Wikimedia-luetteloartikkeli From Wikipedia, the free encyclopedia
Ratsastus on ollut olympialaisten lajivalikoimassa vuodesta 1900, ja yhtäjaksoisesti vuodesta 1912. Menestynein maa olympialaisten ratsastustapahtumissa on Saksa.[1][2][3][4]
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1912 Tukholma |
Carl Bonde (SWE) |
Gustaf Adolf Boltenstern (SWE) |
Hans von Blixen-Finecke (SWE) | |
1920 Antwerpen |
Janne Lundblad (SWE) |
Bertil Sandström (SWE) |
Hans von Rosen (SWE) | |
1924 Pariisi |
Ernst Linder (SWE) |
Bertil Sandström (SWE) |
Xavier Lesage (FRA) | |
1928 Amsterdam |
Carl von Langen-Parow (GER) |
Charles Marion (FRA) |
Ragnar Olson (SWE) | |
1932 Los Angeles |
Xavier Lesage (FRA) |
Charles Marion (FRA) |
Hiram Tuttle (USA) | |
1936 Berliini |
Friedrich Gerhard (GER) |
Alois Podhajsky (AUT) | ||
1948 Lontoo |
Hans Moser (SUI) |
André Jousseaume (FRA) |
Gustaf Adolf Boltenstern (SWE) | |
1952 Helsinki |
Henri Saint Cyr (SWE) |
André Jousseaume (FRA) | ||
1956 Melbourne |
Henri Saint Cyr (SWE) |
Lis Hartel (DEN) |
Liselott Linsenhoff (EUA) | |
1960 Rooma |
Sergei Filatov (URS) |
Gustav Fischer (SUI) |
Josef Neckermann (EUA) | |
1964 Tokio |
Henri Chammartin (SUI) |
Harry Boldt (EUA) |
Sergei Filatov (URS) | |
1968 México |
Ivan Kizimov (URS) |
Josef Neckermann (FRG) |
Reiner Klimke (FRG) | |
1972 München |
Liselott Linsenhoff (FRG) |
Jelena Petuškova (URS) |
Josef Neckermann (FRG) | |
1976 Montréal |
Christine Stückelberger (SUI) |
Harry Boldt (FRG) |
Reiner Klimke (FRG) | |
1980 Moskova |
Sissy Max-Theurer (AUT) |
Yury Kovshov (URS) |
Viktor Ugryumov (URS) | |
1984 Los Angeles |
Reiner Klimke (FRG) |
Anne Grethe Jensen-Törnblad (DEN) |
Otto Hofer (SUI) | |
1988 Soul |
Nicole Uphoff-Becker (FRG) |
Margit Otto-Crépin (FRA) |
Christine Stückelberger (SUI) | |
1992 Barcelona |
Nicole Uphoff-Becker (GER) |
Isabell Werth (GER) |
Klaus Balkenhol (GER) | |
1996 Atlanta |
Isabell Werth (GER) |
Anky van Grunsven (NED) |
Sven Rothenberger (NED) | |
2000 Sydney |
Anky van Grunsven (NED) |
Isabell Werth (GER) |
Ulla Salzgeber (GER) | |
2004 Ateena |
Anky van Grunsven (NED) |
Ulla Salzgeber (GER) |
Beatriz Ferrer-Salat (ESP) | |
2008 Peking |
Anky van Grunsven (NED) |
Isabell Werth (GER) |
Heike Kemmer (GER) | |
2012 Lontoo |
Charlotte Dujardin (GBR) |
Adelinde Cornelissen (NED) |
Laura Bechtolsheimer (GBR) | |
2016 Rio de Janeiro |
Charlotte Dujardin (GBR) |
Isabell Werth (GER) |
Kristina Bröring-Sprehe (GER) | |
Lähde: Equestrianism Men's Dressage, Individual Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 6.6.2009. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) Equestrianism Mixed Dressage, Individual Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 4.6.2009. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) INDIVIDUAL MIXED International Olympic Committee. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) |
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1928 Amsterdam |
Saksa Carl Freiherr von Langen ja Draufgänger Hermann Linkenbach ja Gimpel Eugen Freiherr von Lotzbeck ja Caracalla |
Ruotsi Ragnar Olson ja Günstling Janne Lundblad ja Blackmar Carl Bonde ja Ingo |
Alankomaat Jan van Reede ja Hans Pierre Versteegh ja His Excellence Gerard le Heux ja Valérine | |
1932 Los Angeles |
Ranska Xavier Lesage ja Taine Charles Marion ja Linon André Jousseaume ja Sorelta |
Ruotsi Bertil Sandström ja Kreta Thomas Byström ja Gulliver Gustaf Adolf Boltenstern ja Ingo |
Yhdysvallat Hiram Tuttle ja Olympic Isaac Kitts ja American Lady Alvin Moore ja Water Pat | |
1936 Berliini |
Saksa Heinz Pollay ja Kronos Friedrich Gerhard ja Absinth Hermann von Oppeln-Bronikowski ja Gimpel |
Ranska André Jousseaume ja Favorite Gérard de Ballorre ja Debaucheur Daniel Gillois ja Nicolas |
Ruotsi Gregor Adlercreutz ja Teresina Sven Colliander ja Kål XX Folke Sandström ja Pergola | |
1948 Lontoo |
Ranska André Jousseaume ja Harpagon Jean Saint-Fort Paillard ja Sous les Ceps Maurice Buret ja Saint Quen |
Yhdysvallat Robert Borg ja Klingson Earl Foster Thomson ja Pancraft Frank Henry ja Reno Overdo |
Portugali Fernando Paes ja Matamas Francisco Valadas ja Feitiço Luís Mena e Silva ja Fascinante | |
1952 Helsinki |
Ruotsi Henri Saint Cyr ja Master Rufus Gustaf Adolf Boltenstern ja Krest Gehnäll Persson ja Knaust |
