
3. | F | Tunézia | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 2 | +2 | 3 | |
4. | C | Comore-szigetek | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 5 | −2 | 3 | |
5. | E | Sierra Leone | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 3 | −1 | 2 | |
6. | D | Szudán | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 4 | −3 | 1 |
A harmadik helyezettekkel történő párosítás attól függött, hogy mely csoportok harmadik helyezettjei jutottak tovább. A következő táblázat a lehetséges párosításokat mutatja:[11]
Továbbjutott harmadik helyezettek |
A1 vs |
B1 vs |
C1 vs |
D1 vs | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
A | B | C | D | C3 | D3 | A3 | B3 | ||
A | B | C | E | C3 | A3 | B3 | E3 | ||
A | B | C | F | C3 | A3 | B3 | F3 | ||
A | B | D | E | D3 | A3 | B3 | E3 | ||
A | B | D | F | D3 | A3 | B3 | F3 | ||
A | B | E | F | E3 | A3 | B3 | F3 | ||
A | C | D | E | C3 | D3 | A3 | E3 | ||
A | C | D | F | C3 | D3 | A3 | F3 | ||
A | C | E | F | C3 | A3 | F3 | E3 | ||
A | D | E | F | D3 | A3 | F3 | E3 | ||
B | C | D | E | C3 | D3 | B3 | E3 | ||
B | C | D | F | C3 | D3 | B3 | F3 | ||
B | C | E | F | E3 | C3 | B3 | F3 | ||
B | D | E | F | E3 | D3 | B3 | F3 | ||
C | D | E | F | C3 | D3 | F3 | E3 |
Nyolcaddöntők | Negyeddöntők | Elődöntők | Döntő | |||||||||||||||
január 23. – Limbe | ||||||||||||||||||
A2 | Burkina Faso | 1 (7) | ||||||||||||||||
január 29. – Garoua | ||||||||||||||||||
C2 | Gabon | 1 (6) | ||||||||||||||||
Burkina Faso | 1 | |||||||||||||||||
január 23. – Garoua | ||||||||||||||||||
Tunézia | 0 | |||||||||||||||||
D1 | Nigéria | 0 | ||||||||||||||||
február 2. – Yaoundé[m 2] | ||||||||||||||||||
BEF3 | Tunézia | 1 | ||||||||||||||||
Burkina Faso | 1 | |||||||||||||||||
január 25. – Bafoussam | ||||||||||||||||||
Szenegál | 3 | |||||||||||||||||
B1 | Szenegál | 2 | ||||||||||||||||
január 30. – Yaoundé[m 2] | ||||||||||||||||||
ACD3 | Zöld-foki Köztársaság | 0 | ||||||||||||||||
Szenegál | 3 | |||||||||||||||||
január 26. – Limbe | ||||||||||||||||||
Egyenlítői-Guinea | 1 | |||||||||||||||||
F1 | Mali | 0 (5) | ||||||||||||||||
február 6. – Yaoundé | ||||||||||||||||||
E2 | Egyenlítői-Guinea | 0 (6) | ||||||||||||||||
Szenegál | 0 (4) | |||||||||||||||||
január 24. – Bafoussam | ||||||||||||||||||
Egyiptom | 0 (2) | |||||||||||||||||
B2 | Guinea | 0 | ||||||||||||||||
január 29. – Douala | ||||||||||||||||||
F2 | Gambia | 1 | ||||||||||||||||
Gambia | 0 | |||||||||||||||||
január 24. – Yaoundé | ||||||||||||||||||
Kamerun | 2 | |||||||||||||||||
A1 | Kamerun | 2 | ||||||||||||||||
február 3. – Yaoundé | ||||||||||||||||||
CDE3 | Comore-szigetek | 1 | ||||||||||||||||
Kamerun | 0 (1) | |||||||||||||||||
január 26. – Douala | ||||||||||||||||||
