Loading AI tools
International athletics championship event From Wikipedia, the free encyclopedia
The 2017 Oceania Athletics Championships were held at the ANZ Stadium in Suva, Fiji between June 28 and July 1, 2017.[1] The event was held jointly with the Oceania under 18 and under 20 championships, including exhibition events for masters and for athletes with disabilities (parasports).[2]
XVI Oceania Athletics Championships | |
---|---|
Dates | June 28 – July 1 |
Host city | Suva, Fiji |
Venue | ANZ Stadium |
Level | Senior |
Events | 43 |
Participation | 21 + 1 nations |
Records set | 6 |
2019 → |
A total of 22 teams participated in the senior championships. There were 21 nations with 1 regional team from Australia. The regional Australian team (RAT) competed separately and not as Australia.[3][4]
* Host nation (Fiji)
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Australia | 11 | 14 | 8 | 33 |
2 | Papua New Guinea | 10 | 12 | 7 | 29 |
3 | Fiji* | 8 | 6 | 7 | 21 |
4 | New Zealand | 6 | 2 | 4 | 12 |
5 | Samoa | 3 | 0 | 2 | 5 |
6 | New Caledonia | 2 | 1 | 3 | 6 |
7 | Solomon Islands | 1 | 3 | 1 | 5 |
8 | / Northern Australia | 1 | 0 | 2 | 3 |
9 | American Samoa | 1 | 0 | 0 | 1 |
10 | Tonga | 0 | 1 | 2 | 3 |
11 | Cook Islands | 0 | 1 | 1 | 2 |
12 | French Polynesia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totals (12 entries) | 43 | 40 | 38 | 121 |
A total of 47 events were originally scheduled for the championships, however, 3 events for women were cancelled due to no entries, while medals for the men's 5000m race walk were never distributed because of both entries disqualified. Resulting in a total of 43 medal events.
Complete results can be found on the Oceania Athletics Association webpage.[5]
Event | Gold | Silver | Bronze | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
100 metres (wind: -2.4 m/s) |
Jeremy Dodson Samoa | 10.86 | Nazmie-Lee Marai Papua New Guinea | 10.88 | Jonty Flottmann Australia | 10.99 | |
200 metres (wind: -1.3 m/s) |
Jeremy Dodson Samoa | 20.80 | Nazmie-Lee Marai Papua New Guinea | 21.64 | Wesley Logorava Papua New Guinea | 21.77 | |
400 metres | Murray Goodwin Australia | 47.53 | Samuela Railoa Fiji | 48.16 | Theo Piniau Papua New Guinea | 48.49 | |
800 metres | Alain Dutton Australia | 1:56.06 | Martin Orovo Papua New Guinea | 1:57.21 | Alex Beddoes Cook Islands | 2:01.46 | |
1500 metres | Alain Dutton Australia | 4:16.20 | George Yamak Papua New Guinea | 4:17.28 | Martin Orovo Papua New Guinea | 4:21.71 | |
5000 metres | Simbai Kaspar Papua New Guinea | 15:50.25 | Patrick Kam Solomon Islands | 16:04.12 | Liam Woollett Australia | 16:09.59 | |
10,000 metres | Avikash Lal Fiji | 33:16.04 | Patrick Kam Solomon Islands | 33:46.88 | Simbai Kaspar Papua New Guinea | 33:56.83 | |
5000 metres race walk | All competitors disqualified | ||||||
10,000 metres race walk | Pramesh Prasad Fiji | 1:06:53.42 | |||||
110 metres hurdles (wind: -2.2 m/s) |
Terrell Mckenzie Australia | 14.77 | Talatala Po'oi Tonga | 15.51 | Kolone Alefosio Samoa | 15.78 | |
400 metres hurdles | Ephraim Lerkin Papua New Guinea | 51.71 | Mowen Boino Papua New Guinea | 53.57 | Harrison Roubin Australia | 54.25 | |
3000 metres steeplechase | Atama Vunibola Fiji | 11:15.27 | |||||
4 × 100 metres relay | Australia Sam Toleman Jonty Flottmann Terrell McKenzie Nicholas Bate | 41.51 | Papua New Guinea Nelson Stone Nazmie-Lee Marai Wesley Logorava Charles Livuan | 41.87 | Samoa Shu Peng Ah Vui Quinton Dodson Joseph Paletasala Jeremy Dodson | 41.88 | |
4 × 400 metres relay | Fiji Emosi Sukanaivalu Kameli Sauduadua Sailosi Tubuilagi Samuela Railoa | 3:17.83 | Papua New Guinea Emmanuel Wanga Peniel Joshua Ephraim Lerkin Kaminiel Matlaun | 3:18.30 | Tonga Heamatangi Tuivai Fine Tokai Larry Sulunga Ronald Fotof | 3:22.40 | |
High jump | Malakai Kaiwalu Fiji | 2.04m | Sebastian Gray Australia | 1.98m | Meli Kolanavanua Fiji | 1.90m | |
Pole vault | Caihe Caihe New Caledonia | 3.80m | |||||
Long jump | Isireli Bulivorovoro Fiji | 7.28m w(wind: +2.6 m/s) | Sam Toleman Australia | 7.14 w (wind: +3.4 m/s) | Waisale Dausoko Fiji | 7.00m (wind: +0.9 m/s) | |
Triple jump | Peniel Richard Papua New Guinea | 14.56m (wind: -1.3 m/s) | Kalaveti Mokosiro Fiji | 13.66m (wind: +0.0 m/s) | Andrew Allan New Zealand | 13.30m (wind: +0.3 m/s) | |
Shot put | Mustafa Fall Fiji | 15.68m | Debono Paraka Papua New Guinea | 15.64m | Jean Vehikite New Caledonia | 13.10m | |