Sveitsi Gottfried Trachsel ja Kursus Henri Chammartin ja Wöhler Gustav Fischer ja Soliman |
Saksa Heinz Pollay ja Adular Ida von Nagel ja Afrika Fritz Thiedemann ja Chronist | |
1956 Melbourne |
Ruotsi Henri Saint Cyr ja Juli Gehnäll Persson ja Knaust Gustaf Adolf Boltenstern ja Krest |
Saksojen yhteisjoukkue Liselott Linsenhoff ja Adular Hannelore Weygand ja Perkunos Anneliese Küppers ja Afrika |
Sveitsi Gottfried Trachsel ja Kursus Henri Chammartin ja Wöhler Gustav Fischer ja Vasello | |
1964 Tokio |
Saksojen yhteisjoukkue Harry Boldt ja Remus Reiner Klimke ja Dux Josef Neckermann ja Antoinette |
Sveitsi Henri Chammartin ja Wörmann Gustav Fischer ja Wald Marianne Gossweiler ja Stephan |
Neuvostoliitto Sergei Filatov ja Absent Ivan Kizimov ja Ikhor Ivan Kalita ja Moar | |
1968 México |
Länsi-Saksa Josef Neckermann ja Mariano Reiner Klimke ja Dux Liselott Linsenhoff ja Piaff |
Neuvostoliitto Yelena Petushkova ja Pepel Ivan Kizimov ja Ikhor Ivan Kalita ja Absent |
Sveitsi Henri Chammartin ja Wolfdietrich Marianne Gossweiler ja Stephan Gustav Fischer ja Wald | |
1972 München |
Neuvostoliitto Yelena Petushkova ja Pepel Ivan Kizimov ja Ikhor Ivan Kalita ja Tarif |
Länsi-Saksa Karin Schlüter-Schmidt ja Liostro Liselott Linsenhoff ja Piaff Josef Neckermann ja Venetia |
Ruotsi Ulla Håkansson ja Ajax Ninna Swaab ja Casanova Maud von Rosen ja Lucky Boy | |
1976 Montréal |
Länsi-Saksa Harry Boldt ja Woycek Reiner Klimke ja Mehmed Gabriela Grillo ja Ultimo |
Sveitsi Christine Stückelberger ja Granat Ulrich Lehmann ja Widin Doris Ramseier ja Roch |
Yhdysvallat Hilda Gurney ja Keen Dorothy Morkis ja Monaco Edith Master ja Dahlwitz | |
1980 Moskova |
Neuvostoliitto Yuri Kovshov ja Igrok Viktor Ugryumov ja Shkfval Vera Misevich ja Plot |
Bulgaria Petar Mandajiev ja Stchibor Svetoslav lvanov ja Aleko Gheorghi Gadjev ja Vnimatelen |
Romania Anghelache Donescu ja Dor Dumitru Veliku ja Decebal Petre Rosca ja Derbist | |
1984 Los Angeles |
Länsi-Saksa Reiner Klimke ja Ahlerich Uwe Sauer ja Montevideo Hubert Krug ja Muscadeur |
Sveitsi Otto Hofer ja Limandus Christine Stückelberger ja Tansanit Amy De Bary ja Aintree |
Ruotsi Ulla Hakansson ja Flamingo Louise Nathorst ja Inferno Ingamay Bylund ja Aleks | |
1988 Soul |
Länsi-Saksa Reiner Klimke ja Ahlerich 2 Ann-Kathrin Linsenhoff ja Courage 10 Monica Theodorescu ja Ganimedes Nicole Uphoff ja Rembrandt |
Sveitsi Otto Josef Hofer ja Andiamo Christine Stückelberger ja Gauguin de Lully CH Daniel Ramseier ja Random Samuel Schetzmann ja Rochus |
Kanada Cynthia Neale-Ishoy ja Dynasty Eva Pracht ja Emirage Gina Smith ja Malte Ashley Nicoll ja Reipo | |
1992 Barcelona |
Saksa Klaus Balkenhol ja Goldstern Nicole Uphoff ja Rembrandt Monica Theodorescu ja Grunox Isabell Werth ja Gigolo |
Alankomaat Tineke Bartels ja Courage Anky van Grunsven ja Bonfire Ellen Bontje ja Larius Annemarie Sanders-Keijzer ja Olympic Montreux |
Yhdysvallat Robert Dover ja Lectron Carol Lavell ja Gifted Charlotte Bredahl ja Monsieur Michael Poulin ja Graf George | |
1996 Atlanta |
Saksa Klaus Balkenhol ja Goldstern Martin Schaudt ja Durgo Monica Theodorescu ja Grunox Isabell Werth ja Gigolo |
Alankomaat Tineke Bartels ja Barbria Anky van Grunsven ja Bonfire Sven Rothenberger ja Weyden Gonnelien Rothenberger ja Gonnelien |
Yhdysvallat Robert Dover ja Metallic Michelle Gibson ja Peron Steffen Peters ja Udon Guenter Seidel ja Graf George | |
2000 Sydney |
Saksa Isabell Werth ja Gigolo Nadine Capellmann ja Farbenfroh Ulla Salzgeber ja Rusty Alexandra Simons de Ridder ja Chacomo |
Alankomaat Ellen Bontje ja Silvano Anky van Grunsven ja Bonfire Arjen Teeuwissen ja Goliath Coby van Baalen ja Ferro |
Yhdysvallat Susan Blinks ja Flim Flam Robert Dover ja Ranier Guenter Seidel ja Foltaire Christine Traurig ja Etienne | |
2004 Ateena |
Saksa Heike Kemmer ja Bonaparte Hubertus Schmidt ja Wansuela Suerte Martin Schaudt ja Weltall Ulla Salzgeber ja Rusty |
Espanja Beatriz Ferrer-Salat ja Beauvalais Juan Antonio Jimenez ja Guizo Ignacio Rambla ja Oleaje Rafael Soto ja Invasor |
Yhdysvallat Lisa Wilcox ja Relevant 5 Günter Seidel ja Aragon Deborah McDonald ja Brentina Robert Dover ja Kennedy | |
2008 Peking |