Egyiptom | 0 (3) | Bronzmérkőzés | ||||||||||||||||
E1 | Elefántcsontpart | 0 (4) | ||||||||||||||||
január 30. – Yaoundé[m 3] | február 5.[m 4] – Yaoundé | |||||||||||||||||
D2 | Egyiptom | 0 (5) | ||||||||||||||||
Egyiptom | 2 | Burkina Faso | 3 (3) | |||||||||||||||
január 25. – Yaoundé | ||||||||||||||||||
Marokkó | 1 | Kamerun | 3 (5) | |||||||||||||||
C1 | Marokkó | 2 | ||||||||||||||||
ABF3 | Malawi | 1 | ||||||||||||||||
Burkina Faso | 1–1 (h. u.) | Gabon |
---|---|---|
B. Traoré 28' | (1–0, 1–1, 1–1) Jegyzőkönyv |
Ecuele Manga 90+1' |
Büntetőpárbaj | ||
Kaboré S. Ouattara E. Tapsoba Simporé Yago Guira Konaté A. Tapsoba I. Ouédraogo |
7–6 | Bouanga Méyé Boupendza Kanga Biyogo Poko Ecuele Manga Ameka N’Gakoutou Palun |
Nigéria | 0–1 | Tunézia |
---|---|---|
(0–0) Jegyzőkönyv |
ál-Mszákní 47' |
Guinea | 0–1 | Gambia |
---|---|---|
(0–0) Jegyzőkönyv |
Mu. Barrow 71' |
Kamerun | 2–1 | Comore-szigetek |
---|---|---|
Toko Ekambi 29' Aboubakar 70' |
(1–0) Jegyzőkönyv |
M'Changama 81' |
Szenegál | 2–0 | Zöld-foki Köztársaság |
---|---|---|
Mané 63' Dieng 90+' |
(0–0) Jegyzőkönyv |
Marokkó | 2–1 | Malawi |
---|---|---|
en-Neszíri 45+2' Hakimi 70' |
(1–1) Jegyzőkönyv |
Mhango 7' |
2022. január 25. 20:00 |
Elefántcsontpart | 0–0 (h. u.) | Egyiptom |
---|---|---|
Jegyzőkönyv |
||
Büntetőpárbaj | ||
Pépé Sangaré Bailly Cornet Zaha |
4–5 | Szajíd el-Szolia Kamál Monem Szaláh |
Mali | 0–0 (h. u.) | Egyenlítői-Guinea |
---|---|---|
Jegyzőkönyv |
||
Büntetőpárbaj | ||
A. Traoré Djenepo Haïdara H. Traoré Touré Dieng Camara Sacko |
5–6 | E. Nsue Belima Akapo Buyla Ganet Coco Salvador Eneme |
Gambia | 0–2 | Kamerun |
---|---|---|
(0–0) Jegyzőkönyv |
Toko Ekambi 50' 57' |
2022. január 29. 17:00 |
Burkina Faso | 1–0 | Tunézia |
---|---|---|
Da. Ouattara 45+3' | (1–0) Jegyzőkönyv |
Szenegál | 3–1 | Egyenlítői-Guinea |
---|---|---|
Diédhiou 28' Kouyaté 68' I. Sarr 79' |
(1–0) Jegyzőkönyv |
Buyla 57' |
Burkina Faso | 1–3 | Szenegál |
---|---|---|
Touré 82' | (0–0) Jegyzőkönyv |
A. Diallo 70' I. Gueye 76' Mané 87' |
2022. február 2. 20:00 |
Kamerun | 0–0 (h. u.) | Egyiptom |
---|---|---|
Jegyzőkönyv |
||
Büntetőpárbaj | ||
Aboubakar Moukoudi Léa Siliki N’Jie |
1–3 | Zizo Abdelmonem Lasheen |
Burkina Faso | 3–3 (h. u.) | Kamerun |
---|---|---|
Yago 24' A. Onana 43' (öngól) Dj. Ouattara 49' |
(2–0, 3–3, 3–3) Jegyzőkönyv |
Bahoken 71' Aboubakar 85' 87' |
Büntetőpárbaj | ||
Kaboré S. Ouattara Touré Yago |
3–5 | Aboubakar Ngamaleu Toko Ekambi Kunde Oyongo |
Szenegál | 0–0 (h. u.) | Egyiptom |
---|---|---|
Jegyzőkönyv |
||
Büntetőpárbaj | ||
Koulibaly A. Diallo B. Sarr B. Dieng Mané |
4–2 | Zizo Abdelmonem Mar. Hamdy Lasheen |
Gólok
|
Gólpasszok
|
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.
Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.