קו פיקדילי הוא אחד הקווים של הרכבת התחתית של לונדון. הקו, שנפתח ב-1906, חוצה את לונדון מקוקפוסטרס (Cockfosters) בצפון מזרח עד אקטון טאון (Acton Town) בדרום מערב, ומשם מתפצל לשתי שלוחות, האחת פונה לכיוון צפון מערב עד אוקסברידג' (Uxbridge), והשנייה ממשיכה בכיוון דרום מערב להאטון קרוס (Hatton Cross) ומגיעה עד נמל התעופה הית'רו. הקו הוא השני באורכו מבין קווי הרכבת התחתית של לונדון, אחרי קו סנטרל.
צבעו של הקו על מפת הרכבת הוא כחול.
הקו המקורי נבנה בין פינסבורי פארק (Finsbury Park) להאמרסמית' (Hammersmith), כשמתוכו הקטע בין פינסבורי פארק לברונס קאורט (Barons Court), באורך 15.3 ק"מ, נבנו כמנהרה תת-קרקעית, והמשכו של המסלול מברונס קאורט להאמרסמית' נבנה על גבי הקרקע. ב-1910, 4 שנים אחרי הקמת הקו הוא מוזג עם רכבות אחרות וב-1928 הוקמה תחנת הרכבת Piccadilly Circus בכיכר פיקדילי. ב-1932 הוארך הקו בשני הכיוונים, לסאות' הארוו (South Harrow) מצפון מערב, ולארנוס גרוב (Arnos Grove) מצפון מזרח. ההמשך לאוקסברידג' (בצפון מערב) וקוקפוסטרס (בצפון מזרח) הושלמו שנה לאחר מכן, ב-1933. בשנים מאוחרות יותר הוארך הקו מערבה להאונסלאו ווסת' (Hounslow West) והאטון קרוס, בשנת 1975, ולנמל התעופה הית'רו - טרמינלים 1,2,3 ב-1977. ב-1986 נפתח קטע נוסף בצורת לולאה אשר צירף את טרמינל 4 לשירות. במרץ 2008 עם פתיחתו של הטרמינל החדש, טרמינל 5, נפתח קטע חדש שהאריך את הקו עד לטרמינל. קטע זה הוא המסילה החדשה הראשונה שנפתחה מאז הארכתו של קו ג'ובילי ב-1999.
קו פיקדילי הוא קו עמוק, אורכו 71 ק"מ, יש בו 52 תחנות בין קוקפוסטרס לאוקסברידג' או הית'רו, ובשעות השיא של הבוקר והערב פועלות בו 79 רכבות. בקו נוסעים מדי יום כ-530,000 נוסעים (באמצע השבוע), ובסך הכול מעל 176 מיליון נוסעים בשנה. מרכז הבקרה והפיקוח של הקו נמצא בתחנת ארלס קורט. קו פיקדילי מחזיק בשיא המרחק הקצר ביותר בין שתי תחנות סמוכות במערכת הרכבת התחתית של לונדון, 260 מטר בלבד בין התחנות של כיכר לסטר (Leicester Square) וקובנט גארדן (Covent Garden).
- ערך מורחב – הפיגועים בלונדון (2005)
בשנת 2005 הותקפה הרכבת בקו הפיקדילי כאשר מחבל מתאבד מוסלמי ביצע פיגוע התאבדות. הפיצוץ אירע בשעה 8:10 בבוקר כשהרכבת הייתה בנסיעה בין תחנת קינגס קרוס לתחנת כיכר ראסל. הפיצוץ היה חלק מהתקפה על מספר קווים ברכבת התחתית, וסונכרן עם עוד שתי התקפות בקו סירקל והתקפה באוטובוס. הפיצוץ בקו זה גרם ל-26 הרוגים.
מידע נוסף קווי הרכבת התחתית של לונדון, קו בייקרלו ...