Saksa Heike Kemmer ja Bonaparte Nadine Capellmann ja Elvis Va Isabell Werth ja Satchmo |
Alankomaat Hans Peter Minderhoud ja Nadine Imke Schellekens-Bartels ja Sunrise Anky van Grunsven ja Salinero |
Tanska Anne van Olst ja Clearwater Nathalie zu Sayn-Wittgenstein ja Digby Andreas Helgstrand ja Don Schufro | |
2012 Lontoo |
Iso-Britannia Carl Hester ja Uthopia Laura Bechtolsheimer ja Mistral Hojris Charlotte Dujardin ja Valegro |
Saksa Dorothee Schneider ja Diva Royal Kristina Sprehe ja Desperados Helen Langehanenberg ja Damon Hill |
Alankomaat Anky van Grunsven ja Salinero Edward Gal ja Undercover Adelinde Cornelissen ja Parzival | |
2016 Rio de Janeiro |
Saksa Isabell Werth ja Weihegold OLD Dorothee Schneider ja Showtime OLD Kristina Broring-Sprehe ja Desperados FRH Sönke Rothenberger ja Cosmo |
Iso-Britannia Carl Hester ja Nip Tuck Charlotte Dujardin ja Valegro Fiona Bigwood ja Orthilia Spencer Wilton ja Super Nova II |
Yhdysvallat Laura Graves ja Verdades Steffen Peters ja Lnasey Perry-Glass]] ja Dublet Allison M. Brock ja Rosevelt | |
Lähde: Equestrianism Men's Dressage, Team Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 4.6.2009. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) Equestrianism Mixed Dressage, Team Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 4.6.2009. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) TEAM MIXED International Olympic Committee. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) |
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1900 Pariisi |
Aimé Haegeman (BEL) |
Georges Van Der Poele (BEL) |
Louis de Champsavin (FRA) | |
1912 Tukholma |
Jacques Cariou (FRA) |
Rabod Wilhelm von Kröcher (GER) |
||
1920 Antwerpen |
Tommaso Lequio di Assaba (ITA) |
Alessandro Valerio (ITA) |
Carl Gustaf Lewenhaupt (SWE) | |
1924 Pariisi |
Alphonse Gemuseus (SUI) |
Tommaso Lequio di Assaba (ITA) |
Adam Królikiewicz (POL) | |
1928 Amsterdam |
František Ventura (TCH) |
Pierre Bertran de Balanda (FRA) |
Charles-Gustave Kuhn (SUI) | |
1932 Los Angeles |
Takeichi, Baron Nishi (JPN) |
Harry Chamberlin (USA) |
Clarence von Rosen, Jr. (SWE) | |
1936 Berliini |
Kurt Hasse (GER) |
József von Platthy (HUN) | ||
1948 Lontoo |
Humberto Mariles (MEX) |
Rubén Uriza (MEX) |
Jean, Marquis d'Orgeix (FRA) | |
1952 Helsinki |
Óscar Cristi (CHI) |
Fritz Thiedemann (GER) | ||
1956 Melbourne |
Hans Günter Winkler (EUA) |
Raimondo D'Inzeo (ITA) |
Piero D'Inzeo (ITA) | |
1960 Rooma |
Raimondo D'Inzeo (ITA) |
Piero D'Inzeo (ITA) |
David Broome (GBR) | |
1964 Tokio |
Hermann Schridde (EUA) |
Peter Robeson (GBR) | ||
1968 México |
Bill Steinkraus (USA) |
Marion Coakes (GBR) |
David Broome (GBR) | |
1972 München |
Graziano Mancinelli (ITA) |
Ann Moore (GBR) |
Neal Shapiro (USA) | |
1976 Montréal |
Alwin Schockemöhle (FRG) |
Michel Vaillancourt (CAN) |
François Mathy (BEL) | |
1980 Moskova |
Jan Kowalczyk (POL) |
Nikolay Korolkov (URS) |
Joaquín Pérez (MEX) | |
1984 Los Angeles |
Joe Fargis (USA) |
Conrad Homfeld (USA) |
Heidi Robbiani (SUI) | |
1988 Soul |
Pierre Durand, Jr. (FRA) |
Greg Best (USA) |
Karsten Huck (FRG) | |
1992 Barcelona |
Ludger Beerbaum (GER) |
Piet Raymakers (NED) |
Norman Dello Joio (USA) | |
1996 Atlanta |
Uli Kirchhoff (GER) |
Willi Melliger (SUI) |
Alexandra Ledermann (FRA) | |
2000 Sydney |
Jeroen Dubbeldam (NED) |
Albert Voorn (NED) |
Khaled Al-Eid (KSA) | |
2004 Ateena |
Rodrigo Pessoa (BRA) |
Chris Kappler (USA) |
Marco Kutscher (GER) | |
2008 Peking |
Eric Lamaze (CAN) |
Rolf-Göran Bengtsson (SWE) |
Beezie Madden (USA) | |
2012 Lontoo |
Cian O'Connor (IRL) | |||
2016 Rio de Janeiro |
Nick Skelton (GBR) |
Eric Lamaze (CAN) | ||
Lähde: Equestrianism Men's Jumping, Individual Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 4.6.2009. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) Equestrianism Mixed Jumping, Individual Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 6.6.2009. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) INDIVIDUAL MIXED International Olympic Committee. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) |
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1912 Tukholma |
Ruotsi Gustaf Lewenhaupt ja Medusa Gustaf Kilman ja Gåtan Hans von Rosen ja Lord Iron Fredrik Rosencrantz ja Drabant |