Discus throw | Alexander Rose Samoa | 61.12m CR | Mustafa Fall Fiji | 45.86m | Debono Paraka Papua New Guinea | 44.40m | |
Hammer throw | Ram Abhineet Fiji | 55.17m | Debono Paraka Papua New Guinea | 39.45m | |||
Javelin throw | Ben Burnell New Zealand | 78.10m CR | Alex Wood New Zealand | 65.79m | Pita Tamani Fiji | 65.10m | |
Decathlon | Max Attwell New Zealand | 6975 pts | Martin Clark Australia | 6171 pts | Matthew Wecker Australia | 6031 pts |
Event | Gold | Silver | Bronze | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
100 metres (wind: -2.3 m/s) |
Toea Wisil Papua New Guinea | 11.63 | Morgan Gaffney Australia | 12.24 | Jessica Peris Australia | 12.27 | |
200 metres (wind: +0.4 m/s) |
Toea Wisil Papua New Guinea | 23.24 CR | Larissa Pasternatsky Australia | 23.56 | Jessica Peris Australia | 24.06 | |
400 metres | Jessica Haig Australia | 57.70 | Shirley Vunatup Papua New Guinea | 58.35 | Elenani Tinai Fiji | 58.70 | |
800 metres | Keely Waters Australia | 2:12.49 | Tia Brady Australia | 2:13.38 | Poro Gahekave Papua New Guinea | 2:20.71 | |
1500 metres | Hannah Miller New Zealand | 4:36.07 | Audrey Hall Australia | 4:43.54 | Poro Gahekave Papua New Guinea | 4:47.26 | |
5000 metres | Hannah Miller New Zealand | 17:08.47 | Audrey Hall Australia | 17:29.15 | Sharon Firisua Solomon Islands | 18:08.05 | |
10,000 metres | Sharon Firisua Solomon Islands | 37:54.60 CR | Dianah Matekali Solomon Islands | 39:47.00 | Sophie Bouchonnet French Polynesia | 39:56.76 | |
5000 metres race walk | Cancelled due to no entries | ||||||
10,000 metres race walk | Cancelled due to no entries | ||||||
100 metres hurdles (wind: -2.2 m/s) |
Ashleigh Sando New Zealand | 14.37 | Summer Johnson Australia | 14.57 | Carla Takchi Australia | 14.82 | |
400 metres hurdles | Raylyne Kanam Papua New Guinea | 1:05.40 | Trudy Davidson Australia | 1:07.35 | Ariana Blackwood New Zealand | 1:07.96 | |
3000 metres steeplechase | Cancelled due to no entries | ||||||
4 × 100 metres relay | Australia Summer Johnson Jessica Peris Morgan Gaffney Larissa Pasternatsky | 46.26 | Fiji Laisani Moceisawana Makereta Naulu Elenoa Sailosi Younis Bese | 47.88 | / Northern Australia Mikielee Snow Emily Dixon Natasha Rudder Kayla Montagner | 49.07 | |
4 × 400 metres relay | Australia Tia Brady Trudy Davidson Hannah Cox Jessica Haig | 3:56.86 | Papua New Guinea Shirley Vunatup Nancy Malamut Leonie Beu Raylyne Kanam | 4:05.11 | Fiji Maria Noela Elenani Tinai Tavenisa Senigacali Filomena Balobalo | 4:19.87 | |
High jump | Rellie Kaputin Papua New Guinea | 1.65m | Rosalia Raqato Fiji | 1.56m | Nanise Tavisa Fiji | 1.53m | |
Pole vault | Jamie Scroop Australia | 4.00m CR | Katherine Iannello Australia | 3.60m | |||
Long jump | Rellie Kaputin Papua New Guinea | 5.86m (wind: -1.1 m/s) | Jessie Harper Australia | 5.75m (wind: -1.1 m/s) | Ashleigh Sando New Zealand | 5.66m (wind: +0.7 m/s) | |
Triple jump | Rellie Kaputin Papua New Guinea | 13.05m CR (wind: +1.6 m/s) | Allison Nankivell Australia | 12.91m w (wind: +2.2 m/s) | Anna Thomson New Zealand | 12.51m (wind: +1.8 m/s) | |
Shot put | Maddison-Lee Wesche New Zealand | 15.27m | Ashley Bologna New Caledonia | 14.68m | ʻAta Maama Tuutafaiva Tonga | 14.07m | |
Discus throw | Patria Vaimaona American Samoa | 45.48m | Tereapii Tapoki Cook Islands | 44.83m | Falakika Fakate New Caledonia | 41.68m | |
Hammer throw | Mikayla Horan / Northern Australia | 46.63m | Emma Werner Australia | 44.80m | Coranne Truques New Caledonia | 43.72m | |
Javelin throw | Linda Selui New Caledonia | 47.29m | Sharon Toako Papua New Guinea | 43.54m | Elena Caucau Fiji | 40.27m | |
Heptathlon | Adrine Monagi Papua New Guinea | 4639 pts | Ariana Backwood New Zealand | 4369 pts | Vicky Clark Australia | 4136 pts |
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Mixed 800m sprint medley relay | Australia Carla Takchi Jordan Shelley Jessica Payne Murray Goodwin | 1:33.94 | Fiji Laisani Moceisawana Aaron Powell Makereta Naulu Samuela Railoa | 1:35.78 | / Northern Australia Emily Dixon Jaqson Dagan Kayla Montagner Jay Stone | 1:38.76 |
Seamless Wikipedia browsing. On steroids.
Every time you click a link to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote in your browser's search results, it will show the modern Wikiwand interface.
Wikiwand extension is a five stars, simple, with minimum permission required to keep your browsing private, safe and transparent.