קווי הרכבת התחתית של לונדון |
קו ג'ובילי |
בייקר סטריט • ברמונדסי • בונד סטריט • קנדה ווטר • קנארי ווארף • קנינג טאון • קנונס פארק • דוליס היל • פינצ'לי רוד • גרין פארק • קילבורן • קינגסברי • לונדון בריג' • ניזדן • נורת' גריניץ' • קווינסברי • סאות'ווארק • סיינט ג'ונס ווד • סטנמור • סטראטפורד • סוויס קוטייג' • ווטרלו • תחנת הרכבת התחתית ומבלי פארק • ווסט האם • ווסט המפסטיד • וסטמינסטר • ווילזדן גרין |
קו דיסטריקט |
אדג'וור רואד • איילינג ברודוויי • איילינג קומון • איסט האם • איסט פאטני • אלדגייט מזרח • אמבנקמנט • אפני • אפמינסטר • אפמינסטר ברידג' • אקטון טאון • ארלס קורט • באו רווד • בארקינג • בייסווטר • בלאק פריורס • בנק ומוניומנט • בקונטרי • ברומלי-ליד-באו • ברונס קורט • גלוסטר רואד • גנרסברי • דגנהאם הית'ווי • דגנהאם מזרח • האי סטריט קנסינגטון • האמרסמית' • הורנצ'רצ' • וסט ברומפטון • וסט האם • וסט קנסינגטון • וסטמינסטר • וייטצ'אפל • וימבלדון • ויקטוריה • טוור היל • טמפל • טרנהאם גריין • מייל אנד • מנשיון האוס • נוטינג היל גייט • סאות' קנסינגטון • סאות'פיילדס • סטמפורד ברוק • סטפני גריין • סלאון סקוואר • פאטני ברידג' • פארק אלם • פארק אפטון • פארק וימבלדון • פארק סנט ג'יימס • צ'יזוויק • רייבנסקורט • פדינגטון • פולהאם ברודוויי • פליינסטו • פרסונס גריין • קיו גרנדס • רחוב קנון • קנסינגטון (אולימפיה) • ריצ'מונד |
קו סירקל |
אדג'וור רואד • אלדגייט • אמבנקמנט • בייסווטר • רחוב בייקר • בלקפריירס • ברביקן • גולדהוק רואד • גלוסטר רואד • גרייט פורטלנד סטריט • האמרסמית' • האי סטריט קנסינגטון • ווד ליין • ווסטבורן פארק • וסטמינסטר • ויקטוריה • טוור היל • טמפל • יוסטון סקוור • לאדברוק גרוב • לאטימר רואד • רחוב ליברפול • מוניומנט • מורגייט • מנשיון האוס • נוטינג היל גייט • סאות' קנסינגטון • סיינט ג'ימסיס פארק • סלואן סקוואר • פדינגטון • פרינגדון • קינג קרוס סיינט פנקראס • רחוב קנון • רויאל אוק • שפדס בוש |
קו מטרופוליטן |
אלדגייט • ברביקיאן • יוסטון סקוור • פארינגטון • רחוב גרייט פורטלנד • קינגס קרוס סיינט פנקראס • רחוב ליברפול • מורגייט • רחוב בייקר • פינצ'לי רוד • הרואו-און-דה-היל • נורת'וויק פארק • פרסטון רוד • ומבלי פארק • איסטקוט • הילינגדון • ווסט הורואו • איקנהאם • ריינרס ליין • רויזליפ • רויזליפ מיינור • אוקסברידג' • אמרשם • צ'לפונט ולטיימר • צ'שאם • צ'ורליווד • קרוקסלי • מור פארק • נורת' הרואו • נורת'ווד • נורת'ווד הילס • פינר • ריקמנסוורת' • ווטפורד |
קו סנטרל |
אוקספורד סירקוס • אילינג ברודוויי • אפינג • באקהורסט היל • בארקינגסייד • בונד סטריט • בנק ומוניומנט • בת'נל גרין • גנטס היל • גריינג' היל • גרינפורד • דבדן • דרום וודפורד • דרום ריזליפ • האנגר ליין • הולבורן • הולנד פארק • היינולט • ווד ליין • וודפורד • ווייט סיטי • וונסטד • טוטנהאם קורט רואד • לאוטון • רחוב ליברפול • לייטון • לייטונסטון • לנקסטר גייט • מארבל ארצ' • מזרח אקטון • מייל אנד • מערב אקטון • מערב ריזליפ • נוטינג היל גייט • נורת'ולט • ניובורי פארק • סטראטפורד • סיינט פולס • סנרסברוק • פיירלופ • פריוייל • צ'אנסרי ליין • צ'יגוול • צפון אקטון • קווינסוויי • רדברידג' • רודינג ואלי • ריזליפ גארדנס • שפרדס בוש • ת'יידון בוי |
קו פיקדילי |
אוקווד • אוקסברידג' • אילינג קומון • איסטקוט • איקנהאם • אלפרטון • אקטון טאון • ארלס קורט • ארנוס גרואב • ארסנל • באונדס גרין • בארונס קורט • בוסטון מאנור • גלוסטר רואד • גרין פארק • דרום אילינג • דרום הארו • דרום קנזינגטון • האונסלואו מזרח • האונסלואו מערב • האונסלואו מרכז • האטון קרוס • האמרסמית' • הולבורן • הולוויי רואד • פינת הייד פארק • הילינגדון • הית'רו טרמינלים 1, 2 ו-3 • הית'רו טרמינל 4 • ווד גרין • טורנהאם גרין • טורנפייק ליין • לסטר סקוור • מאנור האוס • נורת'פילדס • נייטסברידג' • סאות'גייט • סדברי היל • סדברי טאון • פארק רויאל • פינסבורי פארק • פיקדילי סירקוס • צפון אילינג • קאלדוניאן רואד • קובנט גארדן • קוקפוסטרס • קינגס קרוס סיינט פנקראס • ראיינרס ליין • ראסל סקוור • ריזליפ • ריזליפ מאנור |
|
סגירה