Ranska Michel Dufourt ja Amazone Jean Cariou ja Mignon Ernest Meyer ja Allons-y Gaston Seigner ja Cocotte |
Saksa Sigismund Freyer ja Ultimus Wilhelm von Hohenau ja Pretty Girl Ernst Deloch ja Hubertus Friedrich Karl ja Gibson Boy | |
1920 Antwerpen |
Ruotsi |
Belgia |
Italia | |
1924 Pariisi |
Ruotsi Åke Thelning ja Loke Axel Ståhle ja Cecil Åge Lundström ja Anvers |
Sveitsi Alphonse Gemuseus ja Lucette Werner Stuber ja Girandole Hans Bühler ja Sailor Boy |
Portugali António Borges ja Reginald Hélder de Souza ja Avro José Mouzinho ja Hetrugo | |
1928 Amsterdam |
Espanja José Navarro Morenes ja Zapatazo José Álvarez de Bohórquez ja Zalamero Julio García Fernández de los Ríos ja Revistade |
Puola Kazimierz Gzowski ja Mylord Kazimierz Szosland ja Ali Michal Antoniewicz ja Readgleadt |
Ruotsi Karl Hansén ja Gerold Carl Björnstjerna ja Kornett Ernst Hallberg ja Loke | |
1936 Berliini |
Saksa Kurt Hasse ja Tora Marten von Barnekow ja Nordland Heinz Brandt ja Alchimist |
Alankomaat Johan Greter ja Ernica Jan de Bruine ja Trixie Henri van Schaik ja Santa Bell |
Portugali José Beltrão ja Biscuit Domingos de Sousa ja Merle Blanc Luís Mena e Silva ja Fossette | |
1948 Lontoo |
Meksiko Humberto Mariles ja Arete Rubén Uriza ja Harvey Alberto Valdés ja Chihuchoc |
Espanja Jaime García ja Bizarro José Navarro Morenes ja Quórum Marcellino Gavilán ja Forajido |
Iso-Britannia Harry Llewellyn ja Foxhunter Henry Nicoll ja Kilgeddin Arthur Carr ja Monty | |
1952 Helsinki |
Iso-Britannia Wilfred White ja Nizefela Douglas Stewart ja Aherlow Harry Llewellyn ja Foxhunter |
Chile Óscar Cristi ja Bambi César Mendoza ja Pillán Ricardo Echeverría ja Lindo Peal |
Yhdysvallat William Steinkraus ja Hollandia Arthur McCashin ja Miss Budweiser John Russell ja Democrat | |
1956 Melbourne |
Saksojen yhteisjoukkue Hans Günter Winkler ja Halla Fritz Thiedemann ja Meteor Alfons Lütke-Westhues ja Ala |
Italia Raimondo D'Inzeo ja Merano Piero D'Inzeo ja Uruguay Salvatore Oppes ja Pagoro |
Iso-Britannia Wilfred White ja Nizefela Pat Smythe ja Flanagan Peter Robeson ja Scorchin | |
1960 Rooma |
Saksojen yhteisjoukkue Hans Günter Winkler ja Halla Fritz Thiedemann ja Meteor Alwin Schockemöhle ja Ferdl |
Yhdysvallat Frank Chapot ja Trail Guide William Steinkraus ja Ksar d'Esprit George H. Morris ja Sinjon |
Italia Raimondo D'Inzeo ja Posillipo Piero D'Inzeo ja The Rock Antonio Oppes ja The Scholar | |
1964 Tokio |
Saksojen yhteisjoukkue Hermann Schridde ja Dozent II Kurt Jarasinski ja Torro Hans Günter Winkler ja Fidelitas |
Ranska Pierre Jonquères d'Oriola ja Lutteur B Janou Lefèbvre ja Kenavo D Guy Lefrant ja Monsieur de Littry |
Italia Piero D'Inzeo ja Sun Beam Raimondo D'Inzeo ja Posillipo Graziano Mancinelli ja Rockette | |
1968 México |
Kanada James Day ja Canadian Club Thomas Gayford ja Big Dee Jim Elder ja The Immigrant |
Ranska Jean Rozier ja Quo Vadis Janou Lefèbvre ja Rocket Pierre Jonquères d'Oriola ja Nagir |
Länsi-Saksa Hermann Schridde ja Dozent II Alwin Schockemöhle ja Donald Rex Hans Günter Winkler ja Enigk | |
1972 München |
Länsi-Saksa Fritz Ligges ja Robin Gerhard Wiltfang ja Askan Hartwig Steenken ja Simona Hans Günter Winkler ja Trophy |
Yhdysvallat William Steinkraus ja Main Spring Neal Shapiro ja Sloopy Kathryn Kusner ja Fleet Apple Frank Chapot ja White Lightning |
Italia Vittorio Orlandi ja Fulmer Feather Raimondo D'Inzeo ja Fiorello Graziano Mancinelli ja Ambassador Piero D'Inzeo ja Easter Light | |
1976 Montréal |
Ranska Hubert Parot ja Rivage Jean-Marcel Rozier ja Bayard de Maupas Marc Roguet ja Belle de Mars Michel Roche ja Un Espoir |
Länsi-Saksa Alwin Schockemöhle ja Warwick Rex Hans Günter Winkler ja Torphy Sönke Sönksen ja Kwepe Paul Schockemöhle ja Agent |
Belgia Eric Wauters ja Gute Sitte François Mathy ja Gai Luron Edgar-Henri Cuepper ja Le Champion Stanny Van Paesschen ja Porsche | |
1980 Moskova |
Neuvostoliitto Vyacheslav Chukanov ja Gepatit Viktor Poganovsky ja Topky Viktor Asmaev ja Reis Nikolai Korolkov ja Espadron |
Puola Marian Kozicki ja Bremen Jan Kowalczyk ja Artemor Wieslaw Hartman ja Norton Janusz Bobik ja Szampan |
Meksiko Joaquin Perez Heras ja Alymony Jesus Gomez Portugal ja Massacre Valencia Gerardo Tazzer ja Caribe Alberto Valdes Lacarra ja Lady Mirka | |
1984 Los Angeles |
Yhdysvallat Joseph Fargis ja Touch of Class Conrad Homfeld ja Abdullah Leslie Howard ja Albany Melanie Smith ja Calypso |
Iso-Britannia Michael Whitaker ja Overton Amanda John Whitaker ja Ryans Son Steven Smith ja Shining Example Timothy Grubb ja Linky |
Länsi-Saksa Paul Schockemöhle ja Deister Peter Luther ja Livius Franke Sloothaak ja Farmer Fritz Ligges ja Ramzes | |
1988 Soul |
Länsi-Saksa Ludger Beerbaum ja The Freak Wolfgang Brinkmann ja Pedro Dirk Hafemeister ja Orchidee 76 Franke Sloothaak ja Walzerkonig 19 |
Yhdysvallat Greg Best ja Gem Twist Lisa Ann Jacquin ja For the Moment Anne Kursinski ja Starman Joseph Fargis ja Mill Pearl |
Ranska Hubert Bourdy ja Morgat Frédéric Cottier ja Flambeau C Michel Robert ja La Fayette Pierre Durand, Jr. ja Jappeloup de Luze | |
1992 Barcelona |
Alankomaat Piet Raymakers ja Ratina Z Bert Romp ja Waldo E Jan Tops ja Top Gun Jos Lansink ja Egano |
Itävalta Boris Boor ja Love Me Tender Joerg Muenzner ja Graf Grande Hugo Simon ja Apricot D Thomas Fruehmann ja Genius |
Ranska Hervé Godignon ja Quidam de Revel Hubert Bourdy ja Razzina du Poncel Michel Robert ja Nonix Eric Navet ja Quito de Baussy | |
1996 Atlanta |
Saksa Franke Sloothaak ja Joly Coeur Lars Nieberg ja For Pleasure Ulrich Kirchhoff ja Jus De Pommes Ludger Beerbaum ja Ratina Z |
Yhdysvallat Peter Leone ja Legato Leslie Burr-Howard ja Extreme Anne Kursinski ja Eros Michael R. Matz ja Rhum |
Brasilia Luiz Felipe De Azevedo ja Cassiana Álvaro Miranda Neto ja Aspen André Johannpeter ja Calei Rodrigo Pessoa ja Tomboy | |
2000 Sydney |
Saksa Ludger Beerbaum ja Goldfever 3 Lars Nieberg ja Esprit FRH Marcus Ehning ja For Pleasure Otto Becker ja Dobels Cento |
Sveitsi Markus Fuchs ja Tinka's Boy Beat Maendli ja Pozitano Lesley McNaught ja Dulf Willi Melliger ja Calvaro V |
Brasilia Rodrigo Pessoa ja Baloubet du Rouet Luiz Felipe De Azevedo ja Ralph Álvaro Miranda Neto ja Aspen André Johannpeter ja Calei | |
2004 Ateena |
Yhdysvallat Peter Wylde ja Fein Cera McLain Ward ja Sapphire Beezie Madden ja Authentic Chris Kappler ja Royal Kaliber |
Ruotsi Rolf-Göran Bengtsson ja Mac Kinley Malin Baryard ja Butterfly Flip Peter Eriksson ja Cardento Peder Fredericson ja Magic Bengtsson |
Saksa Otto Becker ja Dobels Cento Marco Kutscher ja Montender 2 Christian Ahlmann ja Cöster | |
2008 Peking |
Yhdysvallat McLain Ward ja Sapphire Laura Kraut ja Cedric Will Simpson ja Carlsson vom Dach Beezie Madden ja Authentic |
Kanada Jill Henselwood ja Special Ed Eric Lamaze ja Hickstead Ian Millar ja In Style Mac Cone ja Ole |
Sveitsi Christina Liebherr ja No Mercy Pius Schwizer ja Nobless M Niklaus Schurtenberger ja Cantus Steve Guerdat ja Jalisca Solier | |
2012 Lontoo |
Iso-Britannia Scott Brash ja Hello Sanctos Peter Charles ja Vindicat Ben Maher ja Tripple X Nick Skelton ja Big Star |
Alankomaat Marc Houtzager ja Tamino Gerco Schroder ja London Maikel van der Vleuten ja Verdi Jur Vrieling ja Bubalu |
Saudi-Arabia Ramzy Al Duhami ja Bayard Van the Villa There Abdullah bin Mutaib Al Saud ja Davos Kamal Bahamdan ja Noblesse Des Tess Abdullah Waleed Sharbatly ja Sultan | |
2016 Rio de Janeiro |
Ranska Philippe Rozier ja Rahotep de Toscane Kevin Staut ja Rêveur de Hurtebise Roger-Yves Bost ja Sydney une Prince Pénélope Leprevost ja Flora de Mariposa |
Yhdysvallat Kent Farrington ja Voyeur Lucy Davis ja Barron McLain Ward ja HH Azur Elizabeth Madden ja Cortes 'C'' |
Saksa Christian Ahlmann ja Taloubet Z Meredith Michaels-Beerbaum ja Fibonacci Daniel Deusser ja First Class Ludger Beerbaum ja Casello | |
Lähde: Equestrianism Men's Jumping, Team Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 4.6.2009. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) Equestrianism Mixed Jumping, Team Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 4.6.2009. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) TEAM MIXED International Olympic Committee. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) |
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1912 Tukholma |
Axel Nordlander (SWE) |
Harry von Rochow (GER) |
Jacques Cariou (FRA) | |
1920 Antwerpen |
Helmer, Count Mörner (SWE) |
Åge Lundström (SWE) |
Ettore Caffaratti (ITA) | |
1924 Pariisi |
Adolf van der Voort van Zijp (NED) |
Frode Kirkebjerg (DEN) |
Sloan Doak (USA) | |
1928 Amsterdam |
Gerard de Kruijff (NED) |
Bruno Neumann (GER) | ||
1932 Los Angeles |
Earl Foster Thomson (USA) |
Clarence von Rosen, Jr. (SWE) | ||
1936 Berliini |
Ludwig Stubbendorf (GER) |
Earl Foster Thomson (USA) |
Hans Lunding (DEN) | |
1948 Lontoo |
Bernard Chevallier (FRA) |
Frank Henry (USA) |
Robert Selfelt (SWE) | |
1952 Helsinki |
Hans von Blixen-Finecke (SWE) |
Guy Lefrant (FRA) |
Willi Büsing (GER) | |
1956 Melbourne |
Petrus Kastenman (SWE) |
August Lütke Westhues (EUA) |
Frank Weldon (GBR) | |
1960 Rooma |
Laurie Morgan (AUS) |
Neale Lavis (AUS) |
Tony Bühler (SUI) | |
1964 Tokio |
Mauro Checcoli (ITA) |
Carlos Moratorio (ARG) |
Fritz Ligges (EUA) | |
1968 México |
Jean-Jacques Guyon (FRA) |
Derek Allhusen (GBR) |
Michael Page (USA) | |
1972 München |
Richard Meade (GBR) |
Alessandro Argenton (ITA) |
Jan Jönsson (SWE) | |
1976 Montréal |
Tad Coffin (USA) |
J. Michael Plumb (USA) |
Karl Schultz (FRG) | |
1980 Moskova |
Federico Roman (ITA) |
Aleksandr Blinov (URS) |
Juri Salnikov (URS) | |
1984 Los Angeles |
Mark Todd (NZL) |
Karen Stives (USA) |
Virginia Holgate (GBR) | |
1988 Soul |
Mark Todd (NZL) |
Ian Stark (GBR) |
Virginia Leng (GBR) | |
1992 Barcelona |
Matt Ryan (AUS) |
Herbert Blöcker (GER) |
Blyth Tait (NZL) | |
1996 Atlanta |
Blyth Tait (NZL) |
Sally Clark (NZL) |
Kerry Milliken (USA) | |
2000 Sydney |
David O'Connor (USA) |
Andrew Hoy (AUS) |
Mark Todd (NZL) | |
2004 Ateena |
Leslie Law (GBR) |
Kim Severson (USA) |
Pippa Funnell (GBR) | |
2008 Peking |
Hinrich Romeike (GER) |
Gina Miles (USA) |
Tina Cook (GBR) | |
2012 Lontoo |
Michael Jung (GER) |
Sara Algotsson Ostholt (SWE) |
Sandra Auffarth (GER) | |
2016 Rio de Janeiro |
Michael Jung (GER) |
Astier Nicolas (FRA) |
Phillip Dutton (USA) | |
Lähde: Equestrianism Men's Three-Day Event, Individual Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 6.6.2009. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) Equestrianism Mixed Three-Day Event, Individual Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 4.6.2009. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) INDIVIDUAL MIXED International Olympic Committee. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) |
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1912 Tukholma |
Ruotsi Axel Nordlander ja Lady Artist Nils Adlercreutz ja Atout Ernst Casparsson ja Irmelin Henric Horn af Åminne ja Omen |
Saksa Friedrich von Rochow ja Idealist Richard von Schaesberg ja Grundsee Eduard von Lütcken ja Blue Boy Carl von Moers ja May-Queen |
Yhdysvallat Ben Lear ja Poppy John Montgomery ja Deceive Guy Henry ja Chiswell Ephraim Graham ja Connie | |
1920 Antwerpen |
Ruotsi |
Italia |
Belgia | |
1924 Pariisi |
Alankomaat Adolph van der Voort van Zijp ja Silver Piece Charles Pahud de Mortanges ja Johnny Walker Gerard de Kruijff ja Addio Antonius Colenbrander ja King of Hearts |
Ruotsi Claës König ja Bojar Torsten Sylvan ja Anita Gustaf Hagelin ja Varius Carl Gustaf Lewenhaupt ja Canter |
Italia Alberto Lombardi ja Pimplo Alessandro Alvisi ja Capiligio Emanuele Beraudo di Pralormo ja Mount Félix Tommaso Lequio di Assaba ja Torena | |
1928 Amsterdam |
Alankomaat Charles Pahud de Mortanges ja Marcroix Gerard de Kruijff ja Va-T'en Adolph van der Voort van Zijp ja Silver Piece |
Norja Bjart Ording ja And Over Arthur Qvist ja Hidalgo Eugen Johansen ja Baby |
Puola Michal Antoniewicz ja Moja Mila Józef Trenkwald ja Lwi Pazur Karol Rómmel ja Doneuse | |
1932 Los Angeles |
Yhdysvallat Earl Foster Thomson ja Jenny Camp Harry Chamberlin ja Pleasant Smiles Edwin Argo ja Honolulu Tomboy |
Alankomaat Charles Pahud de Mortanges ja Marcroix Karel Schummelketel ja Duiveltje Aernout van Lennep ja Henk |
ei jaettu | |
1936 Berliini |
Saksa Ludwig Stubbendorf ja Nurmi Rudolf Lippert ja Fasan Konrad Freiherr von Wangenheim ja Kurfürst |
Puola Henryk Roycewicz ja Arlekin III Zdzislaw Kawecki ja Bambino Seweryn Kulesza ja Tóska |
Iso-Britannia Alec Scott ja Bob Clive Edward Howard-Vyse ja Blue Steel Richard Fanshawe ja Bowie Knife | |
1948 Lontoo |
Yhdysvallat Frank Henry ja Swing Low Charles Anderson ja Reno Palisade Earl Foster Thomson ja Reno Rhythm |
Ruotsi Robert Selfelt ja Claque Olof Stahre ja Komet Sigurd Svensson ja Dust |
Meksiko Humberto Mariles ja Parral Raúl Campero ja Tarahumara Joaquín Solano ja Malinche | |
1952 Helsinki |
Ruotsi Hans von Blixen-Finecke ja Jubal Olof Stahre ja Komet Folke Frölén ja Fair |
Saksa Wilhelm Büsing ja Hubertus Klaus Wagner ja Dachs Otto Rothe ja Trux von Kamax |
Yhdysvallat Charles Hough ja Cassivellannus Walter Staley ja Craigwood Park John Wofford ja Benny Grimes | |
1956 Melbourne |
Iso-Britannia Francis Weldon ja Kilbarry Arthur Rook ja Wild Venture Bertie Hill ja Countyman III |
Saksojen yhteisjoukkue August Lütke-Westhues ja Trux von Kamax Otto Rothe ja Sissi Klaus Wagner ja Prinzeß |
Kanada John Rumble ja Cilroy Jim Elder ja Colleen Brian Herbinson ja Tara | |
1960 Rooma |
Australia Lawrence Morgan ja Salad Days Neale Lavis ja Mirrabooka Bill Roycroft ja Our Solo |
Sveitsi Anton Bühler ja Gay Spark Hans Schwarzenbach ja Burn Trout Rudolf Günthardt ja Atbara |
Ranska Jack le Goff ja Image Guy Lefrant ja Nicias Jehan le Roy ja Garden | |
1964 Tokio |
Italia Mauro Checcoli ja Surbean Paolo Angioni ja King Giuseppe Ravano ja Royal Love |
Yhdysvallat Michael Page ja Grasshopper Kevin Freeman ja Gallopade Michael Plumb ja Bold Minstrel |
Saksojen yhteisjoukkue Fritz Ligges ja Donkosak Horst Karsten ja Condora Gerhard Schulz ja Balza X | |
1968 México |
Iso-Britannia Derek Allhusen ja Lochinvar Richard Meade ja Cornishman V Reuben Jones ja The Poacher |
Yhdysvallat Michael Page ja Foster James C. Wofford ja Kilkenny Michael Plumb ja Plain Sailing |
Australia Wayne Roycroft ja Zhivago Brien Cobcroft ja Depeche Bill Roycroft ja Warrathoola | |
1972 München |
Iso-Britannia Richard Meade ja Laurieston Mary Gordon-Watson ja Cornishman V Bridget Parker ja Cornish Gold Mark Phillips ja Great Ovation |
Yhdysvallat Kevin Freeman ja Good Mixture Bruce Davidson ja Plain Sailing Michael Plumb ja Free and Easy James C. Wofford ja Kilkenny |
Länsi-Saksa Harry Klugmann ja Christopher Robert Ludwig Gössing ja Chicago Karl Schultz ja Pisco Horst Karsten ja Sioux | |
1976 Montréal |
Yhdysvallat Edmund Coffin ja Bally-Cor Michael Plumb ja Better & Better Bruce Davidson ja Irish-Cap Mary Anne Tauskey ja Marcus Aurelius |
Länsi-Saksa Karl Schultz ja Madrigal Herbert Blöcker ja Albrant Helmut Rethemeier ja Pauline Otto Ammermann ja Volturno |
Australia Wayne Roycroft ja Laurenson Mervyn Bennet ja Regal Reign Bill Roycroft ja Version Denis Pigott ja Hillstead | |
1980 Moskova |
Neuvostoliitto Aleksandr Blinov ja Galzun Juri Salnikov ja Pintset Valeri Volkov ja Tskheti Sergei Rogožin ja Gelespont |
Italia Federico Roman ja Rossinan Anna Casagrande ja Daleye Mauro Roman ja Dourakine 4 Marina Sciocchetti |
Meksiko Yocupicio Manuel Mendivil ja Alymony Rios David Barcena ja Bombon Soto Jose Luis Perez ja Quelite Lopez Fabian Vazquez | |
1984 Los Angeles |
Yhdysvallat Michael Plumb ja Blue Stone Karen Stives ja Ben Arthur Torrance Fleischmann ja Finvarra Bruce Davidson ja JJ Babu |
Iso-Britannia Virginia Leng ja Priceless Ian Stark ja Oxford Blue Diana Clapham ja Windjammer Lucinda Green ja Regal Realm |
Länsi-Saksa Bettina Overesch ja Peacetime Burkhard Tesdorpf ja Freedom Claus Erhorn ja Fair Lady Dietmar Hogrefe ja Foliant | |
1988 Soul |
Länsi-Saksa Claus Erhorn ja Justyn Thyme Matthias Andreas Baumann ja Shamrock 11 Thies Kaspareit ja Sherry 42 Ralf Ehrenbrink ja Uncle Todd |
Iso-Britannia Mark Phillips ja Cartier Karen Straker ja Get Smart Virginia Leng ja Master Craftsman Ian Stark ja Sir Wattie |
Uusi-Seelanti Mark Todd ja Charisma Margaret Knighton ja Enterprise Andrew Bennie ja Grayshott Tinks Pottinger ja Volunteer | |
1992 Barcelona |
Australia David Green ja Duncan II Gillian Rolton ja Peppermint Grove Andrew Hoy ja Kiwi Matthew Ryan ja Kibah Tic Toc |
Uusi-Seelanti Blyth Tait ja Missiah Andrew Nicholson ja Spinning Rhombus Mark Todd ja Welton Greylag Vicky Latta ja Chief |
Saksa Herbert Bloecker ja Feine Dame Ralf Ehrenbrink ja Kildare II Matthias Baumann ja Alabaster Cord Mysegages ja Ricardo | |
1996 Atlanta |
Australia Wendy Schaeffer ja Sunburst Gillian Rolton ja Peppermint Grove Andrew Hoy ja Darien Powers Phillip Dutton ja True Blue Girdwood |
Yhdysvallat Karen O'Connor ja Biko David O'Connor ja Giltedge Bruce Davidson ja Heyday Jill Henneberg ja Nirvana |
Uusi-Seelanti Blyth Tait ja Chesterfield Andrew Nicholson ja Jaggermeister II Vaughn Jefferis ja Bounce Vicky Latta ja Broadcast News | |
2000 Sydney |
Australia Phillip Dutton ja House Doctor Andrew Hoy ja Darien Powers Stuart Tinney ja Jeepster Matt Ryan ja Kibah Sandstone |
Iso-Britannia Ian Stark ja Jaybee Jeanette Brakewell ja Over To You Pippa Funnell ja Supreme Rock Leslie Law ja Shear H2O |
Yhdysvallat Nina Fout ja 3 Magic Beans Karen O'Connor ja Prince Panache David O'Connor ja Giltedge Linden Wiesman ja Anderoo | |
2004 Ateena |
Ranska Arnaud Boiteau ja Expo du Moulin Cédric Lyard ja Fine Merveille Didier Courrèges ja Débat d'Estruval Jean Teulère ja Espoir de la Mère Nicolas Touzaint ja Galan de Sauvegère |
Iso-Britannia Jeanette Brakewell ja Over To You Mary King ja King Solomon III Leslie Law ja Shear L'Eau Pippa Funnell ja Primmore's Pride William Fox-Pitt ja Tamarillo |
Yhdysvallat Kimberly Severson ja Winsome Adante Darren Chiacchia ja Windfall II John Williams ja Carrick Amy Tryon ja Poggio II Julie Richards ja Jacob Two Two | |
2008 Peking |
Saksa Peter Thomsen ja The Ghost of Hamish Frank Ostholt ja Mr. Medicott Andreas Dibowski ja Butts Leon Ingrid Klimke ja Abraxxas Hinrich Romeike ja Marius |
Australia Shane Rose ja All Luck Sonja Johnson ja Ringwould Jaguar Lucinda Fredericks ja Headley Britannia Clayton Fredericks ja Ben Along Time Megan Jones ja Irish Jester |
Iso-Britannia Sharon Hunt ja Tankers Town Daisy Dick ja Spring Along William Fox-Pitt ja Parkmore Ed Kristina Cook ja Miners Frolic Mary King ja Call Again Cavalier | |
2012 Lontoo |
Saksa Peter Thomsen ja Barny Dirk Schrade ja King Artus Ingrid Klimke ja Butts Abraxxas Sandra Auffarth ja Opgun Louvo Michael Jung ja Sam |
Iso-Britannia Nicola Wilson ja Opposition Buzz Mary King ja Imperial Cavalier Zara Phillips ja High Kingdom Kristina Cook ja Miners Frolic William Fox-Pitt ja Lionheart |
Uusi-Seelanti Jonelle Richards ja Flintstar Jonathan Paget ja Clifton Promise Caroline Powell ja Lenamore Andrew Nicholson ja Nereo Mark Todd ja Campino | |
2016 Rio de Janeiro |
Ranska Karim Laghouag ja Entebbe Thibaut Vallette ja Qing du Briot Mathieu Lemoine ja Bart L Astier Nicolas ja Piaf de B'Neville |
Saksa Julia Krajewski ja Samourai du Thot Sandra Auffarth ja Opgun Louvo Ingrid Klimke ja Hale-Bob Old Michael Jung ja Sam FBW |
Australia Shane Rose ja CP Qualified Stuart Tinney ja Pluto Mio Sam Griffiths ja Paulank Brockagh Christopher Burton ja Santano II | |
Lähde: Equestrianism Men's Three-Day Event, Team Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 4.6.2009. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) Equestrianism Mixed Three-Day Event, Team Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 4.6.2009. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) TEAM MIXED International Olympic Committee. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) |
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1920 Antwerpen |
Daniël Bouckaert (BEL) |
Field (FRA) |
Louis Finet (BEL) | |
Lähde: Equestrianism Men's Vaulting, Individual Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 6.6.2009. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) |
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1920 Antwerpen |
Belgia Daniel Bouckaert Louis Finet van Ranst |
Ranska Field Salins Cauchy |
Ruotsi Carl Green Anders Mårtensson Oskar Nilsson | |
Lähde: Equestrianism Men's Vaulting, Team Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 11.11.2012. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) |
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1900 Pariisi |
Constant Van Langhendonck (BEL) |
de Prunelé (FRA) | ||
Lähde: Equestrianism Mixed Long Jump Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 4.6.2009. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) |
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1900 Pariisi |
Dominique Gardères (FRA) Giovanni Giorgio Trissino (ITA) |
ei jaettu |
Georges Van Der Poele (BEL) | |
Lähde: Equestrianism Mixed High Jump Medalists Sports-Reference. Arkistoitu 4.6.2009. Viitattu 15.2.2017. (englanniksi) |
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.
Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.